vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #495 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 05:44 »
Μαλλον μιλας για το EA mechanical mod.
Εχει κι αυτό ελατηριο,αν θυμαμε καλα.... :hmmm:

Σε όλα τα μηχανικα μπορεις να βγαλεις το ελατηριο και όλα εχουν ελατηριο. Με τον τροπο αυτό εχεις καλυτερη αγωγημοτητα....


Το μονο που ξερω εγω ότι δεν εχει ελατηριο , είναι ένα μοντακι καινουριο του GUS,αλλα εχει ασφαλεια στο κουμπι,και αν γινει κατι,καιγεται και σταματα η παροχη ρεύματος.


Αυτό που πιστευω παντως είναι ότι το ελατηριο εκει που είναι,εχει το λογο του και είναι πολύ σημαντικος.
Είναι η ασφαλεια του μοντ στην κακιά στιγμή.

Δεν είναι και καμια μεγαλη διαφορα στις απώλειες που θα εχεις ώστε να αξιζει τον κοπο κατι τετοιο...

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #496 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 15:40 »
Ναι, το electric angel.  :)  Δεν έχει ελατηριο, ειναι σταθερός πόλος. Και 'γω πιστεύω οτι καλύτερα με ελατηριο απλά είδα σε ενα βίντεο οτι δεν ειναι καλο να υπαρχει πολυ μεγάλη πίεση στην μπαταρία...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #497 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 16:02 »
Δεν είμαι σήγουρος αν είναι χωρίς ελατήριο το EA,αλλα το ελατήριο εκει είναι η ασφάλεια του μηχανικού mod και η απώλειες που εχει είναι υπερβολικα μικρες ώστε να αξίζει την αφαίρεσή του...


Ναι δεν θελει πολύ πίεση στην τοποθέτηση της για να μην πληγωθεί από τον πόλο


Υπαρχουν βεβαια πλεον πιο καλα mod's

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #498 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 23:00 »
Αν ειχα τοσες πολλες ανασφαλειες θα επαιρνα πχ προβατο που εχει χιλιες προστασιες και αναβει τα Ε με το παραμικρο λαθος
ή κατι αντιστοιχο ηλεκτρονικο...
Αν ειναι να κρατας ενα η/τ και εισαι με την αμφιβολια συνεχεια μην το παρεις ξινο θα σου βγει!
(Οσο χοντροκομμενο και αν διαβαζεται αυτο το ποστ εχει πολυ καλη διαθεση που δεν μεταφερεται απο ενα pc ;) )
(Το gus εχει κανονικα ελατηριο στο κουμπι και ασφαλεια στον πολο :tongue_smilie: )
Σε περιπτοση που ακολουθησεις τον δρομο του μηχανικου,χρησημοποιεις καταληλες μπαταριες και δεν κανεις υπερβολες με τις αντιστασεις,εκφορτισεις κτλ δεν εχεις κανενα κινδυνο....
Δεν εχω διαβασει-ενημερωθει ποτε για ατυχημα με ηλεκτρονικο τσιγαρο που δεν ειχε ευθυνη ο χρηστης ή δεν ηταν απο κακο χειρισμο...


Αποσυνδεδεμένος exarhos

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • mOjo
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #499 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 00:28 »
ερωτηση εξπρες. :)  Με περιπου 3- 4μλ τη μερα υγρο ποσες μπαταριες 18350 χρειαζονται τη μερα? Συσκευη  dingo με Σοφια σε D-Base! θενννξ

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #500 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 00:34 »
Όχι περισσότερες από 2 - 3 μπαταρίες.

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #501 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 04:41 »
Αν ειχα τοσες πολλες ανασφαλειες θα επαιρνα πχ προβατο που εχει χιλιες προστασιες και αναβει τα Ε με το παραμικρο λαθος
ή κατι αντιστοιχο ηλεκτρονικο...
Αν ειναι να κρατας ενα η/τ και εισαι με την αμφιβολια συνεχεια μην το παρεις ξινο θα σου βγει!
(Οσο χοντροκομμενο και αν διαβαζεται αυτο το ποστ εχει πολυ καλη διαθεση που δεν μεταφερεται απο ενα pc ;) )
(Το gus εχει κανονικα ελατηριο στο κουμπι και ασφαλεια στον πολο :tongue_smilie: )
Σε περιπτοση που ακολουθησεις τον δρομο του μηχανικου,χρησημοποιεις καταληλες μπαταριες και δεν κανεις υπερβολες με τις αντιστασεις,εκφορτισεις κτλ δεν εχεις κανενα κινδυνο....
Δεν εχω διαβασει-ενημερωθει ποτε για ατυχημα με ηλεκτρονικο τσιγαρο που δεν ειχε ευθυνη ο χρηστης ή δεν ηταν απο κακο χειρισμο...


Αν ηταν κάθε φορά που κάποιος ειχε αμφιβολία για κατι που θελει να κάνει να το αναβάλει, η χειρότερα, να μην προσπαθει να μαθει, θα είμασταν ακομα σε σπηλιές  :dontknow:


Η απορία μου γεννήθηκε κυρίως επειδη 2 high end mods το just gg και το ΑΕ εχουν τελείως διαφορετική φιλοσοφία στο θεμα του πόλου της μπαταρίας. Επειδη ο Θανάσης φαίνεται άνθρωπος τελειομανης, που προσέχει την κάθε λεπτομέρεια, του εχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Οπως επίσης εχω εμπιστοσυνη και σε διάφορα βίντεο που λένε τι πρέπει να προσέχει κανεις σε σχέση με τα μηχανικα mods και τις μπαταρίες.  Η μήπως δεν πρέπει να τα βλέπω και αυτα? (Δεν ξέρω αν παρακολουθείς αλλά φόρουμ, αλλά στο ecf, για παράδειγμα, εχουν σαν προτεραιότητα την ενημέρωση σε θέματα ασφαλείας. Για εμάς τους Ελληναρες όμως δεν ειναι μαγκιά να ρωτάς.. )


Με την απάντηση σου οχι μόνο δεν μου λύνεις την απορία , αλλά μειώνεις την ερώτηση μου καθώς και πιθανον δυσκολευεις κάποιον νέο συνατμιστη να ρωτήσει κατι για να μην θεωρηθεί "κάπως" απο εσένα και αυτούς που επιβραβευσαν την απάντηση σου.   :hmmm:  Η οποία υπενθυμίζω δεν απαντά στην ερώτηση μου που ουσιαστικα ειναι αν υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι ειναι κατασκευαστικό "λάθος".




Φιλικά  :)




Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #502 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 04:49 »
Εγω είμαι ένας απο αυτούς που "επιβράβευσαν" την απάντηση και συγκεκριμένα αυτό


Σε περιπτοση που ακολουθησεις τον δρομο του μηχανικου,χρησημοποιεις καταληλες μπαταριες και δεν κανεις υπερβολες με τις αντιστασεις,εκφορτισεις κτλ δεν εχεις κανενα κινδυνο....
Δεν εχω διαβασει-ενημερωθει ποτε για ατυχημα με ηλεκτρονικο τσιγαρο που δεν ειχε ευθυνη ο χρηστης ή δεν ηταν απο κακο χειρισμο...

σε αυτές τις δυο προτάσεις θα βρείς όλη την εμπειρία αυτών που χρησιμοποιούν μηχανικά μοντ
τι δεν καταλαβαίνεις και τι σε εκνέυρισε σε αυτό?

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #503 στις: Νοεμβρίου 30, 2013, 03:49 »

Η επιβραβευση σου δεν ηταν για το τμημα που μολις παρέθεσες αλλα για ολο το post. Αυτο τουλάχιστον εμφανίζεται προς τα έξω.

Η απάντηση μου, χωρίς κανένα εκνευρισμό, στόχευε το πρώτο μέρος του post το οποίο το βρήκα άσκοπο, ειρωνικό, παρ'ολο που το πιστέυω οτι έγινε με καλή διάθεση (γι΄αυτό το συζητάμε) και βασικά άσχετο με την ερώτηση μου. Ήτανε μια κλασσική περίπτωση έμπειρου "παλιού" που πατρονάρει τον newbie. (και έχει να κάνει με την ελ. κοινωνία αλλα δεν θα μπούμε σε αυτό τώρα)

Δεν θα στεκόμουν καθόλου σε αυτό αν το γεγονός δεν είχε να κάνει με θέμα ασφάλειας (και πόσο μάλλον που ήταν στην υποκατηγορία "ερωτήσεις express" που πολύ πιθανόν να ενδιαφέρουν και άλλους νέους και άπειρους συνατμιστές). Γι αυτό ακριβώς δεν το πήρα προσωπικά το σχόλιο απλά απάντησα σε μια στάση ενός "έμπειρου" απέναντι σε έναν οποιονδήποτε νέο που θέλει να μάθει περισσότερα για θέματα ασφαλειας.

Σα να ρωτάει ενας καινούργιος οδηγός για τις ζώνες ασφαλείας στο αυτοκίνητο ή το κράνος στο μηχανάκι και να παίρνει για απάντηση, " αν ανησυχείς τόσο πολύ, πάρε το λεωφορείο":eyesplash:   


Όταν στα μεγάλα forum του εξωτερικού προωθούνε τόσο πολύ το θέμα της ενημέρωσης για την ασφάλεια - με έμφαση στους νέους ατμιστές, "εδώ" υπάρχει ειρωνία γιατι κάποιος θέλει να βάλει την ζώνη του.


Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.  :)

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #504 στις: Νοεμβρίου 30, 2013, 08:15 »
Ας αποφεύγονται μηνύματα που μπορεί να οδηγήσουν σε προστριβές. Ακόμα κι αν έχετε δίκιο, όταν στρέφετε μια συζήτηση σε αντιπαράθεση σε προσωπικό επίπεδο, το πιο πιθανό, είναι να δημιουργηθεί ένας διάλογος που δεν θα είναι βοηθητικός και χρήσιμος σε κανέναν.
Παρακαλώ, ας παραμείνουμε στο θέμα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2013, 08:39 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #505 στις: Νοεμβρίου 30, 2013, 11:01 »
Θεωρω οτι τα μηχανικα μοντ ειναι ενας σωληνας που απλα κανει επαφη την μπαταρια με τον ατμοποιητη χωρις να μεσολαβει τιποτα στην  μεση.
Η ασφαλεια που σου παρεχεται ειναι 0 και πρεπει να φροντισεις μονος σου για αυτη ειτε με καποιο κυκλωμα ειτε με καλη επιλογη μπαταριων/σωστη χρηση.
Στο ηλεκτρονικο δεν πρεπει να φροντισεις τιποτα και ολοι εχουν την ιδια ασφαλεια.(το μοντ στην παρεχει)
Ενοειτε οτι αν φοβομουν τα μηχανακια θα επαιρνα αυτοκινητο γιατι δεν βλεπω τον λογο να ρισκαρω.
Ασφαλεια σημαινει μειωση των ρισκων και συνηθος αν κατι δεν μπορουμε να το κανουμε με ασφαλεια δεν το κανουμε καθολου.(τουλαχιστων αυτο γινεται στο εξωτερικο που τυχαινει να ζω.Επισης στα φορουμ του εξωτερικου που διαβαζεις δεν προτεινουν σε νεους ατμιστες μηχανικα μοντ ;) )
Το ποστ δεν ειχε κανενα σκοπο ειρωνιας και η σκοπιμοτητα του ηταν να σου δειξει οτι εχεις και αλλες επιλογες.
Επειδη ασφαλεια σε ενα μηχανικο μοντ δεν θα βρεις αναλωσε τον χρονο σου διαβαζοντας για κυκλωματακια οπως για παραδειγμα το bug της  atmizoo ή το kick.



Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #506 στις: Νοεμβρίου 30, 2013, 22:51 »
Μηχανικά Μοντάκια και Άτμισμα

Νομίζω πως αυτό για το αν φοβάσαι τα μηχανικά μην το πάρεις είναι σοφό, καθώς εγώ που είμαι (διοτί πράγματι είμαι) χαζός, πιστεύω θα καταφέρω να εκραγώ και από provari κάποια στιγμή.

Ρεύμα:
Εάν θες "δυνατό ρεύμα" όπως συχνά ακόυγεται, αυτό μεταφράζεται σε Amper. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το αυξήσεις (ή πιο σωστά να μειώσεις την απώλειά του). Κάθε τι που επιτρέπει μεγάλη εκφόρτιση και πολλά Amp (ή αλλιώς "δυνατό ρεύμα"/"πυροβολάει ετούτο..") πάει πιο κοντά στην μεγαλύτερη αποφόρτιση, το γνωστό βραχυκύκλωμα. Κάθε τι που σε προστατεύει από αυτό, στα Χ Amper, δε σε αφήνει να πας σε κάτι πιο "δυνατό", τα Χ+Ψ Amper.

Κάτι δίνεις κάτι παίρνεις. Μπορείς και να βγάλεις και το ελατήριο, δεν είμαι δάσκαλος να πω σε κάποιον αν δεν πρέπει να κάνει κάτι επικύνδινο για αυτόν. Πόσο μάλλον όταν το κάνουν παλιοί. Ούτε να κάνει κάτι επικύνδινο μπορώ, γιατί εγώ δεν το κάνω. Απλά έχε στο νού σου, κάτι δίνεις κάτι παίρνεις....

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #507 στις: Δεκεμβρίου 02, 2013, 01:14 »
Σίγουρα ετσι ειναι, πιο επικίνδυνο το μηχανικό. Δεν διαφωνούμε σε αυτο και συγνώμη αν υπερέβαλα με την αντίδραση μου. Απλά είμαι της άποψης οτι όταν φοβάται κάποιος κάτι, οτιδήποτε, καλό ειναι να το γνωρίζει καλύτερα και να εχει πιο σφαιρική γνώση. Να βρίσκει τα όρια του αν θέλεις μόνος του. Το να επιβάλλονται όρια απο τα έξω ( με οποιονδήποτε τρόπο) δεν ειναι εποικοδομητικό. Ετσι το βλέπω εγω.

Κατα τα αλλά, επαναλαμβάνω, ή ερώτηση μου ηταν συγκεκριμένα γιατι ήθελα να ακούσω την γνώμη του φόρουμ για το συγκεκριμένο mod EA σε σχέση με το πως έχει κατασκευάσει τον πόλο που ενώνει την μπαταρία και αν ειναι καλο να δέχεται η μπαταρία τόση πίεση.

(Παρεμπιπτόντως, μηχανικό mod ήταν το πρωτο μου ecig με rta. Με αυτο έκοψα και το τσιγάρο και σταδιακά εκοψα και το άτμισμα πριν 2 χρονια. Επειδη θέλω να ξανά ξεκινήσω το ατμισμα, ψάχνω για καινούργια mod, για αυτο και η ερώτηση.)




Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #508 στις: Δεκεμβρίου 02, 2013, 01:27 »
φιλε μου το just εχει καποια ασφαλεια παραπανω αφου υπαρχει ελατηριο. απο εκει και περα πας σε bug ,kick οπως ειπαν πιο πανω.

Αποσυνδεδεμένος DanLuca_

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • DanLucas Signature Liquids
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #509 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 05:08 »
Καλησπέρα!
 :sign_voithia:
Είμαι ένα κλίκ πριν την αγορά του πρώτου μηχ. μοντ αλλά δεν ξέρω ποιό από τα παρακάτω να διαλέξω:
 :hmmm:
SIGELEI SILVER DRAGON
http://www.yovapeo.es/yovapeo/3176822/dragon-silver-telescope.html

SIGELEI Nº24
http://www.yovapeo.es/yovapeo/3176832/mod-sigelei--24-.html

SIGELEI BAGUA
http://www.yovapeo.es/yovapeo/4342495/sigelei-bagua---3-acero.html

SIGELEI Nº19
http://www.yovapeo.es/yovapeo/3176840/telescopico-sigelei--19-b.html

SIGELEI Nº8
http://www.yovapeo.es/yovapeo/3176851/sigelei--8-w-.html


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias