vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Drip Body (SS version) Review

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Drip Body (SS version) Review
« στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 01:35 »
Από το συντονισμό: To παρόν θέμα αποτελεί συνέχεια της Προεπισκόπησης του Drip Body.


Drip Body (SS version)


Τι είναι:
Το "Drip Body" είναι ένα πολύ χρήσιμο αξεσουάρ για τους λάτρεις του dripping.
Είναι μία στεγανή από το κάτω μέρος κατασκευή που επιτρέπει τη χρήση των 306 & 510 ατμοποιητών με μηδενικές διαρροές και μεγάλη αυτονομία.
Για όσους γνωρίζουν, είναι στην ουσία μία μετεξέλιξη του DCA.

Λειτουργεί όμως με διαφορετικό τρόπο, έχοντας ως αποτέλεσμα τη σημαντική βελτίωση
της χωρητικότητας του υγρού και την βελτίωση της ροής του αέρα στο εσωτερικό της κατασκευής.
Είναι κατασκευασμένο από SS με πάρα πολύ καλή δουλειά στα threads και στιβαρή αίσθηση.



Τα τμήματα που αποτελείται:

1) Την βάση όπου βιδώνουν και τα atomizers
2) To βασικό σώμα
3) Το πάνω καπάκι που λειτουργεί και σαν drip tip με χρήση 510 ατμοποιητών. Με χρήση των 306 θα χρειαστεί drip tip γιατί τα συγκεκριμένα
atomizers είναι πιο κοντά, με αποτέλεσμα το πάνω καπάκι να βιδώνει πιο πολύ μέσα στο βασικό σώμα και να μη μας αφήνει χώρο για να να το χρησιμοποιήσουμε ως drip tip.





Λειτουργικότητα - Σχεδιασμός:
Όπως βλέπετε και στην παρακάτω photo το σώμα του "drip Body" έχει threads πέρα ως πέρα για να του επιτρέπει,
α) Nα προσαρμόζεται σε όλα τα ύψη των atomizers
(306 & 510) με το ρυθμιζόμενο upper cap.
β) Να βιδώνει στο κάτω μέρος του η βάση στην οποία βιδώνει και το atomizer της επιλογής μας.

Σημαντικό ρόλο στην πολύ μελετημένη ροή του αέρα αλλά και τροφοδοσίας του υγρού παίζει ο τρόπος που σχεδιάστηκαν
τα air paths (αυλάκια αερισμού), τόσο στη βάση που βιδώνουν τα atomizers όσο και στο πάνω καπάκι.



Για να το συναρμολογήσουμε, παίρνουμε τη βάση, βιδώνουμε το atomizer και έπειτα την βιδώνουμε στο main body.



Τέλος, βιδώνουμε προς τα κάτω το upper cap μέχρι να έρθει σε επαφή με τα τοιχώματα του atomizer, βάζουμε drip tip και είμαστε έτοιμοι.
Στη περίπτωση χρήσης 306, τα drip tips είναι απαραίτητα μιας που τα συγκεκριμένα atomizers είναι κοντά και το upper cap βυθίζεται τέρμα
μέσα μέχρι να έρθει σε επαφή με αυτά.



Τροφοδοσία:
Η τροφοδοσία υγρού μέσα στο Drip Body γίνεται από τα air paths προς τις τρύπες που έχουν τα atomizers πάνω απο τον 510 κονέκτορα
και μετά μέσα στην αντίσταση όπου γίνεται και η ατμοποίηση.

Όσοι έχουν ασχοληθεί με dripping σε 901/510 με τη χρήση drip shield θα καταλάβουν ότι η φιλοσοφία είναι σχεδόν η ίδια.

Όταν ρουφάμε λοιπόν από το drip tip, 'ζητάμε' στην ουσία το υγρό που είναι αποθηκευμένο (από over drip) ανάμεσα στον εσωτερικό σωλήνα (upper cap)
και στον εξωτερικό (main body).



Εντυπώσεις:
Πρόκειται για μία πολύ σημαντική εξέλιξη στον χώρο του dripping και για εμένα προσωπικά προσφέρει σημαντικές βελτιώσεις και πλεονεκτήματα
σε σχέση με τα DCA και τον τρόπο που λειτουργούν.

Η αυτονομία είναι πολύ μεγαλύτερη και όπως είπα και πριν, η ροή του αέρα, σαφώς πολύ πιο μελετημένη.
Μέχρι στιγμής έχω κάνει 4 ml χωρίς τη παραμικρή υποψία καμένου ή υπο-τροφοδοσίας.
Τέλος το θεωρώ απαραίτητο αξεσουάρ για τους λάτρεις του dripping.


Συγκρίσεις μεγεθών:
Σε σύγκριση με το DCA απο Good Sense Vapor και με το SS DCA απο Craven:



Σε σύγκριση με άλλους γνωστούς επισκευάσιμους και μη ατμοποιητές:



"Πώς θα είναι πάνω στο μοντάκι μου?":
Παρακάτω σας έχω photos σε μερικά απ τα μοντάκια μου, το καθένα με διαφορετική διάμετρο (από 14 μέχρι 23 mm διάμετρο),
για να καταλάβει ο καθένας πως θα κάτσει 'αισθητικά' στο δικό του.
Πάμε λοιπόν απ' το χοντρότερο, στο λεπτότερο:











Μειονέκτημα και σημαντική προειδοποίηση:
Ο πόλος του Drip Body δεν έρχεται προ συναρμολογημένος. Είναι μία πολύ εύκολη διαδικασία που μου πήρε λιγότερο από 1 λεπτό.
Κάποιος όμως που δεν έχει πολύ επαφή με το αντικείμενο θα μπορούσε να δυσκολευτεί και το να μην έρχεται με έτοιμο στημένο πόλο είναι
μειονέκτημα. Μπορεί κάποιος να μη το βάλει σωστά (να ξεχάσει 1 από τα 2 λαστιχάκια) και να έχει διαρροές και κάποιος άλλος να μη μπορεί
να το τοποθετήσει καθόλου.

Με το που θα το πάρετε, καθαρίστε το, βράστε το και δε ξέρω και εγώ τι άλλο γιατί η μαυρίλα και τα υπολείμματα από τα υγρά επεξεργασίας
του ατσαλιού ήταν τόσα πολλά που καθάριζα καμιά ώρα. Ήταν πολύ δύσκολο να φύγουν όλα απο τα εσωτερικά σπιρώματα!
Μην ξεχνάτε ότι όλα αυτά έρχονται σε άμεση επαφή με το υγρό σας και είναι ΣΙΓΟΥΡΑ βλαβερά.

Διάθεση: http://www.vape4me.de
Τιμή: 24.37 EUR με προ παραγγελία (υπολογίστε 3-4 EUR παραπάνω για όταν αρχίσει η διάθεση)

Περισσότερα σε λίγες μέρες... :)


Τροποποίηση τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2013, 21:42 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:01 »
Αντιλαμβάνομαι, οτι σε περίπτωσιν υπερτροφοδοσίας, γλυτώνουμε την πλημμύρα μεν, αλλα ο υγρός, πάει στα πλάγια και γύρω γύρω και κάθεται και μας κοιτάει με μάτια λάγνα.
Σε τέτοια περιπτωσιν λοιπόν, και λόγω λαγνείας, παίζει μπουρμπουλήθρα?
 :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:07 »
Αυτό που παρατήρησα Alex είναι οτι έχει μειωθεί απίστευτα το φαινόμενο της μπουρμπουλήθρας σε τούτονα.

Σε περίπτωση over drip έχεις μπουρμπουλήθρα για λίγο, αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα που το έχεις όρθιο, φαίνεται πως το υγρό
'βρίσκει' τον δρόμο του ανάμεσα στους σωλήνες με αποτέλεσμα να μειώνεται τρομερά το φαινόμενο!

Πάντα σε σύγκριση με τα DCA και όλα τα drip shields της αγοράς που έχω δοκιμάσει συμπεριλαμβανομένων και των Siam (Precise και adapter).
Βέβαια τα Siam δε τα βάζω καν στο παιχνίδι μιας που δεν είναι στεγανά.

H διαφορά είναι μεγάλη και αισθητή. Μαγικά δεν γίνονται βέβαια..

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:11 »
Καλά είναι! Το θέμα είναι να κάνει για άτσαλους ντρίπαρες σαν κι εμένα, που ντριπάρουμε βλέποντας ταινιά και "μια δυο, πωωω ρε τι πλανο ήταν αυτό... που ήμουνα? 6-7? ωχ...." κλπ κλπ κλπ !! :idiot1: :idiot1: ;D ;D :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:13 »

Αυτό θα πει dripp-άρισμα 16 προς 9!  :))

Καπάρωσέτονα! Σχωράει, σχωράει!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:25 »
Ειναι δηλαδή κατα κάποιον τρόπο ένα AFS (auto feeding system)? Γιατί εμένα μου έφερε στο μυαλό το Fog αλλα χωρίς τα προβλήματα του fog και ασφαλως σε πολυ μικροτερο μέγεθος...
Πόσο υγρο χωράει? Και που το βρίσκει κανεις? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:29 »
Εδώ το μικρό, και εδώ το μεγάλο. Δεν ξέρω για αλλού.

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:29 »
Αν και γνωρίζω το Fog, δεν το είχα ποτέ και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.. :dontknow:
Χωράει λίγο λιγότερο από 1 ml αλλά υπάρχει και πιο 'παχουλή' έκδοση με περισσότερη χωρητικότητα.

Το βρίσκουμε με προπαραγγελία στο http://www.vape4me.de/en/   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:30 »
το κορμι του evic, ποιο ειναι ?

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:31 »
Το bod από Leo.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:34 »
το Fog ήταν παρόμοιας φιλοσοφίας αλλα αντι για εσωτερικό "σωλήνα" χρησιμοποιούσε το ίδιο το σώμα του ατμοποιητή και έναν αποστάτη που στεγανοποιούσε απο πάνω τον ατμοποιητη..., το υγρο δηλαδη βρισκοταν μεταξυ εξωτερικου τοιχώματος του ατμοποιητη και εσωτερικου τοιχώματος του σώματος του Fog.. Η τροφοδοσια γινοταν απο τις οπές αερισμού του 510 που χρησιμοποιούσες, απο κάτω δηλαδή αλλά είχε αρκετά προβλήματα υποπίεσης..ηταν αρκετα δυστροπο αλλα οταν σου καθοταν έβγαζε απίστευτες ποσοτητες ντουμανιου και χωρουσε αρκετό υγρο...

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:37 »
Μοιάζει πολύ τότε σαν φιλοσοφία..
Δεν έχω δοκιμάσει να το φτάσω στα άκρα από άποψη χωρητικότητας λόγω του ότι δεν μου αρέσει η μπουρμπουλήθρα.

Θα το κάνω όμως για να δω πως συμπεριφέρεται με 1 ml ανάμεσα στα τοιχώματα..  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:40 »
παιδια άσχετο αλλα θα το πώ: στο βιντεάκι που εχουν αναρτημενο στην σελίδα τους οι vape4me πρόσεξα κάτι...


Ο Scott έφτιαξε τα δόντια του!!!



 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:




Υ.γ. στο site λέει πως ο μεγάλος χωράει 1ml... αρα ο "μικρος" θα χωραει καπου μισο?

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:46 »
 :))  Ναι έχει μερικούς μήνες..

Το site είναι οτι να ναι.. Και στα 2 λέει ότι χωράνε 1ml.
Είναι αδύνατον όμως το μεγάλο να χωράει μόνο 1ml μιας που στο δικό μου βλέπω να το παίρνει άνετα.

Υπολόγισε 1 ml για το μικρό και 2+ για το μεγάλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2013, 02:57 από s0undc10ud »

Απ: Drip Body (SS version) Review
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 03:00 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IuyTuFFS1oM[/youtube]


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14346.msg532377.html#msg532377

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180380 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534955 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12