vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

241 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, ipomonias, john@kis, tasos1976, Ελένη Π, Cloune, ramon

Twitter

Oddity by Tobeco rebuildable atomizer

Αποσυνδεδεμένος xristos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #135 στις: Αυγούστου 13, 2013, 10:50 »
ποιο ακριβώς λέτε;;; εμένα έχει δυο μαύρα

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #136 στις: Αυγούστου 13, 2013, 12:12 »
Μεταξυ των 2 καπακιων που εχω σημειωμενα με κοκκινο .

Αποσυνδεδεμένος xristos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #137 στις: Αυγούστου 13, 2013, 19:53 »
γι΄αυτο δεν μπορούσα να το βρω,εμένα δεν έχει τέτοιο καπάκι


το κομμάτι που έχεις στην φωτογραφία σε εμένα είναι ενιαίο και από μέσα έχει δυο μικρά μαύρα o-ring

υπερχείλιση μου κάνει μέσα,εκεί που βιδώνει με το mod
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2013, 21:18 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #138 στις: Αυγούστου 13, 2013, 20:37 »
Φίλε μου από τη στιγμή που το καπάκι σου είναι ενιαίο απλά θα προσπαθήσω να σου πω μια λύση.


1) Βάλε ένα oring κάτω από το δαχτυλίδι σφιγκτήρα και πάνω από τη βάση που βιδώνει το housing. Αν η καμπάνα σου πάντα έχει το περιθώριο να σηκωθεί λίγο πιο ψηλά. Αυτό θα μειώσει τη πιθατότητα να περάσει υγρό όπως βιδώνεις το καπάκι σου στο γέμισμα λόγω πίεσης.


2) Όπως βλέπω το τανκάκι είναι διάφανο. Γέμισε το τόσο όσο, ώστε όταν τον γυρνάς ανάποδα να αφήνει τη γραμμή δαχτυλίδι-καμπάνα χωρίς υγρό (εάν είναι εφικτό και δεν εκμηδενίζει την αυτονομία σου). Πιάσε το καπάκι μισή στροφή και γύρνα τον ανάποδα. Όταν το υγρό σου δείχενι να είναι κάτω από το επίπεδο της γραμμής που έλεγα βίδωσε το υπόλοιπο καπάκι. Άνοιξε την καμπάνα σου έτσι (ανάποδα) όσο και όταν θες. Λογικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος xristos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #139 στις: Αυγούστου 13, 2013, 22:08 »
exispathi έβαλα ένα διαφανές oring  (που είχε μέσα στο κουτί ) κάτω από το δαχτυλίδι και ένα από τα μικρά μαύρα oring μέσα στην καμπάνα και βελτιώθηκε αρκετά,σ' ευχαριστώ για την βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #140 στις: Αυγούστου 19, 2013, 18:08 »
Λόγω του ότι δεν μπορώ να κάνω τροποποίηση προηγούμενου μηνύματος, πρέπει να πω το εξής...

Τελικά ο  Oddy από Fastteck με το ενιαίο καπάκι, δεν είναι πεταμένα λεφτά... :yes:
Ατμίζει αξιοπρεπέστατα σε όλους τους τομείς!!!

Εχει τα ζητήματά του βέβαια, αλλα στα χέρια κάποιου έμπειρου χρήστη, θα δουλέψει με πολύ ικανοποιητική απόδοση!!!
Θα διορθώσω λοιπόν και θα πω... Αν πιάνουν τα χέρια σας, και μπορείτε να διορθώσετε τουλάχιστον το πρόβλημα του παξιμαδιού που μπαίνει εσωτερικά στο κεραμικό, τότε ΔΕΝ θα είναι πεταμένα λεφτά... Αν δεν είστε τύπος που του αρέσουν οι βελτιώσεις ενός αντικειμένου ή δεν μπορείτε να το κάνετε, τότε απλά προσπεράστε!!!
Αν και θα παραγγείλω στο μέλλον το παξιμάδι του Οδυσσέα, για να δώ αν ταιριάζει...

Αν πάντως ατμίζει έτσι αυτό, δηλαδή πώς ατμίζει ένας Οδυσσέας?  :confused1:
Μάλλον με την ερώτηση θα μείνω!! :))


Edit: τα δυο μαύρα όρινγκ που υποτίθεται ότι μπαίνουν πάνω από την καμπάνα, στο mouthpiece ΔΕΝ τα έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Καμμία διαρροή δεν έχω χωρίς αυτά... Ή καλύτερα δεν έχω καμμία διαρροή γενικώς!
Καμμία μπουρμπουλήθρα επίσης κατά την άτμιση!

Το γέμισμα το κάνω ξεβιδώνοντας τη βάση από το κλίαρ κρατώντας ανάποδα τον ατμοποιητή. Τραβάω για να αφήσω κάποιο κενό, χωρίς όμως να βγει το mouthpiece από το όρινγκ του πάνω καπακιού, και χρησιμοποιώντας μπουκαλάκι με βελόνα, γεμίζω εώς ότου να δώ το υγρό από το κλίαρ κοιτώντας από τα πλάγια. Μετά, βιδώνω σιγά σιγά τη βάση, και έτοιμος.



Επίσης, αν μετά την πλήρωση το χτυπήσουμε ανάποδα σε μια χαρτοπετσέτα κάποιες φορές, μηδενίζουμε την πιθανότητα οποιαδήποτε διαρροής. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2013, 00:03 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #141 στις: Αυγούστου 19, 2013, 23:35 »
Εμένα μου κάνει εντύπωση πόσο καλά σχεδιασμένος τόσο σε υλοποιηση όσο και σαν αρχή λειτουργίας είναι ο πρωτότυπος ατμοποιητής από τον Θανάση, ακόμα και ένα κακέκτυπο τελικά δουλεύει καλά......ειδικά αν υπολογίσουμε πότε σχεδιαστηκε και τι υπήρχε τότε.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #142 στις: Αυγούστου 20, 2013, 00:03 »
Έτσι όπως τα λες slammer!!! :yes:


Το αναφέρω και πιο πάνω στο πόστ μου!!!
Καθώς επίσης, να πω ότι έχω μπει στο τρυπάκι να σκέφτομαι ότι θα ήθελα πάρα πολύ έναν γνήσιο!! ;)

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #143 στις: Αυγούστου 20, 2013, 00:52 »
Ρε παιδια επιδει καπου το εχασα για πειτε μου.......


Odysseus------O γνησιος
Nautilus v2-----O κλωνος
Oddity ----------Ο κλωνος του κλωνου
Mythic----------- AΥΤΟΣ ΠΑΛΙ ΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ ΕΙΝΑΙ  :) 
http://vapormania.gr/index.php?route=product/product&path=60_110&product_id=436

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #144 στις: Αυγούστου 20, 2013, 00:55 »

Εχω την εντύπωση ότι Mythic = Tobeco
απλά το όνομα είναι της vapormania

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #145 στις: Αυγούστου 20, 2013, 01:04 »
και γω αυτο νομιζα απλα η αρχικη τιμη(την εχουν κατεβασει τωρα) με ψιλομπερδεψε.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #146 στις: Αυγούστου 22, 2013, 18:52 »
Λοιποοοόν.... :)

Επανέρχομαι με μια φωτό που περιέχει τις τρεις μετατροπές που χρειάζεται για να δουλέψει ο Oddy από Fasttech.



1. Η τρύπα του ceramic housing ανοίχτηκε από 4 χιλιοστά σε 4,5 χιλιοστά.
   Αυτό έγινε, γιατί το διαφανές πλαστικάκι - μονωτικό μετά από την πρώτη κι όλας χρήση έγινε χάλια, όπως βλέπετε μιας και το έχω πάνω στο ceramic housing. Με τη διεύρυνση της τρύπας πλέον το διαφανές πλαστικάκι - μονωτικό δεν έχει πια πρόβλημα. Τώρα που τον ξανασέταρα, χρησιμοποίησα το ίδιο (χάλια) διαφανές πλαστικάκι. Δεν έχει πια κανένα πρόβλημα :)

2. Χρησιμοποίησα το όρινγκ που βλέπετε στο center post, γιατί....
    Το παξιμάδι εσωτερικά του κεραμικού, για ένα περίεργο τρόπο, δεν βιδώνει όσο θα έπρεπε, οπότε ο πόλος πάντοτε είναι χαλαρός σε σχέση με το επισκευάσιμο τμήμα. Οταν λοιπόν βιδώσουμε το επισκευάσιμο τμήμα στη βάση, ο κεντρικός πόλος (μιας και δεν είναι σφιχτός) παρασύρεται και μας χαλάει το σετάπ. Με τη χρήση του όρινγκ, μπορούμε να σφίξουμε πλέον καλά τον κεντρικό πόλο στο ceramic housing ;), χωρίς να υπάρχει κύνδυνος να βραχυκυκλώσει ο κεντρικός πόλος στο επισκευάσιμο τμήμα. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί για όρινγκ, το αυθεντικό μονωτικό πλαστικό (μαύρο) του Οδυσσέα. ;)

3. Αρχικά το παξιμάδι που βιδώνει μέσα στο κεραμικό ήταν έτσι...



Οπότε με τον τροχό και πέτρα κοπής για inox έκανα την χαραγή με τη βοήθεια της οποίας μπορώ πλέον να σφίξω το παξιμάδι όσο θέλω.

Αυτά τα λίγα...

Edit : μετά από αυτές τις μετατροπές, αυτό που μένει πλέον σαν μειονέκτημα, είναι ο τρόπος πλήρωσης (τον οποίο δείχνω σε προηγούμενο ποστ ... Ευχαριστώ τους φίλους συνατμιστές που μου είπαν αυτό τον τρόπο πλήρωσης μέσω του νήματος :respect:) και το ότι η καμπάνα θέλει λίγο προσοχή στο ξεκίνημά της όταν τη βιδώσουμε στο ceramic housing, μιας και τα σπειρώματα γρατζουνάνε αρκετά. Δεν είναι βούτυρο όπως πχ ήταν τα σπειρώματα στον Ιθάκα που είχα. Αλλά είναι και λογικό... Κάνει μόνο 13 περίπου ευρώ!!
Επίσης... Ολα είναι SS!! Σκληρά, και δεν άφησαν καμμία μαυρίλα στα χέρια κατα την μετατροπή.

Τον ξανασέταρα με ένα χρησιμοποιημένο τριμμένο φυτίλι για δοκιμή, και μου έδωσε πάρα πολύ καλή γεύση. Οταν βρεθώ σπίτι, θα τον σετάρω κανονικά.
Με έχει αφήσει άφωνο η ατμιστική επίδοση του συγκεκριμένου φτηνοατμοποιητή!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2013, 19:41 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #147 στις: Αυγούστου 25, 2013, 14:56 »
Τα καταφερα και ατμιζει υπεροχα !!! Ανακεφαλαιωση αλλαγη στο πανω καπακι διαφανου ο-ring με το μαυρο που εχει πανω στην καμπανα και γεμισμα απο κατω . Παρατηρηση χωρητικοτητα 1.5 μλ μικρη για το μεγεθος του αλλα με την τιμη και την αποδοση του δεν κανω παραπονα . :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xristos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #148 στις: Αυγούστου 31, 2013, 02:07 »
τελικά τον κατάφερα και εγώ με μικρές μετατροπές να τον κάνω να δουλέψει αρκετά καλά,ένα πλαστικό o-ring κάτω από την ροδέλα και διπλό φιτίλι και ο Κινέζικος oddy δουλεύει θαυμάσια  :) :) 

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Oddity by Tobeco rebuildable atomizer
« Απάντηση #149 στις: Αυγούστου 31, 2013, 08:16 »
Εκτος απο Vapormania τον φερνει  καποιος αλλος στην Ελλαδα? Μου επεσε και ραγισε το πλαστικο τζαμακι  :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13886 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa