vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ducati.Jimakos, Ελένη Π, dkostas, camber, Tem, ipomonias, I.P

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #285 στις: Μαΐου 19, 2013, 10:20 »
Καλημέρα,

1) Καμία ιδέα για συνταγή αρώματος "Μόκα"? Θέλω να φτιάξω τη γεύση που έχει ένα παγωτό ή γλυκό "Μόκα".

2) Όσους καφέδες έχω δοκιμάσει, είναι κάπως πικροί για το γούστο μου. Πως μπορω να τους γλυκάνω χωρίς να αλλοιώσω τη γεύση? (και με τι ποσοστό στα 10ml?)

Παρακαλώ αν υπάρξουν προτάσεις να περιέχουν και το όνομα του κατασκευαστή (γιατί πχ άλλο το Maxx blend της FA και άλλο της Inawera).

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #286 στις: Μαΐου 19, 2013, 20:42 »
Συνταγη που μου αρεσε..(ολα τα υλικα απο inawera)

40 μλ βαση dirty
22 σταγονες tobacco c
2 σταγονες μελι
5 σταγονες two apples

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #287 στις: Μαΐου 20, 2013, 11:40 »
Καλημέρα,

1) Καμία ιδέα για συνταγή αρώματος "Μόκα"? Θέλω να φτιάξω τη γεύση που έχει ένα παγωτό ή γλυκό "Μόκα".

2) Όσους καφέδες έχω δοκιμάσει, είναι κάπως πικροί για το γούστο μου. Πως μπορω να τους γλυκάνω χωρίς να αλλοιώσω τη γεύση? (και με τι ποσοστό στα 10ml?)

Παρακαλώ αν υπάρξουν προτάσεις να περιέχουν και το όνομα του κατασκευαστή (γιατί πχ άλλο το Maxx blend της FA και άλλο της Inawera).

Ευχαριστώ

Καλημέρα Κώστα.

Λοιπόν, η Μόκα, αυτού καθ' αυτού, έχει να κάνει με συνδυασμό καφέ, σοκολάτας και κρέμας. Σαν άρωμα μόκας, το Halo Cafe Mocha είναι εκπληκτικό. Σαν γεύση όμως, δεν!
Εντελώς από την κούτρα μου, θα χρησιμοποιούσα ένα 3% Atmos Coffee, 1% Atmos Black Chocolate, 1% Atmos Cream και 0,5% FA Cafe.

Για να γλυκάνεις καφέ χωρίς να αλλοιώσεις τη γεύση, δεν ξέρω 100%, μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς με μία προσθήκη βανίλιας ή καραμέλας. Για μένα έχει δουλέψει εξαιρετικά αυτός ο συνδυασμός, και ας τον πίνω σκέτο τον καφέ μου. Για κάτι πιο μυστήριο, TPA Ethyl Maltol (cotton candy) το οποίο μας δίνει καμμένη καραμέλα, πολύ ωραία γεύση και απίστευτο άρωμα στην ατμόσφαιρα. Δυστυχώς, δεν έχω καθόλου να σε φιλέψω, αλλά αν χρειαστείς βανίλια και καραμέλα Atmos πες το και όλο και κάτι θα έχω στην καβάτζα!

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #288 στις: Μαΐου 24, 2013, 15:59 »
.....και για όσους δεν φοβούνται σαν τον διάολο το λιβάνι... :laugh1:

      ΛΙΒΑΝΙ!!!

Για 10 ml τελικού υγρού:

4 σταγόνες μέλι                               (inawera)
4 σταγόνες τριαντάφυλλο               (inawera)


Χρησιμοποίησα βάσεις Atmoslab 85/15 (PG/VG) και το δοκίμασα στο Protank.
Μάλλον θα του ταίριαζε πιό ζεστός ατμός.
Το αποτέλεσμα θα έλεγα οτι είναι ένα καπνικό αρωματικό. Μάλλον δεν είναι για όλη μέρα, αλλά για κάποιες στιγμές που θέλουμε κάτι διαφορετικό και αρωματικό.
Δεν νομίζω οτι ταιριάζει μετά το φαγητό, με καφέ ή ποτό.
Αντίθετα θα το πρότεινα ως εξαιρετική συνοδεία στο διάβασμα της Αγίας Γραφής. Επίσης θεωρώ οτι ατμίζεται ευχάριστα όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα.
Ένα υγρό για φανατικούς πιστούς!  :laugh1: Για Χριστιανούς και όχι μόνο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #289 στις: Ιουνίου 09, 2013, 04:25 »
Σε 108 ml βαση 70 PG / 30 VG ή  50 VG / 50 ΡG :

RY4 Double της ΤΡΑ => 160 - 240 σταγόνες

Acetyl Pyrazine της ΤΡΑ => 16 - 32 σταγόνες

Ethyl Maltol  της ΤΡΑ => 64 σταγόνες   

Sharpe Taste της Inawera => 7 σταγόνες
 
Ωρίμανση: 2-3 ημέρες για ποσότητες κάτω από 50 ml, 5-7 ημέρες για ποσότητες πάνω από 50 ml...

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #290 στις: Ιουλίου 14, 2013, 20:21 »
κάτι που να μοιάζει με royal steam ? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #291 στις: Ιουλίου 15, 2013, 14:27 »
Μιας και υπάρχουν αρκετοί εμπειρικοί κανόνες πλέον, λέω να τους εφαρμόσω στην πράξη. Το θεωρώ αυτονόητο, αλλά δεν έχω δει κανέναν να το αναφέρει, οπότε σκέφτομαι...

1) Η vg σκεπάζει αρκετά αρώματα, οπότε καλύτερα να διαλύονται σε pg
2) Η νικοτίνη η διαλυμένη σε vg προδιαθέτει πιο ευχάριστα το λαιμό.

Που σημαίνει:
α) διαλύουμε τα αρώματά μας στην ποσότητα της μηδενικής pg που θα χρειαστούμε συνολικά
β) αραιώνουμε - αν χρειάζεται - την νικοτινούχα vg μας με την ποσότητα της μηδενικής vg που έχουμε υπολογίσει ότι χρειάζεται.
γ) έχουμε έτσι δύο μπουκαλάκια, τα οποία αφήνουμε να δέσουν 2-3 (;) μέρες
δ) αδειάζουμε το περιεχόμενο του ενός μπουκαλακίου στο άλλο και αναμένουμε το νέο δέσιμο
ε) ατμίζουμε

Το πείραμα ξεκινά αύριο.
Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #292 στις: Ιουλίου 15, 2013, 16:05 »
Όχι Μιχάλη, αλλά έχω μία ένσταση! Προτιμώ να έχω έτοιμο το μίγμα βάσεων και να προσθέτω σε αυτό το άρωμα.
Η, στο συλλογισμό σου, να έχω ήδη αραιώσει PG και VG και να διαλύσω το άρωμα στην αραιωμένη PG...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #293 στις: Ιουλίου 15, 2013, 16:12 »
1) Η vg σκεπάζει αρκετά αρώματα, οπότε καλύτερα να διαλύονται σε pg
2) Η νικοτίνη η διαλυμένη σε vg προδιαθέτει πιο ευχάριστα το λαιμό.


Πιθανόν να είμαι λάθος, αλλά κάνω το ακριβώς αντίθετο. Για μένα η VG με νικοτίνη μου καλύπτει το άρωμα, όαν δοκίμασα μίγμα 100% VG δηλαδή με χάλασε τελείως, άρα πλέον η VG μου είναι η μηδενική, και η νικοτίνη μου, που την βάζω καθαρά για το χτύπημα είναι η PG μου(που μου κάθεται και πιο λογικά έτσι). Θα περιμένω όμως αποτελέσματα από το πείραμά σου, να δω αν θα το επιχειρήσω.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #294 στις: Ιουλίου 15, 2013, 16:14 »
OK.
Θα  δοκιμάσω και τους δύο τρόπους με την ίδια συνταγή (δοσολογία) και μάλιστα σε αρχικά διάφανο υγρό. Αποτελέσματα σε λίγες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #295 στις: Ιουλίου 17, 2013, 12:46 »
Μια συνταγή που έφτιαξα για την καθημερινή μου χρήση και με καλύπτει στη γεύση :
Βάση 9,5ml Balanced 50%PG-50%VG με 20mg Νικοτίνη  (Atmos Lab)
Coffee 8 σταγόνες (Atmos Lab)
RY69   4 σταγόνες (Atmos Lab)
Kapnos 2 σταγόνες (Atmos Lab)
Apache 1 σταγόνα  (Atmos Lab)
τουλάχιστον 4 ημέρες ωρίμανση.
Την ονόμασα Summer Morning έπαιξα αρκετά με τις σταγόνες και κατέληξα εκεί !!
Αν το δοκιμάσει κανένας ας πει την γνώμη του .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2013, 13:10 από chrismel »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #296 στις: Ιουλίου 31, 2013, 22:55 »
OK.
Θα  δοκιμάσω και τους δύο τρόπους με την ίδια συνταγή (δοσολογία) και μάλιστα σε αρχικά διάφανο υγρό. Αποτελέσματα σε λίγες μέρες.


Ήταν τόσο αδιάφορα τα αποτελέσματα spectrum ή βαρέθηκες τελικά; :)


Η δικιά μου πρόταση τώρα για "τσελεμεντέ" και τεχνικές πάντως έχει να κάνει με τη φύση των αρωμάτων. Τα χωρίζω όλα σε όξινα και μη (στη γλώσσα πάντα εννοώ, μη με φάτε...) Εάν λοιπόν


θες κάτι ιδιαίτερο, όχι για όλη τη μέρα αλλά για λίγο πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο, όξινο όπως ρούμι με λεμόνι, μέντα με ανανά, ή μη όμως καραμέλα με κανέλα και γάλα με RY4.


Αν πάλι ψάχνεις κάτι για όλη τη μέρα όμως, για να μη σε κουράσει, καλό θα είναι να έχει και τα δύο, όπως maxx blend με πράσινο μήλο, ή μάνγκο με καπουτσίνο.


Μην κολλάτε στους συνδυασμούς που είπα, προφανώς ο καθένας έχει τις γεύσεις του, αλλά ελέγξτε την ιδέα!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #297 στις: Ιουλίου 31, 2013, 23:07 »
Ήταν τόσο αδιάφορα τα αποτελέσματα spectrum ή βαρέθηκες τελικά; :) ...

Το σκέφτομαι συνέχεια αλλά δεν ξεκίνησα ακόμα. Περιμένω να αδειάσει κανένα μπουκαλάκι  :laugh1:
Πέρασαν κιόλας τόσες μέρες; Ελπίζω να ξεκινήσω το ΣΚ.
Στο μεταξύ, σκέφτηκα σύγκριση αμέσως μετά την παρασκευή, μετά από μια βδομάδα και μετά από δύο βδομάδες.

Η ιδέα σου είναι πολύ καλή.
Σοκολάτα με φρούτα και λατάκια με λεμόνι, για όλη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος primeraice

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #298 στις: Αυγούστου 07, 2013, 01:22 »
ειπα και εγω σημερ να φτιαξω τα πρωτα μου κοκτειλ!!!ετσι λοιπον πηρα μια 18αρα vg απο e-smokeguru και ξεκινησα τις αλχημειες για πρωτη φορα!!!εβαλα 10 ml VG και 10 σταγονες απο το prime 12αρι της HALO!!!το αποτελεσμα ηταν θεϊκο!!!(κολλημενος με το prime εγω) :respect: :respect: :respect:


αυριο εχει αλλο κοκτειλ στα ιδια ml βασης αλλα με screamy caramel(organic caramel cream)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #299 στις: Αυγούστου 07, 2013, 01:47 »
Από τη στιγμή που σου αρέσει εσένα, οκ!

Από την άλλη όμως, εδώ είναι το νήμα για συνταγές. Πχ
σε 10 ml PG/VG (80/20)
5 σταγόνες Χ άρωμα
3 σταγόνες Ψ άρωμα
2 σταγόνες Ζ άρωμα

Φοβάμαι επίσης οτι αυτό που έκανες, ήταν να ψιλοαρωματίσεις τη βάση. Το prime δεν είναι έτοιμο υγρό? Στις βάσεις συνήθως προσθέτουμε αρώματα, όχι έτοιμα υγρά. Μήπως θα πρέπει λίγο να μελετήσεις για DIY?
Έχε επίσης υπόψιν σου οτι δεν ατμίζεις 12άρι που ήταν το Halo, αλλά 18άρι που είναι η βάση που πήρες και έριξες σταγόνες.....

Στα λέω απλώς για να γνωρίζεις. Από τη στιγμή που σε καλύπτει το αποτέλεσμα no problem  ;) :)



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15159 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13895 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538623 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas