vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

405 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Πώς δημιουργείται και τελικά υπάρχει εξάρτηση από το κάπνισμα; Ανταλλαγή απόψεων

Αποσυνδεδεμένος netrebelos

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καθαρά πνευμονάκια για καθαρή ζωή
Νομίζω ότι εάν μάθει ένας καπνιστής με ποιον τρόπο εθίζεται  από το κάπνισμα, τότε μπορεί να διαπιστώσει εάν το η.τ. πραγματικά θα τον βοηθήσει να κόψει το τσιγάρο ή αν μπορεί το η.τ να είναι ένας εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος.

Επειδή ακούγονται πάρα πολλές διαφορετικές απόψεις για το μηχανισμό "εξάρτησης" από το κάπνισμα νομίζω ότι είναι χρήσιμο να γίνουν ανταλλαγές απόψεων.

Παραθέτω παρακάτω ένα δωρεάν pdf αρχείο από ένα βιβλίο, που προσωπικά το έχω αγοράσει. Σε αυτό συμφωνώ μαζί του γύρω στο 95%.
Εάν το διαβάσετε θα διαπιστώσετε ότι τελικά και η.τ να ατμίζουμε και χωρίς νικοτίνη, πάλι εθισμένοι θα είμαστε στο κάπνισμα. Γιατί το κύριο δεν είναι η νικοτίνη στον εθισμό... Αλλά οι ψευδαισθήσεις που δημιουργούνται....Διαβάστε και θα καταλάβετε....

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το η.τ. δεν είναι 1.000.000 φορές πιο υγιεινό από το κ.τ.!!! Εγώ είμαι θερμός υποστηρικτής του η.τ.

http://www.scribd.com/doc/4583887/%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B1

Διαβάστε το και θα δείτε ότι η νικοτίνη δεν είναι ναρκωτικό, αλλά ούτε εξαρτησιογόνος ουσία. Απλώς είναι δηλητήριο... Δείτε πώς ο εθισμός δεν είναι αποτέλεσμα της νικοτίνης, αλλά των ψευδαισθήσεων που δημιουργούνται στον ψυχισμό μας ασυνείδητα (και όχι υποσυνείδητα - δεν υπάρχει αυτός ο όρος) και το ρόλο της νικοτίνης στη δημιουργία, συντήρηση και ενίσχυση των ψευδαισθήσεων!!!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Ξεκίνησα να διαβάζω το βιβλιαράκι. Ενδιαφέρον φαίνεται.
Να 'σαι καλά ! :thumpup:

Μέχρι στιγμής μου άρεσε αυτό:

«Ο μεγαλύτερος εχθρός του καπνίσματος ήταν και θα είναι πάντα οι πρώην καπνιστές και όχι οι γιατροί. Πίσω από όλες τις κυβερνητικές πρωτοβουλίες, τις   αντικαπνιστικές   εκστρατείες, τα πετυχημένα κέντρα απεξάρτησης κρύβονται πρώην καπνιστές, είτε είναι γιατροί είτε όχι! Είναι άνθρωποι διαφόρων επαγγελμάτων που συνήθως βασανίστηκαν πολύ για να το κόψουν.»

Το βιβλίο το έχω. Να σημειώσω μόνο ότι οι ψευδαισθήσεις που λες δημιουργούνται από την νικοτίνη και δεν είναι ανεξάρτητες από αυτή. Γι΄αυτό και οι φαρμακευτικές συνεχίζουν να σου δίνουν νικοτίνη για να "απεξαρτητοποιηθείς", που όπως εννοώ γίνεται ακριβώς το αντίθετο, σε κρατούν δέσμιο της νικοτίνης και των ψευδαισθήσεων που σου προκαλεί αυτή. Γι΄αυτό είμαι ενάντια στον ΕΟΦ και σε κάθε έναν (βλέπε φαρμακευτικές) που προσπαθεί με τέτοιους τρόπους να σε "βοηθήσει".

Επίσης να καταθέσω την δική μου εμπειρία, που ξεκίνησα να καπνίζω πριν 6 μήνες πάλι, μετά από 2,5 χρόνια διακοπής.
Οι ψευδαισθήσεις αυτές έχουν υπόσταση σε στιγμές χαράς και σε στιγμές λύπης, εκεί αρχίζουν και "δουλεύουν". Επί 15 χρόνια κάπνιζα, κάθε τέτοια στιγμή το υποσυνείδητο τις είχε ταιριάξει με την νικοτίνη, δηλαδή η νικοτίνη έκανε στο υποσυνείδητό μου την ίδια "δουλειά" που έκανε και ένα γλέντι με φίλους, ή που έκανε μια μεγάλη στεναχώρια ή στρες κλπ. Έτσι σε κάθε χαρά ήθελα ακόμα περισσότερη χαρά (το περισσότερο γινόταν με το τσιγάρο), έτσι και την πάτησα και το ξανά άρχισα.

Όμως επειδή έζησα την διακοπή του τσιγάρου, με ότι αυτή έχει να κάνει, είμαι συνειδητοποιημένος πλέον ότι θέλω να έχω την γεύση αυτή του καπνού/ατμού σε συγκεκριμένες στιγμές της ζωής μου. Βρήκα το ΗΤ και γι αυτό συνέχισα με αυτο, αν δε το έβρισκα θα προσπαθούσα πάλι να το κόψω αλλά ξέροντας για πάντα μέσα μου ότι κάτι μου λείπει. Κάτι που σου δημιουργεί εκνευρισμό κάποιες φορές κλπ.
Εν ολίγοις αυτοί είναι και οι λόγοι που κάποιοι άνθρωποι ξεκινούν το κάπνισμα μετά από πολλά χρόνια, δηλαδή οι ψευδαισθήσεις του παρελθόντος που πλέον μετά φεύγουν και παραμένουν στο μυαλό ως μια παλιά συνήθεια (χαρές-τσιγάρο, λύπες-τσιγάρο). Και όπως λένε πολλοί, μια φορά καπνιστής για πάντα καπνιστής και συμφωνώ στο απόλυτο.

Με το ΗΤ όλα είναι πιο καλά, ζω τις στιγμές μου χωρίς να επιβαρύνω τόσο πολύ τον εαυτό μου με τις χιλιάδες δηλητηριώδεις ουσίες. Αν και όποτε πάρω απόφαση ότι μπορώ να πεινώ τον καφέ μου και τον απολαμβάνω χωρίς τσιγάρο ή άλλες μικρές στιγμές της ζωής, τότε θα κόψω και το ΗΤ.
Συγνώμη για τo μακροσκελές μήνυμά μου, ελπίζω να μη σας κούρασα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2011, 15:48 από ankouts »

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Συγνώμη για τo μακροσκελές μήνυμά μου, ελπίζω να μη σας κούρασα.

Αντιθέτως, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον !  :)

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Πέρασα μια δυσκολία την τελευταία εβδομάδα.. Το μυαλό μου ήταν κολλημένο στο τσιγάρο.. Το ητ με ικανοποιούσε αλλά το τσιγάρο το σκεφτόμουνα πολύ έντονα αλλά όχι σαν λαχτάρα να κάνω οπωσδήποτε, απλά το συνδύαζα με σκηνές του παρελθόντος.. Προσωπικά πιστεύω πως η συνήθεια είναι το πιό δύσκολο σε όλη την υπόθεση.. Δοκίμασε να φορέσεις το ρολόι στο αντίθετο χέρι για να καταλάβεις.. Πάντοτε με το ποτό, με τον καφέ, σε λύπες, χαρές πάντα ένα τσιγάρο συντροφιά.. Τώρα με το ητ μεν, αλλά η σκέψη πηγαίνει στο τσιγάρο κάποιες φορές γιατί το έκανα πάντοτε.. Η αλήθεια είναι πώς δεν θέλω να καπνίσω κτ και πως απλά σαν ανάμνηση μου έρχεται περισσότερο παρά ως ισχυρή επιθυμία.. Αν δεν ήταν το ητ δεν ξέρω τι θα έκανα σήμερα.. Μάλλον θα το ελάττωνα στα 2 πακέτα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Προσωπικά πιστεύω πως η συνήθεια είναι το πιό δύσκολο σε όλη την υπόθεση.. Δοκίμασε να φορέσεις το ρολόι στο αντίθετο χέρι για να καταλάβεις.. Πάντοτε με το ποτό, με τον καφέ, σε λύπες, χαρές πάντα ένα τσιγάρο συντροφιά.. Τώρα με το ητ μεν, αλλά η σκέψη πηγαίνει στο τσιγάρο κάποιες φορές γιατί το έκανα πάντοτε.. Η αλήθεια είναι πώς δεν θέλω να καπνίσω κτ και πως απλά σαν ανάμνηση μου έρχεται περισσότερο παρά ως ισχυρή επιθυμία.. Αν δεν ήταν το ητ δεν ξέρω τι θα έκανα σήμερα.. Μάλλον θα το ελάττωνα στα 2 πακέτα  :tongue_smilie:

Για το ρολόι δεν ξέρω γιατί από τα 18 δεν φοράω. (Απαλλάχτηκα από το άγχος της χρονομέτρησης :))

Πάντως το βιβλίο, δίνει μια ωραία και απλή εξήγηση για την εξάρτηση από το τσιγάρο (δεν γνωρίζω αν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο, αλλά θα το διασταυρώσω αφού τελειώσω το διάβασμα του βιβλίου) :

Η εξάρτηση από το τσιγάρο και η δυσκολία διακοπής του δεν οφείλεται κυρίως σε συνήθεια, αλλά σε μια εξαπάτηση που προκαλεί στον οργανισμό μας η επίδραση της νικοτίνης και συγκεκριμένα στο υποσυνείδητο (ή πιο σωστά στο ασυνείδητο).

Σωστά, γι' αυτό είπα ότι αφού το κόψεις, αυτή η εξαπάτηση παραμένει στο μυαλό ως μια παλιά συνήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Σωστά, γι' αυτό είπα ότι αφού το κόψεις, αυτή η εξαπάτηση παραμένει στο μυαλό ως μια παλιά συνήθεια.

Χμμμ... Κόλλησα ! Φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα το μάθω παρά μόνο όταν κόψω και το ΗΤ !   :hmmm:

Καμιά φορά τώρα δε σκέφτεσαι να έπιανες ένα τσιγάρο? Αυτή την αίσθηση που είχες να την νιώσεις έστω και 1 δευτερόλεπτο? Ξέροντας παράλληλα ότι είναι ότι χειρότερο? Αυτό είναι που λέω η συνήθεια που μένει στο μυαλό.

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Καμιά φορά τώρα δε σκέφτεσαι να έπιανες ένα τσιγάρο? Αυτή την αίσθηση που είχες να την νιώσεις έστω και 1 δευτερόλεπτο? Ξέροντας παράλληλα ότι είναι ότι χειρότερο? Αυτό είναι που λέω η συνήθεια που μένει στο μυαλό.

Το τσιγάρο δεν το σκέφτομαι καθόλου, έχω απαλλαγεί εντελώς απ' αυτό, για πάντα, αλλά για τη νικοτίνη, αυτό είναι άλλο θέμα...

Εγώ φίλε πάντως πίστευα ότι δε θα κάπνιζα ποτέ ξανά. Είμαι πολύ δυνατός χαρακτήρας, και αφού τα είχα καταφέρει, ευκολότερα κιόλας από ότι φανταζόμουν, να το κόψω για 2,5 χρόνια, είχα σχεδόν σιγουρευτεί. Όλα αυτά μέχρι που έκανα 3 τσιγάρα ένα βράδυ. Τότε κοιτούσα τον εαυτό μου και δε το πίστευα. Δεν πίστευα ότι πάλι βρομούσα, ότι πάλι είχα "ανάγκη" το παλιοτσίγαρο. Από την επομένη κιόλας δε μπορούσα να ευχαριστηθώ τον καφέ χωρίς τσιγάρο.

Μετά από όλα αυτά κατάλαβα ότι η νικοτίνη κάνει τρελά κόλπα στο υποσυνείδητο, σε κρατάει κλειδωμένο. Έχω φίλους με κομμένο τσιγάρο πάνω από 10 χρόνια κι ακόμα το σκέφτονται που και που. Αν περάσει το τριήμερο της επιθυμίας για την νικοτίνη, τότε αρχίζει και γίνεται το θέμα πολύ εύκολο. Μετά όλα είναι θέμα του καθενός πως το διαχειρίζεται.  Εγώ ας πούμε είχα αλλάξει πολλές συνήθειες γιατί δε γινόταν αλλιώς, άλλοι συνεχίζουν να ζουν όπως τότε που κάπνιζαν και τα έχουν καταφέρει μια χαρά.

Θεωρείς ότι αν μασήσεις νικοτίνη θα είσαι οκ? Εγώ πάλι θεωρώ ακριβώς το αντίθετο. Αν βγει για παράδειγμα, υγρό με μηδενική νικοτίνη και να έχει χτύπημα όπως με 12 άρι, τότε δε πρόκειται να ξαναβάλω μέσα μου νικοτίνη. Για μένα είναι καθαρά θέμα συνδυασμού γεύσης το τσιγάρο, ΚΤ ή ΗΤ. Μου αρέσει να συνοδεύω το καφέ μου και να ατμίζω. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιο χωρίς τον ατμό ο καφές, για μένα εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο ankouts και στα 2 του μηνύματα. Ακριβώς έτσι.
Και σε μένα είναι ισχυρή η ανάμνηση του κανονικού τσιγάρου. Την διώχνω όμως με παράλληλες σκέψεις, αφού έχω τον ατμό.
 Αν δεν τον είχα??

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο ankouts και στα 2 του μηνύματα. Ακριβώς έτσι.
Και σε μένα είναι ισχυρή η ανάμνηση του κανονικού τσιγάρου. Την διώχνω όμως με παράλληλες σκέψεις, αφού έχω τον ατμό.
 Αν δεν τον είχα??

Ευτυχώς όμως τον έχουμε!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 55 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro