vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

295 επισκέπτες, 6 χρήστες
TasMan, Tazz, camber, dkostas, Nikrom, Jorge

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« στις: Μαρτίου 06, 2011, 11:26 »
Το χρονικό αυτό διάστημα των περίπου 4 μηνών που συμμετέχω στο Forum, διαβάζω συνεχώς για τα προβλήματα που συναντούν νέοι ατμιστές (είτε στην επιλογή τσιγάρου) είτε μετά την επιλογή του.

Προσπαθώντας να προσφέρω μια εκ των προτέρων (πριν την επιλογή τσιγάρου) και όχι εκ των υστέρων βοήθεια, θα γράψω την άποψή μου.

Α). Μπαταρίες. Είμαι υπέρ των EGO μπαταριών. Μπορεί να σας φαίνονται λίγο μεγάλες, αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο.
Αν παρόλα αυτά, θέλετε η συσκευή σας να μοιάζει περισσότερο με κανονικό τσιγάρο, τότε θα πρότεινα συσκευή που να δέχεται ατμοποιητές τύπου 510, όπως το Black-Line ή το White Line της Nobacco ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή τύπου Joye 510 με μπαταρίες τύπου Joye 510.
Ο λόγος που κάνω μια τέτοια πρόταση, είναι πως οι επιλογές σας σε τύπου 510 ατμοποιητές αλλά και αξεσουάρ, είναι οι περισσότερες από κάθε άλλο τύπο. Επιπλέον ο 510, έχει αποδειχτεί πως αποτελεί μια σταθερή αξία στους ατμοποιητές.

Β) Ατμοποιητής. Αν υποθέσουμε πως έχετε μπαταρία τύπου Ego. Τότε όποια επιλογή και να κάνετε σε ατμοποιητή (για παράδειγμα ατμοποιητή τύπου T (tank), ή cartomizer κλπ) καλό είναι να εφοδιαστείτε και με έναν τουλάχιστο ατμοποιητή τύπου 510 LR με drip tip.
Κυρίως το γράφω αυτό για όσους εξ' αρχής αγοράζουν κάποια EGO-T συσκευή. Οι Τ atomizers για διάφορους λόγους, μπορεί να σας βγάλουν πρόβλημα, με αποτέλεσμα να μείνετε ή να απογοητευτείτε. Ένας 510 LR με drip tip , είναι σταθερή αξία και δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Αντιθέτως θα σας ξελασπώνει σε κάθε δύσκολη περίπτωση.

Εν κατακλείδι, η συνολική μου άποψη είναι πως πρέπει να έχετε στο ράφι σας τις σταθερές αξίες και από εκεί και μετά να δοκιμάζετε ότι σας γυαλίζει στο μάτι.
Μην μένετε όμως με μια και μόνο επιλογή γιατί μπορεί να σας προδώσει.




Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 06, 2011, 13:26 »
σωστά.
ένας 510 LR με drip tip είναι σαν το rexona.
δεν θα σε εγκαταλείψει ποτε.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 06, 2011, 14:02 »
Σοφές συμβουλές...
Στο η.τ. χρειάζεται παντα μια σίγουρη λύση ώστε αν κάτι αποτύχει να έχουμε εναλλακτική.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 07, 2011, 11:01 »
Συμπληρώνοντας το πρώτο μου μήνυμα θα ήθελα επιπροσθέτως να πω και τα εξής.

Οι έμποροι έχουν και αυτοί τις ευθύνες τους, σε ότι αφορά τις επιλογές, ειδικά των νέων ατμιστών.
Όταν βλέπουν κάποιο καινούργιο κωδικό να ανοίγεται και να γίνεται παραγγελία ενός πακέτου, εφόσον γνωρίζουν τα όποια προβλήματα των διαφόρων συσκευών-συνδυασμών, καλό θα ήταν να έρχονται σε επαφή με τον υποψήφιο αγοραστή πριν εκτελέσουν την παραγγελία του και να τον ρωτούν 2-3 πράγματα.
Αν έχει εμπειρία από Η.Τ, τι κάπνιζε και πόσα κλπ..ώστε να τον κατευθύνουν σωστά.

Θεωρώ εντελώς ανεύθυνο να δίνονται συσκευές σε νέους ατμιστές που για να δουλέψουν σωστά, χρειάζονται κόλπα και Μόντες. Ο νέος ατμιστής ούτε τα ξέρει αλλά ούτε πιθανόν και να έχει όρεξη να ασχοληθεί.
Κέρδος δεν υπάρχει από έναν ατμιστή που θα αγοράσει μια φορά και θα το παρατήσει, αλλά από έναν ατμιστή που θα συνεχίσει να ατμίζει.

Επίσης και εδώ υπάρχει μεγάλη ευθύνη των εμπόρων, πολλές διαφημίσεις τους για τα προϊόντα τους είναι παραπλανητικές. Λυπάμαι που το λέω και έχω πλήρη επίγνωση του τι λέω. Ο νέος ατμιστής, θέλει να κόψει το τσιγάρο και έχει να αντιμετωπίσει πολύ μεγάλο στρες πίεση και άγχος.
Δεν είναι δυνατόν να ασχοληθεί με τη συσκευή που πήρε. Ήδη έχει νεύρα από μόνος του. Μην του προκαλείτε περισσότερα.
Περιγράψτε σωστά το προιόν που πουλάτε, περιγράψτε και τα προβλήματα που έχει. Αυτό θα το εκτιμήσει περισσότερο και να είστε σίγουροι πως με μια συσκευή αξιόπιστη που δουλεύει όπως υπόσχεται ότι δουλεύει, τότε το πιθανότερο είναι να τον κερδίσετε και στη συνέχεια, όπως όλοι μας, θα δοκιμάσει και το κάτι περισσότερο. Αλλά θα ξέρει πως το παίρνει για δοκιμή, αφού είναι εξασφαλισμένος πως έχει κάτι που του δουλεύει.

Δώστε ιδιαίτερη σημασία σε αυτά που σας γράφω, γιατί και εγώ ως ατμιστής, έχω περάσει από αυτό το στάδιο.


Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 07, 2011, 11:43 »
Συμφωνώ απόλυτα συνέβη και σε μένα, αλλά δεν τα παράτησα, γιατί βρέθηκε ο Πάρης και μου έδωσε κάτι 510LR και ένα drip tip και έσωσε την παρτίδα! Μετά το κάψιμο που έφαγα έτοιμος για περίπτερο ήμουν!

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 07, 2011, 12:45 »
Και ενα μεγαλο + απο εμενα. Και το λεω αυτο διοτι μονο με αυτα που ειχα διαβασει ειχα χασει τον μπουσουλα. Εαν δεν ειχε βρεθει στον δρομο μου ο εξαιρετος φιλος και μελος τριπολιτης θα τα ειχα παρατησει και το λεω ειλικρινα !!! Στο μονο που θα διαφωνησω εινε οτι ο καθε εμπορος δεν γινετε να καθετε με τις ωρες και να επικοινωνει με τον καθε υποψηφιο αγοραστη και απο πλευρας χρονου  και απο πλευρας χρεωσης τηλ. Οτι πρεπει κατι να βρεθει ναι αλλα ........ τι ; Προς το παρων τουλαχιστον βοηθουν οσοι γνωριζουν εχοντας γνωση και πειρα και που τους αρεσει το αθλημα, αρκει ο υποψηφιος να γνωριζει το Forum !!!

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 07, 2011, 13:32 »
Όλα γίνονται. Θέμα θέλησης είναι. Το τι έχω διαβάσει σε περιγραφές προϊόντων δεν λέγεται. Από το ότι ένα φιλτράκι αντιστοιχεί σε 10 τσιγάρα, μέχρι ότι υπάρχει μικροεπεξεργαστής που ρυθμίζει την λειτουργία της ατμοποίησης. Και όλα αυτά σε site Ελλήνων εμπόρων. Και όλα αυτά...θεωρούνται πληροφόρηση.
Ότι ναναι.

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 07, 2011, 13:59 »
πιστευω πως ενας νεος ατμιστης πριν ακομη προβει σε μια εταιρεια
καλο ειναι να εγγραφει σε ενα φορουμ και να ζητησει γνωμες παλαιων
και εμπειρων ατμιστων,για το πως πρεπει να ξεκινησει και με τι.δηλαδη.
απευθυνομενος σε μια εταιρεια θα του πασαρουν ενα η.τ.το οποιο θα
μοιαζει με κ.τ.το οποιο δεν θα εχει μεγαλη αυτονομια σε ενεργεια.οπως
εγω.σε λιγο καιρο και διαβαζοντας απο το φορουμ ανακαλυπτει οτι
υπαρχει μπαταρια με 3-4 φορες μεγαλυτερη διαρκεια ατμισματος,ατμο
που εχουν μεγαλυτερη αυτονομια και αποδοση με σχεδον τα ιδια λεφτα
με την αρχικη προταση της εκαστοτε εταιρειας.ουτος η αλλος σε λιγο
καιρο θα παροπλισει το πρωτο του η.τ. για κατι καλυτερο νκαι οχι μια
φορα.οπως εγω π.χ.οι εταιρειες θελουν να διωχνουν τα παλαιοτερα μοντελα για να μην τους μεινουν.γνωριζουν καλυτερα απο τον καθενα μας τι ειναι ποιο εμπορικο σημερα απο χθες.οσο για τα υγρα αναπληρωσης
αυτο ειναι θεμα υποκειμενικο για τον καθενα ποιο ειναι καλο και ποιο οχι
π.χ εμενα μου αρεσει το ry4 στους περισοτερους οχι αποτι διαβαζω.αυτα απο μενα και αν εγραψα πολα σημερα ειναι απο τα τσιπουρα που κατεβασα αν εγραψα και καμια μαμακια ΠΑΤ ΑΠΑΝ που λεμε και εμεις οι ποντιοι

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 07, 2011, 14:29 »
Καλό θα ήταν ένας νέος ατμιστής να πάρει  γνώμη από τους πιο έμπειρους. Εγώ όμως πρώτα πήρα ητ και μετά βρήκα το φόρουμ. Το θέμα είναι να πληροφορείται σωστά ο υποψήφιος αγοραστής ώστε να συνεχίσει να είναι και πελάτης. Εγώ έκανα μια αγορά και πληροφορήθηκα για 1 ατμο κάθε 3 μήνες ότι πιο πρωτοποριακό υπάρχει κλπ. Και με το που παρέλαβα απογοητεύτηκα.. Αν είχα ενημερωθεί όπως θα έπρεπε θα το έψαχνα αλλιώς. Δεν υπάρχει το τέλειο ητ και ο καθένας βρίσκει τον τρόπο του αλλά μετά από ψάξιμο. Με φαντάζεστε με έναν Τ που βγάζει καμένο και χωρίς να ξέρω το φόρουμ? Θα το παρατούσα η όχι? Ενώ με έναν 510 ενα drip tip ή φίλτρο θα ήταν πιο απλά τα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 07, 2011, 15:19 »
Φιλοι μου συμφωνω με ολους τους προλαλησαντες !!!  :laugh1: Απλα δεν γνωριζω αν υπαρχει τροπος να προβαλουμε το forum περισσοτερο ωστε να μαθαινει ο υποψηφιος απο πριν.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 07, 2011, 15:39 »
Πολύ καλό το θέμα, το παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Προτείνω να μην λέμε η.τ.

Δεν υπάρχει ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Υπάρχει το τσιγάρο που το έκοψα(τέλος με τα παλιοτσίγαρα και το κάπνισμα).

Τώρα δεν καπνίζω αλλά ατμίζω :thumpup: :thumpup: :thumpup:
και χρησιμοποιώ ατμοποιητή :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Μέσα από το φόρουμ μαθαίνεις-γνωρίζεις τα περισσότερα για τις συσκευές που παράγουν ατμό που απολαμβάμουμε και  κάνουμε το κέφι μας :thumpup:
επίσης μαθαίνεις για τις μπαταρίες και την διάρκειά τους.
Καλή συνέχεια..........
Ουφ..... εσκασα από τα σημερινα εδεσματα....... :)

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 07, 2011, 18:06 »
πολυ σωστος! Οσο για το φαι κ το κρασι αστα να πανε εχω ατμισει με τον ηλεκτρονικο ατμιστη μου :) 5ml 24 με τοσο κρασι και δεν νιωθωωωω
ω!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 16:26 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:06 »
Να συμπληρώσω με νεότερες πληροφορίες το θέμα αυτό.
Από τον Μάρτιο μέχρι σήμερα, είχαμε κάποιες εξελίξεις.

α) Κυκλοφόρησαν οι Tank-510. Όπως φαίνεται, δεν έτυχαν ιδιαίτερα μεγάλης αποδοχής, τουλάχιστον από τους Έλληνες χρήστες.
β) Κυκλοφόρησαν οι EGO-T type B ατμοποιητές που παίρνουν περισσότερο υγρό στην αμπούλα. Αρκετοί χρήστες, έχουν αναφέρει πως είναι κάπως καλύτεροι από τους Type-A σε διάρκεια χρήσης.
γ) Κυκλοφόρησε το Nobacco Hybrid που παίρνει τους Hybrid Cartomizers με σπείρωμα τύπου 901. Κατά την προσωπική μου άποψη, αποτελεί την καλύτερη λύση για νέο ατμιστή, με πολλά πλεονεκτήματα που μπορείτε να διαβάσετε στα Preview του στην κατηγορία των ατμοποιητών.
Μάλιστα από Δευτέρα 27/06 κυκλοφορεί και το μοντέλο Hybrid-e με σπείρωμα 510 που είναι περισσότερο δημοφιλές από το προηγούμενο. Εαν και αυτός ο Cartomizer δουλεύει το ίδιο καλά, νομίζω πως όποιος δεν θέλει να ψάχνεται και να δοκιμάζει διάφορα, βρήκε το λιμάνι του.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:19 »
Μάλιστα από Δευτέρα 27/06 κυκλοφορεί και το μοντέλο Hybrid-e με σπείρωμα 510 που είναι περισσότερο δημοφιλές από το προηγούμενο. Εαν και αυτός ο Cartomizer δουλεύει το ίδιο καλά, νομίζω πως όποιος δεν θέλει να ψάχνεται και να δοκιμάζει διάφορα, βρήκε το λιμάνι του.
Γιατί να μην δουλεύει το ίδιο καλά Πάρη? Θα αλλάξουν κάτι εκτός από το σπείρωμα?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 26, 2011, 12:23 »
Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό. Μια διαφορά π.χ είναι πως το Hybrid χωράει 3 Ml υγρό ενώ το Hybrid-e χωράει 2,3.
Άρα κάποιες διαφορές μπορεί να υπάρχουν και στη γεύση ή στην απόδοση ή στο Throat heat.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8254 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237188 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10064 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12