vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, bloodlessz

Twitter

Ατμικη βαση: PG or VG?

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Ατμικη βαση: PG or VG?
« στις: Οκτωβρίου 26, 2010, 16:08 »
τι χρησιμοποιειτε στις αναμιξεις σας;
για ποιο λογο;
απο που τα αγοραζετε;

 :)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 26, 2010, 17:07 »
τι χρησιμοποιειτε στις αναμιξεις σας;
για ποιο λογο;
απο που τα αγοραζετε;

 :)
VG 36mg HG σκέτη απολύτως χωρίς καμία πρόσμιξη αρώματος γιατί απλούστατα με κούρασαν υγρά με γεύσεις που γενικά κάποια στιγμή όλες μπουχτίζουν.Για σκέψου το ΚΤ....είχε γεύση?....όχι........ σε μπούχτιζε?.....όχι ......Και γιατί 36 mg νικοτίνη?......γιατί ατμιζω πολύ λιγότερο υγρό σε ποσότητα και γιατί δεν μου πέρασε πότε απο το μυαλό εδώ και 4 μήνες να κάνω ΚΤ...ακόμα και στις πιο δύσκολες φάσεις της ζωής μου.
Και οσο για την ποσοτητα νικοτίνης που εισέρχεται μέσα μου αμφιβάλω πολύ μα πάρα πολύ ότι παίρνω την νικοτίνη που έπαιρνα από ένα πακέτο κολοτσιγαρα.Το συμπέρασμα καθαρά δικό μου απο τις παρενέργειες που είχα όταν κάπνιζα δυόμιση πακέτα την ήμερα βαρια μα πολυ βαρια τσιγαρα.............δυσπνοια, ταχυκαρδιες,τρέμουλα κτλ κτλ                 

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 26, 2010, 17:32 »
προς τα εκει κατευθυνομαι και γω, καθως πολυ δυσκολα πλεον τα αρωματικα υγρα δε με μπουχτιζουν  : :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 26, 2010, 17:42 »
Και εγώ παιδιά προς τα εκεί πάω.
Με βλέπω όμως για καθαρή PG και αραίωση στα 24ml.
Γευστικά βέβαια η VG, για τα δικά μου γούστα, είναι ανώτερη...

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 26, 2010, 17:46 »
απο θεμα υγειας, υπαρχει διαφορα μεταξυ PG & VG?

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 26, 2010, 17:55 »
και τα 2 καλα ειναι.κανενα προβλημα δεν ειχε κανενας μας

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 26, 2010, 21:19 »
VG 36mg HG σκέτη απολύτως χωρίς καμία πρόσμιξη αρώματος γιατί απλούστατα με κούρασαν υγρά με γεύσεις που γενικά κάποια στιγμή όλες μπουχτίζουν.Για σκέψου το ΚΤ....είχε γεύση?....όχι........ σε μπούχτιζε?.....όχι ......Και γιατί 36 mg νικοτίνη?......γιατί ατμιζω πολύ λιγότερο υγρό σε ποσότητα και γιατί δεν μου πέρασε πότε απο το μυαλό εδώ και 4 μήνες να κάνω ΚΤ...ακόμα και στις πιο δύσκολες φάσεις της ζωής μου.
Και οσο για την ποσοτητα νικοτίνης που εισέρχεται μέσα μου αμφιβάλω πολύ μα πάρα πολύ ότι παίρνω την νικοτίνη που έπαιρνα από ένα πακέτο κολοτσιγαρα.Το συμπέρασμα καθαρά δικό μου απο τις παρενέργειες που είχα όταν κάπνιζα δυόμιση πακέτα την ήμερα βαρια μα πολυ βαρια τσιγαρα.............δυσπνοια, ταχυκαρδιες,τρέμουλα κτλ κτλ               
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ σε αυτά που λέει ο φίλος Βαγγέλης και ο φίλος Κώστας παρακάτω.
Εγώ ΚΑΙ vg ΚΑΙ pg στα 24mg σκέτη, μερικές φορές 3-4 σταγόνες βανίλιας από flavourarts για να σπάει η μονοτονία.
Πάντως παρατήρησα ενώ είχα πέσει στα 11mg, οτι τελικά τα 24 είναι το νούμερο που μου ταιριάζει.
Μια χαρά πάει το άτμισμα καμία επαφή ή ανάγκη για κανονικό τσιγάρο :)

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 27, 2010, 00:27 »
Σε οσους χρησιμοποιουν φιλτρο ή ακομα περισσοτερο τον εξελιξης θα προτεινα PG καθως ειναι πιο λεπτορευστο και θα εχουν καλυτερη ροη.
Στο ντριπινγκ λογικα βαζεις οτι θελεις. Ισως στα ντριπ-τιπς το PG να ειναι καλυτερο γιατι πεφτουν πιο γρηγορα οι σταγονες και ετσι δεν πινεις υγρο.
Προσωπικα ατμιζω σχεδον αποκλειστικα VG. Apo υγρα παντα προτιμω τις πολυ απαλες γευσεις που δεν κουραζουν ή μπουχτιζουν .Οταν φτιαχνω υγρο παντα βαζω μικρη ποσοτητα αρωματος. Σκετη βαση για μενα δεν ατμιζεται.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 27, 2010, 07:28 »
Σωστός ο Γιώργος  :thumpup:
Πάντως σκέτη βάση (κυρίως vg) την ατμίζω άνετα, αν και με λίγο άρωμα είναι καλύτερη σε γεύση κάποιες φορές  :yes:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 17:29 »
Σκετη βαση ακομα δεν εχω δοκιμασει... Υγρα ετοιμα εχω κανει αρκετα και με pg και με vg. Αυτο που νομιζω πια ειναι οτι, αν και η vg μου αρεσει περισσοτερο, ειναι ΄υπευθυνη΄ για την γευση καμμενου. Ειχα λιγο καιρο να κανω vg υγρο και δοκιμασα ξανα χτες με εναν LR901. Παντα χρησιμοποιω φιλτρακι. Πολλες φορες μου ρθε γευση καμμενου και καθε λιγο και λιγακι σταζω στο φιλτρακι υγρο. Γι αυτο μαλλον καταληγω στην pg. Δεν ειναι τοσο παχυρευστη και γι αυτο εχει πολυ καλυτερη ροη

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 18:14 »
Σκετη βαση ακομα δεν εχω δοκιμασει... Υγρα ετοιμα εχω κανει αρκετα και με pg και με vg. Αυτο που νομιζω πια ειναι οτι, αν και η vg μου αρεσει περισσοτερο, ειναι ΄υπευθυνη΄ για την γευση καμμενου. Ειχα λιγο καιρο να κανω vg υγρο και δοκιμασα ξανα χτες με εναν LR901. Παντα χρησιμοποιω φιλτρακι. Πολλες φορες μου ρθε γευση καμμενου και καθε λιγο και λιγακι σταζω στο φιλτρακι υγρο. Γι αυτο μαλλον καταληγω στην pg. Δεν ειναι τοσο παχυρευστη και γι αυτο εχει πολυ καλυτερη ροη

βγάλε λιγο εξω το μπαμπακάκι απο το φιλτρο για να έχει καλύτερη επαφή στην γέφυρα στο 901lr.
μερικοί 901lr έχουν την γέφυρα λιγο ποιο μεσα από το κανονικό(σε παλιά παρτίδα), και δεν κάνει καλη επαφη το μπαμπακι στην γεφυρα με αποτέλεσμα να σου έρχετε η καίλα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 22, 2010, 21:04 »
Παράθεση
Σκετη βαση ακομα δεν εχω δοκιμασει... Υγρα ετοιμα εχω κανει αρκετα και με pg και με vg. Αυτο που νομιζω πια ειναι οτι, αν και η vg μου αρεσει περισσοτερο, ειναι ΄υπευθυνη΄ για την γευση καμμενου. Ειχα λιγο καιρο να κανω vg υγρο και δοκιμασα ξανα χτες με εναν LR901. Παντα χρησιμοποιω φιλτρακι. Πολλες φορες μου ρθε γευση καμμενου και καθε λιγο και λιγακι σταζω στο φιλτρακι υγρο. Γι αυτο μαλλον καταληγω στην pg. Δεν ειναι τοσο παχυρευστη και γι αυτο εχει πολυ καλυτερη ροη
Η VG θέλει οπωσδήποτε αραίωση 10 - 20 % με νερό απιονισμένο (αυτό που πουλάνε στα super market για σιδέρωμα)
αλλιώς επειδή είναι πυκνόρευστο έχει πρόβλημα στην τροφοδοσία της γέφυρας, γι αυτό έχεις αίσθηση καμένου, οι LR δεν συγχωρούν το στέγνωμα του ατμο

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 23, 2010, 09:50 »
Μάλλον θα πάω να αγοράσω απιονισμένο νερό Abet ... Μέχρι τώρα έκανα τις μίξεις μου με 70% PG και 30% καθαρή VG χωρίς προβλήματα στην ρευστότητα και στους ατμο ... Θα δοκιμάσω με αραίωση στην VG για να δω εαν θα έχω διαφορετικό αποτέλεσμα στο ντουμάνι :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 23, 2010, 12:39 »
βγάλε λιγο εξω το μπαμπακάκι απο το φιλτρο για να έχει καλύτερη επαφή στην γέφυρα στο 901lr.
μερικοί 901lr έχουν την γέφυρα λιγο ποιο μεσα από το κανονικό(σε παλιά παρτίδα), και δεν κάνει καλη επαφη το μπαμπακι στην γεφυρα με αποτέλεσμα να σου έρχετε η καίλα.

Μακαρι να φταιγε αυτο... Οταν πνιγω το φιλτρακι στο υγρο για 3-4 τζουρες ειναι οκ τα πραγματα. Μολις ομως στεγνωσει λιγο το μερος του φιλτρου που ερχεται σε επαφη η γεφυρα τοτε ερχεται γευση καμμενου. Μαλλον εχει να κανει με την ρευστοτητα του συγκεκριμενου υγρου σε συνδυασμο με τον LR901, γιατι στους απλους 901 δεν μου το κανε. Βεβαια δεν βοηθαει στο οτι λιγο πολυ θελω να παιρνω απανωτες ντζουρες και ετσι δεν προλαβαινει να κατεβει και το υγρο. Αυτη ειναι η μονη λογικη εξηγηση που δινω. Θα συμφωνησω οτι η vg ισως τελικα να ειναι πιο γευστικη, αλλα η πυκνοτητα της δεν βοηθαει και πολυ αν χρησιμοποιεις φιλτρο, σε αυτο τον τομεα υπερεχει η pg.

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Ατμικη βαση: PG or VG?
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 23, 2010, 13:13 »
Νομίζω ότι σκέτη βάση με pg με νικοτίνη ατμίζεται άνετα.Εγώ χρησιμοποιώ σκέτη η και σε συνδυασμό με λατάκια!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364