vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #210 στις: Μαΐου 16, 2012, 12:55 »
Υ.Γ. Στη Θεσσαλονικη ξερετε αν υπαρχει καταστημα να πουλαει ce4+ και 510d boge?

Από
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7665.0.html
και
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5718.0.html
έχω πάρει εγώ boge 510d.




Αποσυνδεδεμένος egowego

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #211 στις: Μαΐου 16, 2012, 15:11 »
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις...

Να συνοψισω τις σκεψεις μου και στο τι κατεληξα τελικα και αγορασα... Πιστευω θα βοηθησω νεους επιδοξους ατμιστες να αποφασισουν και αυτοι...

Βασικά, αναγκαία εξαρτήματα:
- 1 μπαταρια ego 1000mah - εγω επελεξα αυθεντικη της joytech - ΔΙΑΡΚΕΙ 3 ΗΜΕΡΕΣ!
- 1 φορτιστη usb
- 1 καλωδιο usb
Η επόμενη μπαταρια που θα αγορασω θα ειναι με ρυθμιζόμενο βολτάζ (3.3-3.7-4.2 volts). Οσο μεγαλυτερο το βολταζ τόσο πιο "γεμάτο" άτμισμα.
Ισως η αντίσταση του ατμοποιητή να χαλάσει νωρίτερα. ΔΕΝ με πειράζει. Τωρα εχω αναγκη το ντουμανι και το χτυπημα στο λαιμό για να ξεχναω το κ.τ.

Επιλογες σε ατμοποιητές:
- Ατμοποιητή CE4+ - αυτο επελεξα εγω για αρχη - ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
- Ατμοποιητης της joytech με βάση/κωνο ego-c και τανκ
- Ατμοποιητή 501d Boge χαμηλης ή κανονικης αντιστασης και τανκ - Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ!
- Ατμοποιητής Ego dual coil cartomizer. Το αγόρασα και το δοκιμασα την 2η ημερα. Πολύ ντουμάνι, δυνατό χτύπημα στο λαιμό ΑΛΛΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΜΕΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ! Παροπλιστηκε / Χαριστηκε σε φιλο.

Υγρα
Την πρώτη ημέρα, ως πρωην 8) καπνιστης light τσιγαρων, 1 πακετο/ημερα, μου προτειναν υγρο - 9mg νικοτινης+αρωμα . Τα mg νικοτινης όμως ΔΕΝ με βοηθησαν και έκανα αρκετά τσιγάρα...
Την δεύτερη ημέρα, πήγα σε ένα άλλο κατάστημα όπου μου πρότειναν καπνικό υγρό με 18mg νικοτίνης... ΑΥΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ. Σήμερα έκανα 2 τσιγάρα και πραγματικά τωρα δεν θέλω να κανω ουτε ένα!

Και στην συνεχεια υπαρχουν πολλές ακόμα επιλογες σε ατμοποιητές και υγρά, τις οποιες θα ανακαλυψω στην πορεία...
Επίσης, απ' ο,τι διαβασα σε διαφορα ποστς, για τον ίδιο ατμοποιητή, υπαρχουν διαφορές στην ποιότητα, απο κατάστημα σε κατάστημα!
Πριν αποκλεισετε εναν ατμοποιητή, καλο θα ηταν να δοκιμασετε την τύχη σας αγοραζόντάς τον και απο άλλο ενα κατάστημα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2012, 19:55 από egowego »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #212 στις: Μαΐου 16, 2012, 15:17 »
Μια χαρα παραγγελία εκανες!!!
καλυψες ενα πολυ μεγαλο μερος δοκιμών με αυτόν τον τρόπο!
Πλήν των υγρών βέβεια που η αναζήτηση δεν τελειώνει ποτέ!
Μια συμβουλή απο μεριά μου που αλλοι ισως διαφωνήσουν.
Αν δείς οτι εξακολουθείς να αναζητάς τσιγάρο μετά απο τις πρώτες δυο τρεις μερες που ειναι φυσιολογικό, ισως δεν σε καλύπτει η νικοτίνη που επέλεξες.
Οπότε παρε και ενα υγρό ίσως 18ρι να εχεις.
Δεν υπάρχει σαφής αντιστοιχία μεταξύ mg υγρού και τσιγάρου, και μαλλον ενδυκνείεται οτι λόγω διαφοράς στην πρόσληψη εχουμε διαφορετικές απαιτήσεις σαν οργανισμοί, απ ότι είχαμε με το τσιγάρο.
Οπότε αν δείς οτι χρειάζεται, παρε και ενα δυνατότερο υγρό, και το κατέβασμα της νικοτίνης θα ερθει σιγά σιγά μονο του.
Αρχικά απλά κοίτα, σαν νικοτίνη να σε ικανοποιεί και να μην σου λείπει το κ.τ.


ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

Αποσυνδεδεμένος egowego

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #213 στις: Μαΐου 16, 2012, 15:49 »
Αν δείς οτι εξακολουθείς να αναζητάς τσιγάρο μετά απο τις πρώτες δυο τρεις μερες που ειναι φυσιολογικό, ισως δεν σε καλύπτει η νικοτίνη που επέλεξες.
Οπότε παρε και ενα υγρό ίσως 18ρι να εχεις.

Πόσο δίκιο έχεις...
Ηδη -αν και νωρίς για να το πω με σιγουρια, αλλα συμβαίνει- δεν με καλυπτει η νικοτινη...
Θα παρω και ενα υγρο με 18mg νικοτινης για τις πρωτες ημερες...

Δεν ξερω αν μπορω να αναφερω το καταστημα απ' όπου αγορασα σε προσφορά (οποιος θελει ρωταει με pm):
30ml υγρο της Natura (διαφορες γευσεις) + ατμοποιητή CE4+   =  15 ευρω

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #214 στις: Μαΐου 16, 2012, 16:08 »
ο εξοπλισμος που πηρες ειναι πολυ καλος,και εγω εδω και 5 μηνες ειμαι με eco c και ειμαι υπερ ευχαριστημενος,τωρα οσο για τα υγρα δυστυχως δεν μπορει κανεις να σε βοηθησει,ειναι καθαρα προσωπικο το γουστο....οποτε τωρα αρχιζεις δοκιμες...δοκιμες...μεχρι να βρεις 2-3 γευσεις να κανεις την δουλεια σου

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #215 στις: Μαΐου 16, 2012, 16:10 »
Οτι είπε ο alex..
ξεκίνα με υγρό που να σε ικανοποιεί πλήρως και αργότερα προσπαθείς σε μείωση νικοτίνης αρχικά με αγορά καλύτερου ατμοποιητή και μετά με υγρό μειωμένης νικοτίνης.
Προσωπικά μειώνω σταδιακά ανά δίμηνο-τρίμηνο,χαλαρά....
όταν αποφασίσεις ,μην προχωρήσεις σε δραστική μείωση,πχ πάρε ένα 18άρι και ένα 12άρι και ανάμειξε τα.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #216 στις: Μαΐου 16, 2012, 17:02 »
Θα ήθελα να προσθέσω και εγω την προσωπική μου εμπειρία αν και σχετικά μικρή (ατμιστής 6 μηνών)
Πιστεύω ότι η δοσολογία νικοτίνης είναι σχετική.
Μπορεί κάποιος αρχάριος να αρχίσει από 18 mg μπορεί όμως να αρχίσει και από 12 mg.

Προσωπικά άρχισα από 18 mg αλλά μετά από ένα 2μηνο που είδα λίγο την πίεσή μου ανεβασμένη θαρυβήθηκα και έπεσα ξαφνικά στα 6 mg.
Μετά από καμιά 10αριά μέρες έβλεπα ότι δεν με καλυπτε και σιγά-σιγά ανέβηκα στο 12 mg.
Ξανακατέβηκα στα 6 mg (ασανσέρ έγινα)  :laugh1: :laugh1: και τώρα έχω ανέβει λιγάκι εδώ και ενάμισυμήνα ατμίζω γύρω στα 7-8 mg.
 Γνώμη δική μου ένας καινούργιος ατμιστής μπορεί να ξεκινήσει από τα 12 mg και βλέποντας μπορεί να ανέβει ή αν καλύπτεται μπορεί να μείνει εκεί και να κατεβαίνει σιγά σιγά.

Γιατί ατμίζοντας 12mg για μια βδομάδα-10 μέρες και βλέποντας ότι δεν τον καλυπτει αν ανέβει στα 18 mg πιστεύω ότι θα τον καλύψει.

Αν αρχίσει όμως από τα 18 και δεν τον καλύψει τότε θα αναγκαστεί να ανέβει στο 24mg που πιστεύω ότι είναι αρκετά μεγάλος βαθμός. 

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #217 στις: Μαΐου 17, 2012, 02:50 »
Σε αυτους που ξεκινανε τώρα αλλά και σε όσους εχουν ηδη ξεκινησει το η.τ εγώ θα προτεινα την εξής λύση.
Επειδη η αναγκη για νικοτινη δεν ειναι ιδια καθ ολη τη διαρκεια της ημερας καλό ειναι να εχουμε δύο με τρείς επιλογές σε mg νικοτινης
Σιγουρα πολλές φορες εχουμε σκεφτεί ''αχ να ειχα ένα λίγο πιό βαρύ υγρό τώρα''.
Βεβαια θα μου πειτε τωρα σιγά μην κουβαλάω ενα σωρό τσουμπλέκια μαζί μου.
Είπαμε, ειναι και αυτο μια λύση....

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #218 στις: Μαΐου 17, 2012, 04:08 »
Γι αυτό συμπαθώ τους ατμοποιητές με τάνκ. Πέρνεις μερικά τάνκ γεμάτα μαζί σου, κάποια με διαφορετικό υγρό και ανάλογα τα γούστα της κάθε στιγμής, κουμπώνεις το κατάλληλο υγρό...

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #219 στις: Μαΐου 17, 2012, 04:15 »
η ένα καλό vv και ανεβάζεις όταν θέλεις,η άτμο με χαμηλότερη αντίσταση.
το προτιμώ απο διαφορετικής περιεκτικότητας υγρά

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #220 στις: Μαΐου 17, 2012, 10:13 »
Συμφωνω απολυτα με τον Αλεξ στο θεμα της νικοτινης, καλυτερα παραπανω και να μην κανεις τσιγαρο παρα λιγοτερο.

Φιλε egowego θα εισαι jet με αυτες τις επιλογες ;)

Μακαρι να ειχα γνωρισει και εγω το site πριν πρωτο ψωνισω...

Και αν δεις οτι σου "κανει" το αθλημα προχωρας και σε ποιο συνθετες λυσεις.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #221 στις: Μαΐου 17, 2012, 13:32 »
Nαι αλλά να μην ξεχναμε ότι και η πολλή η νικοτίνη δεν κανει καλό, έτσι?
Το θεμα ειναι να μπορεσει καποιος σταματωντας το κ.τ να πάει σε ένα υποκατάστατο το οποίο να ειναι λιγότερο επιβλαβές.
Αν ειναι να κανει όλη μερα καποιος 24άρα ή 18άρα νικοτινη δεν ειναι και ότι καλύτερο.


Αποσυνδεδεμένος johnieXXX

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #222 στις: Μαΐου 17, 2012, 14:52 »
καλησπέρα στο forum...
σαν πρωτάρης πιστεύω πως είμαι στο σωστό σημείο  :)
λοιπόν, εντελώς άσχετος με το η.τ., προσπαθώ εδώ και 1-2 ώρες να καταλάβω τι να πάρω για να αρχίσω..
ύστερα από αρκετό διάβασμα κατέληξα στα ακόλουθα:

-- Vapenova BOLT
http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=16

-- Cartomizers BOGE 510 D LR
http://egotube.gr/cartomizers-510-lr.html

και από εδώ και μέρα αρχίζω να μπερδεύομαι...
το bolt λέει ότι δέχεται μπαταρία.. δηλαδή δεν έρχεται με μπαταρία;
τι μπαταρίες παίρνει και τι φορτιστή θα χρειαστώ για αυτές;

το cartomizer boge υποθέτω βιδώνει πάνω στο bolt..
δεν βλέπω όμως στη φωτογραφία στόμιο.. πως ρουφάει;;

άρα εκτός από αυτά τα δύο που αναφέρω, θα χρειαστώ ακόμα μπαταρία, φορτιστή και στόμιο;;

Αποσυνδεδεμένος nikolakis26

  • **
  • 438
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #223 στις: Μαΐου 17, 2012, 15:08 »
Καλησπέρα φίλε μου. :bye:
Τα Cartomizers BOGE 510 D LR έχουν ένα λαστιχένιο επιστόμιο πάνω κ μπορείς να τα δουλέψεις όπως είναι,αν πάλι επιθυμείς μπορείς να τους βάλεις ένα ντριπ τιπ τις επιλογής σου. ;)
Το BOLT τώρα,στο νήμα που μιλάνε για το BOLT λένε πως έρχεται μαζί με μια μπαταρία. :yes:
Τώρα για περισσότερες πληροφορίες περί του BOLT στείλε ένα πμ στον Pastafarai,αυτος ξέρει καλύτερα να σου πει από που να το πάρεις μαζί με μπαταρία. ;)

Αποσυνδεδεμένος egowego

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #224 στις: Μαΐου 17, 2012, 16:35 »
προσπαθώ εδώ και 1-2 ώρες να καταλάβω τι να πάρω για να αρχίσω.. ύστερα από αρκετό διάβασμα κατέληξα στα ακόλουθα...

Δύο ώρες??? Και κατέληξες???
Δώσε στον εαυτό σου φίλε μου τουλάχιστον 1-2 ημερες πριν πεις οτι κατέληξες σε κάτι...
Διάβασε διάφορα νήματα και ρώτα προσωπικά με pm καποιους έμπειρους χρήστες...
Εμενα με βοήθησαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Κάνε μια αυτο-παρουσίαση (ποσο και τι καπνιζεις, για ποιους λογους θελεις να γινεις ατμιστης, τι θελεις να πετυχεις)
Η αυτοπαρουσιαση θα βοηθησει και αυτους που θα σου απαντησουν στις αποριες σου, για το τι θα σου προτεινουν!

Νομιζω, για νεος ατμιστης (οπως και εγω αλλωστε) με τις επιλογες σου, πέφτεις στα... βαθιά...

Το τι επελεξα εγω για να αρχισω, θα το διαβασεις εδω: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2021.msg376766.html#msg376766

Καλή αρχή...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2012, 16:45 από egowego »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias