vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

316 επισκέπτες, 8 χρήστες
Stedorian93, Buliwyf, tibolaso, lagoudakis, Jorge, manoslykos, marauder800, Doubt

Twitter

Νικοτίνη και μέταλλο

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Νικοτίνη και μέταλλο
« στις: Απριλίου 08, 2010, 09:31 »
Παιδιά καλημέρα. Ένας γιατρός φίλος μου στην Κύπρο, για να με αποτρέψει από του να ατμίζω, μου είπε ότι έχουν γίνει έρευνες και διαπιστώθηκε πως η νικοτίνη όταν περνά μέσα από μέταλλο καθίσταται καρκινώδης. Εγώ αντέτεινα ότι αυτό δεν μπορεί να στέκει, αφού και με το κανονικό κάπνισμα τσιγάρου, όταν κάποιος βάζει φιλτράκι για να μειώσει την πίσσα που εισπνέει, η νικοτίνη πάλι περνά μέσα από μέταλλο. Επίσης κατά το κάπνισμα πίπας, πάλι η νικοτίνη περνά μέσα από μέταλλο.
Έχει κανένας υπόψη του κάτι σχετικό; Διάβασε κανείς πουθενά γι' αυτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 08, 2010, 09:58 »
βασικα, ο γιατρος σου θα πρεπει να μας δωσει τα στοιχεια της ερευνας που αναφερει.  ;)


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 08, 2010, 11:00 »
Δηλαδή αν του θέσεις το ερώτημα "να καπνίσω ή να ατμίσω?" θα σου απαντήσει "να καπνίσεις"?

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 08, 2010, 11:37 »
Δηλαδή αν του θέσεις το ερώτημα "να καπνίσω ή να ατμίσω?" θα σου απαντήσει "να καπνίσεις"?

Θα απαντήσει "Τίποτα μην κάνεις. Και τα 2 είναι ανθυγιεινά" .
Από ότι κατάλαβα μια τέτοια μελέτη δεν έχει γίνει με αφορμή το η.τ αλλά μάλλον είναι
μια μελέτη του στυλ "αλληλεπίδραση νικοτίνης με άλλα υλικά".
Το ζήτημα για μας είναι να τη βρούμε (αν υπάρχει) και να διαβάσουμε τι λέει.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 08, 2010, 13:55 »
Παράθεση
Επίσης κατά το κάπνισμα πίπας, πάλι η νικοτίνη περνά μέσα από μέταλλο.
Έχει κανένας υπόψη του κάτι σχετικό; Διάβασε κανείς πουθενά γι' αυτό το θέμα;

Γειά σου kikis
Ως πρωην καπνιστής πίπας, εκτος των ξύλινων φίλτρων υπάρχουν και τα μεταλικά φίλτρα όπου εκεί συγκεντρώνεται υγρό και πίσσα.
Επίσης υπάρχουν και οι μεταλικές αλουμινένιες πίπες (falcon)
Για τη νικοτίνη μια σχετικά πλήρη και επιστημονική αναφορά μπορείς να βρεις εδω
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9583
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 08, 2010, 21:12 »
Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ κάποια ιδιαίτερη σχέση νικοτίνης και μετάλλου. Μάλλον αυτοί που είναι γενικότερα κατά του καπνίσματος σε οποιαδήποτε μορφή (κανονική ή ηλεκτρονική), λένε ότι ανοησία τους κατέβει. Πρόσφατα φίλος μου που άρχισε την προσπάθεια με το ΗΤ , το σταμάτησε μετά απο μια εβδομάδα περίπου κατόπιν προτροπής γιατρού. Ελαβε μάλιστα και την συμβουλή να επιστρέψει στο ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 08, 2010, 21:14 »
Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ κάποια ιδιαίτερη σχέση νικοτίνης και μετάλλου. Μάλλον αυτοί που είναι γενικότερα κατά του καπνίσματος σε οποιαδήποτε μορφή (κανονική ή ηλεκτρονική), λένε ότι ανοησία τους κατέβει. Πρόσφατα φίλος μου που άρχισε την προσπάθεια με το ΗΤ , το σταμάτησε μετά απο μια εβδομάδα περίπου κατόπιν προτροπής γιατρού. Ελαβε μάλιστα και την συμβουλή να επιστρέψει στο ΚΤ.
η Ελληνικη "παντογνωσια" σε ολο της το μεγαλειο. Εαν γιατρος προετρεψε καποιον να γυρισει στο ΚΤ ειναι απλα εγκληματιας.-

απορω, δεν εχει δει τι γραφουν επανω στα πακετα των ΚΤ?  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 08, 2010, 21:25 »

απορω, δεν εχει δει τι γραφουν επανω στα πακετα των ΚΤ?  :wall:

Ελα μωρε σιγα,για λογους design τα γραφουν αυτα στο πακετο,να σπαει τη μονοτονια..  :tongue_smilie: :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 08, 2010, 21:26 »
Εκτιμώ τους γιατρούς και γενικά τους ανθρώπους που όταν λένε κάτι έχουν και τη γνώση και τα στοιχεία να το στηρίξουν. Εκτιμώ περισσότερο αυτούς που όταν δεν έχουν στοιχεία λένε απλά " δεν γνωρίζω".
Αυτή την απάντηση μου έδωσαν τελευταία 2 φίλοι γιατροί που ρώτησα. Κορυφαίοι επιστήμονες και διευθυντές, πνευμονολόγος και νευρολόγος  αντίστοιχα.
Όταν μάλιστα ρώτησα τον πρώτο να κάνουν κάτι , μιά έρευνα , μιά μελέτη μου απάντησε " Πλάκα κάνεις Σταύρο ?  εδώ μας χρωστάνε ενός χρόνου εφημερίες , την έρευνα θα χρηματοδοτήσουν ? "
Αυτή είναι η κατάσταση δυστυχώς  :(

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 08, 2010, 23:34 »
Υπάρχει πάντως και η άλλη πλευρά των γιατρών. Πήγε ο πατέρας μου στον καρδιολόγο και όταν του είπε πως έκοψε το κάπνισμα και άρχισε το ηλεκτρονικό τον ρωτούσε από που να πάρει κι αυτός 8)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 08, 2010, 23:43 »
Παράθεση
Υπάρχει πάντως και η άλλη πλευρά των γιατρών. Πήγε ο πατέρας μου στον καρδιολόγο και όταν του είπε πως έκοψε το κάπνισμα και άρχισε το ηλεκτρονικό τον ρωτούσε από που να πάρει κι αυτός 8)
Ναι , και η οδοντιατρος μου ζήτησε πληροφορίες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 09, 2010, 00:34 »
Ναι , και η οδοντιατρος μου ζήτησε πληροφορίες  :yes:
....κι εγώ χάρισα ένα evo με 4ατμ και 3 μπαταρίες στη δική μου οδοντίατρο  :)
και επιπλέον μύησα τη θεία μου στο η.τ. που αφού το πήρε, έκοψε εδώ και 50 ημέρες το κανονικό  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2010, 08:01 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 09, 2010, 00:53 »
Παράθεση
Ναι , και η οδοντιατρος μου ζήτησε πληροφορίες  :yes:

Τι σύμπτωση!!! και η δικιά μου!!
και αν θες να μάθεις η δικιά μου είναι καλύτερη από τη δικιά σου  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 09, 2010, 19:39 »
Πάντως άκρη δεν βγάζουμε κι ούτε θα βγάλουμε όσο δεν θα υπάρξουν μελέτες πάνω στο θέμα από την ιατρική κοινότητα.
Ενας φίλος γιατρός το δοκίμασε πριν από μένα αλλά δεν του άρεσε,αλλά σε μένα είπε ότι καλά έκανα και το συνέχισα και η ομοιοπαθητικός -παρόλο που διάβασα ένα άρθρο στο περιοδικό τους που ήταν αντίθετοι με το άτμισμα-με ρώτησε από που το πήρα για να πάρει για τον άντρα της.
Νομίζω ότι δεν κάνουν καλά όταν μιλάνε χωρίς στοιχεία και χωρίς σίγουρα αποτελέσματα,έτσι σπέρνετε μια τρομοκρατία χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και μέταλλο
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 09, 2010, 19:53 »
Να προσθεσω οτι εδω στην περιοχη μου υπαρχει παιδιατρος που χρησιμοποιει το ΗΤ μεσα στο γραφειο του.Και να ρωτησω τωρα,λετε να ειναι ανιδεος η ασχετος?Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται.
Και σαν κοινος θνητος που ειμαι αναρωτιεμαι καμμια φορα,αν κοβανε το τσιγαρο σχεδον ολοι ποιοι  θα ηταν οι πρωτοι που θα πληττονταν μετα τις καπνοβιομηχανιες μεταγενεστερα?  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136384 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35673 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12