vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 11 χρήστες
Koggiot, Tsimio, dkostas, Parolos, JohnDag, Jorge, manoslykos, Milarepa, dvelev, SEB, th3ofilos

Twitter

Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Καλησπερα αγαπητοι συνατμιστες  :)
Κανοντας καποια πειραματα με τα υγρα της flavourart, παρατηρησα πως το MTS αλλοιωνει τη γευση του υγρου. Σε ποσοστο 1% και με ποσοστο γευσης 3% πχ. με μπανανα, υπερισχυε η γευση του MTS. Σε φραουλα που το δοκιμασα επισεις,ειχα καποια μεταβολη στη γευση,εχασε δηλαδη τη φρεσκαδα της φραουλας,αλλα φανηκε να μη διακρινεται το MTS τοσο,δινοντας ομως μια καπως πιο βαρια γευση στη φραουλα,κανοντας τη να μη μοιαζει τοσο φρουτωδη οπως ηταν πριν την προσμιξη του MTS.
Βασει λοιπον της εμπειριας σας σχετικα με τα μαγειρεματα σας, τι εχετε παρατηρησει σχετικα με το θεμα αυτο?
Παραπανω εχω ανοιξει ψηφοφορια,αν δε βαριεστε δωστε την ψηφο σας σχετικα με το τι πιστευετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2013, 16:53 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 29, 2010, 19:56 »
Κι εγώ θεωρώ ότι μεταβάλλεται η γεύση.
Κάτι σα να "κόβει" τα "πρίμα" και να αμβλύνει λίγο την υπόλοιπη γεύση.
Θεωρητικά αν υπήρχε κάτι που να ήταν πολύ τραχύ θα βελτίωνε την κατάσταση.

Πλέον περιμένω να δώ τι θα κάνει το Bitter Wizard που ισχυρίζεται ότι αφαιρεί τη γλυκάδα του PG/VG

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 29, 2010, 20:05 »
Κι εγώ θεωρώ ότι μεταβάλλεται η γεύση.
Κάτι σα να "κόβει" τα "πρίμα" και να αμβλύνει λίγο την υπόλοιπη γεύση.
Συμφωνώ, κόβει την οξύτητα και "γεμίζει" την υπόλοιπη γεύση. Η οξύτητα όμως είναι επιθυμητή κατά τη γνώμη μου.

Χρησιμοποιώ πλέον ελάχιστα έως καθόλου MTS και αυτό αυστηρά μέχρι 1%, αυστηρά στις καπνίσιες γεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 29, 2010, 20:09 »
Zoomamalakibi μιας και το χεις ριξει στις συνταγες,εσυ θα ξερεις καλυτερα..  ;D Αν αντι για ΜΤS βαλεις 20% VG, εχεις τελικα την ιδια πλουσια παραγωγη ατμου?
Η VG μεταβαλει καθολου τη γευση?

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 29, 2010, 20:24 »
Zoomamalakibi μιας και το χεις ριξει στις συνταγες,εσυ θα ξερεις καλυτερα..  ;D Αν αντι για ΜΤS βαλεις 20% VG, εχεις τελικα την ιδια πλουσια παραγωγη ατμου?
Η VG μεταβαλει καθολου τη γευση?
Κανείς δεν ξέρει καλύτερα, προσωπικές απόψεις είναι ;)

Με VG νομίζω πως μπορείς να πετύχεις να βαρύνει η γεύση με μικρότερη απώλεια οξύτητας σε σχέση με το MTS, αλλά με 20%VG θα χαθεί και αρκετό χτύπημα οπότε καλό είναι να ανεβάσεις λίγο την νικοτίνη.

Γιατί όμως να θέλεις πλουσιότερη παραγωγή ατμού αν αυτό "μπουκώσει" τη γεύση; Το αγαπημένο μου perique black, πλέον, το φτιάχνω χωρίς MTS / VG και εκτός του ότι κρατάει την οξύτητά του, βγάζει έτσι κι αλλιώς επαρκέστατα ντουμάνια.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 29, 2010, 20:33 »
Απλα παρατηρησα οτι με σκετη PG σε none, η παραγωγη ατμου ηταν ελαχιστη με καποιες γευσεις ή οταν πηγαινεις κατω τον ατμο, δεν εκπνεεις σχεδον τιποτε. Αν ομως βαλεις VG στο μειγμα,αλλαζουν
τα πραγματα σχετικα με τον ατμο. Τεσπα,μερικα πειραματα ακομα θα μας πεισουν.
Το Per. black αγαπημενο σου??  :o  Πρεπει να λατρευεις τον παστουρμα μαλλον,δεν εξηγειται αλλιως!  :))

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 29, 2010, 20:35 »
Απλα παρατηρησα οτι με σκετη PG σε none, η παραγωγη ατμου ηταν ελαχιστη με καποιες γευσεις ή οταν πηγαινεις κατω τον ατμο, δεν εκπνεεις σχεδον τιποτε. Αν ομως βαλεις VG στο μειγμα,αλλαζουν
τα πραγματα σχετικα με τον ατμο. Τεσπα,μερικα πειραματα ακομα θα μας πεισουν.
Το Per. black αγαπημενο σου??  :o  Πρεπει να λατρευεις τον παστουρμα μαλλον,δεν εξηγειται αλλιως!  :))
Καμία σχέση με παστουρμά το perique :)) Το mellow sunset είναι το παστουρμαδένιο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 29, 2010, 20:41 »
Με προβλημάτισε αρκετά το mts, κατέληξα να το χρησιμοποιώ σε ποσοστό όχι περισσότερο του 1% ενώ παράλληλα προσθέτω επιπλέον 1% σε κάθε άρωμα π.χ. εκεί που έβαζα perique 2% τώρα βάζω 3% +1% mts.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 29, 2010, 22:26 »
Ναι, η γευση μεταβαλλεται αρκετα με MTS  8)

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 30, 2010, 00:17 »
Παληκάρια εγω το χρησιμοποιώ πλέον μόνο σε καπνικές γεύσεις και όχι πάνω απο 1%. Το mts υποτίθεται οτι αυξάνει το ντουμάνι ..Πλέον καπνίζω 12αρια υγρά και με 60/40 pg/vg ... Δεν ξέρω εαν είναι η ιδέα μου αλλά νομίζω πως με 901LR και το AVS του Θανάση δε βλέπω και καμία "ουάου" διαφορά στο ντουμάνι με την προσθήκη mts ... Πάντως το οτι αλλάζει εστω και λίγο την γευση είναι σίγουρο !

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 30, 2010, 11:14 »
Παράθεση
Το mts υποτίθεται οτι αυξάνει το ντουμάνι .
Το mts δεν αυξάνει το ντουμάνι, τι αυξηση άλλωστε να δώσουν μερικές σταγόνες ?
Είναι κατασκευασμένο ώστε να δίνει όγκο (σώμα) στη γεύση, να την ενισχύει κατα κάποιο τρόπο, κάτι σαν μουστάρδα στο κοτόπουλο ας πούμε. Ας υποθέσουμε ότι το κοτόπουλο αρέσει σε όλους, έλα όμως που η μουστάρδα δεν αρέσει σε όλους, ενω σε πολλούς αρέσει , αλλά όχι σε συνδιασμό με κοτόπουλο, αυτοί μόνο στα Mac's βάζουν μουστάρδα λόγω κρίσης πιθανώς, μια που εκεί είναι και τσάμπα.
( Atmos , παρόλο που μοιάζει οfftopic δεν είναι  :laugh1:    )

Συνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 30, 2010, 19:18 »
Προσωπικά σταμάτησα να το χρησιμοποιώ γιατί μου χαλασε υγρα που χωρις το mts ηταν ενα βημα πριν την τελειοτητα. >:(

Αποσυνδεδεμένος titos

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 15:38 »
Συνατμιστες ,
τελικά απο όσα έχω διαβάσει στο φορουμ εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα, με τις αντιστοιχες απορειες βεβαια:

1. το MTS ειναι ενισχυτικο γευσης, ειδικα στα καπνικα υγρα (και γιατι δεν προσθετουμε κι αλλες σταγόνες ''αρώματος'' για να ενισχυσουμε το υγρό μας)
2. το bitter wizard διορθώνει την γκυκάδα απο τη γλυκερίνη (και γιατι δεν προσθέτουμε προπυλογλυκερόλη ή wfi-water for injection για να σπασει η γλύκα)

Τελικα και στη παρασκευη υγρών ολα ειναι σχετικα και τι αρεσει στο καθενα.
Παντως αν ξερει καποιος πως θα αφαιρεσουμε την πικρη γευση του υγρου μας θα το εκτιμουσα  :respect: (μιλαμε για υγρο 50/50 καθαρή vg/pg + 20% wfi + 10 σταγόνες ΜΑΧΧ blend + 1 σταγόνα MTS)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 16:23 »
Το MTS απο τη δική μου τουλάχιστον εμπειρία "στρογγυλεύει" τις γεύσεις, δεν τις ενισχύει. Δεν το έχω ευχαριστηθεί, μου φάινεται ότι αφήνει μια
αδιόρατη εμετική μυρωδιά στο υγρό.

Το bitter wizard κάνει για εκείνους που θέλουν αισθητά πικρή γεύση στο άτμισμα (σε αυτούς ακόμη και η PG μπορεί να φανεί γλυκιά).
Αν σε κάποιον του αρέσουν οι γλυκές γεύσεις δεν θα του αρέσει το  bitter wizard.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Πιστευετε πως το ΜΤS αλλοιωνει τη γευση ενος υγρου?
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 16:31 »
Για τι ποσοτητα υγρου μιλαμε? Το maxboro παντως σε αναλογια 2% στο υγρο με 1% MTS και 80/20- pg/vg ηταν για καιρο το αποκλειστικο μου υγρο ατμισματος. Εχει τυχει να αφησω μπουκαλακι για καιρο και να το ατμισω ξανα, χωρις να υπαρξει προβλημα πικρισματος . Δεν το βλεπω νορμαλ να πικριζει ενα υγρο που πριν δεν πικριζε. Μαλλον κατι χαλασε και προφανως η VG πρεπει να την κανει..  :hmmm:
Παντως το ΜΤS δεν κολλαει με ολα τα αρωματα, αλλα με πολυ λιγα και περισσοτερο με τα καπνικα. Πχ. με το maxboro δενουν χωρις να διακρινεις μυρωδια του MTS, ακομα και με 2% maxboro kai 1%MTS

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12