vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 7 χρήστες
billythekid, dkostas, Sergios, ZoeM, tony1976, manoslykos, Jorge

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Απ: Eviva
« Απάντηση #840 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 10:22 »
Για πειτε τωρα. ειμαι λογικος ανθρωπος που εχω εναν eviva με κεραμικο και σκεφτομαι να παρω αλλον ενα να τον εχω με ss και σκετη βαση???
Αληθεια ποσοι εχουνε 2 η και παραπανω eviva?

άσε... μερικοί "λογικοί" έχουν 5 eviva, 1 madness και ακόμη χρησιμοποιούν και το grail... 8)


Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #841 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 18:51 »
Eviva vs Kayfun lite plus
Σήμερα αποφάσισα να κάνω μια σύγκριση γεύσης του Eviva με έναν ατμοποιητή που είναι από τους αγαπημένους μου μιας και είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος.
Τον Kayfun lite plus.
Έστησα λοιπόν και τους δύο με σύρμα Kanthal 0,28mm σε 2mm πυρήνα, 7 σπείρες, 1,3 Ωμ αντίσταση και καινούργιο βαμβάκι με το ίδιο υγρό, black horse της Ben Northon.
Η δοκιμή έγινε με δύο mods, ένα μηχανικό, το Gladiator της UD με μπαταρία IMR Efest 26650 4200 mAh 30-50A πλήρως φορτισμένη και το Elevator με dna30 στα 10 Watt (3,6 volts) με μπαταρία LG hg2 18650 3000 mAh επίσης πλήρως φορτισμένη.
Να επισημάνω πως κατά την δοκιμή, οι ατμοποιητές δοκιμάσθηκαν και στα δύο mods εναλλάξ.
Στον Kayfun η γεύση του συγκεκριμένου υγρού ήταν κάπως υποτονική και αδύναμη στο ηλεκτρονικό mod και λίγο πιό έντονη αλλά ασαφής με το μηχανικό.
Στον Eviva η γεύση με το ηλεκτρονικό ήταν ακριβής και σαφής ενώ στο μηχανικό είχε μία επιπλέον ένταση που θα την χαρακτήριζα πιό απολαυστική και, ας μου επιτραπεί ο όρος, πιό "επεξηγηματική"!!!! Δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Συγνώμη για τις δυο ίδιες φωτογραφίες.
Κάποιο λάθος θα έκανα γιατί στέλνω πρώτη φορά φωτό.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #842 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 19:00 »
καλα γιατι μπηκες σε τετοια διαδικασια και δεν ρωτουσες να μην κουραζεσαι αδικα?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Eviva
« Απάντηση #843 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 19:05 »
Επειδή τους έχω και τους 2, ο καθένας αναδικνύει λίγο διαφορετικά τη γεύση. Ένα προβάδισμα έχει ο eviva, ο οποίος είναι και πιό αεράτος και μου αρέσει.  :)

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #844 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 19:12 »
καλα γιατι μπηκες σε τετοια διαδικασια και δεν ρωτουσες να μην κουραζεσαι αδικα?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
:D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Eviva
« Απάντηση #845 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 19:12 »
Καλησπέρα :)
Αν στήσω με τιτάνιο θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα?
Έχει δοκιμάσει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #846 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 19:14 »
Επειδή τους έχω και τους 2, ο καθένας αναδικνύει λίγο διαφορετικά τη γεύση. Ένα προβάδισμα έχει ο eviva, ο οποίος είναι και πιό αεράτος και μου αρέσει.  :)
Τους αγαπώ και τους δύο τον καθ' ένα για διαφορετικούς λόγους!!!! :innocent:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Καλησπέρα :)
Αν στήσω με τιτάνιο θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα?
Έχει δοκιμάσει κανείς?
Polygrafe φίλε μου, έστηνα κι εγώ μια εποχή με Ni200 και έλεγχο θερμοκρασίας, όχι Τιτάνιο δεν έχω στήσει και το θεώρησα πολύ μπελά για πολύ μικρές διαφορές εως ανύπαρκτες κατά την ταπεινή μου άποψη και τον δικά μου αισθητήρια γεύσης.
Χαμηλές αντιστάσεις και σπείρες σε απόσταση με μεγάλη προσοχή για hot spots για να πάρω τι τελικά;
Ξαναγύρισα στο απλό συρματάκι και βρήκα την υγειά μου!!!
Τώρα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αν σου αρέσει κάτι παραπάνω.
Νομίζω πως ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι μια μόδα και θα περάσει άσε που είναι πια σε εμβρυικό στάδιο.
Αν αύριο μεθαύριο εξελιχθεί κατά τέτοιο τρόπο ώστε να φέρει επαναστατικά αποτελέσματα, δεν ξέρω, θα δω.
Άλλωστε ακόμα και η Provape που έβγαλε το Radius ένα πανάκριβο και ποιοτικό mod,μετά το Provari, σε vv/vw, όταν ρωτήθηκε γιατί δεν του πρόσθεσε έλεγχο θερμοκρασίας, απάντησε πως είναι σε πολύ αρχικό στάδιο μη εξελιγμένο και αξιόπιστο ώστε να ασχοληθεί αυτήν την χρονική στιγμή με κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2015, 19:25 από commander »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #847 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 19:51 »
Την καλύτερη γεύση ο εβίβα μου την έδωσε με Ni200. Σε istick40 κυρίως και δευτερευόντως σε ipv d2
Με το τιτάνιο αν διαπίστωσα καλύτερη γεύση; ίσως μια ιδέα, ή ίσως να είναι η ... ιδέα μου. Διαπίστωσα όμως καλύτερο χτύπημα. Τον δουλεύω με τιτάνιο στο IPV D2


Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #848 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 20:07 »
Κοίτα τώρα που μ' έβαλες να ψάχνω την κουλούρα με το Ni 200!!!
Σε μπελάδες με βάζεις βραδυάτικα :sad_eyes:
Θα κάτσω να στήσω να δοκιμάσω!!!! :cigar:
Με το evic vtc mini.
Κι αν πάρω ακόμα καλύτερη γεύση, αύριο θα πάρω κι ένα μέτρο Τιτάνιο έτσι για το γ@#ώτο! :innocent:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Eviva
« Απάντηση #849 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 20:14 »
με τιτανιο 28awg με ιδιο υγρο σε 2αρι τρυπανι στα 0.4ohm kai 12βατ,
πηρα ενα καλο αποτελεσμα γευστηκα χανοντας ελαφρος την ενταση των αρωματων που μου εδινε το κανθαλ.αλλα μιλαμε για πολυ μικρες διαφορες..
θα σου ελεγα polygrafe αλλα δικια μου ιδεα ειναι αυτη η οποια μπορει να μην εχει και βαση...!
εαν εχεις καποιο εντονο υγρο και δεν θες να το αραιωσεις δοκιμασε το με tc,ισως να μην σε κουρασει.

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #850 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 01:53 »
το συμπερασμα που εβγαλα παντως εγω με τον eviva ειναι οτι ειναι μια κατηγορια απο μονος του..δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με αλλους ατμοποιητες.


Την ειχα πατησει στην αρχη και τον ειδα σαν ολους τους Αλλους.
Μπορει να κανεις ενα υγρο χρονια και να το βαλεις στον eviva και να ξενερωσεις και μπορει να κανεις ενα υγρο στον eviva και να το βαλεις αλλου και να ξενερωσεις.


Με καποιον τροπο που δεν τον ξερω γιατι παιζω χρονια με κεραμικα,μετατρεπει ενα υγρο σε κατι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο.
Ειναι λες και κανεις καποιο αλλο.


Ειχα βαλει αρκετα υγρα στην ακρη γιατι δεν μου αρεζαν και ενα ενα τα βαζω στον eviva και τα βλεπω με αλλο ματι.
Για να το πω πιο απλα αλλιως το χοίρινο στην κατσαρολα αλλιως στο τηγανι αλλιως στην γαστρα


Ευτηχως για μενα το καταλαβα νωρις και δεν τον πουλησα και τον λατρεψα γι αυτη την ιδιαιτερότητα που εχει.
Αν καταλαβεις την ιδιαιτερότητα του θα τον λατρεψεις δεν υπαρχει περιπτωση αλλιως θα τον μισησεις.


Εβιβα λοιπον παιδια... ;)

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #851 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 07:31 »
Πρέπει ν' ανοίξουμε ένα θέμα για τα χοιρινά!!!! :)) :)) :))
Συμφωνώ μαζί σου φίλε malossi :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τελικά δεν κρατήθηκα και έστησα χθες με Ni 200.
0,16 Ωμ στους 220C με exic vtc mini.
Εντάξει, πρέπει να ομολογήσω πως υπάρχει αισθητά καλύτερο χτύπημα και γεύση, πιο καθαρή πιο μεστή!
Ίσως το νικέλιο μαζί με το κεραμικό είναι καλή εφαρμογή τελικά ίσως  παίζει ρόλο και ο Eviva.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:32 από commander »

Απ: Eviva
« Απάντηση #852 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 16:36 »
Όποιος χρησιμοποιεί τον eviva με το διάφανο tank μπορεί να μου πει αν του κολλάει στο κάτω μέρος με την κεφαλή.Εγώ σχεδόν πάντα μόνο με βοήθεια πενσας μπορώ να το ξεβιδώσω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Eviva
« Απάντηση #853 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 16:56 »
ναι εμενα μου εχει τυχει το συγκεκριμενο θεμα,
αν λιπανεις ελαφρος το οριγκακι της βασης και δεν το σφιξεις πολυ θα εισαι μια χαρα,
δεν χρειαζεται πολυ σφιξιμο το clear αρκει να πιασει καλα στα οριγκακια και εισαι ετοιμος
τουλαχιστον εγω ετσι το αντιμετωπιζω.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #854 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 17:06 »
Μπορείς επίσης να κοντράρεις με ένα κατσαβιδάκι, είτε καρφάκι με διαμέτρο ±1.5 μέσα σε μια απο τις 2 τρύπες αέρα. Το κανω και στο άνοιγμα και στο κλεισιμο, χωρίς ζόρια όπως λέει και ο φίλος Τeo, αλλά και για να κεντράρω ακριβώς το δαχτυλίδι αέρα στις τρύπες (στραβούλιακας mode) ..  ;D






Edit: Πάντως δεν είναι και ιδιαίτερα απίθανο να στεγνώσουν πιθανά υπολείμματα υγρού ανάμεσα στα σπειρώματα της βάσης και του τανκ, με αποτέλεσμα το κόλλημα. Συμβαίνει καμμιά φορά. Δεν σφίγγω και ιδιαίτερα τίποτε, αλλά ούτως ή άλλως το τανκ (το δικό μου τουλάχιστον) τερματίζει χωρίς να φτάσει να πιέσει πολύ το o-ring απο κάτω του, σημάδι οτι είναι οκ, οπότε δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω σφίξιμο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2015, 17:29 από Zarathustra »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12801 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123663 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos