vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

Άτμισμα και βήχας

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 00:25 »
καμία ουσία του κτ δεν έχει αντικαταθλιπτικές ιδιότητες,απλά ο  οργανισμός όταν πάρει το ναρκωτικό του(νικοτίνη) απελευθερώνει τις ενδορφίνες δλδ ενδοκρινείς ουσίες που προκαλούν ευφορία.όταν σταματήσεις να παιρνεις νικοτίνη αυτή η παραγωγή σταματά και νιώθεις άσχημα μέχρι να επανέλθει ο οργανισμός στα φυσιολογικά του με τά του κόψιμο του κτ

Αποσυνδεδεμένος Babarokos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 13:11 »
Καλημέρα ατμιστές, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα πάρα πολύ την βοήθειά σας.

Λοιπόν, χρησιμοποίησα το ovale ego-T για πέντε μέρες και το σταμάτησα διότι κατά την ώρα που άτμιζα μου έφερνε ξερό βήχα, ενόχληση στο κάτω μέρος του λαιμού και βάρος στο στήθος.
Πέραν αυτών είχα και τον γνωστό βήχα με φλέματα γκρί από το κόψιμο του κ.τ.
Χρησιμοποίησα στην αρχή για υγρό το natura 9mg maxboro(VG) και μετά το natura 0mg maxboro(VG) μήπως φταίει η νικοτίνη μα πάλι βήχας "αποστροφής" του η.τ. Μετά δοκίμασα και της ovale το old tabacco 9mg (PG) μα πάλι τα ίδια. (βήχας κατά την ώρα του ατμίσματος και βαρύ στήθος μετά από μία ώρα).

Να σας ενημερώσω ότι κάπνιζα old-holborn λευκό 5-15 τσιγάρα την ημέρα. Δεν άτμιζα μανιωδώς αυτές τις 5 μέρες(να φανταστείτε ότι φόρτισα to ego-T μία φορά στις 5 ημέρες)

Επειδή το λάτρεψα το η.τ. και αναγκαστηκα να γυρίσω στο κ.τ. πάλι θα σας παρακαλούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο πρόβλημά μου, αν γνωρίζετε κάτι ή έτυχε σε κάποιον κάτι παρόμοιο.

Μήπως πρέπει να δοκιμάσω κάποιο άλλο υγρό (πιο φυσικό-οργανικό κτλ) ή να αποδεχτώ ότι ο οργανισμός μου δεν δέχεται το η.τ. και να το πετάξω?

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 13:29 »
Δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει οργανισμό που δεν δέχεται το η.τ . Εδώ μας δεχότανε το κάπνισμα...
Δοκίμασε άλλα υγρά, διαφορετικές συσκευές, διαφορετικούς άτμο/κάρτο.
Το άτμισμα δεν είναι τσιγάρο! Πιθανόν να φταίει ο τρόπος που παίρνεις τζούρα.
Δοκίμασε διαφορετικές τζούρες: πιο αργές, πιο γρήγορες, πιο κοφτές, πιο παρατεταμένες, πιο ελαφριές κλπ.


Αποσυνδεδεμένος Babarokos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 13:36 »
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Λιάκουρα.

Δοκίμασα και τις τζούρες, μακρόσυρτες, κοφτές, χαλαρές κτλ.- ο βήχας εξακολουθεί κατά την ώρα άτμισης.

Μήπως καμιά ιδέα για υγρό?

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 13:43 »
Δοκίμασε σκέτη PG και σκέτη VG, χωρίς αρώματα και νικοτίνες και αναλόγως το αποτέλεσμα βάζεις.
Καλό θα ήταν αν μπορείς να δοκίμαζες καρτομάιζερ μια και η θερμοκρασία του ατμού είναι διαφορετική.
Πάντως, εγώ θεωρώ προσωρινό στάδιο αποτοξίνωσης από το τσιγάρο τον βήχα σου. Το θέμα είναι πως να συνεχίσεις το άτμισμα μέχρι απλώς να εξαφανιστεί, όταν επανέλθει στα φυσιολογικά του ο λαιμός σου.


Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 17:03 »
Εγω τις πρωτες μερες πεθανα στον βηχα και τα φλεγματα. Βεβαια, ειχα ταυτοχρονα και ενα καλο κρυωμα, οπότε σιγουρα αυτο επιδεινωσε τα πραγματα.

Η κοπελα της ovale στην Ξανθη μου ειπε οτι ατμιζω λαθος και οτι ο σωστος τροπος ειναι σαν να κανεις ναργιλέ. Αργα και βαθεια, αφου ομως πατηθει το κουμπακι απο πριν για 3 δευτερολεπτα για να ζεσταθει σωστα, και μετα αρχιζουμε το ρουφηγμα. Οχι κοφτές και νευρικές τζουρες, οπως κανουμε συχνα με το κ.τ.
Επισης, επεμενε στην φυτικη γλυκερινη και πηρα natura.
Problem solved.

Με το αργο ρουφηγμα προστατευεται και ο ατμοποιητης και παραγεται και πιο ποιοτικος ατμος, αν καταλαβα καλα.

Αποσυνδεδεμένος ego-witis

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 17:14 »
φίλε bereskero, συμφωνώ για την αργή τζούρα, αλλά άν πατήσω το κουμπάκι 3 δεύτερα πρίν τη τζούρα, τότε θα έχω πολύ liquid στο στόμα. Οκ, ισως παίζει ρόλο και το τι ατμοποιητή χρησιμοποιεί ο καθένας.

υ.γ.  :sign_sygnomi: για το οφφ τόπικ..

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 17:20 »
Εμενα η κοπελα μού ειπε οτι με τα 3 δευτερολεπτα γινεται καλυτερη ατμοποιηση. Τωρα, τι εννοουσε δεν ξερω. Μαλλον, οπως λες, για τον συγκεκριμενο ατμοποιητη. Παντως εμενα δεν μου ερχεται καθολου υγρο στο στομα. Μου ειπε επισης ανα διαστηματα να βγαζω το καπακι και να το σκουπιζω απο μεσα (ovale elips).

Αποσυνδεδεμένος Babarokos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 18:31 »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Το πάλεψα ξανά το η.τ. αλλά τζίφος. ξερόβηχας πάλι.

Μήπως να αγόραζα καρτομαιζερ, το οποίο δεν έχω καταλάβει τι είναι, ή να δοκιμάσω κανά υγρό με οργανικό άρωμα?

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 18:47 »
Babarokos,

μην το βάζει κάτω... και εμένα στην αρχή μου έφερνε βήχα και πλάκωμα στο στήθος! ένα μήνα ατμιστής πλέον έχει περάσει προ πολλού... 

και εγώ ξεκίνησα με σύστημα 'tank', ενώ στην διάρκεια πήρα και ένα cartomizer της Nobacco (το hybrid).. και μπορώ να πω πως είναι πολύ πιο ελαφρύ στο λαιμό! τώρα τα χρησιμοποιώ εναλλάξ...

Χωρίς να είμαι ειδικός, σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτό:
http://www.nobacco.gr/product/662/atomizer-hybrid-e
μόνο να σιγουρευτείς ότι είναι για μπαταρία ego!!  5-6 ευρώ κάνουν και αφού λες πως θέλεις να κάνεις ακόμα μία προσπάθεια είναι μικρό το κόστος.

Τα χαιρετίσματα μου στην πατρίδα!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostas.seres

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 18:49 »
αοσμο no flavour velvet cloud apo flouvor art
με οση νικοτινη θες.
κανενα σκαλωμα στο λαιμο. ολη μερα το ατμιζω.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 19:07 »
Φίλε Barbarokos, ότι γράφει ο striftos, δοκίμασε καρτομάιζερ.
Αφού έκανες δοκιμές με υγρά VG, PG, και διάφορες περιεκτικότητες σε νικοτίνη (είδα ότι δοκίμασες και μηδενική),όπως πολύ σωστά σε συμβούλευσε ο Λιάκουρας, δε μένει παρά να τσεκάρεις και αυτή την πιθανότητα.


Μόνο μια ερώτηση:
Οι γεύσεις που έπαιρνες στον ατμό ήταν "καθαρές", δλδ μήπως αισθανόσουν γδάρσιμο στο λαιμό και κάψιμο στα ρουθούνια; Αυτό είναι δείγμα ότι ο ατμοποιητής σου δουλεύει στα όρια του "καμένου" και θα πρέπει να δεις τι τρέχει με την τροφοδοσία του υγρού.
Επισημαίνω αυτό, γιατί έχει συμβεί πολλοί στην αρχή να μπερδεύουν το "χτύπημα" της νικοτίνης (κόμπος στο λαιμό με ελαφρύ γδάρσιμο) με ατμό που έχει γεύση -έστω και ανεπαίσθητη-καμένου.


Όπως και νά'χει, σου συνιστώ να καταναλώνεις αρκετό νερό, βοηθάει δραματικά στην αρχή του ατμίσματος όσο αφορά το βήχα και βοηθάει στην "αποτοξίνωση" του οργανισμού από τα διάφορα δηλητήρια που έχει αποθηκεύσει από το κ.τ.


Αν πάλι το "βάρος" στο στήθος είναι αισθητό, μην επιβαρύνεσαι περισσότερο, κόψε το άτμισμα μέχρι να βρεις τι φταίει.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 23:10 »
Φίλοι συνατμιστές ,
Στα πάνω απο 2 χρόνια ατμίσματος κάθε ( μα κάθε ) φορά που ο οργανισμός μου δεν πάει καλά , είτε απο ίωση είτε από πέσιμο ( γέρος ων) είτε απο την μαμημένη την κρίση είτε απο άλλη αιτία κάθομαι και λέω:
- Ρε λες να φταίει το ΗΤ ?
Μετά από μερικές μέρες και αφού έχω ξεπατωθεί στο φτέρνισμα και στη διάρροια , αποφασίζω ότι :
- Οχι, δεν φταίει το ΗΤ αλλά η μαμημένη η ίωση  :angel:
Συμπέρασμα
Αν δεν αισθάνεστε καλά πηγαίνετε στο γιατρό σας !  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Babarokos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 20:05 »
Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές σας.

Δεν αισθανομαι γδάρσιμο στο λαιμό και κάψιμο στα ρουθούνια. Απλά ξερόβηχας η επιθυμία για ξερόβηχα κάθε φορά που παίρνω ατμό κάτω.

Αύριο παίρνω καρτομαιζερ και κανα άλλο υγρό. Τα λέμε μετά τις νέες δοκιμές. Ελπίζω να παν όλα καλά.
Σας ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και βήχας
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 20:19 »
Εμενα το PG με πεθανε στον λαιμο. Γδαρσιμο, βηχας, μπουκωμα.
Το καθαρο VG μου καθισε πολυ καλα, και μου αρεσει που γλυκιζει λιγο.

Επισης, με PG, παρα του οτι ηταν επωνυμο, ειχα μια αισθηση καμενης λαδιλας συνεργειου, και μου μυριζε σαν καπνος απο συναυλια και στριπτιζαδικο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364