vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 22, 2009, 22:35 »
Δηλαδή πως το αντιλαμβάνεσαι εμπειρικά αυτό Κώστα? Πως μπορείς να το ισχυριστείς χωρίς να επικαλεστείς κάποιο αντικειμενικό τρόπο μέτρησης? Το "νομίζω" δεν λέει τίποτα.  :)

EDIT: Δες την απάντησή μου πιο κάτω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2009, 23:05 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 22, 2009, 22:48 »
Εάν απορροφούμε  το 1/3, πού πάει το υπόλοιπο;

ΔΙΟΡΘΩΣΗ!!!!
Λάθος με το 1/3. Ήθελα να γράψω τα 2/3 αλλά η κούραση... :wall:

Αλλά ας βάλουμε τα πράγματα στη σειρά!
Αυτή τη στιγμή ατμίζω περίπου 30ml υγρού των 24mg την εβδομάδα.
Δηλαδή ανά ημέρα ατμίζω περίπου 103mg νικοτίνης.

Αυτό θεωρητικά αντιστοιχεί σε 103 τσιγάρα, δηλαδή 5 πακέτα τσιγάρων του 1mg.
Παλιότερα κάπνιζα περίπου 2.5 πακέτα.
Δηλαδή σήμερα θεωρητικά χρειάζομαι τη διπλάσια ποσότητα νικοτίνης!!

Που μπορεί να οφείλεται αυτό?
1. Η νικοτίνη στο άτμισμα δεν επιδρά 100% αλλά μόνο κατά το ήμισυ ή τα 2/3.
2. Και το βασικότερο το οπόιο το ξέχασα!!. Στο κανονικό τσιγάρο η νικοτίνη αναγράφεται μεν με 1mg (για αυτονόητους λόγους...) αλλά στην πραγματικότητα φτάνει τα 12mg. Η περισσότερη καίγεται. Βέβαια με τον τρόπο που το καπνίζει κανείς μπορεί να πάρει μεγαλύτερη δόση!.

Άρα μάλλον εγώ έπαιρνα από το κανονικό τσιγάρο με τον τρόπο που κάπνιζα την διπλάσια δόση!.
Αυτή είναι κατά τη γνώμη μου και η λογικότερη εξήγηση.

Ζητώ συγνώμη...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2009, 23:06 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 00:01 »
Πολύ αναλυτική και αληθοφανής η ανάλυση του Κώστα.
Απο την άλλη marbass, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, το άτμισμα μου δεν έχει ξεφύγει ποτέ απο τα λογικά, κατ΄εμέ πλαίσια. Και εξηγούμαι . Δεν είμαι με το ητ στο στόμα και μάλιστα πολλές φορές το ξεχνάω. Αν προσπαθήσω να υπολογίσω θα έλεγα οτι κάνω χοντρικά, 300 τζούρες τη μέρα συνήθως με low ή medium υγρά. Αυτά κατα προσέγγιση αντιστοιχούν σε 20 τσιγάρα. Όσα έκανα και όταν κάπνιζα περίπου. Μόνο που εκείνα ήταν στριφτά. Θεωρώ έτσι πολύ λογικό τα επίπεδα νικοτίνης που προσλαμβάνω πια, να είναι κατα πολύ μικρότερα. Για να μην μιλήσουμε καν και για όλες τις άλλες ουσίες.
Ο αρχικός σκοπός αυτου του θέματος ήταν να συγκεντρωθούν εδώ και οι μετρήσεις άλλων συνατμιστών προκειμένου να κάνουμε κάποιες συγκρίσεις.
Οπότε κάντε και εσείς μια μέτρηση. Μπορείτε!  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 00:13 »
Το θεμα "ποση νικοτινη ατμιζουμε" μας εχει απασχολησει επανειλημμένα και πολυ καλα κάνουμε!
Επι του θεματος
Παράθεση
Πολύ αναλυτική και αληθοφανής η ανάλυση του Κώστα
Φιλε Κωστα , σε αγαπω , σε εκτιμω, αλλα η αναλυση ειναι αντιεπιστημονικη και αυθαιρετη
Απο που βγαινει το συμπερασμα 2/3  η  1/2 ? δεν καταλαβαινω ομολογουμενως.
Κατα την αποψη μου μονο ικασιες και αυτοπαρατηρησεις μπορουμε να κανουμε
- Η πτωση αρτ πιεσης ειναι γεγονος μετρησιμο , συμβαινει και σε μενα και σε αλλους συνατμιστες
- Η ελλάτωση της εξαρτησης οπως λεει κι ο Cyan και άλλοι ειναι επισης γεγονος. Και γω παρατηρω να μην ατμιζω νικοτινη μεχρι το μεσημερι , με ελαχιστη προσπάθεια.
Τωρα που ωφειλεται αυτο , δυστυχως μονο με σοβαρες και πολυχρονες ερευνες ειδικων μπορει να απαντηθει.
Παράθεση
Ο ατμός δεν εισέρχεται βαθιά στον πνεύμονα όπως ο καπνός του κανονικού.
Ναι, αυτο ισως ισχυει και ισως δικαιολογει την βελτιωση του οργανισμου λογω της διαφορετικης διαδρομης της νικοτινης στον οργανισμο, η ακομα να δικαιολογειται με τις μεγαλες απωλειες κατα το ατμισμα ,  who knows ?
Αλλα , ποιος μας λεει οτι ακριβως λογω του οτι απορροφαται απο το ανωτερο αναπνευστικο ,αργει να μπει στο αιμα , κι ετσι δεν αισ8ανομαστε την αμεση αναγκη να ατμισουμε. Οταν καπνιζα, ηταν το 1ο που εκανα οταν ξυπνουσα, τωρα δεν με νοιαζει να αργησω 2-3 ωρες


 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2009, 00:29 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 09:52 »
Θα ήθελα να προσθέσω στην συζήτηση πως, με την καλυτέρευση των πνευμόνων (μας), λογικά η πρόληψη νικοτίνης σε σχέση με το κ.τ. αυξάνει σημαντικά.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 11:34 »
Ε[ισης μια αλλη απορια που ειχα παντα
Η καρκινογονος πισσα συσσωρευονταν στα πνευμονια
Η γλυκερολη που παει?

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 14:35 »
Αφού το λέτε έτσι θα είναι, δεν αμφιβάλω.
Αλλά είναι γνωστό ότι η νικοτίνη επιρρεάζει την καρδιά και το κυκλοφορικό σύστημα (αρνητικά εννοείται).
Πώς εξηγείται λοιπόν η μείωση της πίεσης?? 

Η βελτίωση του αναπνευστικού και η μείωση του μονοξειδιου του άνθρακα νομίζω πως παίζουν ρόλο. Κάπου το είχε σχολιάσει και ο Λευτέρης παλιότερα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 15:51 »
Ίσως αναφέρεσαι σε αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,183.msg1638.html#msg1638
Δεν έχει τόσο σχέση με την πίεση αλλά με την καρδιά.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 16:39 »
Παράθεση
....Δηλαδή σήμερα θεωρητικά χρειάζομαι τη διπλάσια ποσότητα νικοτίνης!!

Το ότι προσλαμβάνεις τη διπλάσια ποσότητα νικοτίνης δε σημαίνει ότι τη χρειάζεσαι κιόλας.
Μπορεί απλά να σημαίνει ότι κάνεις κατάχρηση και συνεπώς δεν αποτελεί τεκμήριο λιγότερης πρόσληψης νικοτίνης κατά τη διαδικασία του ατμίσματος.
Εγώ δηλαδή που δεν κάπνιζα πάνω από 1 πακέτο την ημέρα γιατί καταναλώνω τώρα πια 3-4-5ml (έστω και low) την ημέρα?

Σίγουρα όλα τα προαναφερόμενα ( το ότι απορροφαται απο το ανωτερο αναπνευστικο ,αργει να μπει στο αιμα, η μείωση του μονοξειδιου του άνθρακα) συμβάλουν στο να πιστεύουμε ότι προσλαμβάνουμε λιγότερη νικοτίνη και αν αυτό συμβαίνει μάλλον είναι δύσκολο να ορίσουμε ποσοστό. Κακά δε τα ψέματα και ας μην αυταπατόμαστε. Είτε γιατί μας αρέσει το άτμισμα και η γεύση του, είτε γιατί έχουμε εθιστεί σ' αυτό, είτε γιατί πιστεύουμε ότι είναι λιγότερο βλαβερό, είτε...είτε...(ας προσθέσει ο καθένας τους λόγους του) πιστεύω ότι γίνεται κατάχρηση στην πρόσληψη νικοτίνης και ας μην το καταλαβαίνουμε ή δε θέλουμε να το παραδεχτούμε.

Παράθεση
Η γλυκερολη που παει?
Πολύ καλή ερώτηση και το αναρωτιέμαι κι εγώ. Και αφού στομώνουν οι ατμοποιητές φανταστείτε τα πνευμόνια μας. Είναι δυνατόν να μην μένουν κατάλοιπα?

Παράθεση
Ίσως αναφέρεσαι σε αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,183.msg1638.html#msg1638
Δεν έχει τόσο σχέση με την πίεση αλλά με την καρδιά.
Μα φυσικά και έχει άμεση σχέση η καρδιά με την πίεση.  :)

Και το πρόβλημά μου είναι ότι, λόγω ακριβώς της νικοτίνης, δεν απέφυγα την επιβάρυνση της καρδιάς με το άτμισμα (την κύρια αιτία που με ανησυχεί, περισσότερο και από τον καρκίνο των πνευμόνων)   


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2009, 16:45 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 19:09 »


Συμφωνώ - εν μέρει - με αυτά που αναφέρεις, αλλά αν η γλυκερόλη άφηνε βλαβερά κατάλοιπα να περάσουν στους πνεύμονες, τότε η ¨αγαπητή" FDA θα το άφηνε έτσι νομίζεις??   :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 19:38 »
Παράθεση
τότε η ¨αγαπητή" FDA θα το άφηνε έτσι νομίζεις??   :confused1:
Ειναι ευκολο σχετικα να αναλυσεις ενα υγρο η εναν ατμό
Αλλα να μελετησεις τις επιπτώσεις πολυχρονης χρήσης μιας ουσίας, δεν ειναι κα8ολου ευκολο
Κατ αρχήν δεν υπάρχουν δείγματα ( ατμιστές με πολλά χρόνια χρήσης)
Και κατά δεύτερο θέλει μελέτη σε ζωντανά και νεκρά πνευμόνια καθώς επίσης και μελέτη σε μεγάλες ομάδες πληθυσμού.
Αυτά στο κάπνισμα που είναι παλιό, και σε άλλες ουσίες έχουν γίνει.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 19:41 »
abet, πάω πάσο  :)

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 21:20 »
Κάπου είχα διαβάσει ως η γλύκερίνη χρησιμοποιείται ως μέσο μετάδοσης φαρμάκων στα πνευμόνια και πως προστατεύει από ασθένειες του αναπνευστικού. Θυμάται κανείς τίποτα;;

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 21:22 »
Το ότι προσλαμβάνεις τη διπλάσια ποσότητα νικοτίνης δε σημαίνει ότι τη χρειάζεσαι κιόλας.
Μπορεί απλά να σημαίνει ότι κάνεις κατάχρηση και συνεπώς δεν αποτελεί τεκμήριο λιγότερης πρόσληψης νικοτίνης κατά τη διαδικασία του ατμίσματος.
Μπορεί και να σημαίνει και εν μέρη κατάχρηση.

Εγώ δηλαδή που δεν κάπνιζα πάνω από 1 πακέτο την ημέρα γιατί καταναλώνω τώρα πια 3-4-5ml (έστω και low) την ημέρα?
Υπάρχουν και άλλοι που πήγαν στο μηδέν, κόβοντάς το μαχαίρι.

Σίγουρα όλα τα προαναφερόμενα ( το ότι απορροφαται απο το ανωτερο αναπνευστικο ,αργει να μπει στο αιμα, η μείωση του μονοξειδιου του άνθρακα) συμβάλουν στο να πιστεύουμε ότι προσλαμβάνουμε λιγότερη νικοτίνη και αν αυτό συμβαίνει μάλλον είναι δύσκολο να ορίσουμε ποσοστό.
Συμφωνώ.
Οι παράγοντες είναι πολλοί και είναι δύσκολο να προσδιοριστεί η ποσότητα της νικοτίνης που απορροφάται από τον οργανισμό μας.
Κατά τη γνώμη μου, όπως έγραψα διορθώνοντας την αρχική μου θέση, οφείλεται στο ότι σε ένα κανονικό τσιγάρο υπάρχει μια ποσότητα νικοτίνης των 12mg!.
Ανάλογα με τον τρόπο που καπνίζει κανένας αποροφφά περισσότερη ή λιγότερη νικοτίνη.
Δεν νομίζω ότι αύξησα την ποσότητα της νικοτίνης που χρειάζεται ο οργανισμός μου.
Πιθανώς ελάχιστο.
Απλώς παλιότερα κάπνιζα παίρνοντας περισσότερη νικοτίνη από το κανονικό απ' ότι αναγραφόνταν στο πακέτο.

Κακά δε τα ψέματα και ας μην αυταπατόμαστε.
Είτε γιατί μας αρέσει το άτμισμα και η γεύση του, είτε γιατί έχουμε εθιστεί σ' αυτό, είτε γιατί πιστεύουμε ότι είναι λιγότερο βλαβερό, είτε...είτε...(ας προσθέσει ο καθένας τους λόγους του) πιστεύω ότι γίνεται κατάχρηση στην πρόσληψη νικοτίνης και ας μην το καταλαβαίνουμε ή δε θέλουμε να το παραδεχτούμε.
Ποτέ δεν είπα προσωπικά ότι έκοψα το κάπνισμα.
Για μένα το ηλεκτρονικό είναι ένας εναλλακτικός τρόπος "καπνίσματος".

Πολύ καλή ερώτηση και το αναρωτιέμαι κι εγώ. Και αφού στομώνουν οι ατμοποιητές φανταστείτε τα πνευμόνια μας. Είναι δυνατόν να μην μένουν κατάλοιπα?
Μα φυσικά και έχει άμεση σχέση η καρδιά με την πίεση.  :)
Το νερό όταν εξατμίζεται αφήνει υπολύμματα αλλά στον ατμό δεν υπάρχει τίποτα.

Και το πρόβλημά μου είναι ότι, λόγω ακριβώς της νικοτίνης, δεν απέφυγα την επιβάρυνση της καρδιάς με το άτμισμα (την κύρια αιτία που με ανησυχεί, περισσότερο και από τον καρκίνο των πνευμόνων)
Η επιβάρυνση στην καρδιά και γενικότερα στο κυκλοφοριακό του κανονικού τσιγάρου δεν έρχεται μόνο μέσω της νικοτίνης αλλά και ή κυρίως μέσω του μονοξειδίου του άνθρακα.
Οι ιστοί του σώματος δεν οξυγονόνονται κανονικά.
Άρα και ακόμη από αυτό υπάρχει κέρδος.
Αυτό μπορεί να έχει τελικά επίδραση και στην αρτηριακή πίεση που είναι και το κύριο θέμα μας.

Αυτή η συζήτηση έχει γίνει άπειρες φορές και δεν φαίνεται να οδηγεί πουθενά.
Γιατί όπως είπε και ο Abet δεν υπάρχουν μελέτες για τις μαχροχρόνιες επιδράσεις υγρών στον ανθρώπινο οργανισμό.

Σε καμία περίπτωση το ηλεκτρονικό δεν είναι υγιεινό.
Μένει μόνο να συγκριθεί με το κανονικό τσιγάρο.
Και εδώ βλέπω για τον ευατό μου μεγάλες διαφορές.
Το κανονικό είναι σίγουρα καρκινογόνο.

Η επιλογή είναι ελεύθερη στον καθένα.



Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βελτίωση αρτηριακής πίεσης.
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 21:28 »
Κάπου είχα διαβάσει ως η γλύκερίνη χρησιμοποιείται ως μέσο μετάδοσης φαρμάκων στα πνευμόνια και πως προστατεύει από ασθένειες του αναπνευστικού. Θυμάται κανείς τίποτα;;

Δεν ξέρω για την γλυκερίνη.
Αυτό ισχύει για την προπυλενογλυκόλη.

Από πειράματα που έχουν γίνει σε ποντίκια την δεκαετία του 40 έχει βρεθεί ότι η προπυενογλυκόλη έχει αντιμικροβιακή δράση.

Εκθέσαν τότε ποντίκια σε ιούς της γρίπης και αυτά που ζούσαν σε περιβάλλον με προπυλενογλυκόλη δεν πάθαν τίποτα ενώ αυτά που αναπνέαν καθαρό αεράκι πέθαναν όλα.
Τα πειράματα αυτά χρησιμοποιηθήκαν από εταιρίες ηλεκτρονικού τσιγάρου του εξωτερικού (για ευνόητους λόγους...) για να πουν ότι το ηλεκτρονικό πιθανώς προστατεύει από την γρίπη των χοίρων!!!. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το κάνουν και δω...

Σε καμία περίπτωση η προπυλενογλυκόλη δεν έχει αντιιική δράση αλλά αντιμικροβιακή!.
Αυτό σημαίνει ότι πιθανώς προστατεύει έναν από ιό εξασθενημένο οργανισμό από μικρόβια π.χ του αναπνευστικού που μπορούν να δημιουργήσουν επιπλοκές.

Αλλά ακόμη και έτσι κανείς γιατρός δεν συστήνει (όσο γνωρίζω) την προπυλενογλυκόλη για τέτοιο σκοπό!!!!.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2009, 21:49 από Kostas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537728 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro