vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2040 στις: Οκτωβρίου 27, 2021, 17:52 »
Όταν φτάσει το όριο χωρητικότητας γυρνάει αυτόματα σε suspended. Το ξανακάνεις active, στην πρώτη τζούρα όμως, όταν πάει να γράψει data, βλέπει ότι είναι γεμάτο (υποθέτω επιστρέφει error η write function ) και ξαναγίνεται suspended, δηλαδή θέτει true το bit suspended.


Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2041 στις: Οκτωβρίου 29, 2021, 10:31 »
  Έχεις δίκιο. Πάντα αναρωτιόμουν γιατί το έβρισκα στο suspended ενώ το έβαζα στο enable.  :doh3:

Αυτό που κοίταγα όμως ήταν η ατμιστηκή συμπεριφορά μέσα στην μέρα. (πόσες απανωτές τζούρες, με τι διάρκεια, χρόνο πριν ξαναπιάσω το mod, μεγάλα διαλείμματα χωρίς να ατμίσω, κλπ)
Για το πόσο άτμιζα την μέρα σε σχέση με τα συνηθισμένα (σε mod χωρίς μετρητή) το έβγαζα εμπειρικά από την ενέργεια που ήθελαν οι μπαταρίες για να φορτίσουν.  

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2042 στις: Μαρτίου 11, 2022, 09:22 »
καλημερα σε ολους,μηπως καποιος απο εσας εχει δοκιμασει να αναβαθμισει μοντακι της asmodus;
Υπαρχει θεμα οποιος μπορει να βοηθησει

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2043 στις: Μαρτίου 14, 2022, 21:55 »

Σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος,αν καποιος προσπαθησει να αναβαθμισει mod της asmodus θα παρατηρησει οτι το εκτελεστικο αρχειο (updater tool) δεν λειτουργει σε win 11 (ισως και σε win 10) λογω ασυμβατοτητας.
Υπαρχει ομως λυση στο προβλημα αρκει να κατεβασετε το προγραμμα VIRTUALBOX και να εγκαταστησετε εικονικο περιβαλλον αρχειου win 7 και κατω το οποιο θα πρεπει να ειναι σε μορφη ISO.
Στο youtube θα βρειτε video επεξηγησησης για τις απαραιτητες ρυθμισεις.
Αν οποιοσδηποτε θελει καποια διευκρινηση ας μου στειλει μηνυμα (γιατι η γνωση πρεπει να μεταδιδεται δωρεαν...)
Σημαντικο δε να αναφερθει οτι οι συγκεκριμενες αναβαθμισεις ειναι απαραιτητες γιατι διορθωνονται προβληματα και βελτιωνεται η αποδοση.

Εστειλα και email στην τεχνικη υποστηριξη της εταιρειας και εστω και με λιγη καθυστερηση (2 ημερων ισως λογω ΣΚ) μου απαντησαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2022, 08:20 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2044 στις: Μαρτίου 15, 2022, 01:46 »
Συγγνώμη, αλλά αν κατάλαβα καλά, η "λύση" του να στήσεις εικονική μηχανή στα 11άρια (& ίσως & στα 10άρια) να κάνεις εγκατάσταση τα 7άρια ώστε να μπορέσεις να τρέξεις τον updater τους ήταν η "πρόταση της...τεχνικής υπερεσίας;;;;;; Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι!!!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2045 στις: Μαρτίου 15, 2022, 06:40 »

Ναι σωστα, προφανως εχουν σταματησει  να συντηρουν τα αρχεια αναβαθμισης

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2046 στις: Μαρτίου 15, 2022, 09:45 »
H Asmodus ιδρύθηκε το 2014 και η υποστήριξη της Microsoft για τα Windows 7 έληξε το 2015 ενώ την ίδια χρονιά παρουσιάστηκαν τα Windows 10.
Όλα τα επόμενα χρόνια δηλαδή εμφάνιζε μοντέλα που αναβαθμιζόταν μόνο σε καταργημένο λογισμικό; Ωραίοι  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2047 στις: Μαρτίου 16, 2022, 22:53 »
Ε καλά...πολλές πατάτες έχει κάνει η Microsoft, αλλά τα Windows 7 δεν τα "έληξαν" το 2015.

Το 2015, τα Windows 7 μπήκαν σε φάση "μειωμένης υποστήριξης". Δηλαδή σταμάτησαν να βγαίνουν νέα χαρακτηριστικά για το λειτουργικό και, επίσης, έληξε κάθε εγγύηση του λειτουργικού.
Τότε εμπήκαν στην φάση "extended support", που σημάινει ότι μόνον απαραίτητα patches & fixes έβγαιναν.
Αυτή η φάση τελείωσε τον Ιανουάριο του 2020, οπότε και τα Windows 7 "έληξαν" οριστικά...



Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2048 στις: Μαρτίου 16, 2022, 23:22 »
Λοξία μου, αυτό που συζητάμε εδώ είναι η υποστήριξη των firmware των τσιπακίων της Asmodus & όχι το roadmap των εκδόσεων των παραθυρόφυλλων της Μικρομαλακής.
Η Μικρομαλακή ας κάνει ό,τι θέλει (έτσι & αλλιώς τρέχω αποκλειστικά Linux από το 2008, προσωπικά). 
Η Asmodus όμως είναι απαράδεκτη, πωςνατοκανουμεδηλαδής!!! :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2049 στις: Μαρτίου 17, 2022, 09:23 »
Ε καλά...πολλές πατάτες έχει κάνει η Microsoft, αλλά τα Windows 7 δεν τα "έληξαν" το 2015.
Ναι σωστά, τα έληξαν πολύ νωρίτερα.
Ένα προϊόν καταργείται όταν σταματήσει να παράγεται, όχι όταν σταματήσει ο κατασκευαστής να βγάζει ανταλλακτικά για αυτό.
Η Microsoft διέκοψε τις πωλήσεις των Windows 7 το 2014.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2050 στις: Μαρτίου 18, 2022, 14:55 »
Μπορεί όλοι οι υπολογιστές από το 2014 και μετά, να πωλούντο με Windows 8, Windows 8.1 και (μετά) με Windows 10, αλλά τα "επίσημα" κριτήρια στην αγορά της πληροφορικής είναι διαφορετικά από αυτά της αγοράς αυτοκινήτων... :)
Εδώ λαμβάνεται υπ' όψιν όχι το End Of Production αλλά το End Of Life, το οποίο ήταν 14 Ιανουαρίου 2020.
Τα Windows 7 ήσαν αποδεκτά από όλους τους external auditors ως "εν ενεργεία" λειτουργικό μέχρι τον Ιανουάριο του 2020.
Είχαμε ένα external audit το 2016 και ένα το 2019. Δεν δεχθήκαμε καμία παρατήρηση επειδή σε κάποιους υπολογιστές έτρεχαν ακόμα τα Windows 7, από την στιγμή που είχαν περασμένα τα τελευταία security patches.
Μόνο μία υποσημείωση πως έπρεπε να αντικατασταθούν πριν το 2020.
Έχουμε νέα επιθεώρηση τον Μάιο...αν βρουν τώρα (που δεν θα βρουν) Windows 7, θα φάμε ένα Non-Conformity Report, που θα μας αλλάξει τα φώτα...


@treloneritis

Ναι, η Asmodus είναι απαράδεκτη!
Καμία αντίρρηση σε αυτό. :yes:

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2022, 00:37 από Tem »

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2051 στις: Απριλίου 25, 2022, 12:12 »
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άτμισμα και τώρα που ξανασχολούμαι βλέπω ότι αρκετά έχουν αλλάξει.

Η γρήγορη ερώτησή μου είναι σχετικά με την καλύτερη επιλογή για ένα φθηνό mod το οποίο το θέλω για τσιγαρίσια τζούρα.

Έχω καταλήξει σε 2, αλλά δεν ξέρω ποιος είναι καλύτερος. Ή μήπως να διάλεγα κάποιον άλλον (στην ίδια κατηγορία τιμής).

iStick Pico 2 vs Innokin Coolfire Z80 - Ποιον προτιμάτε;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2052 στις: Απριλίου 25, 2022, 20:08 »
Νομίζω και τα δύο μια χαρά είναι, πήγαινε σε ένα κατάστημα να τα δοκιμάσεις στο χέρι σου. 

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2053 στις: Απριλίου 26, 2022, 03:13 »
Χρόνια πολλά κι από μένα. Ήρθα στο χωριό με 4 μοντάκια και 2 σωλήνες. Αυτό που μου συνέβη είναι εξαιρετικά σπάνιο. Τα 3 aegis mini εντελώς ξαφνικά σταμάτησαν να φορτίζουν. Σήμερα που άτμιζα με το Innokin Coolfire Z50 2100mAh 50W Blue και τον ares 2 με απλή kanthal στα 0,8 ωμ αυτό άρχισε να ζεσταίνετε πάρα πολύ έβγαλε καπνούς από τη θύρα φόρτισης και μύρισε αμέσως καμένο μέσα στο μοντάκι. Το πέταξα αμέσως από τα χέρια στο κήπο γιατί φοβήθηκα μην εκραγεί. Τελικά δεν έκανε τίποτα αλλά φυσικά δε ξαναδούλεψε. Δε ξέρω τη συνέβη (η πεθερά μου πιστεύει ότι έχω μάτι) φαντάζομαι 'κανα βραχυκύκλωμα με τη αντίσταση και έδωσε πολύ ρεύμα με αποτέλεσμα να τα φτύσει η μπαταρία. Ατμίζω  πάνω από 6 χρόνια με μοντάκια που έχουν ενσωματωμένη μπαταρία. Τελικά θα αγοράσω κάποιο με αποσπώμενη . Ατμίζω στα 17-18 βατ. Ποιο θα μου προτείνατε και με τη μπαταρία; Αν το aegis solo είναι καλό θα το ήθελα γιατί είχα βολευτεί με τα μίνι. Θα πάρω 2 μπαταρίες και ένα εξωτερικό φορτιστή. (Αυτά βαριόμουν για αυτό με έπαιρνα με ενσωματωμένη αλλά τη έπαθα για τα καλά ). 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2054 στις: Απριλίου 26, 2022, 12:20 »
Το solo που το ξέρω είναι ένα πάρα πολύ καλό & αλεξίσφαιρο μοντάκι. Ομως προσοχή. Μιλάμε για το καλό, παλιό το ορθόδοξο & όχι για το καινούριο solo2.
Αυτό είναι πλέον με πλήρως πλαστικό εσωτερικό που πάνω του κουμπώνουν τα μεταλλικά εξωτερικά. Το πρόβλημα παρουσιάζεται αν σου πέσει & βρει ο ατμοποιητής ή αν δεν είσαι ιδιαίτερα ευγενικός αν ο ατμοποιητής είναι κουμπωτός & τα orings του σφιχτά. Και στις 2 περιπτώσεις το πρόβλημα είναι οι πολύ ψιλές (1.5mm) & κοντές βίδες (3.5mm) που κρατάνε το καπάκι του 510 σε μία μάλλον αδύναμη & λεπτή πλαστική πλάκα. Εχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα που είτε σπάει αυτή η πλαστική πλάκα είτε τα βιδάκια να χαλάνε τα σπειρώματά της. Οπότε & μένεις με τον 510 στο χέρι.
Περισσότερα εδώ με την συγκεκριμένη σχεδιαστική αστοχία μετά το 5.00.
Οπότε από μένα ένα μεγάλο ΝΑΙ για το παλιό μοντέλο που το βλέπω σε πολύ καλές τιμές (γύρω στα €32).

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2022, 17:12 από treloneritis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8491 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180924 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537468 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60052 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12