vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Μια ερωτηση.....
Εφτιαξα δυο υγρα ιδια, δηλαδη ιδια βαση/ποσοτητα αρωματος, με την διαφορα οτι στο ενα ειχα νικοτινη στο αλλο οχι.....
Το αποτελεσμα σε θεμα γευσης ηταν διαφορετικο και συγκεκριμενα αυτο χωρις νικοτινη δειχνει σαν να μην ωριμασε μετα απο 5 μερες....
Ποσο θελει να ωριμανση ενα υγρο χωρις νικοτινη?το ιδιο η πιο πολυ απο ενα υγρο με νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Η νικοτίνη διαλύεται στο νερό. Τα αρώματα όχι συνήθως.
Ο χρόνος "ομογενοποίησης" αφορά το "δέσιμο" δλδ. τη δημιουργία δεσμών ανάμεσα στα διαφορετικά συστατικά του μίγματος.
Η κιόλας διαλυμένη νικοτίνη να προκαλεί επιτάχυνση; Περίεργο μου φαίνεται.
Ή η θεωρία μου είναι εντελώς λάθος ή είναι λάθος το πείραμα.
Ωστόσο, όλοι οι εμπειρικοί κανόνες εδώ βγαίνουν σωστοί.

Μπάμπη, μήπως είναι εύκολο, με πρώτη ευκαιρία, να επαναλάβεις το πείραμα;
Κι αν είναι εύκολο, με άλλη βάση ή άρωμα.
Έτσι, για να σιγουρευτούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 02:08 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Ειπα οτι το υγρο χωρις νικοτινη οταν το ατμισα μετα απο 5 μερες ηταν σαν να μην ωριμανσε,ενω το υγρο με νικοτινη απο την τριτη μερα ηταν ετοιμο ειχε παρει και το αναλογο χρωμα αρα η νικοτινη βοηθα στην ωριμανση αυτο καταλαβα....

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ο Δαίμων  :idiot1: διορθώθηκε.
Το ερώτημα, ωστόσο, μένει το ίδιο: Η όντας διαλυμένη νικοτίνη αλλάζει την περίοδο ωρίμανσης. Άρα, δημιουργεί κάποιου είδος δεσμού με τα αρώματα...

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Αυριο θα παρω μηδενικη ξανα και θα κανω μια δοκιμη... ;)
Αν εχει συμβει σε κανεναν αλλον ας το πει......
Περιεργο μου φανηκε και σε μενα, γιατι η νικοτινη να επιρεαζει το δεσιμο της βασης με το αρωμα......?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 02:46 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Εγώ δεν ξέρω απο ωρίμανση διότι δε θα ωριμάσω ποτέ :))

Στο θέμα μας τώρα ;D η δοκιμή που έκανα εγώ πριν λίγο καιρό να ατμίσω μηδενική (απο 3mg που κάνω) ήταν αποτυχία (απο θέμα γεύσης και μόνο)

Μιλάω για σκέτη βάση η οποία μου φαινόταν σαν να άτμιζα νερό :shock_sick_02:

Πρόσθεσα και λιγο άρωμα (βερύκοκο) αλλά τα πράγματα δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου.

Οποτε και την παράτησα την προσπάθεια στο 1ml περίπου.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι ακόμα και απειροελάχιστη ποσότητα νικοτίνης δίνει ''κάτι'' στο υγρό μας.

Αν μπορέσω και βρω κατι που να μου δίνει αυτή τη γεύση σε μηδενικό υγρό το γύρισα αμέσως και γλύτωσα απο διάφορα ''δεινά'' που έρχονται στον κόσμο του η.τ  ;)


Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Περα απο τον οποιο χρονο δεσιματος-ωριμανσης, η νικοτινη για πολλους "νοστιμιζει" την γευση.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Τελευταία η mist (σκέτη) μου βγάζει μια γεύση πέρα από το -σχετικά- αγευστο που έβγαζε πριν. Μπορεί να φταίει και ο kayfun βέβαια.
Δε μπορώ να την εξηγήσω την γεύση καλά.
Μια νερουλίλα να το πω; Μια γεύση σαν ry69 σε αραίωση κάτω του 0.01 να το πω;...
Μια mistίλα θα το πω :laugh1:

Sent from my G pad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Ας πως και γω τη γνώμη μου η οποία μετά από τόσο καιρό μακριά και από τον ατμό μπορεί να μην
έχει και αξία. :dontknow:

Θυμάμαι όταν άρχισα και άτμιζα μηδενική τα αρώματα που χρησιμοποιούσα πριν με τη νικοτίνη δεν μου
έδιναν κάποια ιδιαίτερη γεύση μου φαινοντουσαν αδιάφορα άγευστα κα έτσι αποφάσισα  τα κατήργησα
τελείως και άτμιζα σκέτη βάση,ένα νερόπλυμα δηλαδή :)) .

Πιθανώς η έλειψη νικοτίνης μου έδινε την εντύπωση ότι το άρωμα δεν είχε γεύση και η όποια γεύση δεν
με γέμιζε πλέον.

Θυμάμαι όμως μετά από 2-3 μήνες ατμίσματος με σκέτη βάση όταν έριχνα και τις μισές σταγόνες αρώματος
από αυτές που χρησιμοποιούσα παλιά ,το άρωμα με μπούκωνε από την δυνατή γεύση που έπαιρνα από τη
2η ή την 3η μέρα.

Θάθελα να πω στο Μπάμπη αν ατμίσει για 1-2 μήνες σκέτη μηδενική βάση και μετά δοκιμάσει
το υγρό που έχει φτιάξει θα πάρει πολύ δυνατή γεύση,ο οποία κατά την προσωπική μου άποψη θα οφείλετε
περισσότερο στο ότι οι κάλυκες της μύτης θα έχουν ξεμπουχτίσει από αρώματα και λιγότερο στο δέσιμο υγρού-
αρωμάτων.

Άρα η γνώμη μου είναι ότι η έλειψη νικοτίνης ,η οποία πιθανώς να ενισχύει και τη γεύση,μας κάνει να πιστεύουμε
ότι το άρωμα πλέον δεν έχει την ίδια γεύση με πριν.Εξάλλου η ίδια η νικοτίνη έχει κάποιο άρωμα το οποίο
μπορούμε να διαπιστώσουμε π.χ. μυρίζοντας μία μηδενική βάση και μία βάση 20 mg.(προσωπικά ποτέ δε μου άρεσε)
Άρα και αυτή η μυρωδιά που βγάζει η νικοτίνη διαφοροποιεί τη γεύση στο νέο μας υγρό. :yes:

Δεν ξέρω αν σας φώτισα ή αν σας μπέρδεψα περισσότερο έκανα όμως προσπάθειες να μην βγω οφ τόπιτς μετά
από πολύ καιρό πράγμα το οποίο πιστεύω να μου το αναγνωρίσετε. :laugh1: :bye:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
η μηδενική που έκανες ηταν σκέτη vg?

εδω αν καταλαβα καλα εδω λεει οτι η νικοτινη προκαλει οξείδωση στο αρωμα.... :confused1:

για αυτο το υγρό σκουραινει λεει..... :hmmm:

 http://sassyjoes.ca/e-liquid.asp
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 14:29 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Δε νομιζω να λεει αυτο.
Σε πρωτη φαση γραφει οτι η νικοτινη απο μονη της σκουραινει το υγρο, γι' αυτο και στο μπουκαλακι στα αριστερα με το υγρο χωρις νικοτινη το χρωμα του υγρου ειναι κιτρινοπο και στο αλλο με νικοτινη μαυρο (πολυ μεγαλη μου φαινεται η διαφορα στο χρωμα μονο με προσθηκη νικοτινης και μαλιστα σε τετοια μικρη ποσοτητα, αλλα αν το λεει δεν τον αμφισβητω).
Αυτο με την οξειδωση δεν αφορα μονο το υγρο με τη νικοτινη αλλα γενικα τα υγρα μας.
Δεν ειναι κατι που θα επρεπε να προκαλει εντυπωση, μιας και οξειδωση ειναι η αντιδραση που συμβαινει σε ενα υλικο οταν ερθει σε επαφη με το οξυγονο, που βρισκεται αφθονο γυρω μας.
Με την οξειδωση λοιπον τα υγρα αποκτουν ενα πιο σκουρο χρωμα απο το αρχικο και η γευση, το αρωμα κι ο ατμος επηρεαζονται ελαχιστα.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
αυτο καταλαβα εγω εδω(φραση απο το σαιτ...)

As a bottle of e-liquid ages, it can also get darker. What is happening is some oxidation . This affects the ingredients much the same way as oxidation affects fruits and vegetables. With the e-liquid, the oxidation has very little affect on the way the liquid tastes or the amount of vapor it produces




Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ε αυτο δεν ειπα κι εγω? Οσο περναει ο καιρος, ενα υγρο σκουραινει λογω οξειδωσης.
Η οξειδωση ενος υγρου, δεν εχει σχεση με την οξειδωση πχ ενος μεταλλου που οδηγει σε σκουρια.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
καλα βρε αφεντικο μην βαρας.... :))

απλα δεν κατάλαβα για πιο λόγο  επιταχύνει η νικοτίνη την οξείδωση δρα ως καταλύτης δηλαδη?
τελικα το υγρο χωρις νικοτινη θα γινει και αυτο το ιδιο σκουρο σε μεγαλύτερο χρονικο διαστημα?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αφεντικο δεν ειμαι, μην το δει και καμια εφορια και μου ζηταει να σου κολλαω κι ενσημα. :))

Απο το αρθρο δεν καταλαβαινω οτι η νικοτινη επηρεαζει την οξειδωση.
Η νικοτινη το μονο που επηρεαζει το υγρο ειναι η αλλαγη στο χρωμα του απο τη στιγμη που την προσθετεις.
Ειτε υπαρχει, ειτε δεν υπαρχει, η οξειδωση θα γινει με τον ιδιο ρυθμο.
Τουλαχιστον δε μας λεει το αντιθετο το αρθρο, δεν το εχω ψαξει το θεμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12