vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dkostas, gfilip, white varadero, Jorge, camber

Twitter

Απορία σχετικά με τους χρήστες επισκευάσιμων ατμοποιητών

Αποσυνδεδεμένος PLANEYTHS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
εχω υπομονη και επιμονη.ασε που δεν θα μεινω και χωρις ατμο.εχω 3 ce4 αρα θα την παλεψω  :D

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Αυτό που κατάλαβα ,για μένα τουλάχιστον, είναι οτι το η.τ. πέρα από τρόπος ζωής , είναι και χόμπι, και οι επισκευάσιμοι στο προσφέρουν αυτό. Η εμπειρία μου είναι μικρή βέβαια, αλλαγή αντιστάσεων σε evod κ Protank (αύριο πάω για τον Omicron)  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος obsession

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
Δεν ειναι απαραιτητα χομπυ η χρηση" μεσατου" ατμο.Ξεκινησα ναλλαζω φα ενα μηνα πριν γιατι δεν μπορουσα να βρω ανταλλακτικα που ταιριαζαν στον  βιβι νοβα στα μαγαζια της πολης μου.Τυχαια δια βασα εδω για τον rss οτι ειναι ευκολος κλπ τον πηρα τον εστησα  αμεσως και μου φανηκε πολυ πιο ευκολο απ το να φτιαχνω τις φτ για τον βιβι νοβα.Τωρα αν σκεφτεις και την διαρκεια ζωης του μες σε σχεση με τα φυτιλια απλως κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη.

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Γνωρίζει κάποιος, γιατί δεν λειτουργεί φυτιλοαντίσταση 2.5 Ω σε μπαταρία ovale 650 mah, ενώ λειτουργεί με μπαταρία τις Medicre επίσης στα 650 mah.

Γιατί μπορεί να είναι "πατημένος" ο πόλος της μπαταρίας της ovale και να μην κάνει επαφή
με τον πόλο του ατμοποιητή.
Αν είναι αυτός ο λόγος, σήκωσε λίγο τον πόλο της μπαταρίας με ένα μικρό κατσαβιδάκι
όπως το παρακάτω βίντεο

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9x95J3ljQ54[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Γιάννη δεν είναι αυτό, γιατί με την δικιά του αντίσταση, ο ατμοποιητής λειτουργεί κανονικά. Στο vamo δεν έχει επίσης πρόβλημα .

Αποσυνδεδεμένος Akis_

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ Jericho,
Ευτυχώς ή δυστυχώς, ΟΛΟΙ οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο με τις απαντήσεις τους. Με την σειρά μου θα ήθελα να βάλω ακόμα έναν παράγοντα για τις συχνές αλλαγές. Σωστή η οικονομία, σωστή η γεύση, σωστή και η αναζήτηση της τέλειας γεύσης, αλλά μην ξεχνάμε και το γεγονός του ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ αναξιοπιστία από τις εταιρίες/καταστήματα (ευτυχώς όχι όλα) που προμηθευόμαστε τα προιόντα τους.
Μιλώντας κυρίως για εργοστασιακούς και τα ανταλλακτικά τους, πρέπει να ρίξεις ένα νόμισμα στον αέρα, να κάνεις όσες προσευχές ξέρεις, να φέρεις τον Ιερώνυμο για μια Μέγα Ιερατική Λειτουργία, με μια ευχή του Μεγάλου Βασιλείου στο καπάκι, και όλη την Ιερά Σύνοδο να ψέλνει, για να μην έχεις την ατυχία πχ. σε μια 5αδα ανταλ/κών κεφαλών οι 3 να σου βγουν σκάρτες/καμένες , το σώμα του ατμο να μην έχει διαρροές ή μπουρμπουλήθρες. Μια καλή ιδέα θα ήταν ΟΤΑΝ βρίσκουμε ένα τέτοιο κατάστημα/εταιρία, να ξαναψωνίζουμε από εκεί πληρώνοντας με πλαστά χρήματα. Να δούμε αν θα βάλουν μυαλό και δεν λένε τις δικαιολογίες τύπου..."χαλασμένη παρτίδα, εεε τι περιμένεις από κινέζικο, κάνει ζέστη στην Σαχάρα και χιονίζει στον Β. Πόλο". Αν παραπονεθούν μπορούμε κάλλιστα να πούμε ότι φταίει ο παραχαράκτης, ας αποτανθούν σ' αυτόν.
Όσο για τους επισκευάσιμους, άλλο μεγάλο ζόρι εκέι. Υπάρχει μαραφέτι με φυτιλο-αντίσταση και 7 διαφορετικούς τρόπους στησίματος !!! Πήρα έναν Genesis πριν γνωρίσω το forum, ο καταστηματάρχης δεν θα έπρεπε να δώσει κάποιες λίγες συμβουλές ως προς την χρήση του? Δεν το έκανε και μου έκαψε 2 1000 μπαταρίες. Μέτα εδώ μέσα το διάβασα στις αναρτήσεις των μελών. Κι εγώ έμπορος είμαι αλλά φροντίζω να ενημερώνω τους πελάτες μου. Τους προσέχω, για να με προσέχουν.
Αρα φίλε Jericho, στο ερώτημα που έθεσες, έχεις τόσες απαντήσεις όσα και τα μέλη μας. Είναι μια πολυπαραγοντική εξίσωση με όλους τους παράγοντες άγνωστους.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Γιάννη δεν είναι αυτό, γιατί με την δικιά του αντίσταση, ο ατμοποιητής λειτουργεί κανονικά. Στο vamo δεν έχει επίσης πρόβλημα .


Είναι φιαχτή η αντίσταση? Αν ναι, μήπως το σύρμα είναι Kanthal?
Μερικές ego, δεν δουλεύουν με τιποτα το Kanthal, άσχετα αν η αντίσταση είναι αρκετά μεγάλη. Είχα πέσει σε μια joyetech, η οποία όποτε έβαζα kanthal δεν έπαιζε... ακόμα και με 3Ω την έβλεπε σαν βραχυκύκλωμα , ενω οι άλλες non-name που είχα έπαιζαν κανονικά....

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Ναι !!!!!! αυτό είναι ... πράγματι το σύρμα είναι Kanthal

Οκ. τώρα μου λύθηκε η απορία :thumbup_move_2:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Δες και μια σχετική συζήτηση για το θέμα....
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.msg397311.html#msg397311

Αποσυνδεδεμένος pardalis

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ με τον killer 705 βρήκα την υγειά μου

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Έχω 4 Gini, 1 Steam Machine VST, 1 DID μεγάλο και 1 DID Gemini. Εδώ και 6 μήνες δεν είχα ασχοληθεί με κάτι άλλο ενώ κατά βάση το φυτίλι έχει μπει στο συρτάρι και μόνο επειδή υπάρχει το χρησιμοποιώ λόγω βαρεμάρας αν κι έχει κι αυτό τις χάρες του.

Ε ήρθε η ώρα να πάρω κάτι καινούρια αναζητώντας ακόμα καλύτερα απότελέσματ και κοιτά Genesis με πιο advanced σεταρίσματα όπως διπλές-τριπλές αντιστάσεις, ρυθμιστή αέρα κτλ.

Στο μάτι έχω βάλει τους Dome, Aero Vapes GVx και Cobra με τους δυο πρώτους επικρατέστερους.

Αποσυνδεδεμένος makisk

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Έχω μία απορία..Γιατί σε μερικούς επισκευάσιμους χρειάζεται σύρμα με και χωρίς αντιστάση?Τι παραπάνω προσφέρει από σκέτο σύρμα με αντιστάση και τι διάφορα έχει?Και γιατί χρειάζεται μόνο σε κάποιους ατμοποιητές?        Τελικά έγιναν 3 οι απορίες. ;D

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Για να το καταλάβεις λίγο χοντρικά...

Το σύρμα με αντίσταση (το οποίο πυρώνει και κάνει την ατμοποίηση) ΠΡΕΠΕΙ να είναι όλο πάνω στο φυτίλι.

Όταν τα σημεία που πρέπει να δεθεί (θετικός και αρνητικός πόλος) είναι μακρυά απο το φυτίλι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και σύρμα χωρίς αντίσταση (το οποίο δεν πυρώνει) και δεν προσθέτει αντίσταση (όπως λέει και το όνομά του)

Ελπίζω να το κατάλαβες...

Αποσυνδεδεμένος makisk

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Ναι το κατάλαβα..Αλλά πως αυτό επηρεάζει την ποιότητα ατμίσματος?Εάν δεν βάλουμε σύρμα χωρίς ποια η διαφορά?  :-\

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180513 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237334 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12