vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, yorgoss, Boogie2008

Twitter

Άτμισμα και βήχας

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 15, 2015, 18:09 »
φιλε μου δωστου να δοκιμασει αλλης εταιρειας βαση σκετη  με 5mg  νικοτινη ... πες του να δοκιμασει umami ..  εχει καλες κριτικες  ή ecig  και αυτη ειναι πολυ καλη... ισως τον πειραζει ο ατμοποιητης ή κατι αλλο ασχετο  με τις βασεις και υγρα

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 15, 2015, 18:47 »
@tolis_RBA Με τι ατμοποιητή δοκιμάζει να ατμίσει και πνίγεται στο βήχα;
Εμένα στην αρχή ακόμα και Κ1 της aspire μου φαινόταν πολύ αεράτος και ο βήχας ερχόταν πολύ εύκολα.
Στον πατέρα μου που ατμίζει 4-5 μήνες nautilus mini, αν του δώσω κάποιον από τους επισκευάσιμους μου (και δεν προσέξει) θα ξεραθεί στο βήχα.
Λέω λοιπόν μήπως φταίει ο ατμοποιητής (πολύ αέρας ή πολύ ατμός) και βήχει τόσο πολύ;
Ελπίζω να βρείτε τι φταίει και να κολήσει και ο γαμπρός σου στον ατμό.
Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 15, 2015, 22:09 »
Μετά από 3,5 μήνες ατμίσματος που είδα τρομερή βελτίωση στην υγεία μου "παρέσυρα" και 6 συνάδελφούς μου και τον γαμπρό μου στο ΗΤ.
Αυτό το πράγμα με τον γαμπρό μου δεν το έχω ξαναδεί, ξεραίνεται στο βήχα με την πρώτη ρουφηξιά. Είναι τραγελαφικό το θέαμα, πνίγεται όπως αν δώσεις σε μη καπνιστή κανονικό τσιγάρο. Του έδωσα χωρίς PG μήπως έχει δυσανεξία, το ίδιο πάλι. Του έδωσα σκέτη βάση VG με 15mg νικοτίνη ξεράθηκε στο βήχα πάλι. Με σκέτη VG με μηδενική νικοτίνη δεν έβηχε. Τελικά του έφτιαξα VG με 5mg νικοτίνη χωρίς άρωμα και βήχει πάλι αλλά λιγότερο από ότι με 15mg νικοτίνης. 2 μέρες το παλεύει και ακόμα δεν λέει να το συνηθίσει. Δεν είναι σαν τις ελαφριές περιπτώσεις που έχω διαβάσει στο φόρουμ, δηλαδή να νιώθει ξερό τον λαιμό ή να βήχει μετά το ΗΤ, πνίγεται στο βήχα με το που κατεβαίνει ο ατμός στον πνεύμονα.
Έχει ακούσει κανείς περίπτωση να είναι κάποιος αλλεργικός στην νικοτίνη από ΗΤ αλλά όχι από το ΚΤ?
Βάση mist από atmos lab του έδωσα, παίζει να μην έχει πρόβλημα από άλλη εταιρεία?
Το ίδιο πρόβλημα είχε η μητέρα μου. Την πείραζε η νικοτίνη παρόλο που ήταν βαριά καπνίστρια. Ξεκίνησε με 6άρα bebeca, τη συνήθισε και τώρα αντέχει και τη 12άρα.

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 15, 2015, 22:24 »
...Του έδωσα σκέτη βάση VG με 15mg νικοτίνη ξεράθηκε στο βήχα πάλι. Με σκέτη VG με μηδενική νικοτίνη δεν έβηχε. Τελικά του έφτιαξα VG με 5mg νικοτίνη χωρίς άρωμα και βήχει πάλι αλλά λιγότερο από ότι με 15mg νικοτίνης...


Άλλον ατμοποιητή
Άλλη βάση (μισή PG - μισή VG ίσως)
Κατέβασε κι άλλο την νικοτίνη και κάνε την 2 - 3 mg
Αν ατμίζει με mod μήπως είναι υψηλά τα watt
Το είχα πάθει στις αρχές (πριν τρία χρόνια) αλλά επειδή ήμουν λίγο κρυωμένος.
Πολλοί καπνιστές ρουφούν τον καπνό αλλά τελικά εισπνέουν στα πνευμόνια μικρή ποσότητα. Μήπως από άγνοια, είτε κάνει πνευμονικές τζούρες είτε κατεβάζει πολύ ατμό και πρέπει να κατεβάζει λιγότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2015, 22:30 από geokaza »

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 15, 2015, 22:58 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μαλλον ειναι παρομοια περιπτωση με τη μητερα της Μαριας Νεφελης. Γιατι δοκιμασε με εργοστασιακη κεφαλη του egrip που ειναι ιδια με του gs air καθως και με RBA στον subtank mini στα 7.7 watt με 1.5 ohm και επισης rba στο egrip. Δοκιμασε και σφιχτη και αερατη τζουρα, ελαφρα καλυτερα του φανηκε στην αερατη.
Του εκανα και μια δοση Vg στα 1.5  mg που του ηταν σχετικα υποφερτη, αλλα προφανως δεν του εφτασε η νικοτινη και εκανε και 3 τσιγαρα, τουλαχιστον γλυτωσε το πακετο.
Τωρα μενει μονο να δοκιμασει και καμια αλλη βαση, αλλα μαλλον δεν θα αλλαξουν και πολλα. Η θα προσαρμοστει σε χαμηλη δοση νικοτινης η θα το παρατησει, ο χρονος θα δειξει.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 15, 2015, 23:04 »
το φαινομενο αθελα του (επειδη δεν ειναι ετοιμος) να ειναι ψυχολογικο επειδη τα βλέπει ολα χαλια στομ ητ και επειδη ακομα ειναι με κ.τ ?  και να τον πνιγει ?

απλα μια ικασια ειναι επειδη εχω τετοια κατασταση με την γυναικα μου ... 2 φορες εχει δοκιμασει ητ στην ζωη της ( ειναι καπνιστρια των 10 τσιγαρων το μηνα ) αλλα και τις 2 φορες πνιγηκε με απλη vg  και μηδενικη μιας και τωρα τελευταια κανω σχεδον  για ολη μερα ... και τις 2 φορες μου απαντησε .. τι πραγμα ειναι αυτο ... ψευτικο και με πνιγει ... αλλα αυτο ειχε  να κανει με ψυχολογικο ....

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 16, 2015, 07:58 »
Πάντως και η μητέρα μου φαίνεται ότι δεν κατέβαζε τον καπνό, όταν κάπνιζε και μάλλον προσαρμόστηκε ανάλογα και με τον ατμό. Η διαφορά είναι από τα τρια πακέτα στα 10 τσιγάρα και 1,5 ml 12άρας bebeca. Θα το έκρινα αρκετά καλό, διότι δεν έχει παρει ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ... ;)

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 11, 2015, 23:26 »
Εδώ και 2 μέρες ρουφαω και βήχω με μηδενική 50-50 με 70-30 με άρωμα χωρίς νικοτίνη με νικοτίνη δοκίμασα τα πάντα μέχρι βαμβάκι πήγα και αγόρασα άλλο.. τι μπορεί να φταίει ;;;

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 11, 2015, 23:29 »
μπορεί να κρύωσες και να ερεθίστηκε ο λαιμός σου

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 12, 2015, 01:25 »
Έχω προσέξει, ιδιαίτερα όταν ατμίζω diy με υψηλή περιεκτικότητα σε άρωμα, βήχα - ανεξαρτήτως περιεκτικότητας νικοτίνης.
Ο βήχας αυτός δεν είναι ο τσιγαρόβηχας, που σου λέει καλημέρα το πρωί και σε ψιλο-συντροφεύει όσο ζεις

... αλλά ...

είναι σαφέστατα αντανακλαστικός, διαρκεί μόνο τις στιγμές της εισπνοής της ατμοτζούρας και υποψιάζομαι ότι είναι η αντίδραση του οργανισμού μόλις εισβάλλουν στους πνεύμονες τα αρώματα.

Ίσως αυτό να είναι και η αιτία που η νικοτίνη του καπνού είναι πιο ευκολόδεκτη, για μερικούς, από τη νικοτίνη των υγρών άτμισης (δεν φταίει δλδ η νικοτίνη αλλά τα αρώματα).

Ρωτάω αν οι χρήστες σκέτης βάσης έχουν παρόμοιο πρόβλημα, ώστε το πρόβλημα να εστιαστεί.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 12, 2015, 05:33 »
Και σε σκέτη βάση έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα δεν ξέρω το φταει με εμένα αυτές τις μέρες αλλά νομίζω ότι είναι κάτι αλεργικο από τον καιρο.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 12, 2015, 05:41 »
για  ανεβασε  την  pg σε   80%  με  20% vg   χωρις  wfi    :hmmm:
και  τα  αρωματα  οχι  πανω  απο  4%  για  ενα  διαστημα 

εμενα  η  vg   πχ    μου κανει  βηχα  πανω  απο  20-30% 




δεν  χανεις  τιποτα





 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2015, 05:47 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 12, 2015, 05:42 »
Μμ.. τόσο πολύ pg ;;

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 12, 2015, 05:52 »
φτιαξε  ενα  10μελο  5-7%  nic    και 4%   flavour   ..........  και  εγω  καποτε  ακουγα  70-80% pg   και  ελεγα  με  τιποτα  αλλα   κλαιν    δεν  ειναι  κατι  ........

σε  σκετη  βαση   παιζει  να  εχεις  βηχα  ...αν  εκανες  αποτομη  βουτια  σε  νικοτινη  ...........

πχ  απο  8%σε  0%   ..........ειναι  βουτια  μεγαλη 

Αποσυνδεδεμένος Vapeman

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 12, 2015, 08:07 »
Είναι εντελώς διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο ατμίζουμε αο αυτόν οου καπνίζαμε,  διαφορετική τζούρα,  σε όποιο καπνιστή να δώσεις ν ατμίσει θα βγαλει τα πνευμόνια του,  ειναι η σύνθεση του ατμού οου επηρεάζει την όλη κατάσταση βέβαια πολλοί λόγω αυτού του γεγονότος φοβούνται μετά να μπουν στη διαδικασία να κάνουν μια δοκιμή με ηλεκτρονικό τσιγάρο νομίζοντας πάντα πως ειναι βλαβερό.

Γενικά ολα θέλουν τον τρόπο τους και τη προσπάθεια τους,  μιλαμε για την υγεία μας και πρέπει να τη βάζουμε οανω απ όλα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix