vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

371 επισκέπτες, 8 χρήστες
Aoratix, dkostas, Tem, maprix, bloodlessz, nightdream, sakissalonika, Milarepa

Twitter

ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 20:12 »
Παιδιά έχω να κάνω μια πρόταση.  Αφού οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι "υστερεί" σε χτύπημα, κάντε ένα πείραμα, και αναμένω απόψεις.

Βγάλτε το καπάκι απο την αμπούλα, η χρησιμοποιήστε μια καινούργια χωρίς καπάκι.
Γεμίστε την με υγρό, και αφήστε περίπου 4 - 5 χιλ. κενό.  Κόψτε απο ένα φιλτράκι τον μισό πολυεστέρα, και σφραγίστε την αμπούλα.
Σε ελάχιστα δευτερόλεπτα θα ποτίσει, αλλά χωρίς να στάζει.

Βάλτε την αμπούλα μέσα στον 510 (οχι του exelixis), αλλά στον δικό σας, και καπακώστε με το καπάκι του  exelixis. 
Για παράδειγμα στον BL κάθετε καλά.  Δείτε  και τις φωτό.

Και πείτε μου εντυπώσεις...

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 20:49 »
Παιδιά έχω να κάνω μια πρόταση.  Αφού οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι "υστερεί" σε χτύπημα, κάντε ένα πείραμα, και αναμένω απόψεις.

Βγάλτε το καπάκι απο την αμπούλα, η χρησιμοποιήστε μια καινούργια χωρίς καπάκι.
Γεμίστε την με υγρό, και αφήστε περίπου 4 - 5 χιλ. κενό.  Κόψτε απο ένα φιλτράκι τον μισό πολυεστέρα, και σφραγίστε την αμπούλα.
Σε ελάχιστα δευτερόλεπτα θα ποτίσει, αλλά χωρίς να στάζει.

Βάλτε την αμπούλα μέσα στον 510 (οχι του exelixis), αλλά στον δικό σας, και καπακώστε με το καπάκι του  exelixis. 
Για παράδειγμα στον BL κάθετε καλά.  Δείτε  και τις φωτό.

Και πείτε μου εντυπώσεις...
Με τον τρόπο που περιγράφεις δουλεύει και το ADM (Auto Drip Mod) και το Straw Mod. Αλλά χωρίς να το ξέρεις σκέφτηκες την πατέντα εξ' αρχής! :thumpup: Το ξαναγράφω ότι αν αρχίζεις τόσο δυναμικά έχουμε να δούμε ωραία πράγματα από σένα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 20:52 »
παντως εδω και μια ωρα που το ατμιζω με ego μπαταρια 650αρα και με tobacco 36mg Totally wicked εχει πολυ καλο χτυπημα.και ωραιο τραβηγμα.
καμμενο δεν μου εχει ερθει ακομα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 20:55 »
Παράθεση
Βλέπω κάτι σαν "φυτιλάκι" που προεξέχει λίγο απο το βύσμα του ατμ που μπαίνει στο φιαλίδιο. Ισως αυτό να κατεβάζει υγρό στον ατμ.
Δεν το έχω ακόμα το exelixis, αλλά πράγματι, στην είσοδο του ατμο υπάρχει ένα φυτίλι, αυτό μεταφέρει το υγρό στο 2ο φυτίλι που είναι στην λεκανίτσα της αντίστασης, έτσι ο ατμο δεν πλυμμυρίζει. Αυτά μου τα εξήγησε ο κ Περικλής, οπότε είναι έγκυρα.
Ετσι, στην παρατήρηση του Atmos σχετικά με την τροφοδοσία με υποπίεση, ναι μεν ισχύει , αλλά ταυτόχρονα υποβοηθειται με το στέγνωμα του 1ου φιτιλιού που βρέχεται ξανά απο το υγρό όταν καταναλώνει το υγρό του κ.ο.κ
Το σύστημα είναι σοφό, τώρα τα παράπονα για μικρότερο κτύπημα ίσως βελτιωθούν με τους επερχόμενους LR , είδομεν.

Παράθεση
Παιδιά έχω να κάνω μια πρόταση....
Πράγματι η πατέντα είναι γνωστή και έχει βολέψει πολλούς. Μάλιστα αν ψάξεις για το mod που λέει ο zoobi θα δεις ότι το όλο πράγμα στηρίζεται σε ένα κομένο ελατηριάκι απο στυλό  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 20:58 »
παντως εδω και μια ωρα που το ατμιζω με ego μπαταρια 650αρα και με tobacco 36mg Totally wicked εχει πολυ καλο χτυπημα.και ωραιο τραβηγμα.
καμμενο δεν μου εχει ερθει ακομα.
Αυτο έλειπε να μην εχεις χτυπημα με 36αρι  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 21:19 »
Α.......ναι παιδιά.  Πάρ' όλο που έχω "ρουφήξει" πολλά τεχνικά στοιχεία απο το forum, δεν ήξερα ότι υπάρχει αντίστοιχο post.

Ψάχνομαι και εγώ, όπως και εσείς, για το καλύτερο. Εσείς βέβαια το έχετε βιώσει αλλά προσπαθώ και εγώ να βρώ,  τι θα είναι αυτό το "υλικό" το οποίο δεν θα καίγεται - μυρίζει - κρατάει... 
Η αμπούλα του exelixis, μου έδωσε ιδέα. :yes:

Χωρίς να είμαι καθόλου υπερβολικός, ομολογώ ότι απο το πρωί, έχω ευχαριστεί άτμισμα. 

Πλούσιο - με πλούσιο καπνό - μπόλικο - και επιτέλους δεν βρωμάει καμένο... Ποτίζει τόσο πολύ ο πολυστέρας, που σχεδόν είναι σαν να κάνεις dripping.
Εκτός αυτού, τουλάχιστον με τα υγρά της nobacco σε προειδοποιεί κιόλας στο τελείωμα, νιώθοντας ένα γουργουρητό στο φίλτρο..

Δέν ξέρω, αλλά μου αρέσει και το ότι σε φέρνει πιο πολύ κοντά στήν γεύση του υγρού...
Τά παραπάνω βέβαια, είναι προσωπική κρίση..

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 22:08 »
Τα off topic μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1499.msg32037.html#msg32037

Αποσυνδεδεμένος Fermthe

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 01:44 »
Καλως ατμοποιητης χωραει 13 σταγονες max συμφωνω με ολους τους παραπανω για τα θεματα γευσης χτυπηματος επισης δεν μ' αρεσε ιδιαιτερα η υλοποιηση της προεκτασης για ego και φυσικα δεν τον συγκρινω με τιποτα με τον κορυφαιο 901 LR HQ απο Funstore οπου ειναι πραγματικα HQ (high quality) τον οποιο και εχω ερωτευτει αυτες τις μερες. Επιφυλασσομαι να τον δοκιμασω και στα 6V οταν θα εχω στην κατοχη μου το precise 18650 που εχω παραγγειλει. Προς το παρον παντως τον εχω βαλει στην ακρη μετα απο 3 ντεποζιτα δοκιμης.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 02:00 »
Δεν θα συνηστούσα φίλε fermthe την δοκιμή LR στα 6v ...Θα σου μείνει στα χέρια στο δευτερόλεπτο :)

Αποσυνδεδεμένος Fermthe

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 03:27 »
Ναι λαθος μαλον το εθεσα διοτι ενουσα για τον exelixis στα 6V.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 09:20 »
Μετά από αρκετές ώρες δοκιμών μια πιο "ώριμη" κριτική μου:

Μου άρεσε:
Το concept. Οχι πολυεστέρας, όχι dripping (ακόμη και αν το θές), όχι διαρροές.
Είναι κάτι καινούριο που μειώνει τον αριθμό των εξαρτημάτων του η.τ. και που είναι ευπρόσδεκτο μια που ο πολυεστέρας είναι από τα πιο προβληματικά σημεία
ενός η.τ. (τα περισσότερα "ελαφρά" mods που υπάρχουν είναι αντικατάσταση πολυεστέρα με κάτι άλλο).
Χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας (έτσι δείχνει).

Δεν με χάλασε.
Το κτύπημα.
Μου θυμίζει καλό 401. Μπορεί να μην φτάνει τον 510 LR ή το "θηρίο" τον eGo atomizer (ο οποίος όμως καταναλώνει αλύπητα για να δώσει κτύπημα και ατμό)
αλλά πρόκειται για ανόμοια πράγματα, δηλ. μπορεί να μου αρέσει περισσότερο προσωπικά ένα σπορ αυτοκίνητο απο ένα οικογενειακό (ή το ανάποδο) αλλά είναι μάλλον μάταιο να τα συγκρίνω.
Αν όλα τα άλλα λειτουργούν σωστά δεν με ενοχλεί μια που ενώ μου αρέσει το δυνατό κτύπημα δεν επιθυμώ να το έχω όλη την ημέρα.

Η γεύση
Ορισμένες γεύσεις τονίζονται καλά (π.χ. το πολύ καλό Liquid Amber της FA) ενώ κάποιες εξασθενούν αρκετά (πχ το Wild Nights). Καμμία όμως δεν μου έρχεται άσχημα.
Το περίεργο είναι ότι το Liquid Amber είναι πολύ πιο λεπτή (και αμυδρή) γεύση απο το Wild Nights...


Με χάλασε λίγο
Η ροή του υγρού. (αλλά βρέθηκε λύση)
Συνηθισμένος στην άψογη ροή του dripping η ροή του υγρού μου φάνηκε ανεπαρκής αρχικά και μου έδινε και γεύση καμμένου (πολυ ελαφριά είναι η αλήθεια).
Αυτό επιλύθηκε με "τρομπάρισμα" δηλ. όποτε πέφτει η ροή βγάζω λίγο το φίλτρο και το ξαναβάζω 2-3 φορές.
Με αυτή την κίνηση "τρομπάρεται" λίγο υγρό μέσα στον ατμ. Φυσικά έτσι αυξάνει η κατανάλωση, και εννοείται ότι αν το παρακάνει κανείς (μόνο τότε) ίσως του έρθουν και υγρά στο στόμα (μου ήρθαν 1 φορά).

Η επαναγέμιση
Αν γεμίσω 2-3 φιαλίδια για να τα έχω μαζί μου σε μια έξοδο πχ, αυτά δεν πρέπει να είναι τρυπημένα, αλλιώς θα έχω διαρροές.


Θα ήθελα βελτίωση σε:
Θα ήθελα ένα επιστόμιο σε μέγεθος e-Go atomizer και φιαλίδια σε 2-3 μεγέθη (μικρά για δοκιμές μεγάλα για άτμισμα διαρκείας) τα οποία να κουμπώνουν ώστε να μη διαρρέουν.
Το μεγαλύτερο μέγεθος θα ήθελα να χωρά 1.5 - 2 ml υγρό (50-60 σταγόνες), γιατί με το τωρινό μέγεθος και το τρομπάρισμα υγρού που κάνω με βγάζει για μισή ώρα περίπου.
Καλό θα ήταν τα γεμισμένα φιαλίδια να κλείνουν με κάποιο τρόπο ώστε αν δεν τα τοποθετήσω αμέσως στον ατμ να μην διαρρέουν.
Ζητάω πολλά αλλά αν είχε και ρυθμιζόμενη ροή υγρού θα ήταν το τέλειο.



Τελικά
Είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον προϊόν που δίνει λύση (σε επίπεδο μαζικών πωλήσεων) σε ένα απο τα (αρκετά) θέματα των η.τ. αυτό του πολυεστέρα.
Σίγουρα έχει κάποια μικροθέματα της "πρώτης γενιάς" και σίγουρα επιδέχεται βελτιώσεις, δεν παύει όμως να είναι μια αξιέπαινη προσπάθεια -και ένα πολύ καλό concept-
την οποία θα ήθελα να δώ να εξελίσσεται.









Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 11:01 »
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον αντιπρόσωπο (και να απαντήσει στο δικό του νήμα) μια που και ο ίδιος είναι χρήστης του exelixis, το εξής:
Αν είναι σε θέση να μας διαβεβαιώσει ότι όλα τα υλικά κατασκευής του, έχουν τουλάχιστον τα στανταρ του evo.
Δηλαδή σε ποιο βαθμό οι κολλήσεις, τα πλαστικά μέρη στο "θάλαμο καύσης" (αν υπάρχουν), το υλικό της αντίστασης και γενικά ο,τι έρχεται σε επαφή με το υγρό που ατμίζουμε, είναι κατάλληλα και δεν μπορούν να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα στον οργανισμό μας.
Από αυτό το σημείο και μετά με σιγουριά θα μπορούμε να "παραδοθούμε" στην εξέλιξη  ;)
Εδώ θα παρακαλούσα κάποιον που έχει έναν κατεστραμένο ατμ exelixis να τον "σφάξει" αν μπορεί και να δώσει φωτογραφίες και σχόλια για τα ευρήματά του  :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 11:14 »

Θα ήθελα βελτίωση σε:
Θα ήθελα ένα επιστόμιο σε μέγεθος e-Go atomizer και φιαλίδια σε 2-3 μεγέθη (μικρά για δοκιμές μεγάλα για άτμισμα διαρκείας) τα οποία να κουμπώνουν ώστε να μη διαρρέουν.
Το μεγαλύτερο μέγεθος θα ήθελα να χωρά 1.5 - 2 ml υγρό (50-60 σταγόνες), γιατί με το τωρινό μέγεθος και το τρομπάρισμα υγρού που κάνω με βγάζει για μισή ώρα περίπου.
Καλό θα ήταν τα γεμισμένα φιαλίδια να κλείνουν με κάποιο τρόπο ώστε αν δεν τα τοποθετήσω αμέσως στον ατμ να μην διαρρέουν.
Ζητάω πολλά αλλά αν είχε και ρυθμιζόμενη ροή υγρού θα ήταν το τέλειο.
Με βάση τις παρατηρήσεις του panos δεν θα ήταν καλή ιδέα ένα exelixis ειδικά για ego, όπως είναι τα μεγάλα καρτο δηλαδή, τα οποία να μην χρειάζονται κάλυμα (να είναι ενσωματωμένο) και να έχουν τάπα που να παίρνει μισό τόνο  :laugh1: υγρό, εύκολα?

Λέω οτι θα ήταν καλή ιδέα γιατί οι περισσότεροι με ego πορευόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 11:29 »
Με βάση τις παρατηρήσεις του panos δεν θα ήταν καλή ιδέα ένα exelixis ειδικά για ego, όπως είναι τα μεγάλα καρτο δηλαδή, τα οποία να μην χρειάζονται κάλυμα (να είναι ενσωματωμένο) και να έχουν τάπα που να παίρνει μισό τόνο  :laugh1: υγρό, εύκολα?

Λέω οτι θα ήταν καλή ιδέα γιατί οι περισσότεροι με ego πορευόμαστε...

+1000

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 13:55 »
Μου ηρθαν 2 Exelixis πριν απο λίγο.

Δε δουλεύει κανεις τους ,απ`οτι φαίνεται δεν κάνουν σωστή επαφή στην 900 του eGo.  :thumpdown:

Tι κάνω τώρα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 2 3646 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:08
από Dorian
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem