vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 8 χρήστες
lemon78, JohnDag, manoslykos, Milarepa, bloodlessz, tibolaso, dvelev, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2550 στις: Ιουλίου 07, 2017, 13:44 »
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι, απλά μια παρατήρηση. Αρώματα TPD δεν υπάρχουν. Αναλύσεις κατατίθενται μόνο για τα έτοιμα υγρά αναπλήρωσης και μόνο αυτά έχουν αριθμό έγκρισης από το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2551 στις: Ιουλίου 07, 2017, 14:21 »
Αντικατέστησε στο DIY τις γεύσεις με επικίνδυνες ουσίες με γεύσεις χωρίς επικίνδυνες ουσίες. Οι διαφορές δεν είναι τόσο έντονες όσο φαντάζεσαι, καθώς οι κύριες γεύσεις της είναι ήδη ασφαλείς.

Όλες οι καλές γεύσεις περιέχουν κακές ουσίες πάντως στην κανονική τους σύσταση. Πρέπει να το ψάξεις λίγο για να βρεις υποκατάστατα. Φτιάξε και ένα Unicorn milk να χεις φράουλα ;P

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2552 στις: Ιουλίου 07, 2017, 14:23 »
Το Graham Cracker v2 της Capella ας πούμε έχει ανάλυση, γι' αυτό το είπα.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2553 στις: Ιουλίου 07, 2017, 14:26 »
και το DX Graham Cracker της TPA είναι "καθαρό" ;)

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2554 στις: Ιουλίου 07, 2017, 14:29 »
Ψιλοασχετη ερωτηση, δηλαδή όλα τα TPD ετοιμα υγρα ειναι "ασφαλη" ας πουμε απο τις "επικίνδυνες" ουσίες? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2555 στις: Ιουλίου 07, 2017, 14:34 »
Δεν υπάρχει επίσημη διασάφηση του τι είναι ασφαλές και τι όχι και σε τι ποσότητες.

Τα TPD υγρά (όχι αρώματα) οφείλουν να παρέχουν αναλύσεις που να αναφέρουν λεπτομερώς τις ουσίες που περιέχει το υγρό.

Φυσικά αναλύσεις γίνονται μόνο για όσες ουσίες υπάρχει υπόνοια πως είναι βλαβερές.

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2556 στις: Ιουλίου 07, 2017, 14:58 »
Επίσης να προσθέσω τα εξής:

1. TPD σημαίνει κατατέθηκε ανάλυση , δεν σημαίνει κάτι σε σχέση με το πόσο δυακετύλιο περιέχει. Μπορεί να περιέχει 99% διακετύλιο και αρκεί που το αναφέρει η ανάλυση και κατατέθηκε. Δεν ελέγχεται η ποσότητα των συστατικών , βάση κανενός ορίου.

2. Η ανάλυση παραμένει σε ένα φάκελο στο υπουργείο. Δεν αναγράφεται στα υγρά που αγοράζουμε , οπότε σε εμάς τους καταναλωτές είναι άχρηστη.

3. Από όσο ξέρω τα σκέτα αρώματα , δεν υπόκεινται στον TPD

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2557 στις: Ιουλίου 07, 2017, 15:23 »
Το Graham Cracker v2 της Capella ας πούμε έχει ανάλυση, γι' αυτό το είπα.
Όλα της TFA/TPA έχουν επίσης. Από τις δικές μου έρευνες για εύρεση "ασφαλών" έχω παρατηρήσει ότι είναι δύσκολο να υποχρεωθείς να πάρεις κάτι με "ένοχες" ουσίες, έως απίθανο.

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2558 στις: Ιουλίου 07, 2017, 15:23 »
http://www.capellaflavors.com/content/external_docs/graham_cracker_v2.pdf

<5 ppm για το Graham Cracker. Επομένως κάποια έχουν αναλύσεις.

Το Mothers milk δνε το έχω δοκιμάσει, αλλά από την περιγραφή και τη συνταγή που είδα νομίζω δεν θα είναι adv για μένα. Γενικά κανένα υγρό με κρέμες δεν είναι.

Υ.Γ Οκ, γράφαμε ταυτόχρονα. Καλό αυτό για τα TPA. 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2559 στις: Ιουλίου 07, 2017, 15:28 »
Στάθη τo ορίτζιναλ Lemon Tart (Dinner Lady) είναι από τα πιο αγαπημένα μου.

Δυστυχώς από αυτά που καβάτζωσα, έχουν μείνει μόνο 2 μπουκαλάκια των 30ml (αυτά τα κίτρινα ;) ), τα οποία και ατμίζω με φειδώ, και έπρεπε να βρω κάτι κοντινό σε DIY που να του μοιάζει γευστικά.

Δοκίμασα αρκετές συνταγές (αποτυχία), τον κλώνο της Flavour Boss το Lunch Lady Lemon Tart (δεν με ενθουσίασε καθόλου), αλλά και έτοιμα αρώματα όπως το lemon tart της Paradise (πολύ λεμόνι), lemon marinque pie V2 της Capella (χάλια μαύρα) και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι από φίλους.

Το μόνο που μου άρεσε και είναι σχετικά κοντά στο ορίτζιναλ είναι το Emma της Smoking Bull. Επίσης εκτός από καλό γευστικά είναι και φιλικό με τις αντιστάσεις.

http://www.atmology.gr/?product=emma-%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%8D-smoking-bull

http://www.e-smokers.gr/shop/aromata-smoking-bull/smoking-bull-smoking-boom-emma/

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2560 στις: Ιουλίου 07, 2017, 15:37 »
Πίτα μπανάνα
http://e-liquid-recipes.com/recipe/1236980/Banana%20Moon%20Pie

Λουκουμάδες μήλο
http://e-liquid-recipes.com/recipe/248629/Cinapple%20Fritter%20%5BDIYorDIE:%20returnity%5D

Μπισκοτάκι με επίγευση φράουλα.
http://e-liquid-recipes.com/recipe/526833/Queen%27s%20Cookie%20Jar%20%28SthrnMixer%20Original%29


Σου δίνω ιδέες για ζυμάρια όπως βλέπεις και θέλουν υποκατάστατα. Κρίνεις μόνος σου.

Πάρε και ένα φρουτένιο. Tiger's blood.
http://e-liquid-recipes.com/recipe/417501/Tiger%27s%20Blood%20%28Artisan%20Clone%29

---------------------------------------------------------
makis66, υπάρχει διαθέσιμη η συνταγή του να το φτιάχνεις ο ίδιος, πολύ πιο οικονομικά. :) Αν βαριέσαι, δοκίμασε και το Lemony TarataTart της Follow the white Rabbit.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2561 στις: Ιουλίου 07, 2017, 15:38 »
προσωπικα οσα δοκιμασα κανενα δεν μου εδωσε το lemon tart dinner lady,βασικα η ταρτα,ζυμη  δεν υπηρχε πουθενα,απλα λεμονακι σε διαφορες εκδοχες βρηκα,τζαμπα λεφτα πεταξα θα μπορουσα να ειχα παρει αλλα 5 μπουκαλια κιτρινα,οποτε το παρατησα το σπορ της αναζητησης

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2562 στις: Ιουλίου 07, 2017, 15:41 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Δεν είναι απαραίτητο να έχει ζύμη βέβαια το υγρό. Η μπανάνα με λιγώνει οπότε δεν είναι για adv για μένα. Το ίδιο και οι κρέμες, γάλατα.

Βασικά, ίσως να βοηθούσε άν λέγατε και πιο είναι το κύριο adv σας υγρό τώρα, να πάρω μία ιδέα και όποιος άλλος ψάχνει κάποιο για κύριο. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο αντίστοιχο θέμα στο φορουμ, πέρα από τις καλύτερες γέυσεις κλπ. Άλλο η καλή γεύση και άλλο να μπορείς να το κάνεις σχεδόν συνέχεια.

Υ.Γ Εμένα με κάλυψε ο κλώνος του Boss και το γνωστό remix που υπάρχει στο διαδίκτυο, απλά σκεφτόμουν να βγάλω ποσοστό αρώματος που είναι πολύ και κάποια συγκεκριμένα αρώματα, με δεδομένο και ότι το κύριο υγρό το συνηθίζεις από ένα σημείο και μετά και δεν πολυκαταλαβαίνεις τη γεύση του. Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλό έτσι, οπότε ίσως πάω και σε κάτι τελείως διαφορετικό. Άν δεν βρώ κάτι να μου κλικάρει τότε ίσως τροποπιήσω τη συνταγή του Lemon Tart. 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2017, 15:47 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2563 στις: Ιουλίου 07, 2017, 15:57 »
makis66, υπάρχει διαθέσιμη η συνταγή του να το φτιάχνεις ο ίδιος, πολύ πιο οικονομικά. :) Αν βαριέσαι, δοκίμασε και το Lemony TarataTart της Follow the white Rabbit.
Την συνταγή την έφτιαξαν αρκετοί φίλοι μου και δεν μου άρεσε. Δεν πλησίαζε καν στο ορίτζιναλ στο οποίο δυστυχώς "είχα" εθιστεί. :laugh1:
Εξάλλου είναι τόσα πολλά τα αρώματα που δεν συμφέρει.
Εφόσον είμαι ευχαριστημένος με το Emma της Smoking Bull και έχω και το Dinner Lady (για πιο ξεχωριστές στιγμές) είμαι καλυμμένος από λεμονόταρτες.
Πάντως τα 6 ευρώ που κάνει ένα αρωματάκι των 10ml δεν είναι και τρελά λεφτά.
Κάνεις ένα 10 μελο και δοκιμάζεις.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2564 στις: Ιουλίου 07, 2017, 16:15 »
Περί ορέξεως. Προσωπικά αφήνω ένα 200άρι κανένα μήνα να γίνεται και μετά μπαίνει στη γύρα μου. Χημείο έχω ανοίξει.... :P

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Δεν είναι απαραίτητο να έχει ζύμη βέβαια το υγρό. Η μπανάνα με λιγώνει οπότε δεν είναι για adv για μένα. Το ίδιο και οι κρέμες, γάλατα.

Βασικά, ίσως να βοηθούσε άν λέγατε και πιο είναι το κύριο adv σας υγρό τώρα, να πάρω μία ιδέα και όποιος άλλος ψάχνει κάποιο για κύριο. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο αντίστοιχο θέμα στο φορουμ, πέρα από τις καλύτερες γέυσεις κλπ. Άλλο η καλή γεύση και άλλο να μπορείς να το κάνεις σχεδόν συνέχεια.

Υ.Γ Εμένα με κάλυψε ο κλώνος του Boss και το γνωστό remix που υπάρχει στο διαδίκτυο, απλά σκεφτόμουν να βγάλω ποσοστό αρώματος που είναι πολύ και κάποια συγκεκριμένα αρώματα, με δεδομένο και ότι το κύριο υγρό το συνηθίζεις από ένα σημείο και μετά και δεν πολυκαταλαβαίνεις τη γεύση του. Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλό έτσι, οπότε ίσως πάω και σε κάτι τελείως διαφορετικό. Άν δεν βρώ κάτι να μου κλικάρει τότε ίσως τροποπιήσω τη συνταγή του Lemon Tart.


Διαλέγεις βασικό άρωμα που θες και ψάχνεις τη λίστα των συνταγών με αυτό και κρατάς όποια σου αρέσει. ADV για μένα υπάρχει μόνο γύρα. Αν έκανα συνέχεια το ίδιο θα μπούχτιζα.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 94 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix