vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, Jorge, xsad, taskol65, pngtszs1976, pelegrin07, ThioVag, manoslykos

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3060 στις: Μαΐου 13, 2019, 16:40 »
Αναφορικά με τον κλώνο του ButterMilk Pie, εχει δέσει καλά μετά τις 15 μέρες, εχει φύγει και η υπερβολική κανέλα που ειχε στο πενθήμερο..
Πιστεύω ότι χρειάζεται ενα εικοσαήμερο αν και ο Ελληνας φτιάχτης λέει για 5 μέρες. Μια βδομάδα έλεγε και για το μιλφέιγ όμως, και ήθελε ενα μήνα για εμένα.
Γενικά δεν εχω πετύχει υγρό που να μην θέλει 10 μέρες ωρίμανση το λιγότερο (αυτα που λένε για 24/48 ώρες).
Η ανάδευση πάντα σε σοβαρό αναδευτήρα, αεροστεγώς κλεισμένο, χωρίς θέρμανση.

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3061 στις: Μαΐου 13, 2019, 21:47 »
Έχουμε συνταγή για το κανονικό milkpie ? Το Watson milkpie ?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3062 στις: Μαΐου 14, 2019, 00:10 »
Αν μπορούσα τη διαγραφή του θα ζητούσα. Αθλιότατο υγρό, το καπνικό της inawera του έδωσε απαράδεκτη γεύση, που σε τίποτα βέβαια δε θυμίζει το τριμπέκα στο άτμισμα, εκτός από την πυραζίνη.
Θα μου πεις, παλιά είσαι, δεν ήξερες οτι τα καπνικά της inawera δεν?????
Ε, αν προτεινε άλλος τη συνταγή, θα την προσπερνούσα. Εσένα σε εμπιστεύτηκα.
Σε κάθε περίπτωση, θέμα γούστου είναι κάποια. Το 12-13 που είχαν κάνει hype τα καπνικά της ιναβέρα, άλλοι τα άτμιζαν κι άλλοι τα έβαζαν σε κάδους πυρηνικών αποβλήτων. Είπα μήπως άλλαξε κάτι, αλλά ... δεν!
Το θέμα είναι οτι αυτο το παρασκεύασμα αντικειμενικά ΔΕΝ είναι τριμπέκα. Το μόνο σωστό κλωνοτριμπέκα που έφτιαξα ήταν αυτό με την πυραζίνη, μαλτόλη, graham, ry4 tpy και δε θυμάμαι αν είχα βάλει και brown sugar. Ολα της ΤΡΑ. Καμιάς άλλης εταιρίας.
Το μείγμα αυτό δε σώζεται ως τριμπέκα, μπορεί να αναμειχθεί μόνο με κάποια ΝΕΤ, που θα καλύψουν το flue cured, ώστε απλά η πυραζίνη να προσθέσει στο τελικό μείγμα τη χαρακτηριστική της γεύση.
    Άργησα να δω την απάντησή σου !!!
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως, πλαγίως και σε όλες τις θέσεις  :))
Είναι γνωστό πως το 3beca ΔΕΝ έχει μόνο ένα καπνικό αλλά 3, ίσως και 4.
Το ένα κατά 99% είναι το flue cured Inawera.
Το ότι εσένα δεν σου αρέσει δεν μου λέει κάτι.
   Αλήθεια 
Έβαλες πάνω από 40% προπυλενογλυκόλη ?
Και για να δεις πόσο καλό παιδί είμαι μπορώ να σε αποζημιώσω  :thumbsup_move_1:
Στείλε μου όσο υγρό έκανες (με έξοδα δικά μου) και θα σου στείλω το διπλάσιο όποιου υγρού γουστάρεις.
Αν έκανες μόνο 10 μέλια (με την μέθοδο της σταγόνας) δικαιούσαι ΜΟΝΟ κέρασμα σε τσιπουράδικο της επιλογής σου.
( προτείνω Οψοποιών Μαγγανείες   :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3063 στις: Μαΐου 14, 2019, 11:53 »
Στις συνταγές κλωνουγρών, recipes κ.λ.π. βλέπουμε, όπως προαναφέρθηκε, προειδοποιήσεις για υγρά που περιέχουν δυνητικά επικίνδυνες ουσίες, κάνουν ζημιά στα τανκάκια κ.α. αλλά μόνο για υγρά που περιέχονται σε συνταγές - αντιγραφές. Μπορούμε να βρούμε κάπου αντίστοιχες προειδοποιήσεις για υγρά που δεν χρησιμοποιούνται για δημιουργία υγρών - κλόνων;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3064 στις: Μαΐου 14, 2019, 20:09 »
Δημήτρη, έχω ξανακάνει κλωνοτριμπέκα με τα RY4 double της ΤΡΑ ως καπνική βάση και το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο κοντά στο αυθεντικό. 

Αυτό που έκανα τώρα είχε την απωθητική για μένα χημικίλα και βρώμα των καπνικών της inawera. 

Μπορεί σε κάποιους να αρέσει ως υγρό τελικό, αλλά πιο κοντά στο τριμπέκα είναι η συνταγή με τα ΤΡΑ. 

Δεν έκανα υγρό, αλλά μείγμα αρωμάτων, ώστε να ριχνω βάση και το μείγμα και να φτιάχνω υγρό. Ευτυχώς δηλαδή, τώρα το αναμειγνύω με άλλα αρώματα στα τελικά υγρά και το σώζω. 

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3065 στις: Μαΐου 20, 2019, 01:55 »
αντι για αλλη απαντηση παραθετω αυτό
http://e-liquid-recipes.com/recipe/902109/3BECA%20%28Tribeca%20clone%29
Είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που πρότεινα.
Αν δεν βαριέσαι δες τα σχόλια...


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3066 στις: Μαΐου 20, 2019, 03:41 »
Μήτσο, καμία σχέση. Πολωνέζικα και κινέζικα καπνικά αρώματα χαλάνε για μένα κάθε υγρό που μπαίνουν.
Κατά τύχη, σήμερα στράγγιξα το 250μελο με το κλωνοτριμπέκα που έφτιαξα με την συνταγή που έχει μέσα RY double της ΤΡΑ για καπνικό.
Πάνω από ενός χρόνου υγρό.
Απλά νέκταρ.
Και για μένα, τόσο κοντά στο τριμπέκα, που δεν θα δοκιμάσω τίποτε άλλο ξανά απο κλωνοσυνταγές.
http://e-liquid-recipes.com/list?q=tribeca&missing=0&recipesonly=0&adaptedfrom=&sort=score&direction=desc


Aναφέρομαι στην πρώτη συνταγή, αυτήν που είναι πάνω από του Βλαδίμηρου και πιστεύω η πιο δημοφιλης. 
Και γενικά, με αυτή την παραλλαγή υπάρχουν κι άλλες. Με αυστηρά πυραζίνη, ethyl maltol, graham cracker & TPA RY4 double. 
Μπορεί να μην είναι η τέλεια, αλλά είναι ισορροπημένη. Τα καπνικά τύπου κάλτσα φαντάρου μετά από άσκηση χαλάνε το συνολικό αποτέλεσμα. 
Εκτός αν κάποιος θέλει "πικάντικη" παραλλαγή του τριμπέκα

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2019, 03:51 από petra »

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3067 στις: Μαΐου 22, 2019, 07:56 »
[member=3419]petra[/member] μπορεί να εξαρτάται από τον ατμοποιητή η παρουσία κάλτσας φαντάρου ή όχι, πάντως εμένα το original Tribecca μου έβγαζε πάντα κάτι βρώμικο στην επίγευση (κάλτσα; πορδή; κάτι unsavoury πάντως).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3068 στις: Μαΐου 22, 2019, 08:17 »
Μάλλον από τους γευστικούς σου κάλυκες εξαρτάται, όπως και όλων μας δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3069 στις: Μαΐου 22, 2019, 10:35 »
Για τον κλώνο του castle της petra η vanillia bourbon
είναι αυτή...?
https://chefsflavours.co.uk/tfa-madagascar-bourbon-vanilla/

Και η vanillin είναι αυτή??

https://chefsflavours.co.uk/tfa-vanillin-10-pg/

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3070 στις: Μαΐου 22, 2019, 15:02 »
Ναι, αυτές είναι. 

[member=21341]karamonde[/member]. Πλέον οι βασικοί μου ατμοποιητές είναι ο eviva v2 και ο unfollow, original αμφότεροι. οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιείται περιστασιακά, πέραν τούτου, γνώμη σχηματίζω για την απόδοση ενός υγρού μόνο στους δυο βασικούς μου. 
Δεν ξέρω αν αυτό σου λέει κάτι, πιθανότερα ισχύει η άποψη του netpoet. 




Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3071 στις: Μαΐου 22, 2019, 17:18 »
Θα συμφωνησω με την [member=3419]petra[/member] για τη συνταγη του tsantos, αν κ για εμενα γλυκιζει λιιιιγο παραπανω απο οτι θα ηθελα.

Προσωπικα εχω σταματησει πια να το ψαχνω σε diy και εχω στοκαρει 30μελα αρωματα μεχρι το τελος του κοσμου  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3072 στις: Μαΐου 24, 2019, 20:49 »
Μέχρι το τέλος του σύμπαντος θα έλεγα πως στόκαρα 30μελα αρώματα τριμπέκα :laugh1:
Και μάλλον θα στοκάρω κι άλλο  :idiot1:

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3073 στις: Ιουνίου 11, 2019, 20:42 »
30μελα Tribeca της Halo?
Επισης μια αλλη ερωτηση:
Εχοντας δοκιμασει τα Solubarome-Gorilla V1 & V2(περιγραφονται ως αντιγραφες του Bobas Bounty,δυστυχως η πρωτη σελιδα του νηματος δεν λειτουργει....),που μου αρεσαν,ψαχνω να βρω ποιο καπνικο εχουν σαν υποβαθρο...Αν τα εχει δοκιμασει καποιος και το γνωριζει....


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2019, 20:48 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #3074 στις: Ιουνίου 12, 2019, 07:17 »
Καλημερα.
Αλλαξε στην ηλεκτρονικη διευθυνση το e-kapnisma.gr σε vaping.gr και εμφανιζονται.
http://vaping.gr/index.php/topic,20341.msg812040.html#msg812040

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33856 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy