vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1140 στις: Απριλίου 13, 2016, 16:11 »
δεν καταλαβα τι εννοεις να γραψεις που?για τα αρωματα να σου πω οτι οι δοσολογιες ειναι οκ απλα καποιες εταιριες προτεινουν μεγαλυτερες αναλογιες απο καποιες αλλες και ειναι τελειως διαφορετικα απο το να περνεις ενα αρωμα ετοιμο

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1141 στις: Απριλίου 13, 2016, 16:54 »
Παιδια γεια κ απο μενα...πηγαινα για κλωνο milk and honey, αλλα αντι για peanut butter και marshmallow που δεν μπορεσα να βρω, εβαλα wonder peanuts και milkshake...Λοιπον, μετα απο δυο βδομαδες ειπα να κανω μια δοκιμη να δω τι βγηκε. Το υγρο αν κ δε μοιαζει με το milk and honey δεν ειναι κακο ειναι ομως εντελως αγλυκο και η 'φυστικιλα', αν κ διακριτικη, καλυψε τα αλλα αρωματα. Νομιζω σωζεται ανετα, αλλα δεν ξερω τι να χρησιμοποιησω. Να παρω να προσθεσω λιγο sweet cream; κατι σε vanilla bean ice cream; Τι θα μπορουσε να 'ριξει' λιγο το φυστικι και να γλυκανει λιγο το υγρο;

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1142 στις: Απριλίου 13, 2016, 17:21 »
Black mamba 
Στα 20ml συνολικου υγρου θα σου βγει η βαση σου στα 16.1ml και 3.9 ml το αρωμα γιατι το συνολικο ποσοστο της συνταγης ειναι 19.5 % σε αρωμα συνολικο
.Αμερικανοι τα κανουν καπου εκει 15-22% σε αρωματα...Οποτε ολα καλα μην ανησυχεις για αυτο προχωρα οπως λεει η συνταγη
Halo ειναι και θελει αρωμα 19.5% αρα Ο.Κ
Απλα θα σου λυσει τα χερια μια ενεση του 1 ml,βλεπεις και μονος σου πχ οτι η brown sugar πχ ειναι στα 0,4 ml και με σταγονες δουλεια δε βγαινει (για μενα τουλαχιστον)
Τωρα αν δεις οτι θελει και κανα 20μερο να ωριμανση και εχεις πολυ βαση καβατζα κανε το 40ml (θα ειναι και λιγοοοο πιο βολικο στις αναλογιες)
ωστε αμα πετυχει και πας για νεα σοδεια (πχ 100ml) να εχεις να ατμιζεις  ωσπου να περιμενεις το 100ml να ωριμανσει 
Καλη σοδεια

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1143 στις: Απριλίου 13, 2016, 17:31 »
Φίλε Χαράλαμπε η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη. Πολύ κατατοπιστικός.
Ναι έχω ήδη και του 1ος ml σύριγγες γιατί με τις σταγόνες δεν το χω.
Με ένα 30αρι θα μαι κομπλέ για δοκιμή. Μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1144 στις: Απριλίου 13, 2016, 21:13 »
Βρε φίλε αφού σου άρεσε το υγρό μου   γιατί δεν κερνάς ενα καφέ και σου φτιάχνω παπάδες σε χρονο μηδέν ..αν δεις μια φορά μετα είναι όλα εύκολα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1145 στις: Απριλίου 13, 2016, 22:56 »
Relax
Ολα αρωματα της Eliquid France.
Tabac klm=3%, Cookie=2%, Vanile=3%, Cafe=2%.
εγω χρησιμοποιω παλι βασεις της Eliquid France 70/30.
Ωριμανση 20 μερες +++


Τα συγχαρητήρια μου  στο  φίλο  που  μας  έδωσε  την  συνταγή  του  Relax! 
Έφτιαξα  10ml  για  να το  δοκιμάσω  με  βάση  umami  75vg-25pg  0,9 νικοτίνη  το  άφησα  μια  βδομάδα  για να  ωριμάσει και  σήμερα  το  δοκίμασα  σε  nectar Micro  με  1,6 ohm αντίσταση,πολύ  ωραία γεύση  είναι  αρκετά  κοντά  στο αυθεντικό , δεν  είναι  ακόμα  τόσο  έντονο  στην  γεύση  όσο  το  αυθεντικό  relax αλλά  πιστεύω με  περισσότερες  μέρες  ωρίμανση θα  έρθει  99% κοντά στην  αυθεντική  γεύση. Αύριο θα  ετοιμάσω  200 ml  και  θα  το  αφήσω  στο  ντουλάπι  ένα   μήνα. 

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1146 στις: Απριλίου 14, 2016, 01:02 »
Βρε φίλε αφού σου άρεσε το υγρό μου   γιατί δεν κερνάς ενα καφέ και σου φτιάχνω παπάδες σε χρονο μηδέν ..αν δεις μια φορά μετα είναι όλα εύκολα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χαχαχαχα, Γιωργη καλησπερα, ο Αρης ειμαι που πηγαμε για καφε τις προαλλες με τον Κωστη και τον Γιωργη, απλα αλλαξα ονομα εδω στο forum χθες.
Τα καταφερνω με τα υγρα, απλα τετοιο cocktail σα το Tribeca δεν ξανατυχε, και ρωτω για να 'μαι σιγουρος, μη μου βγει μελιτζανοσαλατα.
Παντως τον καφε α τον ξαναπιουμε συντομα..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Ξεχασα να αναφερω οτι μπερδευτηκα με την Ethyl Maltol και την πηρα την κρυσταλικη μορφη της TPA, και αυτο ηταν σαν την ζαχαρη αντι για υγρη μορφη (και το εγραφε πανω γμτ "crystals" και νομιζα οτι ειναι της ονομασιας κολπακι) :wall:
Και επειδη δεν υπηρχε καμμια περιπτωση να παει χαμενη, ψαχνοντας στο google βρηκα οτι σε 10ml pg διαλυεις κρυσταλικη μαλτολη ποσοτητας 1/4 του κουταλιου του τσαγιου (περιπου 1 γραμμαριο).
Κανονικα ηθελε ζεσταμα η pg για να διαλυθει γρηγορα.. Εγω απλα επειδη βαριομουν να το ζεστανω κτλ το ανακατευα για κανα τεταρτο (και παλι ειχαν μεινει λιγοι κρυσταλλοι στο μειγμα)
Ας ελπισουμε οτι πηγε καλα η συνταγη.
Ειδωμεν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 13:34 από BlaCkMamba »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1147 στις: Απριλίου 14, 2016, 13:19 »
Επιστροφή στο θέμα μας. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1148 στις: Απριλίου 14, 2016, 23:17 »
Από μεταφορά.

Γεια σε  ολους. Εχει κανενας σας δοκιμασει τιποτα απο αυτα;
http://e-liquid-recipes.com/list?q=castle+long+clone&exclsingle=0&sort=score&direction=desc

http://e-liquid-recipes.com/list?q=Black+Flag+Fallen
Αν εχετε, θα εκτιμουσα τις εντυπωσεις σας για το ποσο καλο ή/και ποσο κοντα στο αυθεντικο ειναι αυτο που εχετε δοκιμασει
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 23:42 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1149 στις: Απριλίου 15, 2016, 00:00 »
Αν πας στο αρχικό Post έχει που έχει αναφερθεί συνταγή του Castle Long. Μπορεί να έχει στα επόμενα post κριτικές για τον κλώνο.

Εναλακτικά... Πατάς το κουμπάκι Εκτύπωση και ψάχνεις με CTRL+F για castle και σε πάει σε κάθε post στο θέμα που αναφέρει Castle.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2016, 00:35 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1150 στις: Απριλίου 15, 2016, 00:05 »
Από μεταφορά.

Γεια σε  ολους. Εχει κανενας σας δοκιμασει τιποτα απο αυτα;
http://e-liquid-recipes.com/list?q=castle+long+clone&exclsingle=0&sort=score&direction=desc

http://e-liquid-recipes.com/list?q=Black+Flag+Fallen
Αν εχετε, θα εκτιμουσα τις εντυπωσεις σας για το ποσο καλο ή/και ποσο κοντα στο αυθεντικο ειναι αυτο που εχετε δοκιμασει
Εν συντομία, αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

Έχω ατμίσει ΤΕΛΕΙΑ φτιαγμένους κλώνους 5 Pawns (px Castle Long). Μου φάνηκε
παρόμοιο υγρό, αλλά όχι σαν το αυθεντικό. Μου φάνηκε ουσιαστικά άλλο υγρό με
κάποια στοιχεία που φέρναν προς το αυθεντικό, αλλά από απόσταση. Με κλειστά
μάτια αναγνώριζα πιο είναι πιο (πανεύκολο). Προσωπικά ο κλώνος δεν με άρεσε.
Από την άλλη σε φίλο μανιακό με Castle Long, άρεσε και πολύ μάλιστα. Δεν ξέρω
αν έχει τύχει να δοκιμάσεις E-Liquid France Supreme και Relax. Έχουν παρόμοια
συστατικά πέρα από 1 άρωμα (το 1 έχει καρύδα, το άλλο έχει καφέ). Και τα δύο
παρεπιπτόντως φέρνουν προς Castle Long, ΧΩΡΙΣ να είναι. Έ κάπως έτσι και με
το κλώνο. Καλύτερα να το αντιμετωπίσεις ως άλλο υγρό και όχι σαν κλώνο.

Επειδή έχω διαβάσει όλο το topic με τους κλώνους, έχει συμβεί το εξής παράδοξο.
Παλιότερα -όταν πρωτοξεκίνησε ο κόσμος να τους φτιάχνει- γράφαν πως ο κλώνος
αγγίζει ΤΡΕΛΑ ποσοστά ομοιότητας/ρεαλισμού και είχε συμβεί τόσος ΧΑΜΟΣ που μερικοί
παίζει να 'χαν φτάσει σε τέτοιο σημείο -placebo- να μην ξεχωρίζουν τι είναι τι (υπερβάλω).
Ε, όσο περνούσε ο καιρός, η όλη φάση άρχισε να ξεφουσκώνει, και όλο και περισσότερα
μηνύματα έβλεπες από γνωστούς -και μη-, γευσιγνώστες -και μη- του στυλ "η γεύση είναι
κατά ένα 82% παρούσα" ή "αντιμετωπίστε το ως άλλο υγρό για να σας δώσει ό,τι έχει να
προσφέρει" ή δε ξέρω τι, γενικά άρχισε η "προσγείωση" η οποία πήρε αρκετό διάστημα
και το χαμόγελο που μου πρόσφερε στα χείλη επίσης κράτησε αρκετό διάστημα (μιας που
ένιωθα χάλια που εγώ δεν εισέπρατα την "τελειότητα" του κλώνου όπως άλλοι). Το κερασάκι
στην τούρτα ήρθαν και έβαλαν 2 Έλληνες παρασκευαστές υγρών, ο ένας με κλώνο και ο άλλος
με κάτι παρόμοιο που ούτε και αυτοί κατάφεραν να αγγίξουν τη γεύση του αυθεντικού και πάντα
οι "έμπειρες" εντυπώσεις τελειώναν με -τί άλλο;- "αντιμετωπίστε το ως άλλο υγρό και όχι ως κλώνο".

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1151 στις: Απριλίου 15, 2016, 00:41 »
Αν πας στο αρχικό Post έχει που έχει αναφερθεί συνταγή του Castle Long. Μπορεί να έχει στα επόμενα post κριτικές για τον κλώνο.

Εναλακτικά... Πατάς το κουμπάκι Εκτύπωση και ψάχνεις με CTRL+F για castle και σε πάει σε κάθε post στο θέμα που αναφέρει Castle.

Σ'ευχαριστω για την βοηθεια ,οντως για το castle long υπαρχουν κριτικες, αλλα για τις συνταγες του Black Flag Fallen δεν υπαρχει τιποτα :'(

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1152 στις: Απριλίου 19, 2016, 10:45 »
Μετα απο 10 μερες ωριμανσης,ειπα να δοκιμασω να δω πως παει το υγρο που εφτιαξα.
Εκανα το supreme της eliquidfrance και μια παραλλαγουλα του relax με σοκολατα γιατι δεν ειχα καφε και το DIY ειναι και πειραματισμος οποτε βουρ
Ξερω οτι το θελει 20 μερες ωριμανση και οτι δε περιμενα ακομα να ειναι οκ απο τωρα οπως ειναι το κανονικο supreme αλλα μου βγαζει μια εντονη ''λαδιλα'' καρυδας,το υγρο το αγοραζα ετοιμο και το λατρευα οποτε δε νομιζω να με ενοχλει σα γευση η καρυδα
Χωρις να θελω να πω τιποτα αρνητικο,κακια κτλ για τη συνταγη που αναρτησε ο φιλος εδω,μη παρεξηγηθω
Ολοι λετε οτι ειναι παρα πολυ κοντα στην αυθεντικη γευση του υγρου,οποτε...
Ακολουθησα κατα γραμμα τη συνταγη/δοσολογιες και τα αρωματα ηταν ολα της eliquidfrance απο την αλλη η παραλλαγουλα με τη σοκολατα ατμιζετε ευχαριστα (αυτο με κανει να πιστευω οτι ισως το αρωμα καρυδα θελει το χρονο του,20μερο να ''δεσει''με τα υπολοιπα),αξιζει ισως να φτιαξετε ενα 20μελο να το δοκιμασετε
Σας εβγαλε και εσας μια λαδιλα στη γευση,τις πρωτες 10 μερες της ωριμανσης?
Στο 20μερο χανεται αυτη η λαδιλα καρυδιλα?και ερχεται στη γευση του supreme ?
Και παλι δε θελω να αφησω καν κατι αρνητικο για το ανθρωπο που την ανεβασε,οτι ειναι λαθος κτλ...
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1153 στις: Απριλίου 19, 2016, 13:03 »
Καμία "λαδίλα". Το ότι δουλεύει μια συνταγή με τα χ αρώματα δεν σημαίνει πως θα δουλέψει με αλλαγή.

Μπορεί να βάλεις λεμόνι και αχλάδι και να είναι σούπερ και αν αλλάξεις το αχλάδι με μήλο να πάρεις σαρδέλες.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1154 στις: Απριλίου 19, 2016, 13:21 »
Το οτι πετυχε καπως με σοκολατα αντι καφε ειναι κατι το οποιο ετυχε,ναι θα μπορουσε να βγει σα καλτσες μεσα σε αποδυτηρια αλλα ειναι κοντινες γευσεις με το καφε και πετυχε αλλα δεν ειναι το θεμα μου/απορια/προβληματισμος μου αυτο                                                                                                                                                                     
Απλα δε καταλαβαινω για ποιο λογο και αφου εβαλα τα σωστα αρωματα (ολα της eliquidfrance),ποσοτητες,αναλογιες κτλ μου βγαζει κατι το οποιο δεν ειναι οπως ηταν στο υγρο..
Η καρυδα βγαινει καπως ψιλοενοχλητικη,ο λογος που αναφερα τη σοκολατα αντι της καρυδας κατι σα το relax ας πουμε ειναι στο οτι οι αλλες γευσεις/αρωματα δε μου κανουν κατι τετοιο,δε με ''ενοχλει''η βανιλια,μπισκοτο κτλ....
Μηπως θελει και αλλες μερες για να γινει σωστο και στις 10 δεν εχει καμμια σχεση με το τελικο αποτελεσμα (ιδιο δε θα ειναι στο 20μερο εννοειται) απλα περιμενα να δω πως παει ωστε να φτιαξω κιαλλο γιατι θελει το χρονο του και ειχα και τη περιεργια?
Στο τελικο αποτελεσμα η καρυδα χανεται,ειναι πιο ατονη στη γευση της?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 200 42437 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos