vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 10 χρήστες
Sergios, tsiv, dkostas, maprix, bloodlessz, polydimi5, camber, Jorge, stsoulos, manoslykos

Twitter

Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 05, 2013, 03:35 »
Παιδιά νομίζω ότι η αναζήτηση της σύστασης του Tribeca ειναι πια λιγο... old news. Πάλιωσε. Εχουμε έναν εκπληκτικό κλώνο (Bebeca) στα 12 και κατι ευρώ τα 30ml, εχουμε το smoke της after8 σε DIY που μετα απο 1-2 εβδομάδες ωρίμανσης ΕΙΝΑΙ το Tribeca, η αναζητηση δεν εχει νόημα πλεον.

Αυτο που τώρα εχει νόημα με την AP ειναι ο πειραματισμός με αλλα αρώματα ώστε να προκύψει κάτι που να έχει κάτι απο την εθιστική μυρωδιά και γεύση του Tribeca και ταυτόχρονα να ειναι και πολύ διαφορετικο και καινούργιο, αυτο ειναι το νέο στοίχημα.

Η AP ειναι σίγουρα συστατικό του Tribeca/Bebeca/Smoke, θα το καταλάβετε την στιγμή που θα το μυρισετε, ειναι τόσο χαρακτηριστικό.

Το θεμα ειναι ότι σε αυτές τις αναλογίες που προτείνονται (2-4 στα 10ml) εμένα δεν μου έδωσε αυτο που περίμενα, μου φάνηκε "λιγο". Από την άλλη φοβήθηκα να χρησιμοποιησω και παραπάνω και δεν φημίζομαι και για την υπομονή μου στις δοκιμές. Περιμένω λοιπόν απο άλλους να κάνουν τις δοκιμές τους να δω τι θα βγει.

Hint, αρκετές φορές έχω διαβάσει για το Tobacco C + AP, το δοκίμασε κανεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 05, 2013, 03:54 »
Κ ομως κ ο καλλιτέχνης αλλά και η halo ισχυρίζονται ότι δεν  χρησιμοποιούν ap

Έμενα το smoke δεν μου κάνει για τριμπεκα,το μπέμπεκα είναι παρά πολύ κοντά αλλά δεν υπάρχει σε diy.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα την εχω βρει με το smokey caramel κ αν τύχει κ πάρω ap θα το δοκιμάσω σίγουρα με πολλά διαφορετικά αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος metallian

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 05, 2013, 11:33 »
το εχω δοκιμασει εγω σε σμοκε και οντως τριμπεκιζει..η μυρουδια του παραπεμπει αμεσως εκει ..βεβαια θελει πειραματισμους

Αποσυνδεδεμένος UltiMo_

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • When life throws you curves, aim for the apex
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 05, 2014, 06:22 »
αυτό ρε παιδιά τι άρωμα έχει? κάπου κάποιος κάποτε είπε οτι κάνει τα υγρά να "τριμπεκίζουν". ένα άλλο που μύρισα όμως εγώ χτες μύριζε σαν το nutacco εντελώς

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 05, 2014, 14:41 »
Τέσερεις σελίδες προσπαθούν να το περιγράψουν. Τις διάβασες;
Αν ναι, τι άλλο μπορούμε να πούμε;  :))
Αν όχι...  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 06, 2014, 17:41 »
Στο Ατμόραμα είναι out of stock. Γνωρίζει κανείς άλλο ιντερνετικό ελληνικό κατάστημα; Αλλιώς κανένα κατά προτίμηση ευρωπαϊκό;

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:01 »
Τελικα κανει κακο αυτο το acetyl η κανεις δεν ξερει?

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:10 »
Εγώ το χρησιμοποιώ πάντως. 2 σταγόνες ανα 10 ml υγρού και απογειώνεται. Σε τόσο μικρή ποσότητα πόσο κακό να κάνει, λες και όλα τα άλλα που ατμίζουμε, τρώμε, πίνουμε ή αναπνέουμε είναι αθώα...... :))
Μελέτες - αναλύσεις επιστημονικές ότι κάνει κακό δεν έχω δει όπως και για το σύνολο σχεδόν των υγρών που ατμίζουμε με εξαίρεση λίγων. :dontknow:
Ο καθένας πάντως κάνει ότι νομίζει, ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά που του προσφέρει και αναλόγως πράτει. ;)

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:11 »
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:42 »
Η acetyl pyrazine είναι ασφαλής για βρώση και δεν γνωρίζουμε ως τώρα να κάνει κακό στο άτμισμα.
Όπως για όλα τα πρόσθετα η τελική απόφαση για την χρήση είναι δική σου, δεν έχουμε συγκεκριμένες έρευνες στα χέρια μας.

Εγώ το χρησιμοποιώ πάντως. 2 σταγόνες ανα 10 ml υγρού και απογειώνεται. Σε τόσο μικρή ποσότητα πόσο κακό να κάνει, λες και όλα τα άλλα που ατμίζουμε, τρώμε, πίνουμε ή αναπνέουμε είναι αθώα...... :))
Μελέτες - αναλύσεις επιστημονικές ότι κάνει κακό δεν έχω δει όπως και για το σύνολο σχεδόν των υγρών που ατμίζουμε με εξαίρεση λίγων. :dontknow:
Ο καθένας πάντως κάνει ότι νομίζει, ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά που του προσφέρει και αναλόγως πράτει. ;)
Η ποσότητα δεν έχει σχέση με το πόσο κακό μπορεί να κάνει μια ουσία.
Το σύνολο των υγρών που ατμίζουμε έχει κάποιες επιπτώσεις στην υγεία, συνεπώς κάνει κακό.
Το κακό είναι πολύ λιγότερο από το κάπνισμα οπότε παίρνουμε το ρίσκο και συνεχίζουμε.
Αν δεν έκανε κακό θα το προτείναμε και σε άκαπνους ή παιδιά, πράγμα που δεν κάνουμε.

Το ότι όσο ζούμε αναγκαστικά παίρνουμε και επικίνδυνες ουσίες από τον αέρα ή την τροφή δεν σημαίνει πως δεν παίζει ρόλο κάτι βλαβερό στο άτμισμα. Δεν μπορούμε να μην αναπνέουμε αλλά έχουμε επιλογή αν θα ατμίζουμε ή όχι. Δυο κακά δεν εξουδετερώνουν το ένα το άλλο!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:59 »
Συμφωνω με τα παραπανω αλλα μαλλον αυτη η προταση σου ξεφυγε ή μαλλον εννουσες κατι αλλο:


Η ποσότητα δεν έχει σχέση με το πόσο κακό μπορεί να κάνει μια ουσία.


Και βεβαια η ποσοτητα εχει σχεση με το ποσο κακο κανει μια ουσια. Υπαρχουν ουσιες τοσο τοξικες που ακομη και η ελαχιστη ποσοτητα προκαλει κακο  στην υγεια, αλλα προφανως υπαρχουν και παρα πολλες ουσιες που σε μικρη ποσοτητα/δοσολογια ειτε δε κανουν κακο ειτε κανουν λιγο ειτε κανουν και καλο σε ορισμενες περιπτωσεις σε μικρη ποσοτητα και κακο σε μεγαλυτερη. Απειρα τα παραδειγματα δε χρειαζεται να απαριθμω, θεωρω οτι το γνωριζεις αυτο, απλα εκανα το σχολιο γιατι ετσι οπως το θετεις μπορει να εξαχθουν λαθος συμπερασματα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 11, 2015, 18:00 »
Η acetyl pyrazine είναι ασφαλής για βρώση και δεν γνωρίζουμε ως τώρα να κάνει κακό στο άτμισμα.
Όπως για όλα τα πρόσθετα η τελική απόφαση για την χρήση είναι δική σου, δεν έχουμε συγκεκριμένες έρευνες στα χέρια μας.
Η ποσότητα δεν έχει σχέση με το πόσο κακό μπορεί να κάνει μια ουσία.
Το σύνολο των υγρών που ατμίζουμε έχει κάποιες επιπτώσεις στην υγεία, συνεπώς κάνει κακό.
Το κακό είναι πολύ λιγότερο από το κάπνισμα οπότε παίρνουμε το ρίσκο και συνεχίζουμε.
Αν δεν έκανε κακό θα το προτείναμε και σε άκαπνους ή παιδιά, πράγμα που δεν κάνουμε.

Το ότι όσο ζούμε αναγκαστικά παίρνουμε και επικίνδυνες ουσίες από τον αέρα ή την τροφή δεν σημαίνει πως δεν παίζει ρόλο κάτι βλαβερό στο άτμισμα. Δεν μπορούμε να μην αναπνέουμε αλλά έχουμε επιλογή αν θα ατμίζουμε ή όχι. Δυο κακά δεν εξουδετερώνουν το ένα το άλλο!


Διαφωνώ βέβαια κάθετα στο ότι η ποσότητα δεν έχει σχέση με το πόσο κακό κάνει μία ουσία στην υγεία. Δηλαδή το ίδιο είναι να χρησιμοποιείς μία "βλαβερή" ουσία π.χ. σε ποσοστό 1% και το ίδιο είναι σε ποσοστό 10%;;; Και φυσικά δεν είπα ότι το άτμισμα είναι μία αθώα συνήθεια. Είπα ότι καθένας κάνει ότι νομίζει. Δεν έρχομαι σε καμμία αντιπαράθεση, εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη. :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:36 »
Η ποσότητα δεν έχει σχέση με το πόσο κακό μπορεί να κάνει μια ουσία.
Έχετε δίκιο, δεν το έγραψα καλά: η μικρή ποσότητα (στο δικό μας μάτι) δεν δίνει καμιά βεβαίωση για το πόσο επιβλαβής είναι μια ουσία, αυτό ήθελα να πω. Το έγραψα για να τονίσω πως δεν είναι επιχείρημα ασφάλειας το "μόνο 2 σταγόνες στα 10 ml". Αυτό μπορεί να σημαίνει 1-2 σταγόνες μιας ουσίας καθημερινά και για χρόνια. Ναι ένα λίτρο την μέρα είναι χειρότερο, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας.

Μελέτες - αναλύσεις επιστημονικές ότι κάνει κακό δεν έχω δει όπως και για το σύνολο σχεδόν των υγρών που ατμίζουμε με εξαίρεση λίγων. :dontknow:
Αν αυτό είναι η άποψή σου, φίλε, οφείλω να σου πως είναι λάθος. Δεν είναι θέμα γούστου, όπως τι παγωτό προτιμάς ή αν σου άρεσε μια ταινία. Κάνουν λιγότερο κακό από το τσιγάρο. Το "δεν κάνουν κακό" απλώς είναι λάθος. Όλα τα υγρά, χωρίς εξαίρεση, εκλύουν ουσίες που ένας άκαπνος καλύτερα να μην εισπνέει. Οι μελέτες και οι αναλύσεις αυτό λένε.
Και ένα νέο μέλος δεν θέλω να πιστέψει κάτι λάθος.


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #59 στις: Ιουνίου 11, 2015, 20:42 »

Φίλε Βigsur σε παρακαλώ να μην βάζεις μόνο ένα μέρος από όσα έγραψα για να μου πεις ότι είμαι λάθος. Διάβασε καλύτερα όλη την πρόταση και όχι μόνο ένα μέρος της.

Για το αν είμαι λάθος ή δεν είμαι ο καθένας έχει την γνώμη του.  ;)
Πάντα λέω την άποψή μου και δεν συμβουλεύω τα "νεα" μέλη να την υιοθετήσουν.
Μην υποτιμάς την νοημοσύνη των συμφορουμιτών μας. :nope:
Αν εσύ έχεις υπόνοιες ή αποδείξεις ότι η πυραζίνη είναι μια ουσία που προκαλεί βλάβες στην υγεία περισσότερο από τα άλλα υγρά που ατμίζουμε, μπορείς να εκθέσεις τα στοιχεία, αν βέβαια έχεις.
Ας μην "λερώνουμε" άλλο το νήμα με άχρηστες αντιπαραθέσεις. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8454 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12