vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, karasarinis, manoslykos, Milarepa, pirate, Jorge, Ποντικός

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
εκανα τον εξής λογισμό
το υγρο σκουραινει λογο οξείδωσης σωστά...?
το υγρο με νικοτίνη σκουραινει πιο πολυ ....
αρα λοιπον η νικοτινη δεν δρα καταλυτικά στην ολη αντίδραση της οξείδωσης...?

αυτη ειναι η απορια μου....  :hmmm:



Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις δει τι χρωμα εχει η καθαρη υγρη νικοτινη? Μαυρο.
Αν βαλεις νικοτινη σε ενα υγρο δεν ειναι λογικονα σκουρυνει?
Δεν παιζει ρολο το οξυγονο σε αυτο.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
οχι δεν εχει τύχει να δω καθαρή νικοτίνη...
μονο σε διαλυμα με βαση αλλα εκει το υγρο ειναι διαφανο ανεξαρτητα της περιεκτικότητας οποτε θεωρουσα και την νικοτινη αχρωμη....

τες πα θα το ψαξω λιγο και αν βρω κατι σχετικό...... το ποσταρω... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Ας ξεκινήσουμε παραθέτοντας το γεγονός που είναι ότι η νικοτίνη αλλοιώνει τη γεύση από μόνη της ούτως η άλλως. Πέρα από αυτό τα συνηθισμένα που λέγονται: Περισσότερη vg σε σχέση με pg ίσον λιγότερη γεύση. Τέλος είναι προσωπική μου πεποίθηση ότι το throat hit είναι κάτι που παίζει ρόλο ως προς το πως αντιλαμβανόμαστε τη γεύση. Το ίδιο ισχύει και με τη θερμοκρασία του ατμού (άσχετο). Πολλές φορές χρειαζόμουν έξτρα άρωμα τουλάχιστον αρχικά για να με ψιλό-γρατζουνίσει στον λαιμό να νομίζω  ότι είναι throat hit..

Disclaimer ( :tongue_smilie:  ) : Απαντάω επειδή είδα την έκκληση για βοήθεια εδώ. Δεν διάβασα τις απαντήσεις που δόθηκαν μέχρι στιγμής οπότε μπορεί να επαναλαμβάνω πράγματα που ήδη έχουν ειπωθεί.  8)

Καλησπερα συνατμιστες. Τελικα καταλαβα γιατι λενε οτι οταν φτιαχνουμε υγρο με καινουριο αρωμα, πρεπει να δοκιμαζουμε πρωτα... Εφτιαξα 120μλ 80/20 16μγ νικοτινη, σοκολατιτσα πριμιουμ............ Το κακο ειναι οτι τοσο κακο αρωμα δεν εχω ξαναδοκιμασει  :wall: :wall: :wall:  Εκανα το βημα γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα βρει καποια τοσο κακη γευση, αλλα αυτο πραγματικα το ατμιζω μετα δυσκολιας. Υπαρχει τροπος να το φερω καπως στα ισια του; Τι στο καλο να του κανω;


Σκεφτηκα μηπως το αραιωνα με γλυκερινη, μπας και φυγει αυτη η γευση........................................... :'(


Αφαιρεση προτασης ανταλλαγης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 17:08 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Για να φυγει η γευση ειναι δυσκολο , εως και ακατορθωτο.


Αν θελεις να μην εχεις πια τη γευση αυτη , πρεπει να βαλεις καθαρη γλυκερινη σε ποσοτητες υπερδιπλασιες κι αν θα την εξαφανησεις και παλι.  Αναλογα και ποσο αρωμα εβαλες.


Το μονο που μπορω να πω , ειναι κατι που εχω κανει σε δικο μου υγρο , αλλα η γευση δεν εφυγε , απλα αλλαξε.




Την αλλαγη την εκανα με αλλη τοση γλυκερινη , και αρωμα 7 Leves απο FlavourArt.


Aυτο το υγρο το εβαλα , γιατι για 'μενα δεν ειναι απο τα αγαπημενα , αλλα εχει πολυ εντονο αρωμα.
Τετοιο που μονο του δεν μπορω να το ατμισω.


Το αποτελεσμα ηταν λιγο πιο γλυκο 7 Leves και αρκετο ωστε να αλλαζω γευση οταν μπουχτιζα απο τα αρωματα που κανω πιο πολυ.


Παντος το να το αφησεις στην ακρη ή να το αρεωσεις λιγο ακομα ωστε να μην εχει τοσο εντονη γευση και να το εχεις για back up , μαλλον ειναι το πιο καλο.


Μπορει οτι και να κανεις να μην σου αρεσει και να παει χαμενη και η γλυκερινη ή το αρωμα που θα προσθεσεις.

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους/ες, είναι το 1ο μου ποστ εδώ. Σας ευχαριστώ για το φόρουμ. Ξεκίνησα ητ εδώ και 3 μέρες και έχω ενθουσιαστεί. :D  Βασικά θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί(αθήνα)  με ητ που να μου φτιάξουν υγρό άτμισης  στις αναλογίες που θέλω, για να μην μπλέκω ο ίδιος στην διαδικασία και για λόγους οικονομίας, αφού μια βάση 100εμελ με το άρωμα κανει 20 € ενώ τα 20εμελ έτοιμα κάνουν 13€. does any body knows? Να είστε καλά.

Γιωργο, δεν ειναι δυσκολο να φτιαξεις και μονος σου υγρο. Δενξερω καποιον να φτιαχνει, αλλα αν θες στειλε μου πμ και μπορω να σε βοηθησω αν θελεις (ολα τα υγρα τα φτιαχνω μονος μου).

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Γιώργο καλησπέρα :bye:


Όπως σου είπε και ο φίλος Vagelas, δεν είναι δύσκολο. Επέλεξε ένα κατάστημα που θέλεις να αγοράσεις την βάση και το άρωμα, ρωτησε τους αν μπορούν οι ίδιοι να σε εξυπηρετήσουν.




Πες μας και κάποια πράγματα για σένα στο κατάλληλο νήμα: Αυτοπαρουσίαση μελών


EDIT: Για να λάβει ο φίλος πμ, πρέπει να έχει 5 μηνύματα στο φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2014, 16:49 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Υγρά κανένα κατάστημα δεν επιτρέπεται να αναμειγνύει και να πουλάει.
Το μόνο που μπορούνε να κάνουν είναι να σε βοηθήσουν να το κάνεις εσύ, είτε με οδηγίες, είτε να τα αγοράσεις πρώτα και μετά να τα αναμείξετε εκεί.
Για το θέμα των DIY υγρών υπάρχει ολόκληρος υποπίνακας στο φόρουμ, με χρήσιμες συμβουλές και οδηγίες http://e-kapnisma.gr/index.php/board,241.0.html

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά ευχαριστώ τρελά για τις απαντήσεις, μου κάνει αυτό που έγραψε η petra ότι τουλάχιστον να τα αναμείξουμε εκεί. θα μου άρεσε να το κάνω μονος αλλά από μαθ/ικά δεν ξέρω τπτ ούτε μέθοδο των 3ών :idiot1: . έχω δει και πίνακες υπολογισμού  βέβαια.. όταν κάνω 5 μνμτα θα στείλω κ πμ.

Τιποτα δεν ειναι δυσκολο, μολις συμπληρωσεις 5 μυνηματα στειλε πμ και θα δεις που ολα λυνονται πανευκολα. Υπαρχει και το ejuice προγραμματακι το οποιο βοηθαει πολυ.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Πανεύκολο είναι οντως, μόλις ξεπεράσεις την αρχική δυσπιστία. Το μυστικό ειναι να μη θελήσεις να τα μάθεις όλα μαζι και να μπερδευτεις από την υπερπληροφόρηση.
Οταν είσαι έτοιμος, πες μας στα πόσα mg ατμιζεις και αν προτιμάς vg η  pg ή μίξη αυτών και θα σου πούμε τι να κάνεις.
Καλύτερα θα ήταν να κάνεις την ερώτησή σου στα νήματα των υγρών, που σου έδωσα πριν το λινκ

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας


Τιποτα δεν ειναι δυσκολο, μολις συμπληρωσεις 5 μυνηματα στειλε πμ και θα δεις που ολα λυνονται πανευκολα. Υπαρχει και το ejuice προγραμματακι το οποιο βοηθαει πολυ.


όντως έχω διαβάσει πολλές πληροφορίες. πάντως έχω ενθουσιαστεί. νομίζω βρήκα νέο χόμπι.
to juice βρήκα είναι πανέυκολο


Από το συντoνισμό: Συγχώνευση συνεχόμενων μυνημάτων.
Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2014, 18:25 από giorgos81 »

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Kαλησπέρα....
ερώτηση - άσκηση...
έχουμε βάση 50-50 VG/PG στα 20MG
και επίσης βάση 100% VG στα 0MG


θέλουμε να πετύχουμε αποτέλεσμα 70/30 VG/PG στα 12MG ...
πως γίνεται; χρειαζόμαστε κάτι ακόμη;
δεν κατάφερα να βρω on-line calculator που να απαντάει στο παραπάνω..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix