vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

398 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Jorge, maprix, tibolaso, grag, dvelev, tasos1976, Lazy Dog

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #960 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 11:50 »
Δεν γνωριζω αν αξιζει η οχι αλλα κανε μια ερωτηση εδω φιλε μου


https://onpc.gr/
http://www.mpixlimpidi.net/


η σε καποιον που ασχολειται με τις ιδιοκατασκευες,

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #961 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 12:13 »
Ευχαριστώ.  :)

Αποσυνδεδεμένος fiouman

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #962 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 15:19 »
Παιδια καλησπερα!!!
Αποφασισα να ξαναζωντανεψω το μοντακι μου που το αχρηστεψα εγω λογο dripping απο τον apollo...
Ειχε πολυ καλα ρευματα θυμαμαι.Λοιπον το ειχα παει στο mpixlimpidi και το επισκευασε το παιδι που συνεργαζοντε την πρωτη φορα...
Μετα ξανα τα ιδια και παλι το πηγα πισω και μου ειπε οτι δεν μπορει να το επισκευασει...Το θεμα ειναι οτι εγω εχω βρει πλακετα evolv dna 30 απλα δεν εχω τις γνωσεις να το κανω μονος.Σκεφτομαι να το ξαναπαω απλα σκαλωνω γιατι δεν μου το προτεινε ο ιδιος να το κανουμε τοτε.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #963 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 21:36 »
Έχουμε μερικούς συμφορουμίτες μάστορες με τους οποίους θα μπορούσες να επικοινωνήσεις να σου φτιάξουν μοντάκι τζιτζί με την πλακέτα.

Αποσυνδεδεμένος fiouman

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #964 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 22:14 »
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου,απ οτι βλεπω βασικα στο site της vaporshark μαζι με θηκουλα μου βγαινει στα 70 κατι ευρω καινουργιο.
Και την πλακετα εδω την βρισκω 50 ευρω...Αρχιζω και το σκεφτομαι...




Διαγραφη αμεσης παραθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2015, 23:16 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #965 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 20:24 »
Μετά απο πολλή σκέψη αποφάσισα να μπω κ εγώ στον κόσμο του temperature control. Παρήγγειλα το vtc mini κ λογικά θα το έχω δευτέρα. Καθώς, όμως, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα θα ήθελα να διαβάσω μερικά πράγματα για να μου λυθούν απορίες όπως π.χ. ποιες οι διαφορές στο άτμισμα μεταξύ νικελίου, τιτανίου κ ss, γιατί οι αντιστάσεις στο tc  είναι τόσο χαμηλά (0,1-0,2ωμ), τι πρέπει να προσέχω κατά το στήσιμο, πώς ακριβώς συνεργάζεται το tc με τα watt κτλ.

Στο youtube δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο video με τέτοιου είδους πληροφορίες μαζεμένες, αλλά είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο τέτοιο ποστ θα υπάρχει εδώ στο φόρουμ, το οποίο όμως δεν μπορώ να βρω με αναζητήσεις. Μήπως μπορεί κάποιος να με κατευθύνει στα βασικά;

Αποσυνδεδεμένος chrishar

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #966 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 02:05 »
Γεια σου γείτονα, που λέει ο λόγος δηλαδή. Αλλά ένα τανκάκι δρόμος είναι Μπέρμινχαμ-Μπλάκμπερν.
Πρώτα απ' όλα τα υλικά αυτά (νικέλιο, τιτάνιο και SS) έχουν χαμηλότερη αντίσταση ανά μέτρο σε σχέση με το canthal. Τα έγραψα με την σειρά από την μικρότερη προς την μεγαλύτερη αντίσταση. Με το ανοξείδωτο σύρμα μπορείς να φτάσεις και κοντά στο 1Ω με λεπτό σύρμα και πολλές σπείρες (πάνω από 5-6)
Οι διαφορά σε σχέση με το canthal είναι πως το άτμισμα σου δίνει πιο σταθερό άτμισμα. Για άλλους πιο καθαρές γεύσεις, πιο μεγάλη απόλαυση. Για μερικούς άλλους κάποια από αυτά ίσως θαμπώνουν την γεύση. Εγώ λέω ότι ακόμη και θαμπή-μπερδεμένη να είναι η γεύση, η σταθερότητα στην θερμοκρασία είναι μεγάλο ατού. Κάποιοι δεν συμφωνούν. Όλα αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά. Αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος δεν θα μπορείς να είσαι σίγουρος. Θέλει τον ίδιο ατμοποιητή, το ίδιο στήσιμο κλπ για να μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις κάποιες διαφορές. Μπορεί βέβαια κάποιο στήσιμο ή ατμοποιητής να θάβει το ένα υλικό και να αναδεικνύει κάποιο άλλο.
Από εκεί και πέρα, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχεις hot spots, να μην ακουμπάνε οι σπείρες μεταξύ τους και να κλειδώνεις την αντίστασή σου κρύα. Ο τρόπος που λειτουργεί ο έλεγχος θερμοκρασίας δεν είναι με αισθητήρα αλλά επειδή τα υλικά αυτά έχουν σχεδόν γραμμική μεταβολή αντίστασης σε σχέση με την θερμοκρασία, η πλακέτα έχοντας υπ' όψιν της την θερμοκρασία περιβάλλοντος όταν κλειδώνεις την αντίσταση μπορεί να υπολογίσει (στο περίπου) την θερμοκρασία του σύρματος. Έτσι σταματάει να τροφοδοτεί με ρεύμα όταν πιστεύει ότι έφτασε στην επιθυμητή από τον χρήστη θερμοκρασία και από εκεί και πέρα δίνει ελάχιστο ρεύμα για να την κρατήσει σταθερή.
Αν κλειδώσει η αντίσταση ζεστή τότε, όπως καταλαβαίνεις, η πλακέτα θα έχει εντελώς λάθος δεδομένα και το άτμισμα θα γίνει δυσάρεστη εμπειρία, μη ικανοποιητικός ή υπερβολικός ατμός σε θερμοκρασία που φαίνεται λογική, ζεστός ή και πολύ κρύος ατμός κλπ


Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #967 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 16:25 »
Καλησπέρα!
Νέος ατμιστής με τεράστιες απορίες που σιγά σιγά απαντώνται χάρη σε εσάς. Αγόρασα ένα evic vtc mini και έναν nautilus mini. Ο ατμοποιητής φοράει αντίσταση 1.8. Το mod το ρύθμισα στην επιλογή power χαμηλά στα 7.5W. Όταν κούμπωσα για πρώτη φορά τον ατμοποιητή τον αναγνώρισε ως 2.04 Ω. Την επόμενη μέρα μετά το γέμισμα η ένδειξη ήταν 2.06 και σήμερα τρίτη φορά πήρα την ένδειξη 2.11. Επειδή έχω καταμπερδευτεί μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν αναγνωρίζεται σωστά η αντίσταση. Κάνω κάτι λάθος; Υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #968 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 17:33 »
Όχι δεν έχει κανένα πρόβλημα το mod  ή διαφορα  στην ωμική αντίσταση που βλέπεις είναι αμελητέα , όσο για το ότι είναι 2ohm αντί για 1.8 αυτό συμβαίνει συχνά σε εργοστασιακές κεφαλές

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2015, 19:33 από Injen »

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #969 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 17:40 »
Injen σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #970 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 19:34 »
Τίποτα φίλε μου , να σαι καλά

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #971 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 12:09 »
Μετά απο πολλή σκέψη αποφάσισα να μπω κ εγώ στον κόσμο του temperature control. Παρήγγειλα το vtc mini κ λογικά θα το έχω δευτέρα. Καθώς, όμως, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα θα ήθελα να διαβάσω μερικά πράγματα για να μου λυθούν απορίες όπως π.χ. ποιες οι διαφορές στο άτμισμα μεταξύ νικελίου, τιτανίου κ ss, γιατί οι αντιστάσεις στο tc  είναι τόσο χαμηλά (0,1-0,2ωμ), τι πρέπει να προσέχω κατά το στήσιμο, πώς ακριβώς συνεργάζεται το tc με τα watt κτλ.

Στο youtube δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο video με τέτοιου είδους πληροφορίες μαζεμένες, αλλά είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο τέτοιο ποστ θα υπάρχει εδώ στο φόρουμ, το οποίο όμως δεν μπορώ να βρω με αναζητήσεις. Μήπως μπορεί κάποιος να με κατευθύνει στα βασικά;

Σαν τα χιόνια  ;D

Αποφάσισες να δώσεις κανένα ρεπό στον Ατέρμονα? Πάλι καλά γιατί με τόσο λιώσιμο κινδυνεύεις με καταγγελία στο συνδικάτο!

Ο φίλος chrishar μια χαρά στα είπε. Θα συμπληρώσω μερικά πράγματα ύστερα από αρκετή συμβίωση με TC. Κατ' αρχάς, υπάρχουν διαφορές στη φιλοσοφία TC που εφαρμόζει η κάθε πλακέτα. Άλλες σου επιτρέπουν να ρυθμίζεις θερμοκρασία μόνο, άλλες και watt (Joule κατά την SX) και θερμοκρασία. Επικεντρώνομαι στη δεύτερη κατηγορία γιατί και αυτή χωρίζεται. Κάποιες πλακέτες παίρνουν τα δεδομένα που εισάγεις και δεν σε αφήνουν να ξεπεράσεις ούτε τα watt ούτε τη θερμοκρασία. Άλλες δίνουν το μέγιστο των watt που ζητάς μέχρι να πιάσουν θερμοκρασία και μετά "μαλακώνουν". Άλλες, θεωρούν τη ρύθμιση απλά ως κόφτη οπότε δίνουν πράμα μέχρι να χρειαστεί να κόψουν λόγω ορίου. vtc δεν έχω αλλά από ότι διαβάζω εδώ, λειτουργεί σωστά.

Περί κλειδώματος αντίστασης: στην ουσία, δεν μιλάμε για κλείδωμα αλλά για μια εντολή του στυλ "με αυτή την τιμή βάσης θα κάνεις τους υπολογισμούς σου κύριε TC". Κάθε μέταλλο, έχει το δικό του ρυθμό γραμμικής μεταβολής και βάσει αυτού υπολογίζει το μοντ. Κάποιες πλακέτες (DNA200, κάποιες SX) σου επιτρέπουν να περάσεις χειροκίνητα το TCR.

Περί ωμικότητας: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής, περιλαμβάνει Ni200 0.28mm και Ti01 0.28mm. Το μεν μου δίνει αντιστάσεις 0.08-0.12 αναλόγως στησίματος, ενώ το δε γύρω στα 0.55. Και τα δύο για τα προσωπικά μου γούστα αποδίδουν πολύ ωραία, με το Τιτάνιο να είναι πιο "βελούδινο" για μένα, αλλά να θέλει αλλαγή πιο σύντομα γιατί χάνει σχετικά γρήγορα σε γεύση. Θεωρώ όμως ότι η χαμηλότερη ωμικότητα του Νικελίου, δίνει πιο ακριβείς μετρήσεις μεταβολής της αντίστασης άρα και πιο αξιόπιστο TC πάντα με τις ευλογίες της πλακέτας.

Όσον αφορά το στήσιμο: Έχω στήσει και κολλητές σπείρες και ανοιχτές. Παρόλο που πολλοί αναθεματίζουν τις κολλητές σπείρες σε TC, μπορώ να σου πω ότι σε Φαινόμενο και 2mm core, λειτουργεί μια χαρά. Και με τα δύο μέταλλα. Θα δοκιμάσεις και θα κρίνεις.

Τέλος, έκανα χρήση του Ti01 σε power mode για δοκιμή. Η αντίσταση ήταν στα 0.55 και το κτήνος δεν είχε θέμα να την παίξει. Στα 15W, μην φανταστείς! Αποτέλεσμα: τζούρα με τη τζούρα στις απανωτές, η αντίσταση μεγάλωνε, μέχρι που έφτασε τα 0.96Ω. Μόλις κρύωσε, όλα καλά και πάλι. Βασικό λοιπόν, είναι το μοντ να έχει σωστή τιμή βάσης. "Κλείδωμα" λοιπόν σε θερμοκρασία δωματίου και όχι κελλαριού pub!

Υ.Γ.: Θα έρθεις καθόλου γιορτές? Να ξέρω να κανονίσω κανένα "ελαφρύ" γεύμα και πάλι...

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #972 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:15 »
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα να αλλάξω case στο istick 40w ώστε να παίρνει και μεγαλύτερη μπαταρία??

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #973 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 16:55 »
Τι θεμα να εχεις δηλαδη ;;;





iStick 20W......

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #974 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 17:11 »
Φίλε μου καλό ατμιστο πανέμορφο πραγματικα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279227 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias