vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 7 χρήστες
babis1993, dkostas, Aoratix, camber, pngtszs1976, tapantari, gigelis78

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #315 στις: Απριλίου 09, 2015, 15:24 »
Κρίμα και έκανα 60ml με την μια. Δεν πειράζει, νομίζω ότι με τον καιρό μπορεί να βγουν περισσότερα παρόλη την θέρμανση. Σήμερα ήδη είναι καλύτερο στο αρωμα, δεν έχω δοκιμάσει γεύση. Το reserve που θα κάνω θα το αφήσω στην ησυχία του για κανένα δίμηνο...

Ο κλώνος Sucker punch αρκετά καλός,  ελαφρύ λίγο βέβαια. Σαν ανανάς με κάποιο άλλο φρούτο (φράουλα ίσως) μου φαίνεται εμένα, με γλυκό υπόβαθρο. Άντε να δούμε με τον καιρό τι θα γίνει. Βέβαια από αυτό έκανα 30ml οπότε δεν το βλέπω να παλιώνει και πολύ... :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #316 στις: Απριλίου 09, 2015, 21:15 »
το συγκεκριμενο κλωνουγρο ... δεν θελει γρηγοραδα .... θελει να το φτοιαξεις και ενα μηνα στο κουτι στο ντουλαπι .... ουτε φως ουτε ανοιχτο ... καθε 2 μερες αν θυμασαι το βγαζεις το ανοιγεις το καπακι το μυριζεις και το κλεινεις και το κουνας καλα ... παλι στο κουτι και στο ντουλαπι ...  :yes:
Και θέλει και παιχνίδι με την σειρά που βάζεις τα αρώματα για να δέσει σωστά και να μην "φαγωθούν" κάποια αρώματα από κάποια άλλα.


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #317 στις: Απριλίου 09, 2015, 21:18 »
Ε πες μας και το "παιχνίδι". Μην μας αφήνεις σε αγωνία.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #318 στις: Απριλίου 09, 2015, 21:24 »
Δεν είναι δική μου ανακάλυψη, το μοιράστηκε μαζί μου ένας φίλος που είχε την καλωσύνη να το κάνει.
Θα προσθέσεις τα πάντα εκτός της βανιλλίνης, θα τα αφήσεις να δέσουν μερικές μέρες, θα βάλεις τη βανιλλίνη, θα περιμένεις μερικές μέρες, και μετά θα βάλεις την πυραζίνη και πάλι αναμονή για να δέσουν όλα τα υγρά.
Και προσοχή στις αναλογίες, να έχεις ακρίβεια όσο το δυνατόν περισσότερο σε ότι υγρό κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #319 στις: Απριλίου 09, 2015, 21:33 »
οπως το λεει ο Γιαννης αλλα με μια αλλαγη που εκανα στα δικα μου μιας και ειδα οτι τα bourbons και τα δυο θελουν να αεριστουν ... δηλαδη .. βαζω μεσα τα δυο μπερμπον πρωτα τα αφηνω μεσα στο μπουκαλι μαζι με λιγη βαση πολυ λιγη.... και με ανοιχτο καπακι για κανα 3ωρο ... κλεινω το καπακι τα αφηνω 2 μερες μονα τους μετα ριχνω τα υπολοιπα εχτος απο βανιλλίνη και τα αφηνω αλλες 3 μερες και στο τελος της τριτης μερας ριχνω πυραζινη και κλεινω το μπουκαλι .. το ανακοινω καλα και το αφηνω καμια εβδομαδα (καθε μερα αν θυμηθω το κουναω καλα ) στην δευτερη εβδομαδα ανοιγω το μπουκαλι και το αφηνω κανα τριωρο παλι ... κλεισιμο παλι και μετα ο ενας μηνας σιγουρα στο ντουλαπι

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #320 στις: Απριλίου 10, 2015, 20:41 »
παντως η δικη μου πρωτη δεν μου αρεσε.το υγρο εγινε ολο μαζι ,εχουν περασει 48 ωρες και το αποτελεσμα δεν μου παει στο ατμισμα αν και  απο μυρωδια σκιζει  .ετσι παιρνει τη θεση του στο ντουλαπι και θα τα ξαναπουμε σε κανα μηνα. 

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #321 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:22 »
 Καλησπέρα να κάνω μια χαζή ερώτηση;
 
 Όταν γράφετε τις αναλογίες των αρωμάτων που χρησιμοποιείτε σε ποσοστό π.χ. 5%
 αυτό πως μεταφράζετε σε σταγόνες ή σε ml;
 
 Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #322 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:32 »
Καλησπέρα! έχει δοκιμάσει κανείς άρωμα μάνγκο που να μην έχει την τυπική λουλουδιλα που έχουν τα περισσότερα?

Παλιότερα έκανα αρκετά το μάνγκο της άτμος.Λουλουδίλα δε θυμάμαι καθόλου.Ήταν ελαφρώς όξινο και πικρούτσικο στην εκπνοή, ό,τι πρέπει για τα δικά μου γούστα και μάλιστα ταίριαζε απίθανα με καμπάρι  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #323 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:37 »
Ιωάννα, θα συμφωνήσω. Απλά το συγκεκριμένο αν το βάλεις με βάση με πολλή vg αποκτά μια κρεμώδη αίσθηση που θυμάμαι ότι δεν μου άρεσε και τόσο!

Καλησπέρα να κάνω μια χαζή ερώτηση;
 
 Όταν γράφετε τις αναλογίες των αρωμάτων που χρησιμοποιείτε σε ποσοστό π.χ. 5%
 αυτό πως μεταφράζετε σε σταγόνες ή σε ml;
 
 Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

Ρίξε μια ματιά στο http://e-kapnisma.gr/index.php/board,241.0.html

Χονδρικά, όταν μεταφράζεις ποσοστό σε ml, αυτό πρέπει να είναι από το τελικό υγρό. Αν πχ έχεις ποσοστό 5% και η ποσότητα που θες είναι 10ml, τότε τα 9.5ml είναι βάση και 0.5ml άρωμα. Τώρα οι σταγόνες, εξαρτώνται από το άρωμα/σταγονόμετρο. Μην το συνεχίσουμε όμως εδώ, ρίξε τη ματιά σου στον πίνακα που σου παρέθεσα και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #324 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:38 »
Καλησπέρα να κάνω μια χαζή ερώτηση;
 
 Όταν γράφετε τις αναλογίες των αρωμάτων που χρησιμοποιείτε σε ποσοστό π.χ. 5%
 αυτό πως μεταφράζετε σε σταγόνες ή σε ml;
 
 Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.



αν ξέρεις ακριβώς πόσες σταγόνες θέλει με το σταγονόμετρο που έχεις για να κανεις 1ml τότε το μετράς με σταγόνες αλλα μια σταγόνα με μια άλλη σταγόνα έχουν διαφορα το ml είναι πιο σωστός τρόπος να το μέτρησης


Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #325 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:41 »
Ιωάννα, θα συμφωνήσω. Απλά το συγκεκριμένο αν το βάλεις με βάση με πολλή vg αποκτά μια κρεμώδη αίσθηση που θυμάμαι ότι δεν μου άρεσε και τόσο!


Τρύφωνα τότε που το είχα χρησιμοποιούσα τη balanced τώρα που το έχω γυρίσει σε 85-25 από άλλες εταιρίες δεν το έχω πια για να τσεκάρω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #326 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:49 »

 Καλησπέρα να κάνω μια χαζή ερώτηση;
 
 Όταν γράφετε τις αναλογίες των αρωμάτων που χρησιμοποιείτε σε ποσοστό π.χ. 5%
 αυτό πως μεταφράζετε σε σταγόνες ή σε ml;
 
 Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.



Έστω ότι θέλεις να φτιάξεις 10ml από ένα υγρό που θα περιέχει ένα άρωμα με ποσοστό 5%.
Κάνεις τον απλό υπολογισμό 10 X 5% = 0,5 ml. Άρα θα πρέπει να βάλεις 0.5 ml άρωμα.
Για να φτάσεις στο σύνολο των 10ml που θέλεις,  θα πρέπει να προσθέσεις και 10 - 0.5 = 9.5 ml βάση.

Για να υπολογίσεις αντίστοιχα σταγόνες θα πρέπει να ξέρεις πόσες αναλογούν στο ml. Ας υποθέσουμε ότι στο 1 ml αντιστοιχούν 20 σταγόνες, τότε στο παράδειγμά μας θα πρέπει να βάλεις 10 σταγόνες.
[/size]Αν αντίστοιχα ήθελες να κάνεις 50ml τότε θα ήταν 50 Χ 5% = 2,5 ml άρωμα και 50 (σύνολο) - 2,5 (άρωμα) = 47,5ml βάση. Σε σταγόνες 2,5 Χ 20 = 50 σταγόνες αρωμα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #327 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:50 »
ποιος μπορει να εχει τετοια μεγαλα αποθεματα σε DIY υγρα και να τα αφηνει για 2 + μηνες ?  και καθε φορα να θυμομαστε να κανουμε αλλα ?  αλλα  νομιζω για καποια πολυ ειδικα μπορουμε να τα κανουμε ...  κατι σαν παλιο καλο κρασι
Λοιπόν, έχουμε και λέμε  :laugh1: :laugh1:


100ml RY69 - 1/11/2014
100ml RY69/RY4D - 4/11/2014
100ml CLR - 10/12/2014
100ml CL - 23/12/2014


Και έχω αργήσει να φτιάξω νέο batch λόγω βαριεστημάρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2015, 12:10 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #328 στις: Απριλίου 14, 2015, 11:59 »
Ποιητή των δικτύων, μήπως μετά από τόσο καιρό έχουμε απώλειες αρωμάτων;;; και αν όχι ποιο είναι άραγε το όριο; ή δεν υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #329 στις: Απριλίου 14, 2015, 12:07 »
Επειδή αυτό είναι κάτι που το κάνω συστηματικά για 3-4 συγκεκριμένα υγρά που όπως τα φτιάχνω εγώ έχω παρατηρήσει ότι γίνονται καλύτερα με το χρόνο, μπορώ να πω οτι με σωστή φύλαξη σε χώρο σχετικά δροσερό, χωρίς μεγάλες μεταβολές στη θερμοκρασία, χωρίς φως και με καλά γυάλινα μπουκάλια καραμελέ με πώμα που κλείνει ερμητικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποια μείωση στην ένταση των αρωμάτων.
Σίγουρα στο diy δεν έχουμε τα μέσα να παράξουμε υγρά που όπως κάποια έτοιμα έχουν χρόνο ζωής εύκολα 2 χρόνια, αλλά θεωρώ ότι το εξάμηνο το πιάνουμε άνετα.

Είδα ότι χρησιμοποιείς ζυγαριά ακριβείας, περιμένω και εγώ μία ακολουθώντας πρόταση ενός φίλου. Πιστεύω οτι θα μου δώσει το κάτι τις παραπάνω στη γεύση, λόγω ακρίβειας στις αναλογίες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 199 42399 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:02
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos