vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες
« στις: Αυγούστου 18, 2012, 13:43 »
 Καλημέρα σε όλους τους συνατμηστές.
 
Θα προσπαθήσω όσο το δυνατών ποιο σύντομα να τοποθετήσω το πρόβλημα μου για να μην κουράσω.
 
Στις αρχές Μαΐου είχα κάποιες ενοχλήσεις στο λαιμό και είπα ότι πάλι καμία ίωση - φαρυγγίτιδα θα έχω, θα ελαττώσω το Η.Τ. καραμέλες χαμομήλι και σε δυο τρεις μέρες θα περάσει. Είχαν περάσει επτά ημέρες και ο πονόλαιμος συνεχιζόταν και γινόταν ακόμα ποιο έντονος και πρήξιμο των λεμφαδένων σαν να έχω οξεία αμυγδαλίτιδα και σαν να μου έχει κάτσει κάτι στο λαρύγγι και όλα αυτά μετά από έντονη χρίση Η.Τ. (3ml ημερησίως). Έτσι αποφάσισα να μειώσω την νικοτίνη μέχρι που έφτασα και στα 0mg και σκέτη VG για μια εβδομάδα, αλλά η ενόχληση επέμενε και έτσι αποφάσισα να πάω σε παθολόγο να δω τι συμβαίνει.  Του εξήγησα ότι έχω σταματήσει το Κ.Τ. από 11 Νοε 2011 και από τότε κάνω μονό Η.Τ. και έχω τον τελευταίο καιρό αυτό το πρόβλημα. Με κοίταξε το λαιμό μου βρήκε ένα ψιλό ερεθισμό και με ψηλάφισε κάτω από το λαρύγγι, με ρώτησε αν έχω κάνει εξέταση για βρογχοκήλη και θυρεοειδή του απάντησα όχι και με έστειλε για εξετάσεις αίματος θυρορμόνες και υπέρηχο. Τα αποτελέσαμε στις  θυρορμόνες φυσιολογικές αλλά στον υπέρηχο έδειξε ότι έχω 6 όζους από 2,00cm έως 3,05cm ο μεγαλύτερος, και όταν πήγα τα αποτελέσματα στο γιατρό μου είπε ότι αυτό είναι που σε ενοχλεί στο λαιμό και ότι πρέπει να πάω σε ένα ενδοκρινολόγο να δει το θέμα με τους όζους ή αλλιώς οζώδες βρογχοκήλη.
Έτσι και έγινε πήγα σε ενδοκρινολόγο με εξέτασε και μου είπε ότι η μονή λύση είναι χειρουργείο, αφαίρεση θυρεοειδούς αδένα και με παρέπεμψε σε χειρουργό όπου και με έκλεισε χειρουργείο 11 Οκτ 2012 δεν έχει ποιο κοντά ελεύθερο.
 
Θα πρέπει επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω καμία ενόχληση το πρωί όταν ξυπνώ ούτε στον λαιμό ούτε στου αδένες η ενόχληση εμφανίζετε σταδιακά και όσο περνά η μέρα ποιο έντονη με αποκορύφωμα το βράδυ όπου οι αδένες μου χτυπάμε και διογκώνονται  λες και έχω οξεία αμυγδαλίτιδα.
 
Τι έκανα:
Έχω σταματήσει το Η.Τ. για περίπου μια και κάτι μέρα αλλά η ενόχληση εμφανίστηκε πάλι περίπου την ίδια ώρα και  μετά από πίεση στην δαυλιά.
Έχω μειώσει την νικοτίνη στα 0mg και μόνο VG δεν είδα διαφορά.
Έχω πάει σε Οριλά με κοίταξε το λαιμό με κάμερα (απαίσια διαδικασία η κάμερα μπαίνει από την μύτη) και δεν βρήκε κάνε ερεθισμό στο λαιμό μου ούτε στις φωνητικές χορδές και οι αμυγδαλιές μου είναι συρρικνωμένες, των ρώτησα γιατί πρήζονται οι αδένες μου και μου απάντησε ‘’ως αντίδραση στο ότι κάτι δεν πάει καλά στο λαιμό μου από τους πολλούς και μεγάλους όζους.
Έχω μειώσει τα ml που ατμήζω σε 1,5ml ημερήσιος με 9mg νικοτίνη μονό VG και σταμάτησα την πιπίλα, θα έλεγα ότι κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά δεν απαλείφθηκε.
Τώρα άρχισε να στριφογυρνά στο μυαλό μου το Κ.Τ. στο ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν το έκανα και σκέπτομαι να δοκιμάσω να δω αν θα ηρεμήσει ο λαιμός μου αλλά να ξαναβάλω πάλι αυτήν την αηδία στο στόμα μου και μονό η μυρωδιά από τους άλλους με αηδιάζει.
 
Τέλος καμιά ηδέα, έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή είμαι ο μοναδικός.   


Αλλαγή τίτλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2012, 12:44 από georgevtrs »

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 18, 2012, 13:50 »
τι ακριβως ειναι οι ( οζοι ) ? κατι παρομοιο αντιμετοπιζω και εγω αλλα σε μικροτερο βαθμο... και δεν μπορω να προσδιορισω αν φταει το η.τ. η τα κρυα νερα που πινω επειδη μετα κρυα νερα ειχα παντα προβλημα. αλλα οπως ειπες οταν ξυπναω ειμαι μια χαρα. στην διαρκεια της ημερας αισθανομαι εναν πονο στο λαιμο :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 18, 2012, 13:59 »

Όζος είναι μια σφαίρα - μπαλίτσα ή γενικά ένας όγκος ο ποιος δημιουργείτε μέσα στον θυρεοειδή αδένα και μπορεί να επηρεάσει την λειτουργιά του η ακόμη να κάνει και κακοήθεια και να τρέχεις και μην προλαβαίνεις μετά. 
Και εγώ έχω ένα θέμα με τα κρύα νερά αλλά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος wanderer

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 18, 2012, 14:03 »
πολλά μπορεί να φταίνε


θερμοκρασία ατμού,πολλά watts
ακατάλληλη βάση η και αρώματα
ακατάλληλος άτμο,υλικά που διασπούνται και αφήνουν στα υγρά τα στοιχεία τους


απο την άλλη η έλλειψη νικοτίνης αφαιρεί την κάλυψη και εμφανίζει προβλήματα που υπήρχαν καιρό.
εγώ θα λεγα να το κόψεις εντελώς μέχρι να μάθεις τι γίνεται απο τους ειδικούς.
εαν δεν μπορείς χρησιμοποίησε μόνο ανοξείδωτους άτμο και βάση αυστηρά ελεγμένη και πιστοποιημένη χωρίς αρώματα.
άτμο bottom coil να μην παίρνεις ζεστό ατμό.

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 18, 2012, 14:12 »
Ανα διαστηματα εχω παρομοια ενοχληση ΜΟΝΟ απο τη δεξια πλευρα του λαιμου μου......κατι σα να εχω αμυγδαλες αλλα δεν ειναι αυτο γιατι τις εχω βγαλει προ  καιρου.......ειναι σαν μικρο πριξιμο, μου ριχνει τη διαθεση (σα να εχω πυρετο  οπως οταν πριζοταν οι αμυγδαλες μου παλια)...και με ελαφρως δυσκολη καταποση του σαλιου μου.......Το απεδιδα και το αποδιδω στα κρυα που πινω, στις αποτομες αλλαγες κρυο ζεστο λογω των μπανιων στη θαλασσα...κτλ
Θα το δω καλυτερα και θα ενημερωσω γιατι μ'εβαλες σε υποψιες

ΥΓ..Μηπως εκανες λαθος στην ημερομηνια του χειρουργειου σου?

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 18, 2012, 14:20 »
πολλά μπορεί να φταίνε


θερμοκρασία ατμού,πολλά watts
ακατάλληλη βάση η και αρώματα
ακατάλληλος άτμο,υλικά που διασπούνται και αφήνουν στα υγρά τα στοιχεία τους


απο την άλλη η έλλειψη νικοτίνης αφαιρεί την κάλυψη και εμφανίζει προβλήματα που υπήρχαν καιρό.
εγώ θα λεγα να το κόψεις εντελώς μέχρι να μάθεις τι γίνεται απο τους ειδικούς.
εαν δεν μπορείς χρησιμοποίησε μόνο ανοξείδωτους άτμο και βάση αυστηρά ελεγμένη και πιστοποιημένη χωρίς αρώματα.
άτμο bottom coil να μην παίρνεις ζεστό ατμό.
Από βάσης τους δυο τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ Τ.W. VG 54mg & atmos mist 0mg και ατμοποιητές μόνο CE4 από μέσα Μαρτίου και μετά λες να φταίει οτμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος atmduman

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 18, 2012, 14:44 »
Όζους στον θυρεοειδή αδένα έχει ένα πολύ μεγάλο τμήμα του πληθυσμού. Οι περισσότεροι δέν το γνωρίζουν καθώς εντοπίζεται με εξειδικευμένες εξετάσεις (συνήθως υπέρηχο θυρεοειδούς) και αν δε διαταράξει την παραγωγή των ορμονών που εκκρίνει ο αδένας δεν εχει άλλα συμπτώματα (πέρα απο κάποια μικρή ευαισθησία στα κρύα κτλ).
Είμαι ατμιστής 15 μήνες έχω όμως ενα όζο 2,5 εκ εδώ και 5 χρόνια (τουλάχιστον) τον οποίο παρακολουθώ ανα εξάμηνο υπερηχογραφικά για τυχόν διαφοροποιήσεις στο μέγεθος (σημάδι οτι χρειάζεται χειρουργείο) κατα τα λοιπά η......ζωή συνεχίζεται  ;)

Συμπέρασμα: είναι μάλλον υπερβολή να αποδωθεί ο όζος στο άτμισμα μιας και οι ατμιστές είναι ελάχιστο ποσοστό των εχόντων όζους...

Υ.Γ. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την υγεία σου

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 18, 2012, 14:46 »
Παρατηρω οτι το ατμισμα επηρεαζει τα δοντια, τον λαιμο δεν ξερω. Παντως απο θυροειδη πασχει ΠΟΛΥΣ κοσμος γυρω μου δεν νομιζω να οφειλεται στο ατμισμα

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 18, 2012, 15:05 »
Τελειως γενικα μιλωντας, οταν καποιος ειναι καπνιστης 20 χρονια και μετα το γυρναει στον ατμο για 3 μηνες, ειναι ισως ατοπο να αποδιδει ενα αναδυομενο προβλημα στον ατμο και οχι στην ζημια τοσων χρονων απο το τσιγαρο που υπεβοσκε και τωρα βγηκε στην επιφανεια γιατι ηρθε η ωρα του, εκτος πια αν αυτο το τριμηνο ατμιζε εξω απο την φουκοσιμα

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 18, 2012, 15:09 »
Όζους στον θυρεοειδή αδένα έχει ένα πολύ μεγάλο τμήμα του πληθυσμού. Οι περισσότεροι δέν το γνωρίζουν καθώς εντοπίζεται με εξειδικευμένες εξετάσεις (συνήθως υπέρηχο θυρεοειδούς) και αν δε διαταράξει την παραγωγή των ορμονών που εκκρίνει ο αδένας δεν εχει άλλα συμπτώματα (πέρα απο κάποια μικρή ευαισθησία στα κρύα κτλ).
Είμαι ατμιστής 15 μήνες έχω όμως ενα όζο 2,5 εκ εδώ και 5 χρόνια (τουλάχιστον) τον οποίο παρακολουθώ ανα εξάμηνο υπερηχογραφικά για τυχόν διαφοροποιήσεις στο μέγεθος (σημάδι οτι χρειάζεται χειρουργείο) κατα τα λοιπά η......ζωή συνεχίζεται  ;)

Συμπέρασμα: είναι μάλλον υπερβολή να αποδωθεί ο όζος στο άτμισμα μιας και οι ατμιστές είναι ελάχιστο ποσοστό των εχόντων όζους...

Υ.Γ. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την υγεία σου
Μάλλον έχουμε παρανοήσει τα αναγραφόμενα μου, δεν γράφω πουθενά ότι με το Η.Τ. δημιουργούνται όζοι στο θυρεοειδή ούτε έχω αφήσει κάποιο τέτοιο υπονοούμενο  :dontknow:
Το πρόβλημα μου είναι ότι καθημερινά πρήζονται οι αδένες στον λαιμό μου, νιώθω σαν να έχει κάτσει κάτι στο λαιμό μου και ένα μέτριο πονόλαιμο με αποκορύφωμα το βραδύ  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 18, 2012, 15:12 »
Σου εύχομαι περαστικά.
Θα μπορούσα να σου αναφέρω κάποια δική μου εμπειρία αν είχες να κάνεις με ένα απλό πονόλαιμο .
Γνώμη μου .......σταμάτα ότι πιθανόν βλάπτει μέχρι να βγάλεις άκρη.

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 18, 2012, 15:17 »
οποτε η συζητηση, και καλο ειναι να περιστραφει γυρω απο αυτο, εχει να κανει με το αν οι συγκεκριμενες περιοχες ερεθιζονται ή επηρρεαζονται απο το ατμισμα..

ο γιατρος αν καταλαβα καλα δεν εξεφρασε αποψη περι τουτου;

ειχε κανει και ενας φιλος μου οζο στο θυροειδη πολυ μεγαλο και χρειαστηκε αμεσα επεμβαση.. μαλιστα τοτε καπνιζε κιολας και δεν τον ενοχλησε, παρα μονο οταν εφτασε στο αποκορυφωμα ο ογκος..

εκτιμηση μου ειναι πως μαλλον πρεπει να ψαξεις αλλου την αιτια διογκωσης των ενοχλησεων, καθως οπως αναφερεις και στο πρωτο μηνυμα η αποχη και η μειωση της νικοτινης δε σου εδειξαν κατι ουσιαστικο..


Περαστικα και να πανε ολα καλα ευχομαι.  :)

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 18, 2012, 16:11 »
 "Έτσι και έγινε πήγα σε ενδοκρινολόγο με εξέτασε….κοντά ελεύθερο"
Όχι ρε φίλε χειρουργείο έτσι εύκολα. Ξέρεις τι είναι μετά όλη σου τη ζωή να παίρνεις κάθε μέρα φάρμακο. Άποψή μου  πήγαινε Θες/νικη ή Αθήνα δες και άλλον ενδοκρινολόγο μήπως γίνεται να το αποφύγεις. Σκέψου το καλά πάντως.
"Όζους στον θυρεοειδή αδένα έχει ένα πολύ μεγάλο τμήμα του πληθυσμού."
Συμφωνώ, όλοι αυτοί δεν μπορεί να έκαναν χειρουργείο.
Η χρήση της VG or PG για διάστημα ούτε δύο ετών θεωρώ ότι δεν μπορεί να επιδράσει αρνητικά τη λειτουργία του θυρεοειδούς αδένα. Ρώτα και τους γιατρούς (αμφιβάλλω εάν είναι σε θέση να γνωρίζουν αφού δεν υπάρχει έρευνα ή τουλάχιστον δε τη ξέρουμε εμείς) κάτι όμως μπορεί να ξέρουν.
Εάν θέλεις σταμάτα εντελώς το η.τ. για ένα διάστημα 15 ημερών ας πούμε και μετά κάνε υπέρηχο ξανά. Εάν δεις θετική διαφορά στο μέγεθος (μείωση) και αριθμό (μείωση) των όζων τότε έχουμε θέμα με τον ατμό . Εάν έρθεις στα όριά σου σε αυτό το διάστημα, άναψε κανονικό τσιγάρο. (Μη Κολλήσεις όμως)
Σου εύχομαι την καλύτερη εξέλιξη. :thumpup: 
Υ.Γ. κράτα μας ενήμερους.

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 18, 2012, 16:35 »
μισό ρε παιδιά δηλαδή δεν υπάρχει η περίπτωση όντως να είναι Ο πόνοσ από το ητ?
εντάξει οι οζοι είναι λίγο δύσκολο αλλά ισωσ είχε την προδιάθεση κ με κάποιο συστατικό του ητ να βγήκε.η να υπήρχε οι οζοι κ με το ητ να ερεθιστικαν.δεν είμαι γιατροσ να ξέρω αλλά ούτε μπορεί κανεισ χωρισ εξετασεισ να αποκλείσει το ητ ότι βοηθησε στην κατάσταση αυτή.

κανεισ δεν ξέρει τι έχει το υγρό η ο ατμό του γιώργο.μπορεί όντως από αυτό να το έπαθε.μπορεί κάποιο συστατικό να πειράζει συγκεκριμένα τον γιώργο.
κ εγώ έχω ενοχλήσεισ στον λαιμό αλλά είναι επειδή δεν το αφήνω κάτω το ρημαδι κ είναι κ ζεστόσ ο ατμόσ από την πηνελόπη.


γιώργο αν έχεισ υποψίες ότι φταίει το ητ να το ψάξεισ το θέμα.πότε δεν ΞΈΡΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος zourdikis

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 18, 2012, 17:26 »
Και εγω ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το κ.τ παρόλο που κάπνισμα 3πακετα prince η ότι έχει το περίπτερο .
Είμαι 35 ετών κάπνισμα ολλες τις μάρκες Μα ολλες . και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον λεμό (κάπνιζα απο 4η δημοτικού ) αμύγδαλες βγαλμενες απο τα 4 έτη μου ...
Με το η.τ νιώθω εδώ και περίπου 4μηνες τον εισοφαγο - λαριγγα τελείως χάλια με έντονους πόνους το βράδυ .
Και έντονη αποχλεψη πιού ( συγνώμη δεν ξέρω πως γράφετε ) ( τα ελληνικά μου δεν είναι και τα καλύτερα μου )
Το τι με πειράζει δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη .

Να σημειώσω ότι το τσιγάρο το έκανα σε 5 τζουρες .. Η καυτρα γινότανε 5 πόντοι .. Και το φίλτρο ζεματουσε .


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix