vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 22:54 »
Δεδομένου του ότι αρκετά νέα μέλη προσέρχονται στο φόρουμ και μπαίνουν στον κόσμο του ατμου΄θα ήθελα να επισημάνω ενα-δυο πραγματάκια που θεωρώ ΠΟΛΥ σημαντικά!

Για κάποιους απο εμάς μπορει να είναι αυτονόητο,για κάποιους άλλους όχι! Πρόσφατα πήρα 2 νεα , ss drip tips και αφου πρωτα άτμισα κάμποσο με αυτά σκεφτηκα στο άσχετο να τα καθαρίσω....Το τί μαυρίλα έβγαλαν δεν λέγεται!
:yes:


Χρησιμοποίησα οινόπνευμα και μακρια,συρμάτινα sticks με "γόυνα" , αυτα που χρησιμοποιούν οι καπνιστές τσιμπουκιού για να καθαρίζουν τις πίπες τους (παρεπιπτόντως είναι ιδανικό gadgetάκι για τον καθαρισμό και κοστίζει πολυ λίγο, μόλις 2.5 ευρω το σακουλάκι με τα 80 stickάκια και επιπλέον, επειδη έχουν κεντρικο πυρήνα απο σύρμα, είναι αρκετά "σκληρα" αλλα και αρκετα ευκαμπτα ωστε να καθαριζουν και τους πόλους των mod μας εσωτερικούς και εξωτερικους-με διάλυμα ισοπροπυλικής αλκοόλης φυσικα-)...


Αυτό λοιπόν που θέλω να τονίσω είναι πως τα μεταλλικά και τα ss drip tips,απο όπου και αν τα έχουμε αγοράσει, όποιος και αν είναι ο κατασκευαστής και ανεξάρτητα απο το αν ερχονται σφραγγισμένα σε σακουλάκι ή οχι, παραμένουν βιομηχανικά προιόντα και πριν εισπνεύσουμε μέσω αυτων καλό θα είναι να έχουμε βεβαιωθεί πως είναι πεντακάθαρα όχι μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά!

Δεν ξερω αν υπάρχει ανάλογο θέμα και δεν ξέρω αν το δημοσιεύω στον σωστό πίνακα. Παρακαλώ κάποιον απο τους admin να επιληφθεί!
Oπως και να έχει πάντως, επειδη υπάρxει αρκετός καινούριος κόσμος στο φόρουμ καλο θα είναι αυτα τα θέματα που εχουν να κανουν με υγεια-ασφάλεια να τα επαναφέρουμε ψηλά στις ενημερώσεις κατα καιρούς...


Υ.Γ. το λέω επειδη κρίνοντας απο τον εαυτό μου, ενώ τον καθαρισμό του ατμοποιητή ή του clearomizer που χρησιμοποιώ των θεωρούσα πάντα δεδομένο, στον καθαρισμό των drip tips δεν εδινα και ιδιαιτερη προσοχή...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2014, 23:12 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 23:06 »
Mήπως να καρφιτσωθεί το νήμα στην περιοχή των νέων μελών;;; λέω εγώ τώρα...

Σωστός ο pastafarai, όπως και να έχει πάντως... :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος GOTTHARD

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • PUFF DADDY
    • hardrockcity
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 23:11 »
Πάνω στην ώρα που έλεγα να ανοίξω thread για παρόμοιο θέμα. Τι κάνουμε για ''απολύμανση'' όταν μας πέσει κάτω? Σήμερα το σκεφτόμουνα αρκετά μιας και μου πέφτει συχνά στο πατάκι του αυτοκινήτου, γιατί όταν οδηγώ το σφηνώνω ανάμεσα στα πόδια :-* . Πρέπει να βρω ένα σετάκι με μαντηλάκια (όπως εκείνα που δίνουν στα εστιατόρια) αλλά με αντισηπτική δράση ή να κουβαλάω και 2ο drip αποστειρωμένο. Αν έχει βρει κανείς κάτι βολικό για να χωράει σε θήκη ΗΤ ας κάνει τον κόπο να το μοιραστεί.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 23:32 »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 23:50 »
καποτε θεωρουσα και εγω οτι ενω ξεπλενα ολα τα κομματια με νερο/ σαπουνι/οινοπνευμα κ.τ.λ.  οτι καθαριζαν

αμ δεεεεεεεεεεεεεεεε :nope: :nope: :nope:

οποτε πειρα αυτο

http://healthyhomeandkitchen.com/cleaning/cleaning-solutions/dishes-and-dishwasher/fissler-stainless-steel-care-250ml-8-5-fl-oz.html

αφου βαλεις μια ποσοτητα και την αφησεις να στεγνώσει, με μια μπατονετα για τα αυτια,τριβεις το drip tip ή με ενα βαμβακι τριβεις την μεταλικη επιφανεια που εχεις βαλει την κρεμα...

εκει να δεις μαυριλα....

μετα σαπουνι/νερο και μετα βρασιμο σε γαλα και εχουν φυγει ολα με εγγυηση.....

βλεπεις κατευθειαν διαφορα στην γευση του υγρου σου

η πιο πανω διαδικασια γινεται σε ολα τα ss μερη των νεων μου ατμο.....απαραιτητα.....

Αποσυνδεδεμένος kkeram

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωνσταντίνος
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 00:03 »
Υπάρχει σε καποιο μαγαζί εδώ;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GOTTHARD

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • PUFF DADDY
    • hardrockcity
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 00:04 »


http://healthyhomeandkitchen.com/cleaning/cleaning-solutions/dishes-and-dishwasher/fissler-stainless-steel-care-250ml-8-5-fl-oz.html


σε βρίσκω πολύ σωστό (για αρχική χρήση) αλλά σε θέμα stainless steel. Τα κεραμικά μάλλον με τα πανάκια του παραπάνω φίλου, αν και νομίζω πως δεν θα χωρέσει η συσκευασία στη θήκη που έχω.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 00:06 »
Υπάρχει σε καποιο μαγαζί εδώ;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

στα καταστηματα που εχουν fissler σκευη εμενα μου την εφερε ενας φιλος θα μαθω και θα ποσταρω

σε βρίσκω πολύ σωστό (για αρχική χρήση) αλλά σε θέμα stainless steel. Τα κεραμικά μάλλον με τα πανάκια του παραπάνω φίλου, αν και νομίζω πως δεν θα χωρέσει η συσκευασία στη θήκη που έχω.

αναφέρομε μονο σε ss οπως εγραψα και πιο πανω..... :yes:
τα αλλα δεν εχουν θεματα με οξειδια....

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 22:00 »
ελα βρηκα την αποδειξη
λοιπον
Πλ. Ελευθερίας 28, Κορυδαλλός, 18120, ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλέφωνο    :    2104941805

http://www.rodiservice.gr

Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 01, 2014, 14:46 »
το βράσιμο σε γάλα ή σε σε οτιδήποτε άλλο υγρό σε χαλάει τα ορινγκ ?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 01, 2014, 15:02 »
συνηθως οχι αλλα αν βγαινουν να τα βγαλεις ωστε να καθαριστει και ο χωρος κατω απο το ORING... ;)

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καθαρισμός drip tips ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 02, 2014, 02:51 »
Καινούριο ντριπάκι, πάντα το σαπούνιζα, αλλά ως εκεί.
Έχετε δίκιο.... Με κάνατε τώρα να κοιτάω με ... μισό μάτι το ντριπάκι μου!!! Κι εγώ είμαι φανατικά στα ss ντριπάκια....
... Και μετά απ' όλ' αυτά που γράφηκαν, εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση και βρήκα καταπληκτικότατη ιδέα τα... στικάκια που αναφέρει στην αρχή ο pastafarai!!! Πέρα απ' τον πρώτο καθαρισμό, και για καθημερινή χρήση νομίζω είναι ότι καλύτερο! 
Σ' ευχαριστώ φίλε!!! Τρίτη είπαμε ανοίγουν τα μαγαζιά, ε;;;  ;)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Στοματική Υγιεινή - Καθαρισμός Drip Tip
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 15:37 »
Χαιρετώ για ακόμη μια φορά την όμορφη ατμιστική κοινότητα.Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα και ελπίζω
αρκετοί να το ακολουθήσουν μιας και πρόκειται για την στοματική υγιεινή και όχι μόνο.Όπως όλοι γνωρίζουμε
ο καθαρισμός του εξοπλισμού μας είναι απο τα σημαντικότερα πράγματα και κυρίως αυτή του ατμοποιητή και
λίγο παραπάνω για τους επισκευάσιμους.Αρκετοί γνωρίζεται την διαδικασία καθαρού οινοπνεύματος,ωστόσο
κάτι που προσωπικά μου άρεσε και είναι και αρκετά πρακτικό,ιδίως γι'αυτούς που έχουν αρκετά Drip Tip.


Χρειάζεστε ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ 95 βαθμών,κόστος στα 2,5€ απο φαρμακείο τα 240ml,όχι το
τελείως καθαρό,μιας και δεν έχει καθόλου μυρωδιά αφού εξατμιστεί, και ένα μικρό γυάλινο κατά προτίμηση βαζάκι
ή οτιδήποτε άλλο αλλά σε καμιά περίπτωση πλαστικό.


Με αυτό τον τρόπο έχω φτιάξει ένα μικρό πλυντήριο και αυτόματα αποθηκευτικό χώρο για τα Drip Tip μου.Τα βάζω
όλα μέσα,προσθέτω τόσο οινόπνευμα ώστε αν το ανακινήσω να φτάνει να πλυθούν όλα και αφού το κάνω αυτό
για 1 περίπου λεπτό,ή αδειάζω το οινόπνευμα (καλύτερα έτσι) ή το αφήνω να εξατμιστεί.ΠΡΟΣΟΧΗ στα o-rings,καλό
είναι να τα αφαιρούμε.










Αν έχει ανοιχτεί παρόμοιο νήμα θα με συγχωρέσετε καθώς δεν βρήκα κάτι εγώ.  :thumpup:

Από συγχώνευση.
Μία καλύτερη έρευνα ή χρήση της επιλογής "Αναζήτηση", βοηθάει στο να μην ανοίγουν τα ίδια θέματα ξανά και ξάνα.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2015, 16:28 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στοματική Υγιεινή - Καθαρισμός Drip Tip
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 16:02 »
Την ιδια διαδικασία ακολουθω και εγω μονο που τα αφήνω ολο το βραδυ στο οινόπνευμα (οταν μπορω) ...
Μετα γυαλιζουν και ειναι πεντακάθαρα....

Η αληθεια ειναι οτι καπου ειχα διαβασεο για καθαρισμο drip tip αλλα δεν θυμαμαι αν ήταν νημα ή κουβεντα σε αλλο νημα...

Μπραβο πάντως! !!
Περιμενω να δω αν καποιος αλλος ακολουθει αλλη μεθοδο καθαρισμου!

Οφφ τοπικ: Εχεις όλη την σειρα της roccat; Και τραπεζομαντηλο roccat; χαχα :)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στοματική Υγιεινή - Καθαρισμός Drip Tip
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 16:03 »
Πολυ καλη λυση βρηκες για την απολυμανση των επιστομιων  :thumpup: για αυτους που χρησιμοποιουν πολλα επιστομια καθημερινα. Μιας και ο τιτλος του νηματος ειναι γενικος να πω και εγω οτι το επιστομιο πρεπει να καθαριζεται καθημερινα και περισσοτερες απο μια φορες. Γι' αυτους που χρησιμοποιουν 1-2 επιστομια αρκει ο απλος καθαρισμος με φαρμακευτικο οινοπνευμα ακομα και των 70 βαθμων με χαρτομαντηλο ή κατι αναλογο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364