vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

370 επισκέπτες, 3 χρήστες
john 7, Jorge, Milarepa

Twitter

ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:05 »
Αναρωτιέμαι πώς πάει το υγρό στον ατμοποιητή. Είναι κάπως παράξενη η κατασκευή, Μήπως με υποπίεση λόγω του ρουφήγματος; Αν είναι έτσι, ίσως πάει με μορφή σταγονιδίων και μπορεί να έχει μειωμένη κατανάλωση.  :dontknow:
Βλέπω κάτι σαν "φυτιλάκι" που προεξέχει λίγο απο το βύσμα του ατμ που μπαίνει στο φιαλίδιο. Ισως αυτό να κατεβάζει υγρό στον ατμ.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:10 »
Παρατήρηση.
Αν μειωθεί η ροή του υγρού, αυξάνει άμεσα  με "τρομπάρισμα" δηλ. αν βγάλεις (λίγο όχι εντελώς) και ξαναβάλεις το επιστόμιο (τραβά και το φιαλίδιο) 2-3 φορές.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:12 »
Βλέπω κάτι σαν "φυτιλάκι" που προεξέχει λίγο απο το βύσμα του ατμ που μπαίνει στο φιαλίδιο. Ισως αυτό να κατεβάζει υγρό στον ατμ.

Α! Ίσως είναι η εξήγηση. Γιατί αν ήταν απλά ροή θα πλημμύριζε.

Τελικά και με το κωνικό κάλυμμα στο eGo δουλεύει κανονικότατα. Τώρα που έβαλα και τον κώνο μάλιστα βλέπω ότι το φιλτράκι θα μπορούσε να έχει άνετα κάποια χιλιοστά μεγαλύτερο μήκος. Εκτός βέβαια αν επηρεάζει τη λειτουργικότητα της σύνθεσης.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:17 »
                              "Παρατήρηση.
Αν μειωθεί η ροή του υγρού, αυξάνει άμεσα  με "τρομπάρισμα" δηλ. αν βγάλεις (λίγο όχι εντελώς) και ξαναβάλεις το επιστόμιο (τραβά και το φιαλίδιο) 2-3 φορές."

+848 :thumpup:                         

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:22 »
Αν είναι όντως έτσι 14 δηλαδή,τόσες δεν παίρνει και ένα απλό φιλτρακι 901 η 510?Με την σύγκριση που κάνω μιλάμε για μια ώρα ατμισματος.  :(
Βαγγέλη περίπου τόσο το υπολογίζω κι εγώ, στη μία ώρα. Μην ξεχνάμε την απουσία "φίλτρου" που όσο να'ναι κάτι κρατάει κάθε φορά και δεν ατμίζουμε όλο το υγρό.
Επίσης είμαι περίεργος να δω και πόσο κρατάει η μπαταρία του ego με το exelixis, γιατί υποψιάζομαι (λόγω μικρότερου χτυπήματος από τον 510) οτι θα έχει και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος (ίσως και όχι  :hmmm: )

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:25 »

"Βαγγέλη περίπου τόσο το υπολογίζω κι εγώ, στη μία ώρα. Μην ξεχνάμε την απουσία "φίλτρου" που όσο να'ναι κάτι κρατάει κάθε φορά και δεν ατμίζεται όλοτο υγρό.
Επίσης είμαι περίεργος να δω και πόσο κρατάει η μπαταρία του ego με το exelixis, γιατί υποψιάζομαι (λόγω μικρότερου χτυπήματος από τον 510) οτι θα έχει και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος (ίσως και όχι  :hmmm: )"
Έτσι ακριβώς είναι κ στα 2 :yes:
+848 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:27 »
Βαγγέλη περίπου τόσο το υπολογίζω κι εγώ, στη μία ώρα. Μην ξεχνάμε την απουσία "φίλτρου" που όσο να'ναι κάτι κρατάει κάθε φορά και δεν ατμίζουμε όλο το υγρό.
Επίσης είμαι περίεργος να δω και πόσο κρατάει η μπαταρία του ego με το exelixis, γιατί υποψιάζομαι (λόγω μικρότερου χτυπήματος από τον 510) οτι θα έχει και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος (ίσως και όχι  :hmmm: )
Αν η αντισταση Κωστα ειναι 3 και ohm σιγουρα θα εχει λιγοτερη καταναλωση ρευματος.Απλα με στεναχωρησε το γεγονος για το χτυπημα γιατι αυριο θα τους παραλαβω αλλα με τα λεγομενα ψιλοαπογοητευτικα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:32 »
Παιδιά, οι ειδικοί του φόρουμ αν μπορούσαν να μετρήσουν αντίσταση κλπ θα ήταν διαφωτιστικό νομίζω για το μικρότερο χτύπημα από τον 510.
Σε γενικές γραμμές ευχάριστο είναι που συμφωνούμε στα περισσότερα για το exelixis.
Όσο για το χτύπημα, από αυτά που είπαμε με τον κ. Περικλή, το παλεύει και για έκδοση LR  :thumpup: όπως είπα και στο πρώτο μνμα.
Αν μη τι άλλο, έχει αφιερώσει πολύ χρόνο και πολύ κόπο στην αναζήτηση ώστε να έχει όλη τη γκάμα από τα συμπράγκαλα που θα ονειρευόταν κάθε ατμιστής  στην Ελλάδα και μπράβο του, για άλλη μια φορά  :)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:33 »
Ωραία ωραία.. να πώ και εγώ την γνώμη μου.
Η μόνη εμπειρία και σύγκριση, είναι με το black line, για να ξέρετε. 8)

Λοιπόν, άνετο τράβηγμα, αλλά μου λείπει το "χτύπημα" του BL.

Εχει μια σχετικά χρονοβόρα διαδικασία, γιατί πρέπει να βγάλεις απο πίσω την αμπούλα απο το φίλτρο, να ανοίξεις κατόπιν το καπακάκι, να γεμίσεις υγρό, και επανατοποθέτηση+οτι θέλει και σκούπισμα γενικώς μετά..  Τά παραπάνω δεν είναι τόσο μείον, απλά τα αναφέρω.

Εκτός βέβαια και άν έχεις προ γεμισμένα τα φιαλίδια.. οπότε απλά την πέφτεις και χαρμανιάζεις.. :))

Ναί όντως, η αντίστασή του είναι μικρή, γιαυτό και δεν έχει χτύπημα ίσως..  νομίζω ότι εκεί οφείλεται.
Επίσης δεν ξέρω, άν οι τρείς τρύπες που έχει, καλώς τις έχει η θα έπρεπε να έχει δύο, ίσως για καλύτερη τζούρα.

Αυτό που ρωτήθηκε τί έχει μέσα αυτό που καρφώνεις την αμπούλα, θα σας πώ ότι είναι δύο απορροφητικές "ίνες" η κάτι τέτοιο, όπου εμποτίζεται το υγρό και στη συνέχεια καίγεται απο την αντίσταση.

Είχα και εγώ πρόβλημα με την μπαταρία του BL, και έβαλα μια ροδέλα, παρόλο που μου είπαν τα παδιά στο funstore να τραβήξω λιγο έξω τον πόλο,

Θέλει λίγο στρώσιμο στην αρχή, αλλά μετά πάει γενικά καλά.
Να σας πώ..   Αν δεν είχα δοκιμάσει το BL, νομίζω ότι δεν θα είχα ιδιαίτερο θέμα με το χτύπημα.  Ισως πρέπει να επιμείνει κανείς λίγο παραπάνω, μέχρι να το συνηθίσει.

Πάντως μάλλον δεν αλλάζει τίποτα με το higη υγρό, μιάς και εγώ αυτό καπνίζω.  Προσωπικά, πρός το παρών, το έχω αφήσει στην άκρη, και βλέπουμε..


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:36 »
Αν η αντισταση Κωστα ειναι 3 και ohm σιγουρα θα εχει λιγοτερη καταναλωση ρευματος.Απλα με στεναχωρησε το γεγονος για το χτυπημα γιατι αυριο θα τους παραλαβω αλλα με τα λεγομενα ψιλοαπογοητευτικα.
Βαγγέλη μην στεναχωριέσαι γιατί θα έρθει και το LR, αλλά κυρίως γιατί πιστεύω οτι με 30ml θα έχεις ΑΝΕΤΑ το χτύπημα των 24mg.
Δεν είναι τόσο τραγική η διαφορά στο χτύπημα σε σχέση με τον 510 (μιλάω πάντα για το κομάτι που μόυ έτυχε - μην παρεξηγηθώ ε? )  :)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:42 »
Βαγγέλη μην στεναχωριέσαι γιατί θα έρθει και το LR, αλλά κυρίως γιατί πιστεύω οτι με 30ml θα έχεις ΑΝΕΤΑ το χτύπημα των 24mg.
Δεν είναι τόσο τραγική η διαφορά στο χτύπημα σε σχέση με τον 510 (μιλάω πάντα για το κομάτι που μόυ έτυχε - μην παρεξηγηθώ ε? )  :)
Δεν σου ετυχε ελλατωματικο κομματι.Απλα σημερα δεν μπορεσα να βρεθω με συμπολιτη και συνατμιστη(djakisnikolaidis)που παρελαβε και τους δικους μου μαζι ,και απο οτι μου ειπε απο τις πρωτες δοκιμες καμμια σχεση το χτυπημα με 510.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:44 »
Ωραία ωραία.. να πώ και εγώ την γνώμη μου.
Η μόνη εμπειρία και σύγκριση, είναι με το black line, για να ξέρετε. 8)

Λοιπόν, άνετο τράβηγμα, αλλά μου λείπει το "χτύπημα" του BL.

Εχει μια σχετικά χρονοβόρα διαδικασία, γιατί πρέπει να βγάλεις απο πίσω την αμπούλα απο το φίλτρο, να ανοίξεις κατόπιν το καπακάκι, να γεμίσεις υγρό, και επανατοποθέτηση+οτι θέλει και σκούπισμα γενικώς μετά..  Τά παραπάνω δεν είναι τόσο μείον, απλά τα αναφέρω.

Εκτός βέβαια και άν έχεις προ γεμισμένα τα φιαλίδια.. οπότε απλά την πέφτεις και χαρμανιάζεις.. :))

Ναί όντως, η αντίστασή του είναι μικρή, γιαυτό και δεν έχει χτύπημα ίσως..  νομίζω ότι εκεί οφείλεται.
Επίσης δεν ξέρω, άν οι τρείς τρύπες που έχει, καλώς τις έχει η θα έπρεπε να έχει δύο, ίσως για καλύτερη τζούρα.

Αυτό που ρωτήθηκε τί έχει μέσα αυτό που καρφώνεις την αμπούλα, θα σας πώ ότι είναι δύο απορροφητικές "ίνες" η κάτι τέτοιο, όπου εμποτίζεται το υγρό και στη συνέχεια καίγεται απο την αντίσταση.

Είχα και εγώ πρόβλημα με την μπαταρία του BL, ..............."

+++++848 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος bd7

Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 18:06 »
πρωτες εντυπωσεις θετικες!!!! πολυ ελευθερη τζουρα!!! τωρα για το χτυπημα δεν μπορω να εχω αποψη γιατι ατμιζω με χαμηλες περιεκτικοτητες... χωρις τον αποστατη παντως εμενα δεν δουλευει. ο κεντικος πολος του ατμο ειναι αρκετα πιο μεσα οποτε δεν κανει επαφη. υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης σιγουρα! πχ μεγαλυτερη αμπουλα σε μηκος και παχος αφου ειναι κατα κατι πιο λεπτο απο ενα κανονικο φιλτρο, και περιπου 15mm (με το ματι δεν το μετρησα) πιο κοντο απο 510ατμο+φιλτρο, αλλα και στις επαφες ωστε να μην ειναι απαραιτητη η χρηση ανταπτορα.  :thumbsup_move_1:

η δοκιμη εγινε με μπαταριες Ego.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 18:51 »
Λοιπόν...
Νέα δοκιμή - σύγκριση 510 - exelixis.
Καινούριος ατμ 510 με 3 σταγόνες dripping για να μην υπάρχει o πολυεστέρας και να είναι ελεύθερο το τράβηγμα.
Καινούρια αμπούλα, φρεσκογεμισμένη - 14 σταγόνες.
Υγρό δοκιμής καθαρή pg24mg.
Μπαταρίες 900mah ego καινούριες - φρεσκογεμισμένες.
Εντυπώσεις από παράλληλο άτμισμα με τράβηγμα 5 δευτερολέπτων.
Γεύση: ελαφρώς γευστικότερο το exelixis.
Ατμός: στα ίδια περίπου επίπεδα και τα 2.
Χτύπημα:ελαφρώς (ελάχιστα) περισσότερο ο 510.
Τράβηγμα: Ασφαλώς προτιμώ το λίγο περισσότερο "σφιχτό" (χωρίς να είναι ενοχλητικό) του 510, από το εντελώς ελεύθερο του exelixis.
Συμπέρασμα: Βαγγέλη μην στεναχωριέσαι, αν σου τύχει κομμάτι σαν το δικό μου θα είσαι ΟΚ.
Θα ήθελα αν κάποιος τρυπήσει από την πίσω πλευρά την αμπούλα για γέμισμα, να ενημερώσει αν στάζει, φαντάζομαι στην καλύτερη περίπτωση να μην στάζει ΜΟΝΟ αν είναι κουμπωμένο στον ατμ.
Σε κάθε άλλη περίπτωση αν στάζει, καλό είναι να μην αποθηκεύουμε γεμισμένες (τρυπημένες ήδη αμπούλες) γιατί θα κάνουμε τις θήκες-ρούχα μας λαδόκολες  :laugh1:
Σε αυτή την περίπτωση η ύπαρξη πολλών ατμ είναι επιβεβλημένη για να μην έχουμε το βραχνά του γεμίσματος (μέχρι να βγουν μεγαλύτερου μεγέθους).
Εδώ να πω οτι μετά από 50 περίπου λεπτά ατμίσματος, τελείωσε η πρώτη αμπούλα.

Υ.Γ. : Βελτιώσεις που προτείνω για το exelixis:

1. Ίσως να πρέπει να μικρύνουν ή να μειωθούν οι τρύπες αναρρόφησης αέρα, όχι βέβαια να γίνει πολύ σφιχτό, όσο ο 510 είναι αρκετό.
2. Προτείνω να μεγαλώσει η διάμετρος, να γίνει δλδ όσο είναι το φιλτράκι του ego ή τα duo kartomizer με τα ίδια υπόλοιπα χαρακτηριστικά του πρώτου exelixis.
3. Να βγει σε παραγωγή άλλη σειρά με μεγαλύτερο μέγεθος και άλλη μία σειρά με μεγαλύτερη αντίσταση στα ίδια βόλτ.
4. Να βγουν και σε LR και HV για τους ατμιστές που θέλουν να ατμίζουν σε μεγαλύτερα βόλτ ή με καλύτερο χτύπημα.

Όλα αυτά είναι εφικτά και θεωρώ οτι έχει γίνει το πρώτο και μεγαλύτερο βήμα για καλύτερο και περισσότερο ΞΕΓΝΟΙΑΣΤΟ άτμισμα  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 19:03 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 19:47 »
tripolitis σου απαντω εδω γιατι εκει που εθεσες το ερωτημα θα ειμαστε πολυ off topic.To δοκιμασε συμπολιτης με το 5βολτο regulator box που του εκανα και δινει συνεχεια γευση καμένου.Λογικο μου φαινεται γιατι απο οτι διαβασα η διοδος του υγρου προς τον ατμο ειναι πολυ μικρη που σημαινει οτι στα 5 βολτ δεν προλαβαινει να κανει την κατάλληλη ροή το υγρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem