vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, I.P, camber, Tem, john@kis, maprix

Twitter

Συντήρηση/καθαρισμός Clearo

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 16:17 »
Επειδή το έχασα και εγώ λίγο .....
Σε ατμοποιητές όπως Protank κλπ βγάζετε τις αντιστάσεις και τις βάζετε κάτω απο την βρύση? Και αν ναι πόσο τις αφήνεται να στεγνώσουν? Εγω δεν το έκανα μέχρι τώρα για να μην βραχούν και χαλάσουν!!!  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 16:32 »
Τις κεφαλες οχι...ισοπροπυλικη αλκοολη η οινοπνευμα...το υπολοιπο(βαση-τανκ) ναι.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 16:45 »
Εγώ θα το απέφευγα γενικά το υγρό πιάτων, ή οτιδήποτε αντίστοιχο καθαριστικό και για τους ατμοποιητές. Κι ας είναι και γυάλινοι. Μπορεί να είμαι και περίεργη...  :dontknow:
Ακούστε τις γυναίκες. Ξέρουν. Όποιος νομίζει ότι ξέρει καλύτερα από αυτές ας αναλάβει να πλένει και τα πιάτα  :))

Κι εγώ πάντως είμαι της γνώμης ότι καλό είναι να αποφεύγονται τα χημικά. Όλα τα υγρά είναι υδατοδιαλυτά. Ένα καλό πλύσιμο με νεράκι αρκεί. Άντε και λίγο ξύδι αν θέλουμε να φύγει κάποια έντονη μυρουδιά.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 00:03 »
Επειδή το έχασα και εγώ λίγο .....
Σε ατμοποιητές όπως Protank κλπ βγάζετε τις αντιστάσεις και τις βάζετε κάτω απο την βρύση? Και αν ναι πόσο τις αφήνεται να στεγνώσουν? Εγω δεν το έκανα μέχρι τώρα για να μην βραχούν και χαλάσουν!!!  :dontknow:
Δε χαλάνε. Εγώ τις ξεπλένω. Όχι κάθε μέρα. Αλλά μετά από κάμποσα ml (κάπου 2-3 φορές στη διάρκεια ζωής τους), τις βάζω κάτω από μια βρύση που τρέχει λίγο χλιαρό νεράκι. Ξεπλένω λίγο τα φιτιλάκια. Τις σκουπίζω ελαφρώς και προσεκτικά, τα φιτίλια δεν τα σκουπίζω, τα ταμπονάρω προσεκτικά. Δεν στεγνώνουν έτσι τα φιτίλια φυσικά. Απλά επειδή σχεδόν ποτέ δεν τα αφήνω να στεγνώσουν, οι πρώτες τζούρες είναι "άδειες". 2-3 τζούρες χωρίς κατέβασμα, και τα φιτίλια είναι νοτισμένα με υγρό και ατμίζω. Φεύγει κάποια μάκα έτσι.
Και μη μου πείτε ότι μπορεί να ατμίσω και 10 μόρια νερού, γιατί όταν βράζω μακαρόνια, ή οτιδήποτε άλλο, ατμίζω πολύ περισσότερο νερό!  :)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 06:34 »
Στην αλλαγή αντίστασης ένα γρήγορο ξέπλυμα με νερό τον ατμο και τέλος :)

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 11:12 »
Δε χαλάνε. Εγώ τις ξεπλένω. Όχι κάθε μέρα. Αλλά μετά από κάμποσα ml (κάπου 2-3 φορές στη διάρκεια ζωής τους), τις βάζω κάτω από μια βρύση που τρέχει λίγο χλιαρό νεράκι. Ξεπλένω λίγο τα φιτιλάκια. Τις σκουπίζω ελαφρώς και προσεκτικά, τα φιτίλια δεν τα σκουπίζω, τα ταμπονάρω προσεκτικά. Δεν στεγνώνουν έτσι τα φιτίλια φυσικά. Απλά επειδή σχεδόν ποτέ δεν τα αφήνω να στεγνώσουν, οι πρώτες τζούρες είναι "άδειες". 2-3 τζούρες χωρίς κατέβασμα, και τα φιτίλια είναι νοτισμένα με υγρό και ατμίζω. Φεύγει κάποια μάκα έτσι.
Και μη μου πείτε ότι μπορεί να ατμίσω και 10 μόρια νερού, γιατί όταν βράζω μακαρόνια, ή οτιδήποτε άλλο, ατμίζω πολύ περισσότερο νερό!  :)


Αυτήν την μάκα θέλω να καθαρίσω και εγω,σίγουρα δεν θα έβαζα σαπούνια και τέτοια πράγματα επειδή όντως έχουν χημικά, είπαμε να ξεφύγουμε απο τα χημικά του τσιγάρου όχι να πάμε σε άλλα!!! :nope:
Στο επόμενο πλύσιμο θα δοκιμάσω να καθαρίσω με νεράκι την αντίσταση
Thanks για τα tips!

Αποσυνδεδεμένος analyzer

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 17:36 »
Τελικα καθε εμποδιο για καλο...λέει ο σοφός λαός. Μετα τη φολα που εφαγα με τα απαραδεκτα για μενα liqua και την 3 στα 3 αποτυχια, ειχα κι ενα ακομα προβλημα .
Θα φυγει αραγε η βρωμα απο τον αγαπημενο μου evod???
Η κεφαλη θα ξεμυρισει????
Εκανα το κλασσικο ξεπλυμα του τανκ με λιγο υγρο πιατων, πολυ καλό ξέπλυμα και στεγνωσα 8-10 ωρες. Κεφαλη απλο ταμποναρισμα ελαφρυ. Οτι κανω παντα δηλαδη. Αφου περασαν οι ωρες παω να μυρίσω. ΑΙΣΧΟΣ-ΑΗΔΙΑ-ΜΠΟΧΑ. Λες και ειχαν κολλησει πανω τους οι μυρωδιες απο CubanoTurkishFrench Pipes..... :wall:

Και τοτε σκεφτηκα αφου καπου πηρε το ματι μου για τις θαυματουργες ιδιοτητες του τσιπουρου και ειχα τσουξει κανα 2-3 σφηνακια (βραδακι γαρ), δεν παιρνω να τα κανω ολα ενα μπανακι ολονυκτιο???? Ετσι εκανα.
Σε αλλο ποτηρι η αντισταση (δουλεμενη κανα 6ρι μερες) σε αλλο τα τανκ βουτηγμενα ολοκληρα μεσα.
Ξυπνησα σημερα, επλυνα τα παντα με χλιαρο νερο πολυ καλα να φυγει το αλκοολ και αφησα μεχρι τωρα να στεγνωσουν.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: H μακα απο τα φυτιλακια της αντιστασης ειχε ξεπλυθει για τα καλα μεσα στο τσιπουρο και τα φυτιλακια κατασπρα σαν καινουρια
Φουλαρισμα με το 2ο Loved υγρακι μου το Virginia και ωωωωωωωω. ΘΑΥΜΑ.
Μηδεν γευσεις απο τα παλιοliqua, απολυτο ντουμανι και γευση του υγρου μου.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το τσιπουρο κανει θαυματα. Δοκιμαστε το αφοβα

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 18:05 »
Έχω δοκιμάσει τσίπουρο και πράγματι κάνει θαύματα. Είδα μεγάλη διαφορα με το τρίτο ποτήρι. Τώρα στον ατμοποιητή δεν το έχω βάλει αλλά κάποια στιγμή... :laugh :laugh :laugh

Τώρα πέρα απ´ την πλάκα, δοκίμασε το ίδιο με φαρμακευτικό οινόπνευμα που είναι αρκετά φτηνότερο. Άλλωστε είναι αμαρτία να πετάμε το τσίπουρο :D

Αποσυνδεδεμένος analyzer

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 18:24 »
Φθηνοτερο το φαρμακευτικο οινοπνευμα απο το τσιπουρο που το βγαζουμε οικογενειακα??? Δεν νομιζω... :nope:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 18:53 »
Μα έτσι είναι ακόμα μεγαλύτερη αμαρτία. Εγώ εδώ στην Κρήτη δίνω τόσα λεφτά να αγοράσω τσίπουρο χ.γ. και ´συ το βάζεις στον άτμο :):):)
Πάντως όσο μεγαλύτερη η περιεκτικότητα σε οινόπνευμα, τόσο ευκολότερη η διάλυση της μάκας και των οσμών

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 05, 2014, 04:23 »
Εκανα δοκιμες σε μαγαζι για το τι υγρο θα επιλεξω και μου ειπε η κοπελα στο μαγαζι οτι περα απο την αλλαγη κεφαλης καθε 20-25ml πρεπει να αλλαζω και ατμοποιητη καθε 1,5 μηνα! Αυτο ισχυει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 05, 2014, 08:55 »
Ανάλογα τον ατμοποιητή και τη χρήση που κάνεις. Αν παρατηρήσεις αλλοιώσεις καλό είναι να τον αλλάξεις, αλλά και προληπτικά αν έχει πλαστικό τανκάκι.

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 05, 2014, 09:11 »
Καλημέρα σχετικά με αυτό που είπες για τα πλαστικά δηλαδή 2 aspire bdc που έχω για πάνω από 3 μήνες πρέπει να τα σουτάρω? Άσχετα αν δεν παρουσίασαν κάτι?


Από το συντoνισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Μην κάνετε κατάχρηση της "Παράθεσης"
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2014, 19:21 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 05, 2014, 10:16 »
Ανάλογα τον ατμοποιητή και τη χρήση που κάνεις. Αν παρατηρήσεις αλλοιώσεις καλό είναι να τον αλλάξεις, αλλά και προληπτικά αν έχει πλαστικό τανκάκι.


Δεν υπάρχει στανταρτ 'κανόνας΄για το πότε αλλάζουμε ατμοποιητή? Μόνο με την αλλαγή γεύσης ότι καταλάβουμε? Διότι η γεύση του καμμένου που δημιουργείται δεν φεύγει με τπτ από το στόμα... :(

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 05, 2014, 11:18 »
Αλλαζεις κεφαλή όταν αυτή δεν δουλεύει πλέον ή όταν υποδουλεύει (αλλοίωση γεύσης, πτώση απόδοσης κλπ)...
Μπορείς  πάντα βέβαια να προσπαθήσεις με διάφορους τρόπους να της δώσεις μια μικρή παράταση ζωής αλλά βγαίνουμε ...οφ τόπιτς όπως θα έλεγε και ο papoys...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2014, 11:25 από zacharis1955 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12