vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

372 επισκέπτες, 7 χρήστες
Αράπης, dkostas, grag, Mimhsdr, mode plagal, Ηρακλης, camber

Twitter

ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 14:47 »
Παρέλαβα τον νέο ατμοποιητή από το funstore και να δώσω επιγραμματικά τις πρώτες μου εντυπώσεις.
1. Από χτύπημα υπολογίστε κάτι (ελάχιστα) λιγότερο από τον κανονικό 510 του ego.
2. Από γεύση.. κάτι λείπει  :hmmm: και αυτό που λείπει είναι ΕΥΤΥΧΩΣ η -έστω και ελάχιστη- συμμετοχή του πολυεστέρα που έχουν άλλοι ατμ  :thumpup:
3. Από τράβηγμα, το κάτι άλλο. Πραγματικά ελεύθερο και άνετο  :)
4. Από διαρροές, καμία δεν έχω παρατηρήσει στο πρώτο γέμισμα. Επιφυλλάσομαι για τα επόμενα.
5. Ευκολία στη χρήση  :thumpup: Άλλο ένα μεγάλο ατού του συγκεκριμένου ατμοποιητή.
6. Γενικά θα προτιμούσα λίγο περισσότερο χτύπημα, αλλά με λίγο μεγαλύτερη περιεκτικότητα νικοτίνης, πιστεύω θα λυθεί και αυτό.
Μάλλον θα βγει και σε έκδοση LR οπότε....  ;)

Για αντοχή στη χρήση και διάρκεια ατμίσματος θα τα δούμε στην πορεία.
Μία πρώτη γνώμη γράφω, απλά για να πάρετε μία ιδέα.
Στον κ. Περικλή για άλλη μια φορά  :respect:
Περιμένω και τις δικες σας απόψεις  :)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 15:46 »
Και εγώ παρέλαβα σήμερα  και γράφω τις πρώτες (ατελείς ακόμη) εντυπώσεις μου.

Στη γεύση δεν μου φαίνεται να "λέιπει" κάτι (ο πολυεστέρας?) γιατί παίζω σχεδόν αποκλειστικά με dripping
Το κτύπημα μου θυμίζει πολύ καλό 401.
Τράβηγμα άριστο
Διαρροή δεν παρατήρησα

Το μόνο σημείο που με προβλημάτισε λίγο, (μπορεί και να οφείλεται στην απειρία μου ή στο συγκεκριμένο κομμάτι) είναι ότι η ροή του υγρού είναι λίγο αργή, δηλαδή ενδείκνυται για μικρές σύντομες τζούρες και όχι αργές και μακρόσυρτες.
Εγώ επειδή είμαι συνηθισμένος στις θηριώδεις τζούρες των 6 δευτερολέπτων που μου δίνει ο eGo atomizer (με dripping 7 σταγόνες!) με ξένισε λίγο.
Θα δώ αν στρώσει στο δρόμο μόνος του γιατί ακόμη είμαι στις πρώτες 30-40 τζούρες ή μήπως ρυθμίζεται κάπως η ροή με επέμβαση ή μπορεί να θέλει άλλο ρυθμό τραβήγματος (πχ πιο γρήγορο ή πιο αργό) απο κλασσικό ατμ, θα φανεί.

Επίσης παρατήρησα ότι σε πολυχρησιμοποιημένες μπαταρίες eGo (έχω ακόμη αυτές απο το Φεβρουάριο σε λειτουργική κατάσταση αν και κάπως πεσμένες) δεν κάνει καλή επαφή σκέτος ενώ με το εξάρτημα "αποστάτης" έπαιξε μια χαρά.

Τέλος στο πρώτο γέμισμα όλα ΟΚ.
Ομως αφού κουμπώσω το καπάκι του θαλάμου με το υγρό, αυτό ξεκουμπώνει εύκολα για τα επόμενα γεμίσματα ή θα χρειαστεί να γεμίσει με σύριγγα
από την τρύπα που εισχωρεί το βύσμα του ατμοποιητή? (θα το δώ μόλις τελειώσει το υγρό)



Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 15:58 »
Ίσως έπεσες σε ελλατωματικό κομάτι. Ισως...
Το δικό μου τραβάει ΑΝΕΤΑ τζούρες των 5-6 δευτερολέπτων και συνεχόμενες αν θέλω :)
Προσπάθησε να βάλεις - βγάλεις το "δοχείο" μήπως και δεν έχει τρυπήσει καλά από τον ατμ, ή δεν έχει "κάτσει" καλά.
Εγώ ακόμη δεν έχω διαρροή καμία και το καπάκι μπαίνει πολύ σφιχτά.
Γι αυτό λέω για ελλατωματικό.... ίσως  :)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:14 »
Ποσες σταγονες χωραει τελικα η αμπουλα?Μετρησε κανεις? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος augerinos

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:22 »
απο της 10 το πρωι που τον παρελαβα ατμιζω, απο τραβηγμα οντος πολυ ανετο,διαρροη δεν πρεπει να εχει,δεν παιρνει αερα για να τρεξει το υγρο,φερνει πιο πολυ σε στυλο,,γραφεις,,τραβαει, δεν γραφεις δεν τρεχει, ειναι ευκολο,δεν χρειαζεσε πολυεστερες κλπ.ειναι μια χαρα. Τωρα απο χτυπημα δεν ικανοποιει, ειναι πολυ κατω απο τον 510,ετσι νομιζω,μπορει να ειμαι και λαθος, αλλα απο θεμα γευσης ειμαι σιγουρος,δοκιμασα 3 διαφορετικα elig δεν καταλαβα τιποτα,δεν ξερω αν λειπει ο πολυεστερας η τιποτα αλλο,
τελικα νομιζω οτι δεν θα ειναι ευκολο να αντικατασταθει  ο 510,

Αποσυνδεδεμένος augerinos

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:23 »
παιρνει 14 σταγονες,,και ναι, δεν κανει επαφη στην μπαταρια του ego

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:27 »
Θα συμφωνήσω με τον Atmistis. Να μη γράφω τα ίδια.

Είναι όντως "exelixis". Για πρώτη φορά από τη γέννηση του η.τ. έχουμε μια διαφορετική πρόταση στον ατμοποιητή - φιλτράκι. Νομίζω η νέα πρόταση αφορά περισσότερο στον τρόπο τροφοδοσίας του ατμοποιητή με υγρό. Υποθέτω ότι ο ατμοποιητής από κάτω θα είναι ίδιας φιλοσοφίας γιατί ακόμα δεν άνοιξα κανέναν.

Μου άρεσε:
1. Η απουσία πολυεστέρα. Τέρμα πια τα πειράματα. Μα blue foam, μα φακελάκια τσαγιού, μα φίλτρο ενυδρείου κτλ. Σκέτο υγρό και τέλος!  :D
2. Μπορώ να μιξάρω επιτόπου το υγρό στη μίνι "δεξαμενή" του επιστομίου. Έβαλα 10 σταγόνες ατμιστική βάση PG medium και μια σταγόνα γεύση Maxboro, το κούνησα και λίγο και έτοιμο!  ;)
3. Φαίνεται πολύ στεγανό. Εκτός του ότι δεν είδα διαρροές στο εσωτερικό του επιστομίου, έκανα δοκιμή με μερικές "τζούρες αρχάριου" στο η.τ., δηλαδή δυνατές κι απότομες, και δεν ήρθε υγρό στο στόμα, απλά έβγαλε λιγότερο ατμό. Στις κλασικές αργόσυρτες τζούρες βγάζει πολύ ατμό, νομίζω περισσότερο από έναν κλασικό ατμοποιητή. Στο χτύπημα περίπου στα ίδια.

Υπόψιν: Κι εγώ στις πρώτες εντυπώσεις είμαι.
 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:40 »

 Έβαλα 10 σταγόνες ατμιστική βάση PG medium και μια σταγόνα γεύση Maxboro,
Να υποθέσω και να ξαναρωτήσω (γιατί έχω την αμυδρά εντύπωση ότι με γράφετε  ;D )χωράει σύνολο 11 σταγόνες,γιατί αν ναι μου φαίνεται λίγο ακατόρθωτο ατμισμα για τρεις ώρες. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:42 »
Άφησα και λίγο κενό. Πρέπει να παίρνει 12-13.

EDIT: 14 λέει ο  augerinos που τις μέτρησε.
Για τις ώρες, θα πρέπει να απαντήσει άλλος γιατί έχω ρίξει πολύ την κατανάλωση και δεν μπορώ να σε διαφωτίσω.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:48 »
Αν είναι όντως έτσι 14 δηλαδή,τόσες δεν παίρνει και ένα απλό φιλτρακι 901 η 510?Με την σύγκριση που κάνω μιλάμε για μια ώρα ατμισματος.  :(

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:52 »
Για 3 ώρες συνεχόμενου ατμίσματος, δεν το συζητώ τουλάχιστον για το δικό μου θηριώδες άτμισμα.
π.χ. με τον e-Go ατμ οι 7 σταγόνες που κάνω dripping με φτάνουν για 15-20 λεπτά το πολύ.


Εδώ επειδή πειραματίζομαι ακόμη συμπληρώνω συνεχώς υγρό  πριν τελειώσει (το καπάκι της αμπούλας ανοίγει με καρφίτσα άνετα τελικά) και δεν έχω κρατήσει χρόνο.
Πάντως βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση που έλεγα με τη ροή όταν άνοιξα καλά την τρύπα στην αμπούλα με ένα
νυστέρι γιατί δεν είχε τρυπήσει πολύ καλά όπως υποψιάστηκε ο atmistis

Υ.Γ.
Ποιός ξέρει? μετά απο λίγο καιρό μπορέι να κυκλοφορήσει και κανένα μοντελο exelixis στο μέγεθος του eGo atomizer με 70 σταγόνες!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:54 »
Αναρωτιέμαι πώς πάει το υγρό στον ατμοποιητή. Είναι κάπως παράξενη η κατασκευή, Μήπως με υποπίεση λόγω του ρουφήγματος; Αν είναι έτσι, ίσως πάει με μορφή σταγονιδίων και μπορεί να έχει μειωμένη κατανάλωση.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 16:59 »
Δεν δουλεύει χωρίς τον αποστάτη στο eGo;
Το site τον προτείνει για εμφανισιακoυς λογους και οχι λειτουργικούς ,τον παρήγγειλα σήμερα αλλά χωρίς αποστάτη  :'(

Ακούγεται αλλόκοτο πάντως ,καθώς ο αποστάτης ειναι απλώς 510-401 και 401-510 ανταπτορες ,μάλλον για μάκρος στο eGo.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:01 »
Μια χαρά δουλεύει απευθείας στην μπαταρία του e-Go. Το έχω αυτή τη στιγμή κοτσαρισμένο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2010, 17:03 »
Δεν δουλεύει χωρίς τον αποστάτη στο eGo;
Το site τον προτείνει για εμφανισιακoυς λογους και οχι λειτουργικούς ,τον παρήγγειλα σήμερα αλλά χωρίς αποστάτη  :'(

Ακούγεται αλλόκοτο πάντως ,καθώς ο αποστάτης ειναι απλώς 510-401 και 401-510 ανταπτορες ,μάλλον για μάκρος στο eGo.
Λογικά θα πρέπει να δουλεύει.
Οι δικές μου μπαταρίες είναι πολύ χρησιμοποιημένες και πρέπει να έχουν βουλιάξει οι πόλοι. Μου έχουν τύχει άλλοι ατμ που παίζαν στο passthrough και όχι στις
(φθαρμένες) eGo. Δεν έχω καινούρια μπαταρία eGo για να δω τι κάνει εκεί.
Πάντως αν έχεις ένα αντάπτορα 510->901 και έναν 901->510 νομίζω ότι φτιάχνεις κάτι παρόμοιο με τον "αποστάτη" συνδέοντας τους 2 αντάπτορες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62941 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3679 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 972 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem