vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 20, 2010, 18:49 »
προσωπική άποψη:

no1     drip tip
no2      φίλτρο ενυδρείου(ειδικά με 510 δουλεύει καλύτερα)

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 20, 2010, 20:17 »
Το καλύτερο φίλτρο είναι το ...άφιλτρο*

*drip tip

Τώρα δηλαδή Θα φταίω εγώ αν ρωτήσω τι είναι το drip tip; Όσο για φίλτρο ενυδρείο, έχω με τις σακούλες καθότι χομπίστας εδώ και δεκαετίες. Θα το δοκιμάσω μόλις παραλάβω τα 'ζουμιά'. Και κάτι τελευταίο: πόσο συμπιεσμένο πρέπει να είναι το υλικό μέσα στο φίλτρο;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 20, 2010, 20:26 »
Παράθεση
Τώρα δηλαδή Θα φταίω εγώ αν ρωτήσω τι είναι το drip tip; Όσο για φίλτρο ενυδρείο, έχω με τις σακούλες καθότι χομπίστας εδώ και δεκαετίες. Θα το δοκιμάσω μόλις παραλάβω τα 'ζουμιά'. Και κάτι τελευταίο: πόσο συμπιεσμένο πρέπει να είναι το υλικό μέσα στο φίλτρο;
drip tip είναι οταν δε χρησιμοποιούμε πολυεστέρα και στάζουμε 2-3 σταγόνες απ ευθείας στη γέφυρα
το ενυδρείο πειραματίσου πόσο αραιό, εγώ το προτιμώ πολύ αραιό, λίγο πυκνότερο απο ιστό αράχνης  :angel:

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 20, 2010, 21:14 »
drip tip είναι οταν δε χρησιμοποιούμε πολυεστέρα και στάζουμε 2-3 σταγόνες απ ευθείας στη γέφυρα
το ενυδρείο πειραματίσου πόσο αραιό, εγώ το προτιμώ πολύ αραιό, λίγο πυκνότερο απο ιστό αράχνης  :angel:

Τόσο αραιό! Να σου θυμίσω ότι μιλάμε για cartomizer. Αν το υλικό είναι τόσο αραιό, πως θα απορροφήσει το υγρό. Επίσης, αν όντως ισχύει αυτό που λες και για cartomizer, πόσες σταγόνες χρησιμοποιείς; Και by the way τι είναι η 'γέφυρα';! και που βρίσκεται στην περίπτωση τη δικιά μου (Njoy NPro);

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 01:31 »
Παράθεση
Τόσο αραιό! Να σου θυμίσω ότι μιλάμε για cartomizer. Αν το υλικό είναι τόσο αραιό, πως θα απορροφήσει το υγρό. Επίσης, αν όντως ισχύει αυτό που λες και για cartomizer, πόσες σταγόνες χρησιμοποιείς; Και by the way τι είναι η 'γέφυρα';! και που βρίσκεται στην περίπτωση τη δικιά μου (Njoy NPro);
Συγνώμη, νόμιζα ότι μιλάμε για ατμοποιητή
Με το Njoy δεν μπορείς να κάνεις drip ούτε να αλλάξεις πολυεστέρα
Η γέφυρα είναι το ορατό απορροφητικό δικτυωτό συρμα που προεξέχει αν κοιτάξεις στο εσωτερικό ενός ατμοποιητή
Ο "ιστός αράχνης" ήταν σχήμα λόγου , πάντως μπαίνει πολύ αραιό.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 04:35 »
Διαφωνώ Μητσε και λέω φίλτρο ενυδρείου :yes:
Εγώ θα έλεγα το Blue Foam. Σίγουρα με διαφορά πολύ πολύ καλύτερο απο τον πολυεστέρα του φίλτρου.

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 08:47 »
Ρε παιδιά, με τσακίζετε με την ορολογία.
1. Τι είναι πάλι αυτό το Blue Foam;
2. και γιατί να μην μπορώ ν' αλλάξω το υλικό του φίλτρου αφού αυτό ανοίγει; Βγάζω το παλιό υλικό και βάζω καινούργιο.

Τις σκέψεις σας παρακαλώ και τις συμβουλές σας.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 08:52 »
Ρε παιδιά, με τσακίζετε με την ορολογία.
1. Τι είναι πάλι αυτό το Blue Foam;
2. και γιατί να μην μπορώ ν' αλλάξω το υλικό του φίλτρου αφού αυτό ανοίγει; Βγάζω το παλιό υλικό και βάζω καινούργιο.

Τις σκέψεις σας παρακαλώ και τις συμβουλές σας.
Τα cartomizers γενικότερα δεν ενδείκνυνται για αλλαγή του παλαιού υλικού. Ο τρόπος χρήσης και λειτουργίας τους είναι συγκεκριμένος.
Το Blue Foam είναι ένα σπογγώδες υλικό που χρησιμοποιείται αντί του πολυεστέρα. Δεν φθείρεται , δεν καίγεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2010, 08:59 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 09:33 »
Τα cartomizers γενικότερα δεν ενδείκνυνται για αλλαγή του παλαιού υλικού. Ο τρόπος χρήσης και λειτουργίας τους είναι συγκεκριμένος.
Το Blue Foam είναι ένα σπογγώδες υλικό που χρησιμοποιείται αντί του πολυεστέρα. Δεν φθείρεται , δεν καίγεται.

Και που μπορεί να βρει κανείς αυτο το Blue Foam;

Λυπάμαι αν σας πρήζω με τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι σχεδόν εντελώς άσχετος.

Υ.Γ. Πείτε μου και τη γνώμη σας (όποιος θέλει) γι' αυτό το βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=yOM-oQzOFSw&feature=related

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 09:47 »

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 20:12 »
Εγώ πάντως σήμερα παρέλαβα τα 'ζουμιά' από το funstore (Kentucky & Captain Black) και ξαναγέμισα τα άδεια cartridges του Njoy ακολουθώντας τις οδηγίες το link στο προηγούμενο post μου. Δεν είναι καθόλου άσχημα μπορώ να πω. Πάντως για τα Χριστούγεννα θα κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα προσαρμοστήρα από ego σε njoy cartomizer από το  funstore μαζί με πολλά 'ζουμιά'. Αργότερα, ποιος ξέρει μπορεί να περάσω και σε κάτι πιο custom.
Το μόνο που με απασχολεί είναι το κόστος αλλα κι αυτό θα το ξαναεκτιμήσω με τη χρήση των υγρών.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 20:40 »
Διαφωνώ Μητσε και λέω φίλτρο ενυδρείου :yes:

Ενυδρειου ηθελα να γραψω και εγραψα αποροφυτηρα.Σωστος ο Βαγγελας

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Ορολογία-Εξηγήσεις-Απορίες νέου χρήστη
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 24, 2010, 21:40 »
Λοιπόν, επανέρχομαι όπως υποσχέθηκα με τις πρώτες εντυπώσεις σχετικά με cartomizer refilling.
1. γίνεται πανεύκολα. :thumbup_move_2:
2. η αίσθηση είναι καταπληκτική. :fight_hammered2:
3. Ιδίως το Kentucky FLavour-High του Funstore δεν παίζεται.  :idiot1:Καλύτερο κι από το καλύτερο πραγματικό τσιγάρο που έχω δοκιμάσει. Άπαιχτο!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
SnV με μπισκότο χωρίς πολλά κατάλοιπα Shake and Vape 56 14298 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:34
από ElmerRus
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33872 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085096 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12