vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 09, 2011, 15:48 »
...
Ότι έχασα λίγο σταγόνες - αναλογίες - ποσότητες και επιπλέον, άλλο περίμενα από γεύσεις κι άλλο διαπίστωσα... Τελικά όμως, ότι κι αν έφτιαξα (που ότι έφτιαξα επιχείρησα και να το διορθώσω με επιπλέον προσθήκες αρωμάτων) ...ατμίζονται ευχάριστα! Μου κάνει εντύπωση που αρχικά τα βρίσκω μπούρδα και μετά μου αρέσουν...
Στην επόμενη παραγγελία πάντως θα πάρω περισσότερα καπνικά... Αρκετά με τις τσιγαρόπαστες... Και κάτι πιο ανδρικό πλέον...

Υ.Γ. Τα αρώματα, είναι ουσιαστικά σιρόπι ή μου φαίνεται; Τρώγεται δηλαδή; :idiot1:
Πέρασα κι εγώ από αυτό το στάδιο :laugh1:
Όσο για τα αρώματα, δε ξέρω κατά πόσο "σιρόπια" είναι... :dontknow: 

Αποσυνδεδεμένος nikolasmar

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 09, 2011, 17:28 »
καλησπερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
αλλες δυο ερωτησεις που μπορει να ακουστουν χαζες αλλα αρχαριος ειμαι οποτε..
1)οταν κανω μια μιξη σε μικρη ποσοτητα,3ml πχ για να δοκιμασω, πρεπει να την αφησω ενα 12ωρο που γραφουν καπου για να ωριμασει ή ατμιζω αμεσως?
2)το απιονισμενο νερο για την αραιωση ειναι αυτο που βαζουν στο σιδερο?

Αυτα προς το παρον κ οσο ατμιζεις μαθαινεις..

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 09, 2011, 18:25 »
καλο ειναι να τα αφισεις να ωριμασουν, ετσι επιτυγχανεται το "δεσιμο" του υγρο, αλλα και κατευθιαν να τα ατμισεις δεν υπαρχει προβλημα.
Για αραιωση εγω πρωσοπικα χρησιμοποιω WFI (Water For Injection) που το προμυθευεσαι απο φαρμακειο.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 13, 2011, 15:41 »
...Αν έχετε μηλαράκι, κάντε μια μίξη σε άλλο μπουκαλάκι με σοκολάτα... Υπέροχο!!!

Επίσης, πέρασα από γνωστό φαρμακοποιό και σε μια συζήτηση που πιάσαμε μου είπε:

"Η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται κυρίως σε αλοιφές και κάνει για εξωτερική χρήση.
Η Φυτική γλυκερίνη χρησιμοποιείται και σε πόσιμα διαλύματα και είναι ελεγμένη για "εσωτερική" χρήση ΑΛΛΑ πρέπει να διεκρινήσεις ότι δεν διαφέρει η χρήση της αν χρησιμοποιηθεί ως εισπνεόμενη ουσία!
Δεν προτείνω προπυλενογλυκόλη.
Σαφώς καλύτερη η χρήση της από το κτ."

Βγήκα λίγο off αλλά θα με συγχωρήσετε ελπίζω...

Υ.Γ. Οι τιμές στο φαρμακείο είναι εξευτελιστικά χαμηλές σε σχέση με αυτά που αγοράζουμε έτοιμα ή μισοέτοιμα οπότε ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΤΜΙΣΤΕΣ διαβάστε και αρχίστε να φτιάχνετε υγρά για να πήξει λίγο η αιμοραγία... ;)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 13, 2011, 15:49 »
εδώ έθιξες ευαίσθητο θέμα. γιατί η pg που πουλάνε τα πιο πολλα (ειδικά  τα ευρωπαικα μαγαζια) είναι η προπυλενογλυκόλη της BASF Γερμανίας. αυτήν αγόρασα κι εγώ από το φαρμακείο. Άρα για να κάνει το ένα και το αλλο να μη κάνει το θεωρώ σχεδον απίθανο. ή δε κάνει καμία απλά οι ηλεκτροτσιγαροπώλεις την ονομάζουν οτι κάνει ή κάνουν και οι 2..

όπως και να χει δε λέω σε κάποιον είναι 100% σίγουρο κάντε το! απλά σου λέω με ποιο σκεπτικό παίρνω από το φαρμακείο προφανως με δικια μου ευθύνη..

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 13, 2011, 17:37 »
Και η προπυλενογλυκόλη μπαίνει σε τρόφιμα όπως επίσης και η γλυκερίνη σε κρέμες κτλ.
Πάνω κάτω έχουν σχεδόν τις ίδιες χρήσεις σε πολλούς τομείς:

http://www.ehow.com/list_6962663_foods-drinks-propylene-glycol.html

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 17, 2011, 12:31 »
Καλημέρα
θα ήθελα από κάποιον ακριβείς οδηγίες για να φτιάξω υγρό γιατί ενώ πιστεύω ότι το φτιάχνω σωστά εκτός από κτύπημα δεν έχω ούτε ικανοποιητική παραγωγή ατμού.
Θέλω να φτιάξω 10 ml υγρό 15 mg
Τα υλικά είναι τα εξής:
  • βάση velvet cloud xx-high
  • pg
  • latakia άρωμα
Περιμένω τις οδηγίες σας γιατί θα  :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 17, 2011, 12:42 »
3.8 μλ βάση 10 σταγόνες λατάκια και το υπόλοιπο pg και είσαι οκ.


15 παρά λιγο θα σου βγει αν υπολογίσουμε το αρωμα.....


Sorry φίλε έκανα edit

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 17, 2011, 12:45 »
Αυτό έκανα αλλά τίποτα!!!
Τελικά ξέρω τι θα κάνω, θα τα δώσω όλα να τα ατμίσει ο νεροχύτης  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 17, 2011, 12:47 »
Mηπως η βαση δεν ειναι 40αρα ? Δεν δοκιμαζεις 2 σταγονες σκετη βαση dripping

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 17, 2011, 12:54 »
Οκ ας πούμε ότι δεν είναι, αλλά αν βάζεις περίπου 40% vg δεν πρέπει λογικά να έχεις και ένα σχετικό ντουμάνι?

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 17, 2011, 12:58 »
Λογικά οσο περισσότερη vg τόσο καλύτερο ντουμάνι.


Αλλά το χτύπημα άλλο πράγμα, θέλει βάση παραπάνω για περισσότερο χτύπημα έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 17, 2011, 13:02 »
Αν βάλω σκέτη βάση με άρωμα θέλει και νερό? και αν ναι πόσο %

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 17, 2011, 13:07 »
Εγω Άγγελε δεν βάζω νερό στη βάση vg απο φαν εχει ηδη 20% απο οτι λέει.
Άλλοι βάζουν ενα ποσοστό 10-20% περίπου απο οτι εχω δει σε άλλα ποστ.
Δοκίμασε σκέτη βάση με άρωμα και δες αν σου βγει βαρύ το αραιώνεις ανάλογα με vg/pg οτι νομίζεις.Με τι ατμοποιητή ατμίζεις; μήπως παίζει κατι άλλο; καμιά μπαταρία ίσως;

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 17, 2011, 13:15 »
Έχω τον Α2 και ego 1000 παλιά μεν αλλά με τα έτοιμα υγρά είμαι μια χαρά. Παλιότερα το είχα δοκιμάσει και με ego t, μια από τα ίδια.
Όπως και να 'χει ευχαριστώ trap :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172312 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364