vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

294 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, Mimhsdr, camber, manoslykos

Twitter

Νόσος Crohn

Αποσυνδεδεμένος kostas.

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Νόσος Crohn
« στις: Μαρτίου 06, 2014, 17:42 »
Ξέρει κάποιος αν το ηλεκτρονικό τσιγάρο επηρεάζει την crohn;

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 06, 2014, 18:18 »
Therapeutic Uses of Nicotine
"...People with Crohn's disease, a type of inflammatory bowel disease, benefit from the use of nicotine."
http://www.whitecloudelectroniccigarettes.com/how-it-works/smoking-resources/nicotine/


Βέβαια ο γιατρός του πάσχοντα είναι ο αρμόδιος για να απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 06, 2014, 18:42 »
Χωρίς να έχω διαβάσει κάτι σχετικό, μόνο απο προσωπικές μαρτυρίες ασθενών που έχω ακούσει, επηρεάζει την Crohn η μετάβαση απο το κανονικό στο ηλεκτρονικό όπως και η διακοπή του καπνίσματος γενικότερα. Ο λόγος είναι οι αλλαγές που συμβαίνουν στην μικροβιακή χλωρίδα του εντέρου λόγω διακοπής του καπνίσματος.


Τώρα για το ηλεκτρονικό δυστηχώς κάποια μελέτη δεν έχει όσων αφορά το συγκεκριμένο θέμα. Απο περίπτωση ατμιστή με ελκώδη κολίτιδα εχω διαβάσει εδώ στο φορουμ οτι το τσιγάρο τον ανακούφιζε κάπως και μετρίαζε τη διάρκεια και την ένταση των συμπτωμάτων ενώ το ηλεκτρονικό δεν τον βοηθούσε στο συγκεκριμένο θέμα. Με δεδομένη την ομοιότητα των παθήσεων πολύ πιθανό το ίδιο να συμβαίνει και στην Crohn.


Οπως και να χει τα παραπάνω είναι προσωπικές 'εικασίες' και μόνο ο θεράπων ιατρός μπορεί να δώσει τις σωστές απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kostas.

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 06, 2014, 18:58 »
απ' ότι ξέρω και εγώ το κάπνισμα μερικών Κ.Τ στην ελκώδη κολίτιδα μειώνει λίγο τις εξάρσεις....
για την νόσο crohn όμως συμβαίνει το αντίθετο.

Πάσχω από crohn 4 χρόνια, και στην αρχή ο γιατρός μου μου είπε να κόψω το κάπνισα αμέσως..
μετά από 1 χρόνο περίπου όταν του είπα ότι έκοψα το τσιγάρο και κάνω Η.Τ τον είδα ότι μαλάκωσε. Από τότε δεν μου ξαναέκανε κουβέντα...
δεν του έχω ξαναπεί κάτι γιατί μπορεί να μου το κόψει και αυτό.

PS. βέβαια δεν του είπα ότι το τελευταίο διάστημα το είχα γυρίσει στο κ.τ... :wall:

Αποσυνδεδεμένος kostas.

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 06, 2014, 19:28 »
διάβασα και εδώ μερικά σχόλια..
http://www.crohnsforum.com/showthread.php?t=50984

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 06, 2014, 20:57 »
Εγώ θα σου πρότεινα να θέσεις το ερώτημα σου στο φορουμ που ανεφερες παραπάνω.
Απο οτι είδα τα περισσότερα μέλη εκεί ειναι από Αμερική και εκεί τα πράγματα ειναι πολυ διαφορετικά. Υπάρχει περισσότερη γνώση στην crohn αλλα και στην ulcerative colitis και απο πλευράς ιατρών αλλά και απο πλευράς των ασθενών. Φίλη μου, που ζει χρόνια στην Αμερική, και πάσχει απο crohn, καπνίζει συστηματικά και χωρις απαγόρευση απο τον θεράποντα ιατρό της, γιατι ξέρει πως αυτο τη βοηθάει.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 06, 2014, 22:05 »
Σχετικά μηνύματα στο φόρουμ μας, με ιατρικές περιπτώσεις που συνδέουν νικοτίνη, κ.τ. και "ευεργετικές" παρενέργειες, που μπορεί να φανούν χρήσιμα:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7259.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1911.msg64040.html#msg64040

Σε κάθε περίπτωση, ο γιατρός μας έχει τον πρώτο λόγο για το τι είναι καλό και τι όχι για τον οργανισμό μας.
Ιδιαίτερα όταν γνωρίζουμε ότι έχουμε κάποια χρονία πάθηση.

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 06, 2014, 22:13 »
οσο και αν τρελο ακουγεται......σε ασθενεις με ελκωδη κολιτιδα και που καπνιζουνε....ποτε δεν τους λεμε να κοψουν το κ.τ ...για καποιο λογο βοηθαει στην υφεση της νοσου  :) τωρα οσον αφορα για την ν.crohn αντιθετως λεμε stop....τωρα οσον αφορα το η.τ δεν ξερουμε τιποτα ακομη....απλα με βαση την κλινικη του εικονα ...αποφασιζουμε αναλογως  :thumpup:...οποτε keep going με το η.τ .......και σε περιπτωση εξαρση της νοσου βλεπωντας και αποφασιζοντας για τον καθενα βεβαια ξεχωριστα....(υπαρχουν πολλοι παραγοντες που εξεταζουμε)  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 06, 2014, 23:34 »
Πιστεύω ότι ακόμα κανένας γιατρός δεν μπορεί να πει τίποτα για το ητ. Απλά δεν ξέρουν. Εδώ δεν ξέρουν για τις άμεσες συνέπειες και δεν έχει γίνει έρευνα στο ευρύ κοινό των ατμιστών, θα ξέρουν για τις παράπλευρες παρενέργειες σε ειδικές περιπτώσεις, όπως η νόσος του Crohn??


Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 01, 2017, 01:22 »
Ο Φαρσαλινός είχε πει ότι η νικοτίνη δεν κάνει καλό σε όσους έχουν πρόβλημα με το έντερο ή έλκος κλπ. Προκαλεί κινητικότητα. Τώρα πως το κ.τ. κάνει καλό στην κολίτιδα είναι απορίας άξιο πραγματικά. Αν ξέρει κάποιος ας το εξηγήσει.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 01, 2017, 05:29 »
Νιφάδες βρώμης ένα απλό αλλά πολύ καλό φάρμακο για την καλίτερη  λειτουργία του εντέρου.

Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει στην νόσο crohn.Με βοήθησε ή να πω με απάλλαξε με προβλήματα κολίτιδας τα οποία με
βασάνιζαν αρκετά χρόνια.
Όταν λέμε όμως νιφάδες βρώμης ενοούμε σκέτες νιφάδες βρώμης και όχι παραλλαγές με όλα αυτά τα μίγματα που πουλάνε
στα ράφια που τρώνε μερικοί,όπως μούσλι κλπ, και έχουν την εντύπωση πως καταναλώνουν νιφάδες βρώμης.
Αυτά είναι περισσότερο για αθλητική διατροφή και δίαιτα για κάποιους που δεν μπορούν να ελατώσουν τη μάσα. :yes: :))

3-4 κουταλιές νιφάδες βρώμης κάθε πρωί  με λίγο γάλα πολύ ελαφρύ και αν είναι δυνατόν (οικονομικά εννοώ)  χωρίς
λακτόζη - γλουτένη (π.χ. γάλα από σόγια).

Πολύ καλό φάρμακο όχι μόνο για το έντερο αλλά και για πολλές άλλες παθήσεις του οργανισμού.
Θυμάμαι τότε που άρχισα να τις χρησιμοποιώ ήμουν στη μετάβαση από το κανονικό τσιγάρο στο ηλεκτρονικό το οποίο μπορώ
να πω με σιγουριά ότι δεν με επηρέασε καθόλου.

Απ: Νόσος Crohn
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 13:49 »
Προσωπικά με Nόσο Crohn (από 12 ετών) με αλλαγή τσιγάρο => άτμισμα είδα τρομερή βελτίωση στην υγεία μου ,αρκεί να μην το παρακάνω με την νικοτίνη (βαριά βαριά 6mg).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33891 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12