vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 2 χρήστες
babis1993, manoslykos

Twitter

Απορία σχετικά με τους χρήστες επισκευάσιμων ατμοποιητών

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ παιδιά σήμερα πήρα τον zeus, ενώ έχω vivi και είμαι ευχαριστημένος. Ομως πού ξερω αν την στιγμή που θα χρειαστώ κεφαλές, αν θα βρώ. Ας υπάρχει καβάντζα και ένας επισκευάσιμος που με εύκολο τρόπο έχεις ατμοποιητή να ατμίζεις. Ασε που με τον επισκευάσιμο θα μπεις στην διαδικασία της φυτιλοαντίστασης οπότε θα κάνεις φτηνότερη την χρήση του vivi μια και θα μπορείς να αλλάξεις την φυτιλοαντίσταση στην κεφαλή του.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Να προσθεσω οτι και στο κ.τ υπαρχουν οι ανθρωποι που τους αρεσει να δοκιμαζουν αλλες μαρκες ή να καπνιζουν τσιγαρα και πουρα ή πιπα..
κατι αντιστοιχο γινεται και εδω. εγω π.χ χρησιμοποιω 3-4 επισκευασιμους καθημερινα με το ιδιο υγρο ,και ο καθενας τους εχει κατι αλλο να μου προσφερει γευστικα αλλα και στο ματι μου. εαν καποιος ψαχνει απλα να ατμισει νομιζω οτι οποιοσδηποτε σημερινος επισκευασιμος καλυπτει απολυτα την αναγκη.




Θεωρώ το ηλεκτρονικό και το κανονικό τσιγάρο δύο διαφορετικά πράγματα, το ένα το καπνίζεις σε 5' και το πετάς, το άλλο το αλλάζεις/επισκευάζεις μετά από μερικές ημέρες/εβδομάδες.
Ο "οποιοσδήποτε" ατμοποιητής του εμπορίου κάνει γι' αυτόν που κάνει 15 τσιγάρα την ημέρα, γι'αυτόν που ατμίζει πολύ είτε θα κορεστεί είτε δεν θα του είναι αρκετός και θα καταφύγει σε κάτι άλλο.


Για παράδειγμα όταν ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο πήρα ένα πακέτο giant, ε λοιπόν ή όλη διαδικασία του γεμίσματος του σφουγγαριού με χάλασε (και ας ήταν πολύ γευστικός ατμοποιητής για την εποχή του), ψάχνοντας βρήκα τον ego clear c4 ο οποίος με ικανοποίησε αφάνταστα για αρκετό καιρό αλλά ήθελα έναν κάθε 4-5 ημέρες
και από εκεί και πέρα ξεκίνησαν όλα, ατμοποιητές με καλύτερα φιτίλια, ποιο μεγάλο τανκ, μεγάλη μπαταρία κ.λ.π.

Μπορώ να πω με σιγουριά ότι τώρα ξοδεύω περισσότερα χρήματα από όταν κάπνιζα (τρόπος του λέγειν) :tongue_smilie:


Κοινώς άνθρωποι σαν κι εμάς που μπαίνουμε στο forum και ψαχνόμαστε δεν θα είμαστε ποτέ ευχαριστημένοι με ότι και αν έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
το οτι το "παθος" μας μας οδηγει να γνωριζουμε και αλλα πραγματα, να βλεπουμε, να δοκιμαζουμε.. δεν σημαινει οτι δεν ειμαστε ευχαριστημενοι... ψαχνεις κατι που ισως σε αφησει πιο ικανοποιημενο απο το προηγουμενο, ή ισως ψαχνεις μια αλλαγη.. πολλα μπορει να ειναι τα "ισως" εδω, αναλογα με τον χαρακτηρα του ατομου. Πιστευω παντως, πως αν "δεν" ειμασταν ευχαριστημενοι δεν θα μεναμε πολυ σε αυτον τον χωρο, δεν θα ειχαμε την ορεξη να ψαχνουμε, να σχολιαζουμε, να αναλυουμε τοσο πολυ το παραμικρο..

Δεν ειναι οτι δεν ειμαστε ευχαριστημενοι με οτι και να εχουμε, απλα ο ανθρωπος (σε ολα σχεδον τα ζητηματα) ζηταει και ψαχνει το κατι παραπανω... δεν ειναι απαραιτητα αυτο κακο ομως ;)

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Δύο λέξεις θα πώ.
Ποικιλία και Οικονομία.
Ποικιλία σε αντιστάσεις τρόπους αντιστάσεων διαφορετικά σύρματα κτλπ.
Οικονομία :μεγάλο κεφάλαιο
οικονομία δεν κάνεις όταν τους αγοράζεις και δέν μιλάω για κινέζιές των 10 ευρώ.
Μιλάω για καλά εργαλεία.
Μετά αφου τους βρίσεις και τους ξαναβρίσεις τους μαθαίνεις και παίζεις μετά με διαφορετικές αντιστάσεις ανάλογα την μπαταριοθήκη σου.
Περνάω στην ποικιλία :
πχ σε μηχανικό μέχρι 1.6 ωμ
με κικ ότι θές θατο πάρεις.
βμαξ απο 2.2 και πάνω
προβάρι ότι σου βγεί θα παίξει.
τώρα Οικονομία :
Με ένα μετρο φυτίλι 1€ είτε 2αρι ειτε 1.5 ειτε 3αρι βγάζεις τουλάχιστον 5 αντιστάσεις κόστος ανα αντίσταση 0.20
το σύρμα 1€ (αν δεν έχεις βρεί φτηνότερο) σου βγάζει 5 αντιστάσεις τουλάχιστον κόστος 0.20
Δηλαδή με 2 ευρώ βγάζεις αρκετό καιρό.
Απλά με τους επισκευάσιμους η κατανάλωση υγρών αυξάνετε τραγικά γιατί καίνε τα ρημαδια.
και αμα δεν έχεις καταλήξει αστα να πάνε. :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αυτά απο κάποιον που έχει μόνο επισκευάσιμους .
Αμα δεν φας καμμένο δέν έχεις δεί τίποτα και ιδίως απο μες.
Του εμπορίου μιλάνε Κινέζικα ολα διαλέγεις και παίρνεις

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάντως έχω την τύχη να δηλώνω ικανοποιημένος μετά απο 5 μήνες συνεχούς χρήσης ενός συγκεκριμένου ατμοποιητή σε βαθμό αν και έχω αγοράσει κάποιον θεωρητικά κορυφαίο να μην μπαίνω στη διαδικασία να τον σετάρω καν για να του κάνω μια δοκιμή και μένει ολοκαίνουργιος να περιμένει στη συσκευασία του...
Πλέον έχω 3 ίδιους από αυτόν που μου κάνει και πειραματίζομαι σε ελάχιστα πράγματα πάντα γυρνώντας στο σετάρισμα που ξέρω ότι με καλύπτει.
Τα υπόλοιπα είναι καθαρά χόμπι και σαν χόμπι ευχάριστος τρόπος διάθεσης χρημάτων και χρόνου που για τώρα δε μου περισσεύει τίποτα από τα δύο αλλά ίσως και πάλι κάποια στιγμή ξαναγυρίσω σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PLANEYTHS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
εγω θελω να παρω εναν επισκευασιμο για θεμα οικονομιας και πιο πολυ.ενοειτε και για θεμα ντουμανι και χτυπηματος

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Για αρχή θα σου πρότεινα έναν από αυτούς τους δύο

Vision Eternity

Nobacco Omikron


Είναι εύκολοι στο στήσιμο και ιδανικοί για πρώτη επαφή με επισκευάσιμο.

Από εκεί και πέρα αν έχεις κάποιον φίλο / ους που ασχολούνται με επισκευάσιμους καλό θα ήταν να να έβλεπες και μερικά πράγματα από πρώτο χέρι.

Από ότι βλέπω μένεις στις Σέρρες και δεν γνωρίζω κάποιο κατάστημα να σου προτείνω, αν μπορείς όμως να πας Θεσσαλονίκη θα σου πρότεινα να κάνεις μία βόλτα εδώ για να δεις κάποιους από κοντά και να πληροφορηθείς εκτενέστερα.

Αποσυνδεδεμένος PLANEYTHS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστω καταρχην για την απαντηση.βασικα ειναι ωραιοι και οι 2 με μοναδικο προβλημα οτι δεν παιρνουν πολυ υγρο.θελω εναν με 3 ml και πανω.κατι σαν rss η aga t2.φυσικα και φτηνο.ειδα και τον cobra οχι τον γνησιο φυσικα

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Φίλτατε PLANEYTH,
από ότι κατάλαβα, πρόκειται για τις πρώτες σου επαφές με επισκευάσιμο. Για αυτόν και μόνο το λόγο, θα σε συμβούλευα αρχικά να ΜΗΝ ξεκινήσεις με genesis style. Πιθανώς να στραφείς σε αυτούς λίγο αργότερα. Αποκλειστικά και μόνο λόγω απλούστευσης της διαδικασίας για σένα.
Αρχικά, απλούστεροι είναι αυτοί με χρήση sera (πχ SM, aiolos, jack, etc) και οι τύπου dripping (πολλοί και διάφοροι, για μένα τσέκαρε τον Α7 αρχικά).
ΜΗΝ πέσετε να με φάτε... Αυτή είναι η γνώμη μου και την έχω εκφράσει και αλλού. Μιλάω για ΠΡΩΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟ (κάνω αυτή τη διευκρίνιση, για τους φανατικούς κάθε είδους)

Αποσυνδεδεμένος PLANEYTHS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
γιατι το λες αυτο?να διευκρινησω οτι ο φιλος μου κανει και δεν θα εχω προβλημα να μαθω να κανω mesh και γενικα να τον στηνω

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
τότε μην το συζητάς στην τελική το genesis κόστος δεν είναι μεγάλο πάρε κάτι φθηνό και το βλέπεις
αλλα καλο είναι πριν πας σε μέση να έχεις μια ιδέα πχ εγώ ξεκινήσει επισκευές σε νίνι nova και CE5 atmo "φιτιλοαντιστασι" να δω αν πιάνουν τα χερια m μετά από πολλά αποφάσισα και γω να πάω σε mesh αλλα ξεκίνησα από κάτι πιο εύκολο κατά την γνώμη μου
Δεν έχει έρθει ο genesis στα χερια μου πιθανολογώ απότι βλέπω πως είναι πιο δύσκολος :D

Αποσυνδεδεμένος PLANEYTHS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
ο φιλος μου εχει μεση και μου αρεσε πολυ.ασε που δεν τον γεμιζει συνεχεια οπως εγω με το ce4.και στην τελικη ειπα να παρω εναν και να εχω αυτον.να μην αλλαζω συνεχεια.για οικονομικους λογους ξεκινησα το ατμιζμα και γιαυτο το συνεχιζω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Και απο υπομονη πρεπει να εχεις αρκετη με τα μες  8)
Αυτο να το μετρησεις πολυ γιατι αν δεν εχεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παντως περισσοτερα λαθος στησιματα εχω με στησιματα clearo παρα με τον smoctech ;) . Μπορει να ειναι και θεμα τυχης, τι να πω????

Αν το αγαπήσεις αυτό που πας να κάνεις θα τα καταφέρεις, αν όχι δεν θα σου αρέσει.
Όλα έχουν τη δυσκολία τους αλλά για να πετύχεις κάτι θα πρέπει να μάθεις και να
πειραματιστείς αρκετά. Μπορεί να μην σου ταιριάζει ή να μην τα βρεις με το mesh.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237066 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9945 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy