vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 13, 2010, 08:43 »
Είναι ίωση παιδιά ... Την έχει πάθει πολύς κόσμος αυτές τις ημέρες...Είναι σαν την λαρυγγίτιδα...

ναι είναι ίωση.
Την άρπαξα και εγώ προ ημερών και μου δημιουργήθηκε εσφαλμένα η εντύπωση ότι έφταιγαν τα Vinirette  8)

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 13, 2010, 10:08 »

Χωρις να κανω τον συνηγορο του διαβολου, εξαλλου υπαρχει μια...προϊστορια, απο οσο ξερω τα janty απο funstore εχουν κολλημενο πανω τους μια ετικετα που αναγραφει την γευση και τα ml και πανω σε αυτην ειναι κολλημενη μια μικρη ετικετα που με ενα γραμμα λεει την περιεκτικοτητα σε νικοτινη και τα ml. Και απο κατω εχουν μια πολυ μικρουλα ετικετα που γραφει ημερ. παραγωγης και ληξης. Στα συστατικα ουτως ή αλλως δεν αναγραφεται η περιεκτικοτητα σε νικοτινη. Αν θελεις ομως για να σαι σιγουρος, ριξε μια ματια στο topic με τα υγρα απο janty, ο atmos ειχε βαλει φωτογραφιες των υγρων απο janty και απο funstore.

Στα δυο μπουκαλακια που παραλαβαμε εμεις,εκτος του οτι το υγρο αν εχεις λιγη εμπειρια,καταλαβαινεις απ το χρωμα του που ειναι διαυγες διαφανο καθαρο σαν νερακι και οχι λιγο καφε,οπως δηλαδη οταν εχει νικοτινη,δεν εχει χτυπημα και εχει συμπεριφορα none. Επισεις το ταμπελακι που λες,με το μικρο αυτο γραμματακι που υποδηλωνει την περιεκτικοτητα νικοτινης ηταν κομμενο με χαρτοκοφτη σε εκεινο το σημειο,και ειχε προστεθει με ζελοτειπ το γραμμα L,το οποιο ηταν τυπωμενο απο inject εκτυπωτη και κομμενο με "ελληνικο" ψαλιδι.. Τεσπα,τουλαχιστον μου χρειαστηκε το none για την περιπτωση του λαιμου μου.  ::)
Απλα εθιξα το θεμα,να μη νομιζουν καποιοι οτι τρωμε και κουτοχορτο.. >:(

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 13, 2010, 11:39 »
Τα συμπτώματα σε σχέση με λαιμό που έχω νιώσει είναι δύο:

Ξηρότητα
Το νιώθω σαν πονόλαιμο ελαφρύ η μέτριο αλλά όχι σαν πονόλαιμο του κρυώματος είναι διαφορετική η αίσθηση.
Μου συμβαίνει όταν για πολλή ώρα τραβά πολύ μακροσυρτες και απότομες τζουρες ή όταν το παρακάνω στο άτμισμα.
Περνάει με τον βραδυνό ύπνο.

"Κόμπος" στο λαιμό.
Σαν κάτι να είναι στο λαιμό, όχι σαν τρίχα αλλά σαν κόμπος.
Αυτό μου συμβαίνει αν το παρακάνω και στο άτμισμα και στη νικοτίνη.
Περνά σε λίγες ώρες, αν μειώσω νικοτίνη/άτμισμα.
Πιθανόν να οφείλεται σε αντίδραση του στομαχιού, νομίζω ότι η νικοτίνη χαλαρώνει τη "βαλβίδα" στην είσοδο
του στομαχιού με αποτέλεσμα να φεύγουν υγρά απο το στομάχι στον οισοφάγο.

Πάντως και τα δύο αυτά συμπτώματα τα είχα σε χειρότερο βαθμό και σχεδόν συνέχεια απο το κανονικό κάπνισμα.


Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 13, 2010, 14:24 »
Έχει τύχει σε κανέναν να ξεραίνεται η μύτη του και τα ρουθούνια να έχουν ξηρό αίμα? Άρχισα να το παθαίνω αυτό όταν άλλαξα η.τ. και πήρα ένα, να μην πω ποιο, που βγάζει αρκετό ατμό και τον βγάζω από τη μύτη. Είναι αυτό ή μήπως είναι τυχαίο?
Ακούω εμπειρίες και άλλων

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 13, 2010, 14:47 »
Έχει τύχει σε κανέναν να ξεραίνεται η μύτη του και τα ρουθούνια να έχουν ξηρό αίμα? Άρχισα να το παθαίνω αυτό όταν άλλαξα η.τ. και πήρα ένα, να μην πω ποιο, που βγάζει αρκετό ατμό και τον βγάζω από τη μύτη. Είναι αυτό ή μήπως είναι τυχαίο?
Ακούω εμπειρίες και άλλων

Μου έτυχε και αυτό, ύστερα απο μανιώδες άτμισμα, το αίμα ήταν ελάχιστο.
Η αιτία υποθέτω ότι είναι η προπυλενογλυκόλη/γλυκερίνη που και οι δύο αφαιρούν υγρασία απο τη μύτη.
Επίσης μου έχει τύχει και καταρροή (μάλλον αντίδραση του οργανισμού στην ξηρότητα).


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 13, 2010, 16:14 »
Έχει τύχει σε κανέναν να ξεραίνεται η μύτη του και τα ρουθούνια να έχουν ξηρό αίμα? Άρχισα να το παθαίνω αυτό όταν άλλαξα η.τ. και πήρα ένα, να μην πω ποιο, που βγάζει αρκετό ατμό και τον βγάζω από τη μύτη. Είναι αυτό ή μήπως είναι τυχαίο?
Ακούω εμπειρίες και άλλων
Δεν έχω ξανακούσει από κανέναν εκτός από σένα και τον panos τέτοιο σύμπτωμα, παρότι έχω ακούσει πολλά κουφά που προέρχονται συνήθως από αρχικά φοβικά σύνδρομα...
Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις ένα γιατρό.
Κανείς εδώ δεν θα σου απαντήσει σε ένα τέτοιο θέμα ακόμη και εάν ήταν γιατρός.

EDIT:
Προσωπικά ατμίζω 120 ml υγρού τον μήνα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την μύτη μου. Ούτε μου ξεράθηκε ποτέ ούτε καταρροές είχα. Υπάρχουν κάποιες πολύ σπάνιες περιπτώσεις αλλεργίας στην προπυλενογλυκόλη και αυτό λύνεται χρησιμοποιώντας υγρά με φυτική γλυκερίνη. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση της αλλεργίας δεν ξανάκουσα για αίμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2010, 16:23 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 13, 2010, 16:26 »
Ξηρότητα
Το νιώθω σαν πονόλαιμο ελαφρύ η μέτριο αλλά όχι σαν πονόλαιμο του κρυώματος είναι διαφορετική η αίσθηση.
Μου συμβαίνει όταν για πολλή ώρα τραβά πολύ μακροσυρτες και απότομες τζουρες ή όταν το παρακάνω στο άτμισμα.
Περνάει με τον βραδυνό ύπνο.
Μήπως αλλάζεις συχνά τα υγρά που χρησιμοποιείς?
Είναι σύνηθες φαινόμενο όπως και όταν αλλάζεις μάρκα στο τσιγάρο.
Τις πρώτες μέρες έχεις και τότε ενοχλήσεις στο λαιμό.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενοχληση ξενου σωματιδιου στο λαιμο,σας εχει τυχει?
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 13, 2010, 16:50 »
Μήπως αλλάζεις συχνά τα υγρά που χρησιμοποιείς?
Είναι σύνηθες φαινόμενο όπως και όταν αλλάζεις μάρκα στο τσιγάρο.
Τις πρώτες μέρες έχεις και τότε ενοχλήσεις στο λαιμό.

Καθημερινά Κώστα ατμίζω από 4-5 διαφορετικά υγρά, συνήθως χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά όταν
το παρακάνω, έχω αυτές τις επιπτώσεις.




Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:19 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 7 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8734 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60205 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137056 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35698 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro