vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

307 επισκέπτες, 8 χρήστες
pngtszs1976, lagoudakis, tibolaso, bujinkan, Doubt, kkoumas, manoslykos, ZoeM

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 22, 2011, 14:48 »
Οι πρώτες 100 είναι οι δύσκολες... :D
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 19:05 »
 :respect: Εγώ είμαι στην έβδομη.Νέος ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος firsttramdriver

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 00:27 »
5,5 μηνες ολα τελεια

Αποσυνδεδεμένος pikroxolos

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 08, 2012, 12:48 »
Καλησπερα στους συνατμιστες.
Θα ηθελα να αναφερθω στην ως τώρα εμπειρια μου.
1 Απριλιου .. σαν ψεμα πηρα την αποφαση να κοψω το τσιγαρο μαχαιρι.
Δεν ημουν στη ψυχολογικη κατασταση ομως να απεξαρτηθεί απο τη νικοτινή.
Οποτε  το Η.Τ ηταν μονοδρομος. Ειχα δοκιμασει λιγες τζουρες και δε με ειχε ενθουσιασει. αλλα τι να κανω... "σκασε και κολύμπα". Λογο οικονομιας πήρα ενα μονο τσιγαρο. Εψαξα στο internet και ειδα μαγαζια  στη θεσσαλονικη. Πηγα σε ενα και μου προτεινανε το ego-W. Διαλεξα 24αρα νικοτ. και ετσι αρχισαν ολα. ΑΛΑ οι διαροροες δε σταματούσαν ευχαρίστηση ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ σε μια βδομαδα δε καταλαβαινα τπτ.. ο καπνος να ειναι σχεδων αφαντος... Καπου εκει ο γαμπρος μου αγοραζει ενα αλλο απο Αλλο μαγαζι της πολης..
Το δοκιμαζω και τι να δω.. Ντουμανι.. η γευση ηταν πολυ καλη, διαρροη ΚΑΜΙΑ.
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ. Το κουμπονω το "συστημα" στη 1000αρα μπαταρια μου και διαπιστωνο πως τα πραγματα ηταν καπως "ψόφια" δεν απογοητευομαι.... Σε λιγες μερες δινω αλλα 30 ευρω και αγοραζω ολο το "πανω" συστημα απο εκεινο το μαγαζι μαζι με το υγρο. .. Μουφα.. καμία σχεση με αυτο του γαμπρου μου. Λεω φταιει η μπαταρια μου..  η τάση ισως... Και απο τα μισα της πρωτης μερας αρχίζουν οι διαροες ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.@$#%#$@#$  αφου το παλεψα 2 εβδομαδες παω στο κατάστημα και περνω εναν αλλον.. μου λεει η κοπελα.. πως επεσα σε προβληματικο. Περνω αλλον και όντως διαρροές δεν υπηρχαν .. αλλα η τσουρα υπολοιπωταν σε σχεση με το τσιγαρο του γαμπρου μου...  (ΕΔΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ πως ειχα την ιδεα να αγορασω και εναν για το W...) 
Πλεoν ειχα σιγουρευτει... ΜΠΑΤΑΡΙΑ..... :-\
Σε 3-4 μερες ξαφνικα μπουκωνει. Λεω παει και αυτος... @#@$%!@ το Η-Τ απλα δε μου καθετε.. δε θελει βρε αδερφε.. ... ειμαι κοντα στο να το αφησω.. Επιστρεφω στο W .. βαζω αυτον που ειχα καβατζα. και Σαν θαυμα.. αρχιζω να απολαμβανω το ητ. Πολης καπνος.. καυτη τζουρα... Αυτο ηταν... αρκει ναμην αρχισει να πλημμυρίζει παλι...  :angry_orange: ... αλλα σε 2 μερες αρχισε σιγα σιγα να "πλημμυρίζει κιριως απο πανω αυτη τη φορα. δοκιμαζω να τζουραρω με 10 διαφορετικους τροους μπας και φταιω εγω... Προχθες και μετ ααπο 2 μηνες  κανω τη τελευταια μου προσπαθει να το σωσω λιγο το πραγμα. Διαβαζω στο forum για το πακετο των CE CS.. οπως τους εβλεπα ηταν μια χαρα μεσα στο "μακρυ"καλυμα του Δευτερου ... και ναι χορεσε!!! πεταγοταν λιγο εξω .αντιαισθητικα αλλα ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ.
Πρωτη φορα απολαμβανω ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ καπνα.. Οχι Καμενο........... και ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΡΡΟΗ.  :laugh1: :respect:
Ελπιζω να συνεχισει ετσι γιατι κουραστικα παιδες...
Αυτα...


........................................................


μια βδομαδα σχεδον με το CE η CS (σαν versions του photoshop ακουγονται ) μπορω να πω πως το ντουμανι παραμενει... διαρροες οθτε με κιαλια... αποκαλυψη..   




εγινε συγχωνευση συνεχόμενων μηνυματων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2012, 03:23 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος archenemy

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 10:28 »
το πρωι με το τσιγαρο προτιμω γευση καπνου ετσι ελαφρουλα οπως ειναι η ποικιλια virginia..οταν ειναι απλα να ρουφηξω κατα τη διαρκεια της ημερας μαρεσουν ρεντ μπουλ και γενικα πιο αρωματικα.
το εψαξα λιγο και οικονομικα
 συμφερει DIY.Νταξει diy στη μουσικη diy και στα ηλεκτρονικα τσιγαρα!
αντε να πω και το κλισε της ημερας
ποτε με το καλο θα χιονισει ,μπας και δουμε καμμια ασπρη μερα

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 15:11 »
Αγαπητοί συνατμιστές,
 χθες αγόρασα το πρώτο μου η.τ. Επέλεξα το VAMO V5 γιατί η κυριότερη ανησυχία μου ήταν ότι δε θα μου φαινόταν αρκετά βαριά η αίσθηση του ατμού, οπότε είπα «θα πάρω αυτό και στην τελική θα το βάζω στα μεγαλύτερα watt που δεν φέρνουν καμένο και δεν μπορεί, κάτι θα νιώθω». Από ατμοποιητές δεν ήξερα και πολλά, μόνο ότι ήθελα bottom coil για να υγραίνεται ευκολότερα το φυτίλι, οπότε πήρα τον evod που μου πρότεινε το παλικάρι στο κατάστημα. Δοκίμασα και μπόλικες καπνικές γεύσεις και κατέληξα στον abyss της vapeheaven (18mg φυσικά) κυρίως επειδή ήταν ο πιο πλούσιος σε γεύση και αίσθηση και θεωρούσα ότι θα με καλύπτει περισσότερο από άποψης χαρμανιού.
Πήρα λοιπόν και δυο μπαταρίες 18650 των 4200 mAh για να κρατάνε και πήγα κατευθείαν για καφέ.


Ρε σεις, τι εκπληκτικό πράγμα είναι τούτο; Από την πρώτη σωστή τζούρα (χρειάστηκαν καμιά 10αριά για να καταλάβω ότι πρέπει να ρουφάς περίπου όπως στο ναργιλέ κι όχι όπως στο κ.τ.) το λάτρεψα. Αυτή η αίσθηση αρώματος που κατακλύζει τη στοματική και τη ρινική κοιλότητα είναι φοβερή. Χτύπημα ελαφρύ, αλλά καλύτερο από αυτό που περίμενα. Και το ντουμάνι! Τι ωραίο πράμα! Πλούσιο, εύκολο στο χειρισμό, πυκνό ή αραιό ανάλογα το πως κάνεις την κάθε τζούρα. Κι όλα αυτά με 50/50 (νομίζω) PG/VG. Δηλαδή αν πάρω 100% VG θα πρέπει να προσαρμόσω φώτα ομίχλης στα γυαλιά μου; Και φανταστείτε ότι ατμίζω στα 4-5 άντε 6 watt το πολύ. Δε νιώθω ανάγκη να πάω παραπάνω.


Έχει περάσει ήδη τα δυο πρώτα τεστ (καφέ και "ήπιου" φαγητού) μένει μόνο να με καλύψει και στα πιο απαιτητικά, αυτά του τσίπουρου και αυτό του "σωστού" φαγητού (γνωστό και ως αγλέορας) αλλά είμαι βέβαιος ότι θα επιτύχει.


Τα μόνα αρνητικά είναι ότι μου στεγνώνει κάπως το στόμα κι ότι μου δημιούργησε μια αίσθηση μπουκώματος, ίσως βέβαια να φταίει και το γεγονός ότι άτμισα 4 ml σε 10 ώρες. Αλλά σαφώς καλύτερο αυτό το μπούκωμα από αυτό που προκαλεί ένα πακέτο lucky strike σε 10 ώρες.


Και για να πω και κάτι εντός θέματος, απορώ για ποιο λόγο να γυρίσει κάποιος συστηματικά στο κ.τ. Εντάξει, να κάνεις μια δυο φορές επειδή ξέμεινες από υγρό, επειδή ξέμεινες από μπαταρία, επειδή όλοι οι γύρω σου κάνουν κ.τ., επειδή σου την έδωσε ρε παιδί μου. Αλλά να παρατήσεις αυτήν την πολύ πιο ολοκληρωμένη απόλαυση για επιστρέψεις ολικά στο χτικιό δεν μπορώ να το καταλάβω. Έχω ήδη αρχίσει να αναρωτιέμαι για πιο λόγο δεν το είχα ξεκινήσει πιο πριν.  :wall:   :wall:   :wall:


ΥΓ: Δε βρήκα νήμα για τις εντυπώσεις από νέο ατμιστή και δεν μπορώ να δημιουργήσω νέο νήμα (ακόμα) οπότε πόσταρα εδώ. Συμπαθάτε με.


Μεταφέρθηκε στο κατάλληλο νήμα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2013, 15:47 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 17:42 »
Νέος ατμιστής ... αναφέρει με τόσες λεπτομέρειες για τα του η.τ. μένω έκπληκτος με την ορολογία που χρησιμοποιείται και για τις γνώσεις  ... Επειδή κι εγώ σχετικά γρήγορα προχώρησα σε επιλογή μοντ κι επισκευάσιμου ατμοποιητή, μην εκληφθεί ως κακοβουλία εκ μέρους μου στην παρατήρησή μου αυτή ...  Όταν ξεκίνησα το η.τ. πήρα ότι πιο φτηνό βρήκα (γιατί καταρχήν δεν ήξερα τι είναι φυτίλι, πάνω κάτω αντίσταση κι επίσης δεν ήμουν σίγουρος ότι θα μ΄ αρέσει ή ότι θα το συνηθίσω, αντέξω κ.ο.κ.).
Με φιλική διάθεση η παρατήρησή μου.
Νά χουμε όλοι μας καλές γιορτές !

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 18:16 »
αμα το παληκαρι εκατσε και διαβασε  ειναι λογικο..........
και μπραβο του....!!!


Αποσυνδεδεμένος vape-serfer

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 20:22 »
να πω και εγώ έτσι μια συνοπτική πρώτη εντύπωση και εμπερία στις 21 μέρες ατμισμου

1) καθάρισα από την βρωμιά του k.t
2)έχω πιο καλές αντοχές πλέον
3)έχω κάτι παραπάνω στο πορτοφόλι μου  ::)
4)έχω χαρούμενη γυναικα   :-[
βασικά είναι κιάλα αλλα βιάζομαι τώρα

ένα κατά έχω βασικά..δέχομαι αρκετά  :fight_shot_thickgun: από καπνιστές νιώθω σαν την μύγα στο γαλα
αυτό δεν το παίρνω κατάκαρδα φυσικά αφού είναι δικια μου επιλογή

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 10:03 »
Σήμερα κλείνω 3 μήνες Η.Τ. και για πρώτη φορά από τότε που άρχισα το κάπνισμα (πριν 20 χρόνια) έχω κόψει τελείως το Κ.Τ. για μία βδομάδα... όπως ίσως καταλαβαίνετε νιώθω τρελός απ τη χαρά μου και θέλω να το λέω σ όλο τον κόσμο  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 11:04 »
Χαίρομαι να διαβάζω για νέους ατμιστές οι οποίοι φαίνεται πως έχουν διαβάσει όλη την θεωρία πριν αποφασίσουν να πάνε στην λύση του Η.Τ. Ειλικρινά πιστεύω ακράδαντα ότι αυτός είναι ο κυριότερος λόγος για να μείνει κάποιος στο άτμισμα. Διότι άπαξ και ξεφύγεις από την τσιγαρίλα μετά η απόλαυση που μπορεί να σου προσφέρει το Η.Τ. είναι χίλιες φορές ανώτερη από εκείνη του Κ.Τ., χωρίς όμως τις γνωστές επιπτώσεις που έχει το Κ.Τ.. Την μέγιστη απόλαυση θα την καταφέρει κάποιος, μόνο αν ασχοληθεί και πειραματιστεί, είτε στα υγρά, είτε στον εξοπλισμό είτε και στα δύο. Πάλι καλά που υπάρχουν οι κοινότητες για να υπάρχουν άπλετες πληροφορίες σχετικά με το άτμισμα και τα δρώμενα στην Ελλάδα και το εξωτερικό.  Κλείνω με ένα ερώτημα, μπορεί να μην έχουν γίνει αρκετές έρευνες για το Η.Τ., συμφωνώ αλλά μόνο και μόνο η ανάταση της υγείας που νιώθεις ατμίζοντας δεν είναι αρκετή απόδειξη για να καταλάβεις ποιο είναι το πιο βλαβερό;

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 03:03 »
Σήμερα κλείνω 1 μηνα ατμιστής. Δεν έχω κάνει ούτε ένα κ.τ. όλο αυτό το μήνα, παρ' ολο που ήμουν 18 χρόνια καπνιστής και μάλιστα heavy, και δεν μου λείπει καθόλου.


Η εμπειρία μου ως τώρα, πέρα από όλα αυτά που έχουν πει όλα τα άλλα παιδιά στα προηγούμενα ποστς, εγώ θα ήθελα να επικεντρωθώ σε κάτι άλλο και αν γίνεται και επιτρέπεται να δώσω μια συμβουλή από έναν νέο ατμιστή όπως εγώ, σε άλλους νέους ατμιστές.


Ξεκίνησα το άτμισμα αγοράζοντας το πακέτο Giant της Nobacco το οποίο περιέχει 2 μπαταρίες απλές (900mha), φορτιστή και 3 carto. Και επιπλέον ο μαγαζάτορας μου πρότεινε και τελικά αγόρασα ένα bottom coil τανκάκι το AeroMega. Μαζί με υγρά και κανα-δύο αντιστάσεις, όλα αυτά κόστισαν 50+ευρώ. Όλα καλά μέχρι εδώ και πραγματικά ήμουν ενθουσιαμένος με τις αγορές μου και μπήκα στον κόσμο του ατμισματος. Σιγά σιγά όμως ρίχνοντας περισσότερο διάβασμα, αλλά και διαπιστώνοντας από μόνος μου κάποια μειονεκτήματα που είχαν τα πρώτα μου ατμιστικά σύνεργα, άρχιζα να το ψάχνω περισσότερο. Έτσι σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα από την ατμιστική μου σταδιοδρομία αγόρασα άλλο τανκάκι καλύτερης ποιότητας και υλικών, άρχιζα να κοιτάω άλλες μπαταρίες και τελικά κατέληξα αυτή την στιγμή να ατμίζω με ένα Sigelei Zmax v3 (tele).


Συμπέρασμα, εάν κάποιος είναι αποφασισμένος να μπει στο κόσμο του ατμίσματος και του η.τ. μην διστάσει να κοιτάξει με την μια από την αρχή για mod γιατί το πιθανότερο είναι να καταλήξει εκεί ούτως ή άλλως. Κερδισμένος θα βγει και από άποψη χρημάτων, αλλά και από ποιότητα ατμίσματος. Υπάρχουν πάρα πολλά mods για όλες τις τσέπες και όλα τα γούστα. Δεν χρειάζεται να ξοδέψει κανείς μια περιουσία για ένα ποιοτικό και οικονομικό mod. Άσε που στο τέλος αν τα βάλεις κάτω από οικονομικής άποψης πάλι βγαίνεις κερδισμένος, αν σκεφθείς αυτά που έδωσες για πράγματα που τελικά δεν σε κάλυψαν και τα έβαλες στο συρτάρι.


Οπότε με λίγα λόγια, πρώτα καλό διάβασμα (κάτι το οποίο εγώ δεν είχα κάνει), αξιολόγηση των αναγκών μας και ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα που διαθέτει ο καθένας πράττει και ανάλογα. Και μην ξεχνάμε πως το μεγαλύτερο κέρδος που προσφέρει το άτμισμα είναι η υγεία.


Καλές γιορτές να έχουμε όλοι μας!!


Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 10:08 »

Συμπέρασμα, εάν κάποιος είναι αποφασισμένος να μπει στο κόσμο του ατμίσματος και του η.τ. μην διστάσει να κοιτάξει με την μια από την αρχή για mod γιατί το πιθανότερο είναι να καταλήξει εκεί ούτως ή άλλως. Κερδισμένος θα βγει και από άποψη χρημάτων, αλλά και από ποιότητα ατμίσματος. Υπάρχουν πάρα πολλά mods για όλες τις τσέπες και όλα τα γούστα. Δεν χρειάζεται να ξοδέψει κανείς μια περιουσία για ένα ποιοτικό και οικονομικό mod. Άσε που στο τέλος αν τα βάλεις κάτω από οικονομικής άποψης πάλι βγαίνεις κερδισμένος, αν σκεφθείς αυτά που έδωσες για πράγματα που τελικά δεν σε κάλυψαν και τα έβαλες στο συρτάρι.



Ενω εχεις απολυτο δικιο σε ολο αυτο ,απο την αλλη μερια ειναι το θεμα μεγεθος ο παραγοντας που αποτρεπει τον νεο χρηστη και οχι το θεμα λειτουργικοτητας!
Φαντασου καποιον απο ενα τσιγαρο να βρεθει στο χερι με εναν σωληνα αρκετα ευμεγεθη σε σχεση παντα με το τσιγαρο!!
Φαντασου την καζουρα που δεχεται απο τους καπνιστες,τα σχολια για την επιλογη του και το πως νοιωθει μπαινοντας σε εναν καινουριο κοσμο(κσι ποσο αυξανεται η καζουρα με ενα βαμο πχ,ειδικα τον πρωτο καιρο μεχρι να το αποδεχτουν οι τριγυρο του.. :laugh1: )!!
Αυτο βεβαια ειναι στην ψυχολογια του καθενος και ποσο σωστα θα αντιδρασει υποστηριζοντας την επιλογη του.(παντως τα σχολια παντα θα υπαρχουν...ο τροπος αντιμετωπισης θα αλλαζει)
Εχω φιλο ατμιστη που τον εβαλα στο η/τ παραπανω απο εναν χρονο πριν και δεν δεχεται τιποτα μεγαλυτερο απο την εγκο 650.
Εχουμε ξεκινησει την αναζητηση μηχανικου μοντ (16-17mm)και ολα τα συγκρινει με την εγκο στο υψος :dontknow: (βεβαια οταν ερχεται σπιτι μου ψαχνει ποιο μοντ εχει μπαταρια και τι γευση εχει ο καθε ατμοποιητης!! και ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν τον πειραζει πραγματικα το μεγεθος αλλα η αντιμετωπιση που δεχεται απο τους μη ατμιστες...)
Αλλο ενα δυσκολο βημα ειναι να αξιολογησει καποιος τις αναγκες του απο την στιγμη που δεν εχει δοκιμασει πραγματα,οποτε αναγκαστικα παιρνεις καλουδια ετσι για δοκιμη,με το ρισκο οτι μπορει να σου κανουν μπορει και οχι.
Και το παραδοξο ειναι οτι στην αρχη ειναι που καποιος εχει την αναγκη για ''δυνατο εξοπλισμο''(μοντ-δυνατο υγρο-καλο ατμοποιητη)γαι να απεξαρτηθει απο το κ/τ και οσο περναει ο καιρος και εχεις λιγοτερο την αναγκη του καπνου-νικοτινης την βγαζεις και με εγκο...
Τυχεροι βεβαια ειναι οσοι εχουν καποιον ''εμπειρο'' ατμιστη διπλα τους με αρκετα καλουδιακια,αυτοι που πηγαινουν στις ατμοσυναντησεις και τελευταιοι ερχονται αυτοι που διαβαζουν το φορουμ ή εχουν την τυχη να πεσουν σε ενα σωστο μαγαζι που μπορει να τους καθοδηγησει-συμβοουλεψει κτλ.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 11:36 »
Όπως τα λέτε είναι... κι εγώ αν ξεκινούσα τώρα θα αγόραζα απ την αρχή τον vamo. Θυμάμαι όμως ότι όταν αποφάσισα να ξεκινήσω το Η.Τ. είχα στείλει την σύζυγό μου να αγοράσει ένα να δοκιμάσω, στο στυλ όπως θα βγεις για ψώνια πάρε κι έναν Η.Τ., και στο κατάστημα της είπαν ότι θα έπρεπε να πάω ο ίδιος και μου είχε κακοφανεί τότε .. στη συνέχεια βέβαια κατάλαβα πόσο σημαντικό ήταν να πάω ο ίδιος. Επίσης τότε σκεφτόμουν την εμφάνιση κι όλα αυτά που αναφέρθηκαν, κυρίως όμως σκεφτόμουν ότι μπορεί να μη μου αρέσει και να καταλήξει στο συρτάρι. Στη συνέχεια μ ανησυχούσαν θέματα υγείας, είναι όντως υγιεινό? μήπως κάνω μεγαλύτερο κακό μ αυτό? τι υγρά να πάρω? πόση νικοτίνη? κτλ... Κάπου εκεί ανακάλυψα το φόρουμ ...
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το ποιό σημαντικό για κάποιον που σκέφτεται να αρχίσει το Η.Τ. δεν είναι το ποιες συσκευές θα επιλέξει κτλ αλλά το να έχει έναν τρόπο να απαντήσει τα χιλιάδες ερωτήματα που έχει και να καταλάβει τη είναι το Η.Τ. Οπότε σε όποιον με ρωτάει τι και πως τους δίνω τη σελίδα του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 14:00 »
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Ένα ηλεκτρονικό mod είναι ό,τι πρέπει για αρχή. Το κυριότερο πρόβλημα κάποιου που θέλει να κάνει τη μετάβαση από το κ.τ. είναι το χτύπημα. Αν διαβάσεις λίγο, θα καταλάβεις ότι η σίγουρη λύση για να σε καλύψει σε χτύπημα ο κοσμος να χαλάσει είναι ένα ηλεκτρονικό mod. Σου φαίνεται ελαφρύ; Δίνεις γκάζι. Σε μπουχτίζει; Χαμηλώνεις και το κάνεις πιο ελαφρύ κι από ego. Όταν ξεκίνησα, αυτά που με απασχολούσαν ήταν κατα σειρά χτύπημα-ντουμάνι-γεύση. Μετά από 17 μέρες ατμίσματος έχει γίνει γεύση-γεύση-ντουμάνι-χτύπημα. Και να σκεφτείτε ότι στην αρχή πάνω από τα 6w το χτύπημα μου φαινόταν υπερβολικό. Και τώρα είμαι μόνιμα στα 10  :)) .

Πάντως, το βασικότερο όλων είναι το κατά πόσο το έχεις πάρει απόφαση και το πόσο θέλεις να ενημερωθείς. Δηλαδή συγγνώμη, προτιμάει κάποιος να δώσει 30 ευρώ για κάτι που μπορεί και να του κάνει και ίσως να το βαρεθεί, απλώς και μόνο επειδή είναι διακριτικό και φοβάται την καζούρα των αδαών, ή προτιμάει να σκάσει 80 και να είναι σχεδόν βέβαιος ότι θα τον καλύψει; Προσωπικά πριν αγοράσω οτιδήποτε είχα λιώσει μια εβδομάδα στο φόρουμ διαβάζοντας ό,τι πληροφοριακό άρθρο υπάρχει. Αφού πήγα στο μαγαζί και του έλεγα του παιδιού για bottom coil και για vv και είχε μείνει μ@##κας. Πήρα το vamo τελικά με έναν evod κι από την 4η μέρα άρχισα να ψάχνομαι με τους άτμο (έχω ήδη 7). Πολλοί βέβαια βαριούνται να διαβάσουν, πάνε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα που πουλάει η.τ. και πολλές φορές πέφτουν θύματα διαφόρων που απλώς τους νοιάζει να πουλήσουν κομμάτια κι όχι να σε βοηθήσουν να βρεις αυτό που σου κάνει εσένα. Έχω ένα γνωστό που πριν κάνα χρόνο τον είχα δει με η.τ. (cigarette look) κι όταν τον είχα ρωτήσει για το πώς δουλεύει ήξερε μόνο ότι έχει μπαταρία. Επί λέξη μου είχε πει: «Έχει μια μπαταρία μέσα, και κάπως, ξέρω γώ, βγάζει καπνό. Καλό είναι μωρέ, αλλά όχι τπτ τρελό».  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160041 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110823 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530890 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201491 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet