vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« στις: Ιουνίου 16, 2009, 01:54 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"







Τον τελευταίο μήνα εμφανίζω αρκετά δερματικά εξανθήματα και έντονο κνησμό. Στα χέρια, στα πόδια, στην κοιλιά.

Συμπίπτει χρονικά με την αγορά των υγρών από την TW. Επειδή γενικά όμως με βασανίζουν διάφορα δερματικά, δεν θέλω να "ενοχοποιήσω" τα υγρά της TW. Γενικά, με άλλα υγρά / φίλτρα που δοκίμασα ως τώρα (φίλτρα gamucci, sedansa, janty, evo - υγρά janty) δεν είχα τέτοια θέματα και υπέθεσα εξ'αυτού οτι δεν έχω αλλεργία στην PG γενικά.

Γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος άλλος συνατμιστής έχει βιώσει παρόμοιες αντιδράσεις (αλλεργικές υποθέτω) μόνο με συγκεκριμένα υγρά, και ειδικά υγρά από TW.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:34 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 16, 2009, 02:13 »
Δεν είδες που έχουν σήμα το διαβολάκι;
Και υγρά με κόκκινο χρώμα;
Τι περίμενες;  :))

Πέρα από την πλάκα όμως, δε νομίζω ότι είναι η PG που σε πειράζει, αν οφείλεται όντως στο υγρό. Θα το καταλάβεις μόνο όταν το κόψεις και αφού εξαφανιστούν τα εξανθήματα το ξαναρχίσεις δοκιμαστικά. Αν δεις ότι αρχίζουν πάλι, τον έπιασες τον ένοχο αλλιώς μπορεί να οφείλεται και σε σύμπτωση με κάτι άλλο.

Πάντως αν αποδειχτεί ότι φταίει το υγρό, πιθανολογώ ότι είναι κάποιο από τα αρωματικά συστατικά του ή κάποια χρωστική (πάλι εκεί εγώ, στο κόκκινο  :P ) παρά η PG καθεαυτού γιατί περιέχεται σε τόσα άλλα υγρά που δε σε πείραξαν.

Το τελευταίο είναι να απέκτησες ξαφνικά αλλεργία στην PG. Ξέρεις, την αλλεργία σε κάποια ουσία την αποκτάς ξαφνικά κι απότομα σε οποιοδήποτε στάδιο της ζωής σου. Εκεί που έτρωγες τις ντομάτες με τη γαβάθα, ξαφνικά μπορεί να αρχίζουν να σε πειράζουν. Κάπως πιο σπάνιο βέβαια το τελευταίο.

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 16, 2009, 10:44 »
Σωστά αυτά που λες. Γι'αυτό και έχω τόσες επιφυλάξεις ως προς το τι μπορεί να φταίει. Μπορεί πραγματικά να είναι και κάτι τελείως άσχετο.

Ευτυχώς έχω αρκετά μπουκαλάκια Janty, οπότε θα διακόψω για λιγες μέρες της TW και θα δω αν παρουσιάζεται κάποια βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 16, 2009, 10:47 »
γιατι δεν δοκιμαζεις vg?

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 16, 2009, 10:49 »
Οπως έχω ίσως αναφέρει παλιότερα σε άλλη συζήτηση, έχω αντίσταση στην ινσουλίνη ( = προειδοποιητικό σημάδι για διαβήτη αργότερα). Η VG μεταβολίζεται σε γλυκόζη, πράγμα που δεν είναι το καλύτερο για την περίπτωσή μου :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 16, 2009, 11:36 »
Θα το γενικεύσω λίγο, επίτιμε, αλλά άλλαξε σε παρακαλώ τον τίτλο σε "Αλλεργικές αντιδράσεις στη χρήση υγρών" ή κάτι τέτοιο.

Είχες πει ότι το Cappuccino της Janty σου έφερνε βήχα. Αυτό γινόταν τη στιγμή που άτμιζες ή αργότερα μετά από άτμισμα ωρών;

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 16, 2009, 13:11 »
Ειχα προβλημα με τα υγρα απο TW και τα σταματησα. Ημουν σαν γριπωμενος την μιση μερα, καθε μερα

Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 26, 2009, 05:57 »
Τον τελευταίο μήνα εμφανίζω αρκετά δερματικά εξανθήματα και έντονο κνησμό. Στα χέρια, στα πόδια, στην κοιλιά.
Ρίξε μια ματιά σε κάποιες σκέψεις που έχω: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,57.msg2488.html#msg2488 .
Και δες σε wikipedia (Allergic reaction). http://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 26, 2009, 06:08 »
Έχουν αναφερθεί αλλεργικές αντιδράσεις στην προπυλενογλυκόλη από κάποια άτομα, από ό,τι έχω διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού. Αποτελούν εξαίρεση πάντως και όχι τον κανόνα.
Γι' αυτούς υπάρχει και η εναλλακτική λύση της φυτικής γλυκερίνης.

---------------

Τελικά, δε μας είπες cap, τον έπιασες τον ένοχο;

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 26, 2009, 10:18 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι προήλθε από αυτό τελικά. Ατμιζω PG εδώ και ένα χρονο χωρίς προβλήματα, οπότε δεν είναι αλλεργία στην PG, αυτό ειναι σιγουρο. (Εκτός αν εμφανίστηκε ξαφνικά).

Ο δερματολόγος μου (που δεν είναι όμως αλλεργιολόγος) μίλησε για "νευροδερματίτιδα" ή κάτι τέτοιο - συνδυασμός στρες με κάποια ήπια αντίδραση του οργανισμού, που πολλαπλασιάζει το φαινόμενο και αντί για ένα μικρό εξανθηματάκι κάνει φαγούρα και με το ξύσιμο δημιουργείται μεγαλύτερη επιφάνεια εξανθήματος. Εχω πάρει κάποιες αλοιφές, προληπτικά όμως σταμάτησα τα υγρά της TW και ξαναγύρισα σε Janty, όπως προείπα.




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 26, 2009, 11:45 »
Αν είναι αυτό που σου είπε, να σου πω το κόλπο: Κόψε τα νύχια σου σύριζα.
 100% εγγυημένο.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 26, 2009, 11:47 »
Αχαχα! Κομμένα σύριζα είναι εδώ και καιρό, τα τρώω πανάθεμά με!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 26, 2009, 11:52 »
Ευτυχώς, γιατί θα ήταν χειρότερα τα πράματα.  :)

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 26, 2009, 13:08 »
Αν είναι αυτό που σου είπε, να σου πω το κόλπο: Κόψε τα νύχια σου σύριζα.
 100% εγγυημένο.  :yes:

Δεν νομίζω να είναι εγγυημένο. Επειδή είμαι αλλεργικός σε μεγάλο βαθμό, φαντάσου κάνω ενέσεις κάθε μήνα εδώ και 6 χρόνια, όποτε κάνει κρύο και φυσάει βοριάς (στεγνός και κρύος καιρός δλδ) με πιάνει απίστευτη φαγούρα, και όταν είμαι με κομμένα νύχια χρησιμοποιώ μέχρι και μαχαίρι, χτένες, βούρτσες, χάρακες κλπ. Όταν μεγαλώνουν τα νύχια ξύνομαι μέχρι να ματώσει και να αρχίσει να στάζει αίμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από TW και εξανθήματα / κνησμός
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 26, 2009, 13:14 »
Η αλλεργία είναι άλλο θέμα.

Μιλούσα για τη νευροδερμίτιδα. Με είχε πιάσει όταν είχα πάει Γερμανία κάτι χρόνια. Ο γιατρός μου λέει ότι παίζει ρόλο και το κλίμα. "Και τι κάνουμε;" του λέω. "Γύρνα Ελλάδα" μου είπε!!  :))

Με τα νύχια που έλεγα, το 100% είναι ότι βελτιώνει την κατάσταση, όχι ότι την εξαλείφει.





Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:34 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 79 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro