vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 4 χρήστες
kyrgiannis, ramon, Milarepa, KORG N364

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #270 στις: Απριλίου 24, 2013, 23:28 »
Στο super market έπεσε το μάτι μου στις σοκολάτες Cadbury, αυτές με τη σταφίδα  :tongue_smilie:
Σκέφτηκα ότι οι σταφίδες προέρχονται από φρούτο. Αναρωτήθηκα γιατί δεν υπάρχουν (;) σοκολάτες με κομμάτια φρούτων (όχι φρούτα-κομπόστα).
Μάλλον γιατί τα φρούτα δεν θα μένουν φρέσκα για πάντα.
Αυτό όμως, δεν επηρεάζει τα υγρά άτμισης.
Και τότε ήρθε η φλασιά...

Άρωμα 50% σοκολάτα και το υπόλοιπο 50% από φρούτα...
Έτσι κι έγινε... μπανάνα, φρούτα του δάσους, από FA...
κόκκινο μήλο και κεράσι από atmoslab.
Δυστυχώς, δεν είχα κάποιο πορτοκάλι.
Αφού το άφησα να ωριμάσει 16 ολόκληρες ώρες, το ατμίζω τώρα.
Αρκετά καλό, αλλά φυσικά υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Αι δοκιμαί συνεχίζονται...

Αποσυνδεδεμένος takisathens

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #271 στις: Απριλίου 25, 2013, 00:00 »
αν και ποτε δεν εχω δοκιμασει πανω απο 2 γευσεις μαζι , μου εβαλες  το μικροβιο...
θα κανω και γω ενα υγρο "ΑΠΟΛΛΩΝ" (απ΄ολα) :hapy_jump:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #272 στις: Απριλίου 25, 2013, 00:03 »
Μιχάλη, αν θες κάτι πορτοκαλένιο αλλά όχι υπερβολικά έντονο, συστήνω το FA Citrus Mix. Νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται το project Cadbury (ή Ελληνιστί ΙΟΝ Break Μωβ)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #273 στις: Απριλίου 25, 2013, 00:38 »
αν και ποτε δεν εχω δοκιμασει πανω απο 2 γευσεις μαζι , μου εβαλες  το μικροβιο...
θα κανω και γω ενα υγρο "ΑΠΟΛΛΩΝ" (απ΄ολα) :hapy_jump:

Μην βιαστείς...
Ξεκίνησα ανακατεύοντας έτοιμα υγρά, δύο στην αρχή, μετά περισσότερα.
Το ίδιο έινε και με τα DIY.
Μικρές ποσότητες, 3-4 ml. Με τον καιρό, μαθαίνεις ποιο άρωμα πάει με ποιο, την αναλογία μεταξύ τους ώστε να μην "σκεπάζει" το ένα το άλλο.
Αν και σχεδόν πάντα υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να προβλέψεις, ειδικά όταν προέρχονται από άλλες εταιρείες.
Οι περισσότερες συνταγές βγαίνουν πατάτα στην αρχή, αλλά με κάποιες αλλαγές βελτιώνονται πάρα πολύ.
Εδώ γράφω μόνο το τελικό αποτέλεσμα.

Τρύφωνα, δεν σκέφτηκα ποτέ να συνδυάσω σοκολάτα με λεμόνι. Αναρωτιέμαι γιατί...

Αποσυνδεδεμένος takisathens

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #274 στις: Απριλίου 25, 2013, 00:47 »
ευχαριστω για τη συμβουλη , εχω  ψιλοδοκιμασει και με ετοιμα και λεω να κανω μια δοκιμη παντως.  ;)
εχω οντως αντιληφθει οτι καποια αρωματα ειναι πολυ πιο εντονα απο αλλα , και θα περιορισω το ποσοστο τους.
 ασχετο : μιλωντας για λεμονι  ,το δοκιμασα με  λιιιιγη καραμελα και μου φανηκε καλουτσικο.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #275 στις: Απριλίου 25, 2013, 00:52 »
Το λεμόνι ταιριάζει 100% με καπνικά από FA που δεν γλυκίζουν (λέγε με Latakia).
Και μάλιστα σε οποιαδήποτε αναλογία ανάμιξης.
Για το lime έχω ακούσει ακόμα καλύτερα, αλλά δεν έτυχε να το δοκιμάσω ακόμα, αν και έχω ένα Latakia-lime να με περιμένει...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #276 στις: Απριλίου 25, 2013, 00:54 »
takis, οι καραμέλες γενικά βοηθούν τους καφέδες και τα φρούτα.

Μιχάλη, δεν ξέρω αν έχεις σχέση με τη ζαχαροπλαστική (και δεν μιλάω για κατανάλωση, αυτή είναι δεδομένη με απόδειξη τα γραπτά σου!!!), αλλά οι σκούρες σοκολάτες με τα όξινα φρούτα (ιδιαίτερα αυτά που έχουν και μια πικράδα), δίνουν τους πιο απολαυστικούς συνδυασμούς.

Το Citrus Mix παρ' όλα αυτά, δεν το λες λεμόνι, το λες κάτι σε άρωμα πορτοκάλι, με γεύση γκρείπφρουτ, ξινίλα λεμονιού και γλύκα περγαμόντο!
Ταμάμ σου λέω!

Όσο για το λάιμ της FA, η συμπεριφορά του δεν με ενθουσίασε! Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα του Atmos.

Αποσυνδεδεμένος takisathens

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #277 στις: Απριλίου 25, 2013, 01:02 »
παιδια οταν λεω λεμονι (μεσα στο μυαλο μου) εννοω lime . :eyesplash:
ξερω ... θελω ξυλο... το εχω απο atmos και το ρουφαω σκετο . μου αρεσει πολυ.

τωρα εκανα το εξης :
8 σταγονες choco premium
1 σταγονα cherry
1 σταγονα  strawberry
1 σταγονα green apple
1 σταγονα caramela (αυτη φοβαμαι λιγο)
σε κατι λιγοτερο απο 10ml.. θα το αφησω μερικες μερες και βλεπουμε



edit : εκανα μια δοκιμη στο 24ωρο και γλυκιζε λιγο παραπανω απ 'οτι περιμενα σωζεται ομως !!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2013, 02:21 από takisathens »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #278 στις: Απριλίου 25, 2013, 01:08 »
Δυστυχώς, ούτε στα νειάτα μου δεν άκουσα την ατάκα "ζαχαροπλάστης ήταν ο μπαμπάς σου;". Όμως, ο τρίτος μου ξάδελφος είναι ο κορυφαίος ζαχαροπλάστης εδώ.

Επί της ουσίας...
1) Ξέρει κανείς αν υπάρχει άρωμα σταφίδα, κάπου;
2) Θα ακολουθήσουν πειράματα με όξινα φρούτα και σοκολάτα
3) Δεν έχω πετύχει ακόμα μαύρη σοκολάτα και να πω "αυτό είναι !!!"  :nope:
4) Σοκολάτα με ξηροκάρπι. Πεδίον πειραμάτων λαμπρόν...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2013, 01:25 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #280 στις: Απριλίου 25, 2013, 11:25 »
Μιχάλη, εκτός του ότι σε καβάτζωσε ο Mulder, έχεις πμ για μία διαφορετική καβάτζα!

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #281 στις: Μαΐου 16, 2013, 14:56 »
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Πρώτον αυτό το θέμα θα έπρεπε να ανανεώνεται καθημερινά και μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι οι master chef στο forum εκλείπουν. Επτά εκπομπές ημερησίως στην TV για μαγειρέματα και κανείς δεν έχει ζηλέψει. Τέλως πάντων.
Δεύτερον. Σε περίπτωση που τα παρακάτω αποδειχθούν κοντά στην πραγματικότητα παρακαλώ τους admin να το κάνουν sticky. Και με χρυσά γράμματα παρακαλώ. :o
Στο ζουμί λοιπόν. Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχουν δοκιμάσει το bobas bounty. Αν όχι να το κάνετε οπωσδήποτε. Με ότι τρόπο νομίζετε. Μπορώ να βοηθήσω έχω ακόμα 10ml που τα φυλάττω έως κόρην οφθαλμού και κάνω 1-2 σταγόνες την ημέρα σε επαιτείους και εθνικάς εορτάς. Οι άνθρωποι πρέπει να έχουν θησαυρίσει και απολύτως δικαιολογημένα. Το υγρό είναι νέκταρ μαγεία όνειρο. Εμπειρία ατμιστική αισθήσεων και γεύσεων.Γεμάτο πλούσιο σώμα με απίστευτες νότες στην εισπνοή και άλλες τόσες στην εκπνοή. Διαφορετικές από το στόμα ή από τη μύτη ανάλογα πως ατμίζετε. Αλλάζει χαρακτήρα ανά 0,1 V σε dripping στο φυτίλι σε λιώνει γλυκά (σε mesh ομολογώ δεν το δοκίμασα σιγά μη βάλω 2 ml μαζεμένα  ;D [size=78%]). [/size]Ουφ ξέχασα δεν είμαι στην κριτική στις συνταγές είμαι.
Λογικό λοιπόν να το παλεύω να ανακαλύψω τι σκ%$^ έχουν βάλει μέσα και πως το καταφέρανε. Εγώ και άλλοι 2 μιλιούνια αμερικανάκια και κάπου τόσοι τυχεροί από την άλλη μεριά του Ατλαντικού που το βρήκαν διαθέσιμο και το δοκίμασαν. Μπήκα λοιπόν στο εργαστήριο και με καθαρούς κάλυκες μετά από 6 μήνες ανανέωσης των κατεστραμένων γευστικών καλύκων απ΄οτο κ^$&τσίγαρο νόμισα ότι εντόπισα την πρώτη γεύση. Μέλι. Και μάλιστα όχι οποιοδήποτε μέλι αλλά μαύρο μέλι. Black honey. Αυτό της TPA. Είχα τη βάση μου λοιπόν. Για το δεύτερο συστατικό ομολογώ ότι μετά από την ανάγνωση 200 και σελίδων στο ECF για το συγκεκριμένο θέμα κατέληξα στο Graham crackers. Τι είναι αυτό μην με ρωτάτε δεν ξέρω. Αν είναι κανείς αμερικανοτραφής να μας βοηθήσει υποθέτω κάποιο μπισκότο αμερικάνικο που τρώνε τα αμερικανάκια μικρά και μετά τους μένει απωθημένο (όπως εμείς το carnation πχ).
Το δοκίμασα σε αναλογία 10% μέλι kai 3% graham και νομίζω με ικανοποίησε αρκετά.Α μην ξεχάσω. Όπως και το αυθεντικό σε VG βάση μόνο.
Τυχαία βάζοντας το στον eternity και επειδή μου παραβγήκε πηχτό έβαλα λίγο RY69 από ατμος. Εδώ τώρα και επειδή τα συγκεκριμένα υγρά τα θεωρώ πολυ καθαρά τραχιά στη γεύση έχω κάποιες επιφυλάξεις πιθανόν θα του πήγαινε καλύτερα λίγο RY4 Double ή Asian που είναι πιο "στρογγυλά" αλλά δεν το δοκίμασα. Όλα αυτά χωρίς να προλάβει να ωριμάσει το αρχικό μίγμα των 2 TPA και αφήνοντας και το κλου για το τέλος. Η γεύση μου σε κάποιες τζούρες ειδικά με λιγότερα watt αφήνει μια υπόνοια τριαντάφυλου. Ναι σωστά αυτό το γλυκό κουταλιού που έχουμε εδώ (σιγά μην ξέρουν τα αμερικανάκια τι είναι αυτό για αυτό παιδεύονται) το οποίο μόλις το βρω και το παραγείλω σε άρωμα νομίζω ότι θα είναι η τελική πινελιά στο αριστούργημα μου :victory: . Δεν ξέρω πραγματικά αν θα ολοκληρωνόταν απόλυτα πια με κάποιο ενισχυτικό άλλωστε δεν έχω κανένα να βάλω αλλά να αφήσω κάτι να δοκιμάσετε και μόνοι σας.
Θα ήθελα πραγματικά όσοι το δοκιμάσουν και πειραματιστούν να μοιραστούν τις απόψεις τους και τις παραλλαγές τους νομίζω ότι πραγματικά είναι κορυφή αυτή η γεύση.
Ελπίζω να μην κούρασα βγήκε μεγάλο το post αλλά αξίζει. Αναμένω εναγωνίως!!

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #282 στις: Μαΐου 16, 2013, 15:16 »
Σε maxxblend Στην αναλογία που προτείνει η flavorart βάζω extra 2 Σταγόνες φράουλα της atmos,του δίνει πολύ λουλουδοτριανταφυλλόφραουλοσοκολατίτσα
πιστεύω οτι τα κόκκινα φρούτα πηγαίνουν με maxxblend δοκίμασα και με βύσσινο απο atmos που δεν μου αρέσει σαν άρωμα και πάλι κατιτις το έδινε.

Η λίγη φραουλίτσα πάντως αξίζει τον κόπο στα maxx  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #283 στις: Μαΐου 16, 2013, 15:28 »
εγώ στο ry4 παίζω φράουλα ο μονος τρόπος να την "ατμισω" :D

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #284 στις: Μαΐου 16, 2013, 18:18 »
σε mesh ομολογώ δεν το δοκίμασα σιγά μη βάλω 2 ml μαζεμένα
Genesis dripping 101:

1.Γεμίζουμε τον genesis ατμοποιητή μας με τη συνηθισμένη μας βάση
2.Στάζουμε 4-5 μικρές σταγόνες απ'το υγρό μας πάνω στο mesh
3. :baby: :baby: :baby:

Για περισσότερη ευκολία, βάζουμε το υγρό μας σε μπουκαλάκι με βελόνα, βάζουμε τη βελόνα στην τρύπα της καμπάνας και πιέζουμε ελαφρά - θέλει λίγη εξάσκηση αλλά δουλεύει!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171345 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275259 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15193 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13918 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364