vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Ηρακλης, Milarepa, marauder800, Lazy Dog, liabovas, vasilis27p

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2805 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 21:34 »
[member=14215]mimis[/member] Τετοια λεγε, κι αν δεν στρωσει το δικο μου, θα ζητησω βοηθεια για παραμετροποιηση. Μην παει χαμενο τοσο υγρο ;)

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2806 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 01:16 »
Τουλάχιστον χαίρομαι που εδώ στο φόρουμ βλέπω κριτικές ανθρώπων που την έχουν δοκιμάσει την συνταγή του lempon tart V4 και δεν είναι οπαδικές.

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2807 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 01:40 »
Έτσι όπως είναι πάντως ούτε εμένα με ενθουσίασε.Είναι αυτή η στιφαδα που μένει σαν επιγευση
Αύριο θα κάνω ένα 30μελο με Graham..αν όντως φταίει το μπισκότο της inawera όπως είπε και ο φίλος stathis

Αποσυνδεδεμένος EvilEyes

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2808 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 22:50 »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ το forum για κάποιο διάστημα αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Στο δια ταύτα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσω να φτιάχνω τον κλώνο του Supreme, μιας και το συγκεκριμένο υγρό το έχω λατρέψει. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Χρειάζεται να βάλω στη συνταγή καθόλου νερό;
2) Ποια βάση προτείνετε ώστε να έχω το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα;

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2809 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 23:15 »
1) οχι

2)με οποια επώνυμη  κάνεις καλό θα βγει (fagron-chemco - pink mule-)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2810 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 08:15 »
Η Fargon γλυκίζει λιγότερο το αποτέλεσμα σε σχέση με την Chemco. H Pink Mule ειναι ότι καλύτερο μπορεις να βρεις ειδικα αν φτιάξεις καπνικά.
Προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον μόνο την Pink Mule παντου γιατί πιστευω ότι αξίζει το κοστος (50-60 ευρω/έτος) σε σχεση με το αποτέλεσμα.
Τα τρίλιτρα όμως, αυτα του κιλού ειναι 30% ακριβότερα.
Να διευκρινίσω ότι δεν με ενδιαφέρει το κόστος της νικοτίνης λόγω μεγάλου όγκου αποθηκευμένης.
Γενικά θα έλεγα ότι για γλυκερά υγρα κανουν όλες, για ουδέτερα Fargon/P.M και για καπνικα τα καλύτερα αποτελέσματα μου εδωσε μόνο η P.M.

Νερό ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος EvilEyes

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2811 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 08:42 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα κάνω την αρχή με βάσεις της Pink Mule και βλέπω στη συνέχεια. Εάν μου αρέσει το αποτέλεσμα σε σχέση με το εργοστασιακό υγρό θα φτιάξω μεγαλύτερη ποσότητα, θα ξεκινήσω όμως πρώτα με μικρή και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2812 στις: Νοεμβρίου 09, 2017, 11:52 »
μια συνταγη για κλωνο του cinna fun που φτιαχνω αρκετο καιρο και δεν λειπει απο την καβατζα μου.αν σε καποιους φανει πολυ εντονο μπορειται να κατεβασετε το cinnamon danish σε 3 η 3,5% και το γλυκαντικο στο 0,5%.ωριμανση τουλαχιστον 20 μερες και καλα ατμισματα!

cinnamon danish swirl v2 cap- 5%

sweet cream tpa - 2%

caramel original tpa - 1%

glazed doughnut cap - 2%

sugar cookie v2 cap - 1,5%

vanillin tpa - 1%

super sweet cap - 0,7%

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2813 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 10:08 »
Καλημέρα,  έχει δοκιμάσει κανείς άλλος αυτή τη συνταγή του halo freedom ή αν έχετε να μου προτείνετε καμιά καλύτερη?
Western Cowboy Blend (TPA) 3,5%
Cacao (Atmos Lab)                  1%
Vanilla Swirl (TPA)                   3%

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2814 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 15:49 »
Το πιο κοντινό που εχω δοκιμάσει ειναι το Divine Lemon Tart από chefsflavours. Ειδικά αν ανέβει στο 16-17% με 70/30+ VG/PG, ειναι must.
Ενα επιπλέον καλό ειναι ότι το κόστος (εμένα) βγαίνει 5,5 ευρω τα 100ml στα 3mg όλα Pink mule.
Το μόνο μείον ειναι ότι θέλει τουλάχιστον 20 μέρες ωρίμανση, στις 30 μέρες γαζώνει και γινεται καλύτερο όσο περνάνε οι μέρες.
Λίγο απο δω, λίγο από κει, εχω μαζέψει 8 30μελα Dinner Lady λεμονόταρτα, σύν 2 που άτμισα μεχρι να βρω το Divine.
Να κάνω μια ερώτηση.

Έχω κάνει ενα 100 μελο divine lemon tart με pink mule.
 Περιπου στο  16 με 17% αρωμα, αναλογια vg 65%.
Είναι στην έκτη μέρα και απο αρωμα δεν θυμίζει σε τίποτα dinner lady. Αντίθετα βγάζει μια ατονη μεν αλλά αισθητη δε απροσδιοριστη μυρωδιά, κατι ανάμεσα σε φαρμακιλα οινόπνευματιλα και πλαστικίλα.
Θα φτάσει ποτέ αυτό να θυμίζει τη lady?
Υπάρχει κάτι που αν προστεθεί στο υγρό θα βοηθήσει?

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2815 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 16:03 »
γράφει αφού 20 ημέρες+

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2816 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 18:20 »
Αρχοντες, να το ξεκαθαρίσουμε γιατί υπάρχει κάποια παρεξήγηση από όσο εχω αντιληφθεί. 
Κλώνος του Dinner Lady δεν υπάρχει, τουλάχιστον εγω δεν εχω δοκιμάσει κάτι που πλησιάζει έστω το 70%. Κάποιες προσπάθειες αποδίδουν αυτο το ποσοστό ομοιότητας.
Ε, το πιο εύκολο να κάνει κάποιος ειναι το Divine και από πολύ κοντα το Lemon tart V4 του Μητσόπουλου, που ειναι πολύ καλύτερο αλλά όχι κλώνος.
Τα ίδια με το κλωνόκαστρο δλδ. Και να πω την αλήθεια δεν πιστεύω να βγουν και ποτέ κλώνοι, εκτος και διαρρεύσει η συνταγή. Και εκει πάλι θα πρέπει να ξερουμε τον τρόπο, την διαδικασία εκτέλεσης.
Εγω πιστευω ότι το Lemon tart V4 ειναι ότι καλύτερο, όχι τόσο γιατί ειναι κοντα στο Dinner, αλλα γιατί μπορεί κάποιος να το φτιάξει ευκολα στα γούστα του και ειναι και από μόνο του πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2817 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:25 »
Τελικα ουτε η Λεμονοταρτα της Paragon δεν τραβαει?

Ειχα ακουσει οτι ειναι η καλυτερη μεχρι στιγμης προσπαθεια αξιολογης λεμονοκαταστασης,ισως πιο αξιολογη απο το divine.

Δεν εχω δοκιμασει καμια προσπαθεια μεχρι στιγμης γιατι εχω λιγο αποθεμα και απο αυτα που ειχαν αναφερθει πιστευα οτι δεν θα βρω καποιο ισορροπημενο snv,αρωμα,οneshot και παει λεγοντας:))

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2818 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 09:33 »
γράφει αφού 20 ημέρες+
H αλήθεια είναι, πως ο κατασκευαστής προτείνει 5 μέρες steeping.
Να κάνω μια ερώτηση.

Έχω κάνει ενα 100 μελο divine lemon tart με pink mule.
 Περιπου στο  16 με 17% αρωμα, αναλογια vg 65%.
Είναι στην έκτη μέρα και απο αρωμα δεν θυμίζει σε τίποτα dinner lady. Αντίθετα βγάζει μια ατονη μεν αλλά αισθητη δε απροσδιοριστη μυρωδιά, κατι ανάμεσα σε φαρμακιλα οινόπνευματιλα και πλαστικίλα.
Εγώ το δοκίμασα σήμερα το πρωί στις 3 μέρες (πάντα το κάνω, δεν μπορώ να κρατηθώ  :-[) και το προφίλ του dinner lady (λεμόνι μπόλικο και ζύμη μπισκοτένια, γλυκό του κερατά) το βγάζει μία χαρά. Μπορεί να μη σου πάει κάποιο από τα υλικά. 
Αλλά θέλω να παρατηρήσω και το εξής. Λέει ο mimis σε ένα ποστ, ότι το προτιμά στο 16-17%. Μέλη σαν το mimi και οι προτάσεις τους, με έχουνε βοηθήσει απίστευτα δε λέω, και μπορεί να έχει δίκιο και σε αυτή τη συνταγή. Αλλά ρε αδερφέ, έχεις στα χέρια σου, μία από τις πιο γνωστές diy συνταγές του τελευταίου χρόνου. Ένας τύπος κάθισε και έκανε δοκιμές επί δοκιμών, για να φέρει αυτή τη συνταγή σε ισορροπία. Και είπε 14,5 %. Το λογικό, είναι να του δώσεις προτεραιότητα, σε σχέση με οποιονδήποτε από το φόρουμ. Δε γίνεται το πρώτο batch να το κάνεις στο 17. Γνώμη μου.

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2819 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 09:50 »
Ευκολα το κάνεις 17%  και αν δεν σου κάνει απλά αραιώνεις χωρίς ωρίμανση.

Για κάνε το απο 14% σε 17%... πρέπει να ξαναπεριμένεις 2-3 ημέρες.

Μην μπερδεύεις την προτεινόμενη αραίωση με το ευαγγέλιο.Δεν είναι.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42466 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos