vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, axilleaspro, Βασίλης Γ, Aoratix, azografos, Sergios, Doubt

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1500 στις: Ιουλίου 31, 2016, 15:11 »
Σήμερα ανοίχτηκε το 3BEC της atomizer μετά από 10 μέρες ωρίμανσης.
Αφού άλλαξα αντίσταση (μου την ξετίναξε έτσι κι αλλιώς το castle στα   30μλ) την ποτισα ,τράβηξα μερικές κρύες και την άφησα κάνα πεντάλεπτο να ποτίσει,άρχισα το άτμισμα...

Εξοπλισμός: e-leaf istick TC40W GSTANK 1,57 ohm 11,4w 

Το υγρό είχε αραιωθεί ως εξής: 10 ml αρώματος σε 87 ml βάσης nicmaster 80%vg-20%pg 9mg nic.
Με την ευκαιρία και αφού όλα τα υγρά έγιναν με αυτή τη βάση να πως σε επόμενη αγορά θα προτιμήσω τουλαχιστον 70/30 γιατί δεν νιώθω καθόλου χτύπημα.
Η μυρωδιά απο το άρτι ανοιχθέν μπουκάλι χαρακτηριστική της πυραζίνης και του RY4...
Για όποιον δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή με το RY4 το κύριο χαρακτηριστικό του (αυτό που εισπράττω εγώ βέβαια...) είναι ένας πτητικός,οινοπνευματικός (προσοχή...όχι αλκοολικός) αιθέρας,ενα τίναγμα στην μύτη και στην γλώσσα,που αναλαμβάνουν να εξευγενίσουν τα υπόλοιπα στοιχεία του αρώματος (κυρίως γλυκές, καμένες νότες) και που ταυτόχρονα τον εκμεταλλεύονται καθώς τα "ψήνει" η σπιρτάδα του δημιουργώντας μια ψευδαίσθηση καπνού... Σε όποιον κάτσει καλά αυτός ο συνδυασμός εθιζεται ανεπανόρθωτα κι εγώ είμαι ένας απο αυτούς...
Ξεκινώντας λοιπόν τις πρώτες τζούρες... απογοήτευση... Ο αιθέρας του RY4 χωρίς τίποτα συνοδευτικό συν μια άσχημη γεύση απο κάτι πολυκαιρισμενο...Συνεχισα το άτμισμα ψάχνοντας στο ντουλάπι τι αποθέματα έχω σε ry69 και Manhattan ώσπου ελάχιστα και πολύ διακριτικά έκανε την εμφάνιση της η καραμέλα και με την γλύκα της άρχισε να ισορροπεί επιτέλους το υγρό...
 Ελεγα οτι αν έκανα ποτε τον κλώνο με μεμονωμένα αρώματα θα παρελειπα τα γλυκαντικά αλλά τώρα κατάλαβα τον ρόλο τους...
 Γύρω στο 1,5ml έκανε την εμφάνιση της και η πυραζίνη δίνοντας το πολυπόθητο πικάντικο-ξηροκαρπικο στοιχείο στο υγρό, το οποίο όμως κι ελπίζω με την ωρίμανση να διορθωθεί αυτό, δεν ήταν τόσο τονισμένο όσο θα ήθελα...Στο δεύτερο τανκ δεν άλλαξε κάτι... Γευστικά το υγρό το τοποθετώ ανάμεσα σε Manhattan της hexocell και ry69 της άτμος με κλίση προς το πρώτο...
 Το χρώμα του υγρού είναι αυτό του λευκού κρασιού.
 Η αραίωση απο 10% που προτείνει η εταιρεία θα μπορούσε να παει 1-2% παραπάνω αν κάποιος το θέλει (εγώ πάντως ναι...) πιο δυνατό...
 Αρνητικό στοιχείο είναι ή ελάχιστη διάρκεια της επίγευσης...

Συμπέρασμα: Το υγρό δεν είναι κακό, ατμίζεται ευχάριστα και θα καταναλωθεί όλο,αυτό είναι το μόνο σίγουρο... Απλώς δεν είχε κάτι που να με ενθουσίασε ή να με εντυπωσιάσει όπως ας πούμε το silver bullet της wanted που έχει αυτό το έντονα πικάντικο ξηροκάρπι...

Αυτά....

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1501 στις: Ιουλίου 31, 2016, 15:20 »
Aν το ατμιζες με Edith Piaf και οχι με jazz trio πιστευω θα ειχες ανωτερο γευστικο αποτελεσμα :)) ;)

Ωραια παρουσιαση! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1502 στις: Ιουλίου 31, 2016, 15:29 »
Χαχαχα Marcello ουτε και βλέποντας το 8 1/2  δεν νομιζω να βοηθούσε...
:happy_roll_01:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1503 στις: Ιουλίου 31, 2016, 15:44 »
δωστου μια 10αρια μερες ακομα.τοσο πολυπλοκα υγρα σε 10 μερες δεν δινουν ουτε το 50%

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1504 στις: Ιουλίου 31, 2016, 16:09 »
Ναι Κώστα οπωσδήποτε...
Πιστεύω με την ωρίμανση να βγάλει κι αλλά στοιχεία... Οπώς είπα δεν είναι κακό,απλως είχα αυξημένες προσδοκίες..

Αποσυνδεδεμένος stairous

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1505 στις: Ιουλίου 31, 2016, 17:27 »
Υπαρχει κανεις που εχει κανει τον κλωνο του Unicorn Milk??

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1506 στις: Ιουλίου 31, 2016, 17:37 »
Εγώ τον έκανα πριν 3 μέρες και ωριμάζει .έκανα την συνταγή που είναι μόνο με αρώματα capella . Έσταξα λίγα ml στον velocity να δω και είναι πολύ καλό .προχωρά άφοβα .προς το παρόν βγαίνει μόνο η φράουλα αλλά πιστεύω στο 20μερο θα είναι κομπλε

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος stairous

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1507 στις: Ιουλίου 31, 2016, 17:40 »
Σε ευχαριστω φιλε!

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1508 στις: Ιουλίου 31, 2016, 18:21 »
Εγώ το έχω κάνει ένα μήνα τώρα, ακόμη μόνο η φράουλα βγαίνει κατά κύριο λόγο. Είναι η φράουλα η "χημική" όμως, δεν φέρνει πολύ σε κανονική φράουλα. Δεν θα το έλεγα κακό σαν γεύση, σίγουρα δεν το βρίσκω τόσο καλό όσο άλλοι γιατί δεν μου αρέσει το NY cheesecake, αλλά το χειρότερο για μένα είναι πως δεν έχει καθόλου καλό mouthfeel. Είτε το ατμίζω είτε όχι δεν μου κάνει καμία διαφορά. Από την άλλη εγώ προτιμώ καπνικές γεύσεις οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος.

Από τέτοια παρόμοια θα πρότεινα αυτό να δοκιμάσεις: http://e-liquid-recipes.com/recipe/102758/Strawnana+Custard (για μπανάνα χρησιμοποίησα το dx banana cream της TPA προσωπικά). Γενικά αν σου αρέσει η φράουλα δοκίμασε και συνταγές με τα Strawberry (σκέτο και ripe) της TPA αντί για Sweet Strawberry της capella και δες ποιό προτιμάς.

edit: Παίρνω πίσω όλα τα παραπάνω γιατί με αφορμή το ποστ εδώ το ξαναδοκίμασα (το είχα δοκιμάσει στις 2.5-3 βδομάδες) και πλέον έχει φύγει εντελώς αυτό το χημικό άρωμα από τις κρέμες -έχει και πολλές το συγκεκριμένο-, το mouthfeel είναι πιο κρεμώδες και η φράουλα πιο ρεαλιστική. Εξαιρετικό, δεν το πίστευα πως το steeping κάνει τέτοια διαφορά αλλά αυτό που λένε πως τα custards θέλουν 2 βδομάδες - 1 μήνα για να στρώσουν ισχύει. Ένα μήνα ακριβώς το έχω φτιάξει εγώ και νομίζω τόσο χρειάζεται για να δέσει σωστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2016, 22:19 από superfuzz »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1509 στις: Αυγούστου 01, 2016, 09:21 »
Μάλλον και εσύ πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τι γράφει ο netsplit όμως. Γιατί όλα τα έχει καταλάβει και εγώ κατάλαβα τι σου λέει και συμφωνώ μαζί του.

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έλειπα.
Λοιπόν.
Όπως ξαναείπα ενέργεια και γεύση εκ του μηδενός δεν υπάρχει.
Επιτρέψτε μας να διαφωνούμε φίλε τραγί + σύζυγος ;D.
Τα διαφημιστικά τερτίπια των αρωματοπωλητών, μας είναι γνωστά από χρόνια.
Δεν είναι απαραίτητο κάτι που αρέσει σε εσένα να αρέσει σε εμένα και το αντίστροφο.


Αποσυνδεδεμένος stairous

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1510 στις: Αυγούστου 01, 2016, 10:40 »
Εγώ το έχω κάνει ένα μήνα τώρα, ακόμη μόνο η φράουλα βγαίνει κατά κύριο λόγο. Είναι η φράουλα η "χημική" όμως, δεν φέρνει πολύ σε κανονική φράουλα. Δεν θα το έλεγα κακό σαν γεύση, σίγουρα δεν το βρίσκω τόσο καλό όσο άλλοι γιατί δεν μου αρέσει το NY cheesecake, αλλά το χειρότερο για μένα είναι πως δεν έχει καθόλου καλό mouthfeel. Είτε το ατμίζω είτε όχι δεν μου κάνει καμία διαφορά. Από την άλλη εγώ προτιμώ καπνικές γεύσεις οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος.

Από τέτοια παρόμοια θα πρότεινα αυτό να δοκιμάσεις: http://e-liquid-recipes.com/recipe/102758/Strawnana+Custard (για μπανάνα χρησιμοποίησα το dx banana cream της TPA προσωπικά). Γενικά αν σου αρέσει η φράουλα δοκίμασε και συνταγές με τα Strawberry (σκέτο και ripe) της TPA αντί για Sweet Strawberry της capella και δες ποιό προτιμάς.

edit: Παίρνω πίσω όλα τα παραπάνω γιατί με αφορμή το ποστ εδώ το ξαναδοκίμασα (το είχα δοκιμάσει στις 2.5-3 βδομάδες) και πλέον έχει φύγει εντελώς αυτό το χημικό άρωμα από τις κρέμες -έχει και πολλές το συγκεκριμένο-, το mouthfeel είναι πιο κρεμώδες και η φράουλα πιο ρεαλιστική. Εξαιρετικό, δεν το πίστευα πως το steeping κάνει τέτοια διαφορά αλλά αυτό που λένε πως τα custards θέλουν 2 βδομάδες - 1 μήνα για να στρώσουν ισχύει. Ένα μήνα ακριβώς το έχω φτιάξει εγώ και νομίζω τόσο χρειάζεται για να δέσει σωστά.

Πλησιαζει το original??

Αποσυνδεδεμένος parabol

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1511 στις: Αυγούστου 01, 2016, 13:07 »
Υπαρχει κανεις που εχει κανει τον κλωνο του Unicorn Milk??
πριν λιγο καιρο τελειωσα ενα 30μελο unicorn milk το οποιο ειχε οριμασει περιπου ενα μηνα ισως 40 μερες, με τοσες κρεμες που εχει μεσα χρειαζεται αρκετα για να δεσει το υγρο.το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο και σιγουρα θα το ξαναεκανα
απλα η συνταγη που ειδα εφτανε στο 27-28% αρωμα οποτε μειωσα τις αναλογιες κατα 40% 
οποτε η συνταση οπως εγινε ηταν

Strawberry Ripe(TPA)                      6%
Cheesecake(graham crust)(TPA)      3%
Sweet cream(TPA)                            2.6%
Bavarian cream(TPA)                       2.6% 
Vanilla custard(TPA)                         1.8%

το original δεν το εχω δοκιμασει οποτε δεν μπορω να πω αν το πλησιαζει

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1512 στις: Αυγούστου 01, 2016, 14:43 »
Πλησιαζει το original??

Δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω φίλε. Πάντως επειδή είχε γίνει μεγάλο θέμα το συγκεκριμένο κι επειδή πολλοί γνώστες του diy το δοκίμασαν και είπαν πως πρόκειται για ακριβώς το ίδιο. Άρα σίγουρα θα πλησιάζει αρκετά, τουλάχιστον.

@parabol μιλάς για άλλη συνταγή. Για να μην μπερδευτούμε εγώ μιλάω για αυτήν: http://e-liquid-recipes.com/recipe/255064/INTERNAL+LEAK+OF+CUTWOOK+UNICORN+MILK που δεν είναι κλώνος, είναι leak (θεωρητικά έστω).

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1513 στις: Αυγούστου 01, 2016, 19:56 »
Υπαρχει κανεις που εχει κανει τον κλωνο του Unicorn Milk??

Όπως σου είπε ο parabol έτσι και εγώ έχω κάνει 100ml του ίδιου κλώνου.

http://e-liquid-recipes.com/recipe/121795/Mother%2527s+Unicorn+Milk

20 μέρες ωρίμανση και μου έκαιγε την γλώσσα το υγρό !
Οπότε πρόσθεσα 50ml βάση και πλέον ατμίζεται πολύ ευχάριστα.
Μοιάζει πολύ στο αυθεντικό.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1514 στις: Αυγούστου 01, 2016, 21:14 »
Βλέποντας τα υλικά της συνταγής διαπίστωσα πως τα ίδια αρώματα (εκτός από το cheesecake) τα έχει και η FA.
Και συμπτωματικά τα έχω όλα (και το cheesecake).
Σίγουρα θα χρειαστούν πολύ μικρότερες αναλογίες. Θα παρακαλούσα όποιος έχει δουλέψει και τις 2 εταιρείες και ξέρει πόσο δυνατό είναι το καθένα, να προτείνει ποσοστά για να κάνω μία δοκιμή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 200 42428 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos