vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τα φωτα σας παρακαλω....

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 15, 2010, 21:29 »
Απο προσωπική εμπειρία, και αφού είμαι και εγώ fun των lr, μπορώ να σου πώ ότι κάπου εκεί παίζει η διάρκεια σε ότι αφορά το χτύπημα και το ντουμάνι.  Περίπου στις 1 - 2 εβδομάδες. (αναλόγως).
Απο εκεί και πέρα, ναι μεν ατμίζεις, αλλά χαλαρά..
Οι απλοί, έχουν άλλη φιλοσοφία.  Αργά και σταθερά.. :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 15, 2010, 21:35 »
Παράθεση
Καμμια ιδεα?  ειναι  ετσι  παντα  ή  απλα  ημουν  λιγο  ατυχος..
Απο δική μου πείρα οι LR μέχρι τώρα έχουν κρατήσει πιο πολύ από τους απλούς
Μέσος όρος 3 βδομάδες
Με τους απλούς σπάνια είχα απόδοση πάνω απο τη 2η βδομάδα

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 01:20 »
Απο δική μου πείρα οι LR μέχρι τώρα έχουν κρατήσει πιο πολύ από τους απλούς
Μέσος όρος 3 βδομάδες........
το ίδιο έλεγα κι εγώ. Ομως μάλλον αναθεωρώ.
4 LR τώρα τελευταία δεν πήγαν πάνω απο δύο ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Τα φώτα σας.... ξανα
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 03:06 »
Είμαι  νέος ατμιστής (45ημερών) και εξαρχής σταμάτησα το κτ (20+χρόνια καπνομηχανή). Ομως μου φαίνεται ότι το άτμισμα είναι ακριβό σπόρ. Σ' αυτό το διάστημα έχω κατατσρέψει 2,5 atomizer, 2 μπαταρίες, 1 passthrough. Εχω δε αγοράσει evo με 3 μπαταρίες, 3 ατμιστές, eGo με 2 μπαταρίες και 3 atomizer κ.α. , αρκετά μπουκαλάκια που μερικά απο αυτά δεν θα τα χρησιμοπιήσω ποτε. Η καταστροφή των άνταλλακτικων όφείλεται ενα μέρος στην αγωνία μου να αντικαταστήσω το τσιγάρο, αλλα και ενα μέρος στην κατασκευή τους. Το φορουμ με βοήθησε να γλιτώσω από μερικά χρήματα και δοκιμές.   Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι κάνω λάθος για να μην χρειάζεται κάθε ενάμιση μήνα να κάνω παραγγελίες atomizer, μπαταρίες, υγρά, φίλτρα κ.λπ., αλλα να πάω σε πιο μακροπρόθεσμη βάση τεσσάρων πέντε μηνών. Να μπώ σε  μια ρουτίνα, να μην ψαχνομαι κάθε μέρα είναι κουραστικο.
Επίσης, πως να καταλήξω σε ένα υγρό που κάνει για ένα βαρύ καπνιστή. Τη νικοτίνη δεν την ανεβάζω πάνω από 9mg.
ευχαριστώ πολύ ... :wall:
Υστερόγραφό: Το κανονικό τσιγάρο δεν το ξαναρχίζω, και συμβουλεύω όποιον δεν έχει δοκιμάσει το ητ, όχι να το δοκιμάσει, να το ξεκινησει άμεσα.
     
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2010, 03:41 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Τα φώτα σας.... ξανα
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 05:51 »
Είμαι  νέος ατμιστής (45ημερών) και εξαρχής σταμάτησα το κτ (20+χρόνια καπνομηχανή). Ομως μου φαίνεται ότι το άτμισμα είναι ακριβό σπόρ. Σ' αυτό το διάστημα έχω κατατσρέψει 2,5 atomizer, 2 μπαταρίες, 1 passthrough. Εχω δε αγοράσει evo με 3 μπαταρίες, 3 ατμιστές, eGo με 2 μπαταρίες και 3 atomizer κ.α. , αρκετά μπουκαλάκια που μερικά απο αυτά δεν θα τα χρησιμοπιήσω ποτε. Η καταστροφή των άνταλλακτικων όφείλεται ενα μέρος στην αγωνία μου να αντικαταστήσω το τσιγάρο, αλλα και ενα μέρος στην κατασκευή τους. Το φορουμ με βοήθησε να γλιτώσω από μερικά χρήματα και δοκιμές.   Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι κάνω λάθος για να μην χρειάζεται κάθε ενάμιση μήνα να κάνω παραγγελίες atomizer, μπαταρίες, υγρά, φίλτρα κ.λπ., αλλα να πάω σε πιο μακροπρόθεσμη βάση τεσσάρων πέντε μηνών. Να μπώ σε  μια ρουτίνα, να μην ψαχνομαι κάθε μέρα είναι κουραστικο.
Επίσης, πως να καταλήξω σε ένα υγρό που κάνει για ένα βαρύ καπνιστή. Τη νικοτίνη δεν την ανεβάζω πάνω από 9mg.
ευχαριστώ πολύ ... :wall:
Υστερόγραφό: Το κανονικό τσιγάρο δεν το ξαναρχίζω, και συμβουλεύω όποιον δεν έχει δοκιμάσει το ητ, όχι να το δοκιμάσει, να το ξεκινησει άμεσα.
   

Καλως ηρθες φιλε στην παρεα του e-kapnisma. Απο την στιγμη που...αποφασισες να μπεις στον χορο, θελοντας και μη θα χορεψεις :)
Καταρχην οσο αφορα την μπαταρια, πιστευω οτι η ego ειναι οτι καλυτερο υπαρχει. Εχω τετοια μπαταρια που την εχω φορτισει περιπου 70 φορες και ακομα αντεχει. Η διαρκεια της ειναι τουλαχιστον ικανοποιητικη. Εκτος και αν πας σε μοντες. Δεν της κανω καποια ιδιαιτερη μεταχειριση. Προσεχω παντα να την φορτιζω οταν εχει αδειασει τελειως (για αυτο εχω 2), δεν την σφιγγω πολυ στον φορτιστη και σκουπιζω οσο υγρο μαζευεται στον πολο της. Για τους ατμο, ειναι μια πονεμενη ιστορια, η αληθεια ειναι οτι δεν κρατανε πολυ. Καποιο αναφερουν οτι τους παει ακομα και μηνα, προσωπικα δεν το δεχομαι αυτο. Αν ατμισω 20ml υγρου με τον ιδιο ατμο, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Υπολογιζε λοιπον 4-6 ατμο το μηνα περιπου. Με τα υγρα και εκει υπαρχουν δυσκολιες, αφου συνεχως βγαινουν καινουργιες γευσεις. Καλο ειναι να μην παιρνουμε ποσοτητες, ειδικα οταν προκειται για νεα γευση. Οσο λιγοτερα ml, τοσο το καλυτερο. Δοκιμαζουμε πρωτα κι αν μας αρεσει, τοτε παιρνουμε μεγαλυτερη ποσοτητα. Υγρο που να κανει για βαρυ κανπιστη και να μην ειναι πανω απο 9mg, αν υπαρχει πες το και σε μας :) Εγω ειμαι αναμεσα στα 11-18mg, αλλα μερικες φορες χτυπαω και 24αρι για να καταλαβω κατι. Οσον αφορα τις αγορες σου, πιστευω οτι θα μπορουσες να τις κανεις καθε διμηνο ας πουμε. Να υπολογισεις δηλ. ποσους ατμο, μπαταριες, φιλτρα και υγρα θελεις για ενα διμηνο. Δεν λεω για παραπανω, γιατι υπαρχει το ρισκο π.χ. να σου βγουνε σκαρτοι οι ατμο, ή να βαρεθεις να ατμιζεις το ιδιο υγρο συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 08:21 »
Φίλε καλώς μας ήρθες :)
Ναι, δεν κρατάνε πολύ οι ατμ, είναι αλήθεια.
Αν όμως έβαζα εγώ υγρό στα 9mg, πιθανότατα να έπρεπε να τους αλλάζω κάθε μέρα :laugh1:
Αυτό που θέλω να πω είναι, μήπως δεν σε καλύπτει το υγρό σου και ξελιγώνεις τους ατμ?  ???
Για πήγαινε στα 18 τουλάχιστον και μας λες  ;)

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 09:53 »
Καταρχήν ευχαριστω για τις συμβουλές. Και εγώ στο eGo έχω καταλήξει. Ομως τα ατομιζερ  την πρωτη βδομάδα δειχνουν σημάδια ταλαιπορίας. Το ένα έχει τον ήχο ναργιλέ, το δεύτερο  ενώ ζεσταίνει θέλει εγκατάσταση turbo για να ρουφίξω, επιπλέον μόλις αποδήμησε ένας Μ401 που τον είχα συνδεσι με αντάπτορα. Μάλον είναι επειδή το έχω συνεεια στο στόμα και ατμίζω. Από την άλλη φοβαμαι με την πεισσότερη νικοτίνη πάνω από 9 με 12 mg μην  ξεφύγω και παίρνω μεγάλες ποσότητες.
Τέλος όσον αφορά τα υγρά εννοώ κάτι που δίνει την αίσθηση του καπνίσματος γιά κάθε μέρα, όπως ο καπνός που έστριβα τα 10 τελευταία χρόνια. Δεν με πειράζει να δοκιμάζω και άλλα πράγματα όμως να μην ψάχνω συνέχεια. Μόνο κατευθύνσεις ζητάω δεν θέλω να σας βάλω σε δύσκολη θέση και να προτείνετε κάτι, τι θα κάνατε εσείς στη δική μου θέση. 
Μάλλον θα κάνω stock ατμιστές. 
Ευχαριστώ και πάλι πολυ για την βοήθεια...

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 10:33 »
Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με εσένα για τα υγρά.
Για κάνε μια προσπάθεια, και δοκίμασε το usa mix της nobacco.
Μέχρι νεοτέρας, μου έχει κάτσει καλά.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 10:55 »
Τέλος όσον αφορά τα υγρά εννοώ κάτι που δίνει την αίσθηση του καπνίσματος γιά κάθε μέρα, όπως ο καπνός που έστριβα τα 10 τελευταία χρόνια. Δεν με πειράζει να δοκιμάζω και άλλα πράγματα όμως να μην ψάχνω συνέχεια. Μόνο κατευθύνσεις ζητάω δεν θέλω να σας βάλω σε δύσκολη θέση και να προτείνετε κάτι, τι θα κάνατε εσείς στη δική μου θέση.
Ακριβώς τη γεύση του καπνού αποκλείεται να την έχεις.
Υπάρχουν υγρά με "τσιγαρίσιες" γεύσεις που μπορείς να δοκιμάσεις.

Οι λόγοι που δεν μπορεί κάποιος να σου προτείνει υγρό είναι πολλοί:
1. Το ίδιο υγρό εάν το δώσεις σε 100 ανθρώπους θα ακούσεις 100 διαφορετικές απόψεις. Σε άλλους μπορεί να αρέσει πολύ, σε άλλους μπορεί να μην αρέσει καθόλου και άλλοι θα το βρουν έτσι κι έτσι.
2. Η γεύση ενός υγρού στον ίδιο άνθρωπο αλλάζει με τον καιρό. Αυτό που σου αρέσει σήμερα μπορεί αύριο να μην σου αρέσει καθόλου.

Ότι και ν' ακούς δηλαδή κράτα "μικρό καλάθι" για το πως θα το βρεις εσύ.

Σε γενικές γραμμές από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι ένα υγρό που το χρησιμοποιείς συνέχεια καλό είναι να έχει ελάχιστη γεύση για να μην μπουχτίζει.
Δοκιμάζοντας τον τελευταίο καιρό υγρά χωρίς καθόλου γεύση, με βλέπω να ατμίζω πια μόνο τέτοια. Και αυτό όχι μόνο για λόγους γεύσεως αλλά και θέμα υγείας.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 10:57 »
Πολύ καλό και ιδανικό για all day vaping είναι το Αμερικάνικο Halo Freedom
Μήνες το ατμίζω και πιστεύω ότι  δύσκολα θα κουράσει κάποιον ατμιστή.
Προσωπική πάντα άποψη  ;)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 14:10 »

Δοκιμάζοντας τον τελευταίο καιρό υγρά χωρίς καθόλου γεύση, με βλέπω να ατμίζω πια μόνο τέτοια. Και αυτό όχι μόνο για λόγους γεύσεως αλλά και θέμα υγείας.
Θα συμφωνήσω Κώστα μαζί σου αφού εδώ και 2 μήνες περίπου ατμιζω σκέτη VG με δυο τρεις σταγόνες άρωμα tobbaco virginia και αυτό γιατί μου φέρνει πιο πολύ σε τσιγάρο ο συγκεκριμένος συνδυασμός.Σε μια προσπάθεια που έκανα για αλλαγή με τα αγαπημένα vinnirete δεν πέτυχε όπως περίμενα και αυτό γιατί ο πιο πάνω συνδυασμός δεν με κουράζει καθόλου όλη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 15:03 »
απο που παιρνεις σκετη VG?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 15:17 »
απο Ελλάδα funstore.gr
Απο εξωτερικό πλεον έχει πάρα πολλά, κάνε search για DIY E-Liquid

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 15:19 »
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα φωτα σας παρακαλω....
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 16, 2010, 15:20 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 54 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238483 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085827 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro