vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, grag, e-akapnos, camber, gigelis78, manoslykos, zalaros

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #195 στις: Μαΐου 12, 2012, 17:15 »
Είναι αστείο να συγκρίνονται επισκευάσιμοι με εμπορικά μοντέλα.
Η διαφορά τους είναι χαώδης.
τώρα εάν βαριέσαι να μάθεις, και να λερώσεις λίγο τα χεράκια σου με ένα καλό dct και αλλαγή carto ανά 2-3 μέρες είσαι μια χαρά.
για μένα οι εμπορικοί χρειάζονται για καταστάσεις ανεμελιάς,πχ παραλία που αν τον χάσεις δεν κλαις..

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #196 στις: Μαΐου 12, 2012, 20:14 »
Το νήμα είναι για νέους ατμιστές που φεύγουν από το τσιγάρο και πάνε στο η.τ.
είναι ποτέ δυνατόν να πεις σε κάποιον 50 ή 60 ή 70 χρονών πάρε mod -φιτίλι-σύρμα 1,5 mm
πάρε και Α2 και μπαταρίες aw imr 18350 και extar II και DIY υγρά και άρχιζε να ατμίζεις ?
Θα σου πει καλύτερα άσε καλύτερα το τσιγάρο με το πακετάκι και τον αναπτήρα μου!!!
Είπαμε να υπάρχουν καλές ατμομηχανές για την καλύτερη απόλαυση όχι για να ατμίζεις
μόνο.
Εδώ πολλοί ξαναγυρνούν στο κ.τ. επειδή δεν έχουν γεύση με τα υγρά και να τους πεις
για επισκευάσιμο ? άσε που και το μέγεθος σε όλους, ακόμα και στους πιο moders στην
αρχή ήταν λόγος αισθητικής που έπρεπε να επιλέξουν το η.τ. :)

Τυχαίο που πουλούν starter kit τα καταστήματα και όχι mods
όπως και τα υγρά δεν πουλάνε σε νέους ατμιστές αρώματα και VPG νικοτίνης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2012, 20:22 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος pinelos

  • **
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Do good, feel good.........!!!!!!!!!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #197 στις: Μαΐου 12, 2012, 20:36 »
Διαβασα το νημα σχεδον ολο!!εχω να προσ8εσω οτι σε ολο αυτο το παζαρι με τα ητ καπου φταινε και οι εταιρειες!!!εγω ασ πουμε το 1ο μου τσιγαρο το πηρα απο ενα τυπο που εφτιαχνε στροματα για κρεβατια!!! :wall: :wall: :wall: :wall:επωνυμης εταιρειας!!!!δεν εχει σημασια το ποια ειναι!!!και ενταξει εγω το εψαξα το 8εμα βρηκα κ αυτο το φορουμ..διαβασα ,αγορασα πολλα,μαιμουδιες και επωνυμα,εχω βγαλει το συμπερασμα μου!!!ενας ομως 50 αρης ας πουμε που δεν κατεχει και το ιντερνετικο μπαινει πεταει 100 ευρο και ξαναπαει στο περιπτερο!!!εχω δει και γνωριζω αρκετους!!
Γι αυτο λεω οτι και οι εταιρειες πρεπει να διαφυλαξουν το προιον τους  με οτι αυτο συνεπαγεται!

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #198 στις: Μαΐου 14, 2012, 00:00 »
Θα προσπαθήσω να είμαι, όσο πιο σαφής και κατανοητός γίνεται.  Δεν υποχρεώνω κανέναν, να δει τα πράγματα με την δική μου οπτική γωνία. Ωστόσο, έχω μια διαστροφή που με κάνει κάποιες φορές να βλέπω τα πράγματα διαφορετικά από ότι δείχνουν(χωρίς αυτό να σημαίνει πως ήταν τέτοια η πρόθεση όσων τα έγραψαν).
Υποτίθεται πως σε  ένα τέτοιο νήμα, γράφουμε ώστε να φανούμε όλοι χρήσιμοι σε  νέους ατμιστές. Αυτό από μόνο του, δημιουργεί μια υποχρέωση, μια ανάγκη και μια ευθύνη του τι γράφουμε.
Μια συσκευή (στην περίπτωσή μας ένας ατμοποιητής) οφείλει να λειτουργεί, περίπου όπως περιγράφεται από τον κατασκευαστή του και εν συνεχεία από τον πωλητή του.
Το να εγκαταλείψει κάποιος τον Α-2 και να επιστρέψει ή να επιλέξει οτιδήποτε άλλο επειδή δεν του αρέσει ο ψυχρός ατμός, δεν ακυρώνει τον Α-2 επειδή δεν κάνει όσα υπόσχεται. Ακυρώνει τον χρήστη που τον επέλεξε, διότι άλλο ήθελε από έναν ατμοποιητή.
Όταν γράφουμε πως
Παράθεση
«Βέβαια και οι θαυματουργοί επισκευάσιμοι που οι χρήστες τους δίνουν στις αγγελίες μετά από μια βδομάδα κοινής ζωής θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν.»

θα οφείλαμε αφενός να μην γενικεύουμε, εφόσον οι επισκευάσιμοι είναι τόσο διαφορετικοί μεταξύ τους, αφετέρου για να ήμασταν χρήσιμοι, θα οφείλαμε να δώσουμε και στο περίπου μια τάξη μεγέθους των χρηστών που χρησιμοποιούν επισκευάσιμους και αυτών που τους πουλάνε στις αγγελίες. Επιπροσθέτως να αφαιρέσουμε και εκείνους που δίνουν έναν επισκευάσιμο για να αγοράσουν άλλον επισκευάσιμο που τον θεωρούν καλύτερο.
Περιορίζοντας το λόγο μου στον Α-2 διότι μόνο αυτόν ξέρω, θα έλεγα πως το ποσοστό χρηστών που έχουν βγάλει σε αγγελία πώλησης τον Α-2 τους, δεν υπερβαίνει το 10%. Μια εκτίμηση στο περίπου έχοντας παρακολουθήσει επί μακρόν τα νήματα που αφορούν τον Α-2 και την κίνηση στις αγγελίες. Ίσως δε και να είναι πολύ το 10%.
Αν αυτή η εκτίμησή μου είναι σωστή (άντε να είναι στο περίπου σωστή), τότε πολύ θα ήθελα να μου δώσει κάποιος, ενδείξεις και όχι αποδείξεις, για άλλον ατμοποιητή που να συγκεντρώνει περίπου στο 90% ικανοποιημένους χρήστες.
Τι σημαίνει όμως ότι κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος από τον Α-2?
Έχει ψυχρό ατμό? Μα φυσικά και έχει και όλοι το γράφουμε. Αν δεν θέλεις ψυχρό ατμό και πήρες Α-2, δεν φταίει ο Α-2.
Δεν μπορείς να τον σετάρεις σωστά?
Ο κατασκευαστής του, δείχνει τον τρόπο με Video. Αν νομίζεις πως δεν το έχεις και τον πήρες και δεν μπορείς να στρίψεις φιτιλοαντίσταση, τότε δεν φταίει ο Α-2. Απλά δεν κάνει για σένα.
Ας πάμε να δούμε όμως, τι σημαίνει αστοχία υλικού στους βιομηχανικούς. Τι σημαίνει dripping και τι σημαίνει λειτουργία εκτός προδιαγραφών.

Όταν ξεκίνησα αυτό το νήμα, το ξεκίνησα επειδή θεώρησα τότε τον εαυτό μου, θύμα αφενός των παραπλανητικών διαφημίσεων, αφετέρου επειδή όσοι τότε δεν είχαμε ατσάλινη θέληση και ατσάλινα νεύρα, τώρα δεν θα ήμασταν ανάμεσά σας.
Ξεκίνησα την ατμο-ιστορία μου με 510 απλούς και LR και αμέσως δοκιμές με 306 και διάφορα κάρτο της εποχής.
Δεν θέλω αναλυτικά να περιγράψω την ταλαιπωρία εμού και όλων όσων τότε, προσπαθούσαμε να κάνουμε τους 510 να δουλέψουν με το επιστόμιό τους. Απίστευτες ιστορίες και πατέντες που όλες κατέληγαν στο ίδιο αποτέλεσμα. Πλημμύρα ή καμένο.
Το Dripping λοιπόν, τότε, δεν ήταν απλά επιλογή, αλλά ήταν αναγκαιότητα!!!!
Αναγκαιότητα αφού δεν έπιανε τίποτα!! Ας πήγαινε κάποιος να ατμίσει με τον 306, με επιστόμιο!!!
Θυμάμαι τηλεφώνησα στο μαγαζί που τον είχα αγοράσει και μου είπε ο πωλητής….μα καλά, αυτός είναι μόνο για dripping!! Και γιατί ρε φίλε δεν το γράφεις στην σελίδα σου και γιατί μου πούλησες και επιστόμια??
Ιστορίες για ψυχιατρείο!!! Και να έχεις και το στερητικό σου σύνδρομο από πάνω!!!
Το Dripping λοιπόν ήταν αναγκαίο κακό!!! Ναι, να είσαι με ένα μπουκαλάκι στο χέρι και να στάζεις 3 σταγόνες, να κάνεις μερικές τζούρες και άντε ξανά πάλι.
Να κρατάς τιμόνι και στο ένα χέρι το Η.Τ με προσοχή όρθιο μην σου γυρίσει το υγρό πίσω και στο άλλο χέρι να προσπαθείς να στάξεις σταγόνες στο Drip Tip!!!
Ωραίες εποχές!!!! (εκτός και αν κάθε 1-2 χιλιόμετρα, έκανες στάση  για να στάζεις 3 σταγόνες)
Ο παππούς του EGO-T, ο απλός EGO, ήταν ένας τύπου 510 ατμοποιητής με κάποιες βελτιώσεις. Ωστόσο και αυτός απέτυχε, εκεί που απέτυχε και ο 510, αλλά και ο κάθε ατμοποιητής με την κλασσική διάταξη γέφυρα-κεραμικό-αντίσταση.
Ο EGO δεν φτιάχτηκε αλλά και ουδέποτε δηλώθηκε από τον κατασκευαστή του, ως ατμοποιητής για Dripping. Αντιθέτως διαφημιζόταν ως ένας ατμοποιητής με μεγαλύτερη αυτονομία υγρού από τον 510 (ειδικά ο Mega).
Επί του παρόντος τώρα. Είμαστε σε ένα νήμα που ο τίτλος του είναι «η πρότασή μου προς νέους ατμιστές» και αυτό έχει μείζονα σημασία!!
Δεν είμαστε σε ένα χαλαρό θέμα όπου μαθουσάλες ατμιστές, περιγράφουν τις ατμιστικές τους εμπειρίες, άλλοι με ρομαντισμό, άλλοι με νοσταλγία.
Σεμνά και ταπεινά λοιπόν, περιγράφουμε πως κάποιοι ατμοποιητές που βγήκαν πριν περίπου 2 χρόνια, μπορούν με μια διαδικασία(για την οποία δεν φτιάχτηκαν) κάποτε ανάγκης και τώρα απλά επιλογής, να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με άλλους που λειτουργούν εντός της προβλεπόμενης χρήσης τους.
Ενημερώνουμε τους νέους ατμιστές πως αν δεν καταφέρουν να βρουν από τα δεκάδες πια προϊόντα που υπάρχουν και δουλεύουν αρκετά καλά, να βρουν έναν EGO και να βάλουν και ένα Driptip και θα έχουν παρόμοιο αποτέλεσμα με τους άλλους.
Προσωπικά, όχι μόνο δεν θεωρώ χρήσιμη μια τέτοια αναφορά σε ένα τέτοιο θέμα, αλλά αντιθέτως την θεωρώ και επικίνδυνη. Όπως προκύπτει και από την ραγδαία αύξηση των ατμιστών, το μεγάλο μπαμ έγινε, όταν βγήκαν και άρχισαν να διαδίδονται οι EGO-T.
Ναι…κακοί με χιλιάδες κουσούρια, αλλά δεν χρειαζόταν να είσαι με το μπουκαλάκι στο χέρι.
Αν εν έτη 2012, σε ένα θέμα με τίτλο «η πρότασή μου προς νέους ατμιστές», υμνούμε το dripping με έναν παλιό EGO, αυτό ούτε εξέλιξη το θεωρώ, ούτε και βοήθεια προς τους νέους ατμιστές.
Το τι κάνουν οι φουγαροκαραβάνες, δεν έχει καμία σχέση με τους νέους ατμιστές. Οι φουγαροκαραβάνες έχουν περάσει λούκια και δεν θα αγοράσουν πακέτο στη πρώτη στραβή (που δεν υπάρχει πλέον για αυτούς).
Αυτά από μένα και δεν θα επανέλθω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Ελπίζω πως οι διάλογοι που καταγράφτηκαν μεταξύ εμού και της Petras να βοηθήσουν νέους ατμιστές στις επιλογές τους. Εμείς ούτως ή άλλως, έχουμε τις απόψεις μας (διαφωνούμε) και δεν πρόκειται να πείσει ο ένας τον άλλον.  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #199 στις: Μαΐου 14, 2012, 23:52 »
μετα τα ατελειωτα σεντονια που διαβασα σα να μπερδευτηκα λιγο..
δηλαδη parpen σαν παλιοτερος, τι ακριβως προτεινεις στους νεους ατμιστες??
 
εναν A2 επισκευασιμο με τα φυτιλια, τα συρματα, τα πολυμετρα κλπ κλπ και οδηγιες προς
ναυτιλωμενους για στριψιμο της προκοπης ???
(για να σωθουν?)
δηλαδη εμενα που δεν πιανουν τα χερια μου για τετοιες χειροτεχνιες, δεν ατμιζω
με ευχαριστηση?

ας δουμε και αυτο:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10187.new.html#new

γιατι αν και σχετικα παλια πιά κοντευω να μπερδευτω, ποσο μαλλον οι νεοτεροι ατμιστες..

απροβληματιστοι εργοστασιακοι για ανεμελο ατμισμα ειναι η δικη μου προταση.
μια δοκιμη θα σας πεισει!  ;)



Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #200 στις: Μαΐου 15, 2012, 00:23 »
Η διαφορά μεταξύ ενός καλού και καλοσεταρισμένου "επισκευάσιμου" και του καλύτερου "εμπορικού" είναι απλά χαώδης!
Μπορώ να την παρομοιάσω με την διαφορά ενος απλού τιγάρου και ενος καλού κουβανέζικου πούρου ;D
Συνιστώ να δείτε βίντεο πως σετάρονται και...
Εάν το βρίσκετε εφικτό προχωρήστε σε αγορά αφού διαβάσετε ανάλογους πίνακες και συμβουλευτείτε έμπειρους χρήστες.
Εάν το βρίσκετε δύσκολο,προχωρήστε σε αξιόπιστες εμπορικές λύσεις και μην δοκιμάσετε από φίλους..θα απογοητευτείτε.Το θετικό είναι πως οι εμπορικοί συνεχώς εξελίσσονται και ικανοποιούν τον μέσο χρήστη

Αποσυνδεδεμένος egowego

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #201 στις: Μαΐου 16, 2012, 00:17 »
Χαιρετω την παρέα,

αποφασισα να κανω το μεγαλο βημα και να προχωρησω σε ατμισμα γιατι και βαρεθηκα το καπνισμα και το σιχαθηκα...

Γραφτηκα στο φορουμ, εψαξα, διαβασα και... μπερδευτηκα εντελως!

Το μονο για το οποιο ειμαι σιγουρος ειναι οτι καλυτερες ειναι οι μπαταριες των 1000mah γιατι κρατανε περισσοτερο... για ολα τα άλλα (καρτ,ατμο,τανκ και αλλες ακατανοητες για εναν αρχαριο λεξεις) χρειαζομαι ΒΟΗΘΕΙΑ!

Για να μην κανω το λαθος ως αρχαριος και αγορασω με κλειστα τα ματια, το πρωτο κιτ για αρχαριους που θα μου πουλησουν, μετα απογοητευτω, και ξανακυλησω στο καπνισμα, ειπα να ζητησω βοηθεια...

Ακομα ενα σημειο που νομιζω εχω καταληξει, ειναι να μπορω να γεμιζω εγω το δοχειο (αυτο τωρα πως λεγεται... καρτ? ατμο? τανκ? αλλιως?) με υγρο στο οποιο ενδεχομενως να αλλαζω γευσεις, vg, pg, εντασεις νικοτινης και γενικα να μπορω να πειραματιστω με τα υγρα μεχρι να βρω τι θα μου κατσει. Με τιποτα ομως dripping... ελεος... καθε λιγο και λιγακι να σταζω σταγονες...

Και εδω αρχισα να μπερδευομαι...

Αλλο ο ατμοποιητης και αλλο το καρτ,ατμο,τανκ?
Ο ατμοποιητης ειναι ενα συμπαγες εξαρτημα?
Μπορω να παρω ενα σετ για αρχη και να να προσαρμοσω διαφορετικους ατμοποιητες?
Τι σημαινει "να δει καποιος αν ειναι τύπος άτμο ή κάρτο"???

Μπορει καποιος να με βοηθησει να διαλεξω κατι και να μην πεταξω τα λεφτα μου (και ακομα χειροτερα, γυρισω στο καπνισμα?)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2012, 00:25 από egowego »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #202 στις: Μαΐου 16, 2012, 00:31 »
Πέρνεις 2 μπαταρίες EGO 650 ή 1100 ( λόγω μεγέθους προτιμώ τις 650 αλλά αν δεν σε χαλάει το μέγεθος πάρε 1100 με passthrough) και ένα φορτιστή, κατ' ελάχιστο.
Αυτά είναι τα απολύτως απαραίτητα και θα σου μείνουν άσχετα από τον ατμοποιητή που τελικά θα διαλέξεις.
Δε δεδομένο ότι είσαι αρχάριος και θα ψαχτείς κυρίως στα υγρά θα πρέπει να διαλέξεις κάτι που εκτός από εύχρηστο και αποτελεσματικό θα πρέπει να αλλάζει και εύκολα γεύσεις.
Αρα με το παραπάνω απορρίπτουμε όλα τα μεγάλα κάρτο.
Με δεδομένο ότι για τις μπαταρίες-φορτιστή θα χαλάσεις 25-35 ευρώ και προσπαθώντας να κρατήσεις τα έξοδα στο ελάχιστο, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα εξής και εσύ να διαλέξεις τι σου ταιριάζει καλύτερα:
1. Ego-C Βάση+Κώνος+Ατμοποιητής Joyetech (υπολόγιζε ~15 ευρώ για γνήσια όλα, αν και μπορείς να βάλεις βάση+κώνο noname αλλά γνήσιες κεφαλές! με κόστος 8-10 ευρώ). Θα χρειαστείς επίσης και άδεια τάνκ, αλλά αυτά είναι πολύ φθηνά.
2. CE4+ (~5-6 ευρώ)
3. Κάρτο Boge 510 ( 5-8 ευρώ η πεντάδα), αν σου αρέσουν τα κάρτο, μπορείς μετά να δοκιμάσεις να τα κλείσεις σε τάνκ.
Με αυτά θα χαλάσεις συνολικά λιγώτερα από ένα σετ και νομίζω θα έχεις μια σφαιρική εικόνα για τις διάφορες τεχνολογίες ατμίσματος (Tank, Clearomizer με φυτίλι στη κορυφή, κάρτο) που προσφέρουν λίγο διαφορετική χροιά ατμού και τελικά αποφασίζεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2012, 00:40 από slammer »

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #203 στις: Μαΐου 16, 2012, 00:37 »
Μπορει καποιος να με βοηθησει να διαλεξω κατι και να μην πεταξω τα λεφτα μου (και ακομα χειροτερα, γυρισω στο καπνισμα?)


1 μπαταρία 900 mAh Passthrough Joyetech
2 atmo CE4+
1 Φορτιστή μπρίζας
1 Φορτιστή usb
Υγρό καπνικό
Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
Τα παραπάνω μπορείτε να τα προμηθευτείτε από καταστήματα η.τ. που φιλοξενούνται
στο φόρουμ και τα οποία για τα μέλη κάνουν καλές εκπτώσεις
Συνολικό κόστος 30 €  :yes: + υγρό συμπλήρωσης καπνικό σε πρώτη φάση  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #204 στις: Μαΐου 16, 2012, 00:42 »
1. bolt απο www.vapenova.gr (15 ευρώ μαζί με την μπαταρία)
2. Φορτιστή Trustfire απο www.cleverstore.gr (6.5 ευρω)
3. Μια πεντάδα Boge cartomizer απο www.cleverstore.gr (5 ευρώ)
4. ενα υγρό RY4 απο Ecocig Hellas - www.vapeshop.gr - (5.4 ευρω)

Σύνολο : 31,9 ευρω και εισαι καλυμένος για πολύυυυυυυυυυ καιρο....  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Nerompistolo

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Sex Nerompistols xD
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #205 στις: Μαΐου 16, 2012, 01:09 »
Και εδω αρχισα να μπερδευομαι...

Αλλο ο ατμοποιητης και αλλο το καρτ,ατμο,τανκ?
Ο ατμοποιητης ειναι ενα συμπαγες εξαρτημα?
Μπορω να παρω ενα σετ για αρχη και να να προσαρμοσω διαφορετικους ατμοποιητες?
Τι σημαινει "να δει καποιος αν ειναι τύπος άτμο ή κάρτο"???

Μπορει καποιος να με βοηθησει να διαλεξω κατι και να μην πεταξω τα λεφτα μου (και ακομα χειροτερα, γυρισω στο καπνισμα?)

-Οχι ειναι ολοι ατμοποιητες, και μετα χωριζονται σε κατηγοριες(εκτος απο το "ατμο" που σημαινει παλι ατμοποιητης)
Ο καθενας αποδιδει διαφορετικα και τελικα ειναι στον χρηστη η προτιμηση του
-Αν μιλας για του εμποριου αλλοι ναι, αλλοι οχι, οι επισκευασιμοι σιγουρα οχι
-Ναι μπορεις
-Δεν το καταλαβα το τελευταιο  :-\

-Η οποιαδηποτε γνωμη ειναι σεβαστη με τα θετικα και τα αρνητικα της, οποιοδηποτε πακετο της αγορας θα κανει την δουλεια του ικανοποιητικα, οποτε ολοι θα σου προτεινουν πακετο με τα δικα τους γουστα.Επισης υπαρχει περιπτωση ο ατμοποιητης της αγορας να σου βγει σκαρτος οπως εχει συμβει ουκ ολιγες φορες και να αρχισεις να ριχνεις Χριστουγεννα με το Marboro στο στομα.
Εγω λοιπον θα σου προτεινω να αρχισεις με carto(cartomizer) οπως αυτα που σου προτεινε το παλιογατο απο πανω, γιατι πιστευω οτι σαν ατμοποιητης ειναι οτι απλουστερο για καποιον που μπαινει τωρα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Σαν μπαταρια παρε οτι σου γυαλισει πιο πολυ μιας και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μεινεις εκει(εκτος αν λεγεσαι alexmach και το 1ο σου ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι orion :laugh1: :lotpot:)

Οπως και να εχει καλη αρχη!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #206 στις: Μαΐου 16, 2012, 01:35 »

Αλλο ο ατμοποιητης και αλλο το καρτ,ατμο,τανκ?
Ο ατμοποιητης ειναι ενα συμπαγες εξαρτημα?
Μπορω να παρω ενα σετ για αρχη και να να προσαρμοσω διαφορετικους ατμοποιητες?
Τι σημαινει "να δει καποιος αν ειναι τύπος άτμο ή κάρτο"???


δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι και να μπερδευεσαι..στην ουσια αυτο που σε
μπερδευει ειναι η μεγαλη ποικιλια που υπαρχει.

το ηλεκτρονικο τσιγαρο (η.τ) αποτελειται απλα απο τον ατμοποιητη και την μπαταρια.

υπαρχουν 2 βασικες κατηγοριες ατμοποιητων οπου ειναι και το αναλωσιμο κομματι
του ηλεκτρονικου τσιγαρου.

α) κάρτο οπου λεγονται αυτοι που περιεχουν πολυεστερα τον οποιο και "μουσκευεις"
με το υγρο.
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,52.0.html


και

β) τανκ οπου αντι για πολυεστερα υπαρχει μια "δεξαμενη" (για αυτο και η ονομασια τους)
την οποια γεμιζεις με το υγρο.
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,51.0.html



στην ουσια για να καταλαβεις λιγο και την "ανατομια" του η.τ συμβαινει το εξης:
αφου εχεις βαλει υγρο στον ατμοποιητη σου αυτο καταληγει σε ενα φυτιλακι
και απο εκει παει σιγα σιγα στην αντισταση η οποια το θερμαινει, εξατμιζεται και εσυ
ρουφας τον ατμο αυτον.

τωρα απο εκει και περα υπαρχουν η.τ για ολα τα γουστα και αυτος που πραγματικα
θελει να προσπαθησει δεν εχει παρα να κανει τις δοκιμες του για να δει τι τον βολευει
περισσοτερο.

αλλοι συμπαθουν τα τανκ οπως εγω για παραδειγμα, αλλοι τα καρτο και αλλοι
χρησιμοποιουν αλλοτε το ενα και αλλοτε το αλλο.

το dripping που τοσο ευκολα απορριψες ειναι αυτο που θα σε βοηθησει να
καταληξεις στο υγρο που θα σου αρεσει, μιας και η ποικιλια ειναι απιστευτη!
στα καρτο ειδικοτερα αλλα και στα τανκ ειναι δυσκολη η εναλλαγη γευσης..
σε εναν ατμο ομως με dripping μπορεις καθε 2-3 σταγονες να αλλαζεις
και γευση.

σαφως 2 ego μπαταριες και ενας φορτιστης ειναι τα βασικα εξαρτηματα
που θα χρειαστεις..ατμοποιητες πρεπει να δοκιμασεις μερικους για να
καταληξεις σε αυτον που θα νιωθεις οτι σε βολευει περισσοτερο.

δεν ειμαι υπερ του να προτεινω συγκεκριμενους ατμοποιητες..
το τι αρεσει σε μενα δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα αρεσει  και σε σενα..
θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να κανεις την επιλογη σου δινοντας χρονο
και διαβαζοντας στο φορουμ στα λινκ που σου εδωσα.
υπαρχουν και αρκετα reviews που θα σου δωσουν μια ακομα καλυτερη
εικονα αυτου που αναζητας.
απο την αλλη η δικη μου προταση για εναν νεο ατμιστη ειναι να μη κοιταξει
το πιο φτηνο απευθειας..δες το σαν μια επενδυση που θα αποσβεσεις γρηγορα
στο μελλον...
κατι το οποιο μπορει να φαινεται ακριβοτερο μπορει π.χ να ειναι καλυτερης κατασκευης
και να διαρκεσει περισσοτερο αρα στο τελος να σου βγει φθηνοτερο απο το να αλλαζες
2-3 φθηνοτερα τα οποια ομως μπορει να μη σου βγουν καλα..
το ζητουμενο ειναι να κοψεις το τσιγαρο και σε αυτο κατα τη γνωμη μου
μονο η προσωπικη επαφη με ενα εξιδεικευμενο καταστημα
θα μπορουσε να σου την παρεχει ειδικα στην αρχη και φυσικα η βοηθεια
που θα σου παρεχουν τα μελη εδω στο φορουμ για οποια δυσκολια
ή απορια μπορει να προκυψει.
θεωρω οτι ενα καλο αρχικο πακετο (starter kit) ειναι η καλυτερη επιλογη
για εναν νεο ατμιστη στο ξεκινημα του. απο εκει και περα μπορει
σιγα σιγα να αρχισει να κανει και τις δοκιμες του και με αλλους ατμοποιητες.
σε αυτο το νημα υπαρχουν καταστηματα απο τα οποια μπορεις να
δεις και να επιλεξεις.
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html
εδω θα δεις τις εκπτωσεις που κανουν τα καταστηματα στα
μελη του φορουμ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3013.msg81555.html#msg81555

οπως καταλαβαινεις θελει ψαξιμο και μελετη αλλα αξιζει τον κοπο..
ειμαστε εδω για οτι αλλο χρειαστεις.
καλη αρχη σου ευχομαι και καλως ηρθες στην παρεα  :bye:




Αποσυνδεδεμένος egowego

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #207 στις: Μαΐου 16, 2012, 11:32 »
Κατ, αρχην να ευχαριστησω όλους τους φιλους που με τις απαντησεις τους, με βοηθησαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

Δυο επισυμανσεις, πριν γραψω τα συμπερασματα μου και το που κατεληξα...
1. Το ερωτημα "αν εισαι τυπος ατμο ή καρτο" το εκανα copy-paste απο προηγουμενο post... μου φανηκε και εμενα περιεργο τι εννουσε γι' αυτό το προσθεσα στις ερωτησεις-αποριες μου...
2. Δεν εθεσα θεμα κοστους... και εγω ειμαι της αποψης "το φθηνο κοστιζει -μακροπορθεσμα- περισσοτερο..."

Απο τις απαντησεις, αλλα και μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ, και με γνωμονα την ευκολια στο να δοκιμασω διαφορετικους ατμοποιητες και υγρα, νομιζω κατεληξα στα εξης:
- 2 μπαταριες ego 1000mah (σπειρωμα 510) με usb φορτιστη και καλωδιο - στα online shops η μπαταρια αναφερεται ως ego-T, να υποθεσω οτι ειναι το ιδιο πραγμα (?)
- 1 Ego-C Βάση+Κώνος+Ατμοποιητή Joyetech+άδεια τάνκ
Τα οποια δυο παραπανω μας κανουν ενα πληρες η.τ. Joyetech eGo-C (σωστα?)

Εναλλακτικα, αντι για το "Ego-C Βάση+Κώνος+Ατμοποιητής Joyetech+άδεια τάνκ" μπορω να προσαρμοσω στην μπαταρια:
- Ατμοποιητή CE4+
- Ατμοποιητή 510d Boge cartomizer (αυτο ειναι μια "αμπουλα" ας το χαρακτηρισω... κάπου δεν πρεπει να μπει και αυτο? μια θηκη... κατι... και δεν χρειαζεται και ενα επιστομιο?)

Και μια τελευταια απορια... το "drip tip" τι ειναι? επιστομιο? και σε ποιους ατμοποιητες προσαρμοζεται?

Σας υπερ-ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Οταν γινω και εγω "παλιουρας" θα βοηθαω τους νεωτερους με την σειρα μου...

Υ.Γ. Στη Θεσσαλονικη ξερετε αν υπαρχει καταστημα να πουλαει ce4+ και 510d boge?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2012, 11:37 από egowego »

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #208 στις: Μαΐου 16, 2012, 11:38 »
Τον Ατμοποιητή CE4+  τον βιδώνεις όπως είναι πάνω σε οποιαδήποτε eGo μπαταρία
Το drip tip είναι στόμιο το οποίο βιδώνει σε ατμο για να ατμίσεις σε δοκιμές κυρίως υγρών.
Αυτά που ζητάς μπορείς να τα πάρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα σχεδόν όλα έχουν
κοίτα όμως εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7665.0.html

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #209 στις: Μαΐου 16, 2012, 12:15 »
Το drip tip είναι όντως επιστόμιο και αλλες φορές χρειάζεται και αλλες όχι.


Μπαίνει στα 510d που αναφέρεις

[size=78%]αλλα και σε αλλα cartomizer.[/size]
Τα οποία είναι οπως είπε και η Kore απο πανω γεμισμένα με υλικό για να κρατάει το υγρό.
Τα 510 ναί, είναι κατι σαν αμπούλες, τα γεμίζεις με υγρό, και ατμίζεις, μπαίνουν μιά χαρα στις eGo μπαταρίες που θα πάρεις, αλλα καθε τόσο πρεπει να συμπληρώνεις υγρό απο πάνω γιατι δέν πρεπει να στεγνώσουν.
Λύση σε αυτό δινουν τα τανκ.

Βαζεις το 510 μέσα, γεμιζεις υγρό και σου κραταει μεχρι να τελειώσει και μετά απλά ξαναγεμίζεις.
Αν βαλεις το 510 σε τανκ εννοείται οτι χρειάζεσαι και ντριπ τιπ αλλιώς γίνεται και χωρίς.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310462 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278785 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias