vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, Milarepa, geotron, Lazy Dog, antiklitos140, zamploutos

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2265 στις: Μαΐου 01, 2017, 23:41 »
Το είχα αφήσει ένα βράδυ όταν το έφτιαξα. Θα το αφήσω και σήμερα το βράδυ
Ευχαριστώ

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2266 στις: Μαΐου 02, 2017, 06:48 »
Είχα δοκιμάσει σχεδόν ότι κυκλοφορεί εκεί έξω από κλώνους και άρχιζα να δοκιμάζω 1 - 1 τα αρώματα όπου κάποια τα έβρισκα άσχετα ή ελλειπή στην τελική μείξη. Όπως θα δείτε, το coconut extra έχει αντικατασταθεί από το Coconut Candy όπου το δοκίμασα μόνο του και μου «φώναζε» ότι «είμαι πολύ καλύτερο για κλώνο CL από κάθε καρύδα που έχεις μυρίσει ή γευτεί, μίστερ...!!» Επίσης το Toasted Almond της Capella είναι πολύ πιο TOASTED και από TPA αλλά και από Flavor West (όπου μεταξύ μας παίδες, της FW, δεν ήταν καθόλου toasted). Άκυρο για μένα άρωμα μέσα εκεί ήταν το brown sugar. Το δοκίμασα μόνο του και ήταν ακριβώς ένα RY4 χωρίς το καπνικό. Ενδέχεται για μια RY4 συνταγή να είναι τέλειο, για το CL είναι τελείως άκυρο.
(Και βγαίνει λέει ο επίσημος ΣΕΦ του CL αγανακτισμένος από τα TPD και την κατάντια του σημερινού CL μοιράζοντας την πραγματική συνταγή όπου έχει μέσα τελικά Brown Sugar... Έρε γέλια..!...)
Βάζουμε Caramel V2 για να γλυκίσει σε συνδυασμό με το  Toasted Marshmallow όπου προσδίδει μια υπόνοια καμμένης καραμέλας/ζάχαρης.

Πραγματικά πάντως, νομίζω το κακό ξεκίνησε από τον κλώνο που πρωτοκυκλοφόρησε στην σελίδα kritikalmass.net κι έπειτα είδα απλά μικρές διασκευές στα ποσοστά του. Καμία διαφοροποίηση στις πρώτες ύλες κι αυτό είναι μια ένδειξη συντηρητισμού που δεν μου αρέσει καθόλου προσωπικά όσον αφορά την δημιουργικότητα.

Η δική μου προσέγγιση ελπίζω να εμπνεύσει τους λάτρεις και να το βελτιώσουν ακόμα παραπάνω. Θα πρότεινα η βάση του αρώματος να μην πειραχτεί όπως είναι το Toasted Almond, Kentucky Bourbon και Coconut Candy. Αντιθέτως οι βανίλιες θέλουν παιχνίδι και ακόμα το ψάχνω, ποια του πηγαίνει πιο πολύ. Η αλήθεια είναι ότι κρεμώδες βανίλια δεν του πηγαίνει, του πηγαίνει βανίλια ως μπαχάρι ή ως άνθος κι εκεί υπάρχει μεγάλη αδυναμία στην υπάρχουσα αγορά, πιστεύω.

Τελικό ποσοστό αρωμάτων: 22.5%.

Toasted Almond (Capella)    7%
Kentucky Bourbon (TPA)      5%
Coconut Candy (TPA)          5%
Vanilla Bourbon (FA)           2%
French Vanilla   (TPA)          1%
Caramel V2 (Capella)          1%
Toasted Marshmallow (TPA) 1%
Acetyl Pyrazine 5%             0.5% ή 10 με 15 σταγόνες στα 100 ml.

Αν είσαι ανυπόμονος, ξεκινάς να το ατμίζεις αφού το έχεις αναδεύσει καλά αποφεύγοντας τις φυσαλίδες... Αν είσαι μερακλής, περιμένεις τουλάχιστον 1 φεγγάρι.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2267 στις: Μαΐου 02, 2017, 14:14 »
Αυτή την συνταγή την έφτιαξα πριν στα μεσα του Μάρτη και την πρωτο δοκίμασα στα μέσα Απριλίου. Castle Long δέν ειναι, ειναι όμως ότι καλύτερο υπάρχει κατα την γνώμη μου από Diy.
Την ξέχασα ανοιχτή όμως με το καπάκι επάνω για 15 μέρες και το bourbon την κοπάνισε από το ντουλάπι που την είχα. Τά υπόλοιπα δείχνουν να είναι εκεί, ελάχιστα υποτονικότερα.
Μου έκατσε καλά γιατί τωρα έτσι θα το φτιάχνω ή θα μειώσω το bourbon στο μισό.
Ευχαριστώ Μάνε.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2268 στις: Μαΐου 02, 2017, 15:14 »
Πόση ωρίμανση φίλε μου, τι ποσοσστό αραίωσης και τι βάση (pg/vg) ?

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2269 στις: Μαΐου 02, 2017, 15:45 »
Να σου πω φίλε Mimis, το υγρό αυτό θεωρώ ότι χρειάζεται να μείνει (και) ανοιχτό για κάποιο διάστημα καθώς στρογγυλεύει. Ίσως όχι για 15 μέρες. Αλλά μέσα στις 20 - 30 μέρες που ωριμάζει, ανά 3 - 4 μέρες για κάμποσες ώρες ανοιχτό μόνο καλό πιστεύω θα του κάνει, ακριβώς για τον λόγο και του kentucky, αλλά και ότι σε όλη αυτήν την οινοπνευματίλα, συμβάλλουν και τα αρώματα που κάποια είναι διαλυμένα σε αιθυλική αλκοόλη. Αναμένω κόσμο που θα το δοκιμάσει και θα παίξει μαζί του να το βελτιώσει. Ειδικά στο θέμα της βανίλιας που είναι για μένα προβληματικό.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2270 στις: Μαΐου 02, 2017, 15:57 »
κοντά 40 μέρες, 70 vg 30 pg, 15,5% flavor, pink mule βάσεις, νικοτίνούχα 100αρα vg.

Και στο ντριπερ αν ανέβω πάνω απο 63 watt η λεμονίλα τα μπουκώνει όλα.

έχει χαμηλότερη θερμοκρασία βρασμού το λεμόνι ίσως? και αν ανέβεις πολύ σε watt και ζεσταίνεται πολύ καίγεται πολύ λεμόνι?

Δεν μπορώ να το καταλάβω αλλιώς.

αν έχει κανείς καμιά ιδέα του τι να κάνω με τον taifun gt3 είμαι όλος αυτιά

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2271 στις: Μαΐου 02, 2017, 16:17 »
Εντάξει 5 χρόνια κάνω DIY ,δεν περίμενα τέτοια διαφορά.Είναι μακράν οτι καλύτερο κυκλοφόρησε σε βάση η green και η purple pink mule.Αλλά μιλάμε για χαώδης διαφορά με του συνδέσμου ...Πραγματικά μου έκανε τεράστια εντύπωση.Ενώ στα καπνικά οι διαφορές είναι πολύ μικρότερες σε αυτά τα 2 ήταν πολύ μεγάλη.Φαίνεται ξεκάθαρα οτι στα γλυκά η pink mule είναι μονόδρομος
Και επειδή γίνεται λόγος και για τις βάσεις στις οποίες γίνεται η ανάμιξη, θα σας πώ ότι εχθές άνοιξα ένα 30μελο με  Lemon Tart (από φίλο για δοκιμή)me TW βασεις (έχω κάποια καβάντζα) και ένα 30μελο με pink mule, μιλάμε η νύχτα με την ημέρα υπέρ της TW. Φυσικά λοιπόν και οι βάσεις παίζουν αρκετά μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Πάντα οι βάσεις πρέπει να είναι άγευστες και άοσμες κατά το δυνατόν.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2272 στις: Μαΐου 02, 2017, 16:31 »
Οι totally wicked ποτέ δεν είχαν καλό αποτέλεσμα στα hi vg υγρά...Περίεργο,αν και έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω τις συγκεκριμένες όλα είναι πιθανά.
60-40 VG/PG αυτή είναι η ανάμιξη. Τέλειο αποτέλεσμα. Για περισσότερο VG δεν έχω γνώμη.
Πάντως από τις βάσεις Φαρμακείου θα τολμήσω να πώ ότι καλύτερα αποτελέσματα παίρνω από Fagron και έπεται η Συνδέσμου.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2273 στις: Μαΐου 02, 2017, 17:38 »
Αμ δεν θα παρεις.
Σε εμενα παντως :nope:

Το τριμηνο νομιζω ειναι αρκετο να ομογενοποιηθουν τα αρωματα.
και εγω δεν πιστευω οτι θα βρω την ταρτα βασικα,το πιθανοτερο ειναι να φαω σκετο λεμονι,απλα ειπα να κανω μια δοκιμη μηπως γλυτωσω κανενα φραγκο απο τα dinner lady

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2274 στις: Μαΐου 02, 2017, 17:45 »
Μην φοβασαι, θα σου αρεσει. Οσο ωριμαζει πεφτει το λεμονι και γινεται καλυτερο, χωρις ομως να μοιασει ποτε στο αλλο.

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2275 στις: Μαΐου 02, 2017, 17:54 »
μολις παράγγειλα Custard Pi 3.14 και θα βάλω και λίγο ακόμα μπισκότο. Τι στο καλό δεν θα φτιάξει λίγο? Δεν μπορώ να σκεφτώ να είμαι όλη μέρα με τον dripper

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2276 στις: Μαΐου 02, 2017, 19:33 »
Θεωρητικά πάντα, θα ήθελα να προσθέσω κάτι στην κουβέντα περί ανοικτού - κλειστού στη διάρκεια της ωρίμανσης. Υπάρχουν ουσίες που δεν διαλύονται σε νερό, αλλά σε αλκοόλη. Αν θέλω να τις κάνω υδατοδιαλυτές κάνω διάλυμα 2 φάσεων, δλδ η ουσία σε αλκοόλη και το σύνολο σε νερό. Αν αφήνοντάς το ανοικτό εξατμιστεί όλη η αλκοόλη, η ουσία που μας ενδιαφέρει θα γίνει αδιάλυτη και πρακτικά θα χαθεί σαν άρωμα. Αν αφήσω να εξατμιστεί μέρος της αλκοόλης, θα γίνει αδιάλυτο ένα τμήμα της ουσίας και θα παραμείνει διαλυμένη σε μέγιστο κορεσμό όση μπορεί να διαλυθεί στην αλκοόλη που έχει παραμείνει. Το θέμα είναι πόση θα εξατμιστεί (πόσο χρόνο θα το αφήσω ανοικτό και σε τί θερμοκρασία, τί επιφάνεια εξάτμισης υπάρχει και σε τί όγκο) και με ποιόν τρόπο θα ελέγξω την τελική πυκνότητα της ουσίας (αρχική περιεκτικότητα αρώματος και ποσοστό της στην συνταγή). Το άρωμα "στρογγυλεύει" γιατί σταδιακά μειώνεται και χάνεται, όπως και η ένταση της αλκοόλης αλλά σε άγνωστο βαθμό. Φυσικά όσο περνάει ο χρόνος υπάρχει εξάτμιση και σε κλειστό δοχείο και κατά συνέπεια αλλαγή του αρώματος. Συμπέρασμα: δεν υπάρχει γενικός κανόνας, ο καθένας μπορεί να παίξει με τους χρόνους αλλά το άρωμα δεν θα είναι το ίδιο ούτε από τον ίδιο παρασκευαστή και πολύ περισσότερο από κάποιον άλλο που ακολουθεί την συνταγή.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2277 στις: Μαΐου 02, 2017, 19:50 »
Οχι τελικά δεν κάνω αυτη που ανέβασε ο Μάνος αλλα αυτή που έχω βάλει.Εγώ αφήνω από 1 ώρα  για 3 μέρες το καπάκι ανοιχτό για στρογγύλεμα.Το bourbon είναι λίγο έντονο στο 20ημερο αλλα μετά σταδιακά πέφτει και ας είναι κλειστό το καπάκι.Οσο το αφήνεις τόσο καλυτερεύει
Acetyl Pyrazine 5% (TPA) 1%
Brown Sugar (TPA) 1%
Coconut Extra (TPA) 1.5%
Kentucky Bourbon (TPA) 2.5%
Oak Wood (FA) 1%
Toasted Almond (TPA) 1.5%
Vanilla Bourbon (TPA) 1%
Vanillin 10% (TPA)  1%
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2017, 19:57 από alldaynews »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9590
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2278 στις: Μαΐου 02, 2017, 21:32 »
Έκανα 300 ml ( κλασσική συνταγή χωρίς Oak Wood) πριν από έξι μήνες περίπου και δεν κατάφερα να ατμίσω παρα ελάχιστα ml. Μόνο κλώνος δεν είναι τελικά.

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2279 στις: Μαΐου 03, 2017, 01:17 »
Θεωρητικά πάντα, θα ήθελα να προσθέσω κάτι στην κουβέντα περί ανοικτού - κλειστού στη διάρκεια της ωρίμανσης...
Ενδιαφέρον πληροφορίες φίλε. Απλά δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις πέρα από τον εμπειρικό τρόπο που είναι αθέμιτος, μη βιώσιμος και επονείδιστος. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42463 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos