vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #780 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 01:14 »
Μπορω να προμηθευτω απο καπου σκετη νικοτινη για να την ριξω στην καθαρη βαση μου ?

 :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope: :nope:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3272.msg155637.html#msg155637

Αν θες θα παρεις βαση σε οσο το δυνατον μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε νικοτινη και θα φτιαξεις ομορφα κι ωραια την επιθυμητη σε εσενα περιεκτικοτητα.

Μεχρι εκει μπορουμε και ειναι ασφαλες να παιξουμε.

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #781 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 01:18 »
Μπορω να προμηθευτω απο καπου σκετη νικοτινη για να την ριξω στην καθαρη βαση μου ?




οχι !  μια σταγονα καθαρης νικοτηνης στο δερμα σου να πεσει και εχε για καιμενε κοσμε ! ! ! ! !

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #782 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 01:18 »
Και προσοχή!
Πειράματα με μεγάλες συγκεντρώσεις νικοτίνης απαιτούν και τα ανάλογα μέτρα ασφαλείας (γάντια μιας χρήσης κλπ)
Μακριά από παιδιά!

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #783 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 02:04 »
Μπορω να προμηθευτω απο καπου σκετη νικοτινη για να την ριξω στην καθαρη βαση μου ?
Θα σε συμβούλευα να το ξεχάσεις και να σου πω ότι δεν σου χρησιμεύει κιόλας.
Αν θες να φτιάξεις δικά σου υγρά δεν θα χρησιμοποιήσεις βάσεις ? θα χρησιμοποιήσεις, ε, πάρε έτοιμη βάση με υψηλή συγκέντρωση νικοτίνης και ανάλογα φέρε την στα μέτρα σου αναμιγνύοντας με VG ή PG ή VPG αραιώνοντας με μηδενική αντίστοιχη VG ή PG ή VPG.
Από οικονομικής πλευράς θα δεις πως είναι καλύτερα να πάρεις ας πούμε 36 αρα βάση από ότι 24 αρα
είτε είναι VG ή PG ή VPG. Η μηδενική είναι φυσικά με πολύ μικρότερη τιμή

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #784 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 02:27 »
Επισήμανση για όσους θέλουν ν'ασκήσουν το "χόμπι του μικρού χημικού" :


Η καθαρή νικοτίνη είναι ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ και ως τέτοιο υγρό θα πρέπει ν'αντιμετωπίζεται:


Εξαιρετικά τοξικό κι επικίνδυνο για την υγεία.


Εάν δεν είστε εξειδικευμένοι, κατάλληλα εκπαιδευμένοι και προετοιμασμένοι να μεταχειρίζεστε επικίνδυνες για τον οργανισμό σας ουσίες, καλύτερα αφήστε το γι αυτούς που είναι κατάλληλοι να το κάνουν.


To forum οφείλει να τονίσει ότι δεν ενθαρρύνει τακτικές που εν δυνάμει απειλούν την υγεία των μελών του.
Υγρά που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη (>40mg/ml) ή ακόμη και η 100% καθαρή, είναι άκρως επικίνδυνα και συζητήσεις που έχουν σχετικό θέμα μπορεί να οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα
.
Ότι πρόκειται δηλαδή για εύκολη υπόθεση το να μεταχειρίζεσαι τέτοιες ουσίες και προκειμένου να ρίξει κάποιος το κόστος των υγρών άτμισης στο ελάχιστο δυνατό, "είναι μικρό το ρίσκο και αξίζει ο κόπος".
ΛΑΘΟΣ!!!


Επίσης θα πρέπει να τονιστεί ότι η φύλαξη-αποθήκευση ακόμη και "μηδενικών" σε νικοτίνη υγρών, θα πρέπει να γίνεται σε μέρη μακριά από παιδιά (αλλά και τα αγαπημένα μας κατοικίδια).


* This is a warning for all the members of the forum:

E-liquids with very high nicotine concentration (>40mg/ml or 4,0%)  are extremely poisonous and dangerous, when anyone handles them carelessly.

If you 're not adequately instructed, prepared and protected, you'd better leave the handling of this e-liquids to those who are entitled to do that.


It's always important to keep all your e-liquids (with or without nicotine) out of reach of children (and/or your pets).

* Forum's moderators.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #785 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 02:45 »
http://zerobacco.gr/el/node/113/14  κοιτα εδω τι θελεις οπου μιστ =vg
                                                                                                μπαλαντ=vg +pg
                                                                                                θανετρ=pg


παρε τηλ τα παιδια και ρωτα οτι απορια εχεις και ταυτοχρονα διαλεγεις και αρωματα το ry69 πολυ καλο καπνικο

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #786 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 17:28 »
Μην ανυσηχειτε παρα την κριση ακομη δεν σκοπευω να αυτοκτονησω...
Πιο πολυ με ενδιεφερε να τα κανω απο την αρχη ολα μονος μου με τους καταλληλους υπολογισμους.
Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον !!


Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #787 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:11 »
Παρόλο που έχω πάρει κάποια απάντηση μέσω πμ, θα ήθελα την άποψη και άλλων συνατμιστών στο πιο κάτω:


Εάν έχω νικοτικούχα PG 36άρα, και 0νικές PG και VG φαρμακείου, είναι απαραίτητη η αραίωση των 0νικών με WFI ή όχι?
Η τελική βάση θα είναι στα 18mg σε αναλογία 70% PG / 30% VG για την οποία αναμιγνύω,


50ml PG36mg
20ml 0νική PG
30ml 0νική VG


Ισχύει ότι η αραίωση των 0νικών είναι απαραίτητη μόνο στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιούμε καθόλου PG ή κάποια νικοτινούχα βάση?


Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #789 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:26 »
Γιάννη ευχαριστώ για τον σύνδεσμο, αλλά 10 μήνες στο φόρουμ λες να μην το έχω διαβάσει και ρίχνω την ερώτηση έτσι απλά?
Τα πράγματα από το 2011 έχουν αλλάξει αρκετά, και κυρίως οι συσκευές οι οποίες χρησιμοποιούμε. Άλλη συμπεριφορά έχει ένας επισκευάσιμος σε σχέση με την πυκνότητα του υγρού και άλλη ένα πχ κάρτο.


Αν κάποιος έχει την διάθεση να δώσει μια σαφή απάντηση καλώς. Διαφορετικά αν η ερώτηση μου θεωρείται παράτυπη ας διαγραφεί.


Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #790 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:47 »
γνωμη μου ειναι pany, να εχεις ηδη αραιωμενες τις VG/PG του φαρμακειου πριν αναμειξεις τα ποσοστα σου απο βασεις για το τελικο υγρο. Η VG ειδικα του φαρμακειου ειναι πολυ πηχτή και θεωρω οτι και το τελικο σου υγρο θα ειναι λιγο πιο πηχτο απο οτι πρεπει

Edit: ετσι εκανα εγω οτι εφτιαχνα τα υγρα μου χρησιμοποιωντας και PG/VG φαρμακειου

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #791 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 21:57 »
Αν προορίζονται για χρήση σε κάρτο, θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερο να αραιωθούν με wfi.
Αλλά, όπως σωστά επισημαίνει η pany, οι επισκευάσιμοι έχουν άλλες ανοχές.
Με δεδομένο λοιπόν ότι το τελικό υγρό θα έχει 80% PG, και εφόσον πρόκειται να ατμιστεί με επισκευάσιμο, δεν έχει ανάγκη από επιπλέον αραίωση, για τα δικά μου γούστα (όχι ότι απαγορεύεται κιόλας  :)).

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #792 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 22:00 »
Με λίγα λόγια, από ότι έχω καταλάβει από τα πολλά και διάφορα που έχω διαβάσει, η αραίωση της 0νικής VG είναι απαραίτητη στην περίπτωση που θα ατμιστεί σκέτη χωρίς ανάμιξη με PG ή νικοτινούχα βάση. Σε άλλη περίπτωση είναι καθαρά θέμα γούστου.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #793 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 22:01 »
δεν ξερω... το συνολικο νερο στο παραδειγμα της θα ειναι 5% (αν θεωρησουμε οτι η νικοτινουχα βαση της ειναι με 10% αραιωση) για 70% PG / 30% VG υγρο.

Εμενα για τετοιο υγρο μου φαινεται πολυ μικρη αραιωση για να το βαλω σε ατμοποιητη (πχ στον τζενεσις που κανω τωρα). Αν δεν υπαρχει καλη ροη υγρου προς της αντισταση σου ερχεται ευκολα το καμενο..

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #794 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 22:23 »
Παρόλο που έχω πάρει κάποια απάντηση μέσω πμ, θα ήθελα την άποψη και άλλων συνατμιστών στο πιο κάτω:


Εάν έχω νικοτικούχα PG 36άρα, και 0νικές PG και VG φαρμακείου, είναι απαραίτητη η αραίωση των 0νικών με WFI ή όχι?
Η τελική βάση θα είναι στα 18mg σε αναλογία 70% PG / 30% VG για την οποία αναμιγνύω,


50ml PG36mg
20ml 0νική PG
30ml 0νική VG

Σε αυτές τις αναλογίες κ' σε επισκευάσιμο, νομίζω, ότι δεν χρειάζεσε νερό Πανυ  :) 
Έτσι κ' αλλιώς, έχει ήδη λίγο η νικοτηνούχα βάση σου  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38051 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem