vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

297 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Chris66, Nikrom, Jorge, Mimhsdr, manoslykos, JohnDag, treloneritis

Twitter

Άτμισμα και κρυολογήματα

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Άτμισμα και κρυολογήματα
« στις: Μαρτίου 16, 2010, 11:13 »
Ενα απο τα θέματα που με προβλημάτιζαν στο κ.τ. ήταν ότι όταν ήμουν κρυωμένος, όχι μόνο
δεν σταματούσα το κάπνισμα αλλά κάπνιζα σχεδόν όσο και όταν ήμουν καλά (υπερ-εξάρτηση απο το κάπνισμα).
Φυσικά αυτό χειροτέρευε τα πράγματα.
Αναρρωτιέμαι τώρα με το η.τ. έχει τύχει σε κανένα απο εσάς να κρυολογήσει (με βήχα και/ή πονόλαιμο) και να
ατμίσει?
Αν ναι πώς επιδρά το άτμισμα στα συμπτώματα του κρυολογήματα π.χ. αυξάνει το βήχα ή τον πονόλαιμο?
Τα μειώνει? είναι αδιάφορο?

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 16, 2010, 11:22 »
αν εχεις το λαιμο σου ατμισε μεντα...θα γινεις περδικι

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 16, 2010, 11:22 »
Και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα. Στο ατμισμα δεν είδα διαφορές (αδιάφορο λοιπον), απλά η τάση μου για κάπνισμα γενικότερα ήταν πιό συγκρατημένη από ο,τι με το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 16, 2010, 11:56 »
Τον Ιανουάριο είχα ένα μικρό κρυολόγημα.
Λίγο ο λαιμός, λίγο η μύτη, μερικά δέκατα, τίποτα το ιδιαίτερο
και δε θυμάμαι καθόλου αν το άτμισμα επιδείνωσε το κρυολόγημα ή όχι.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως τα προηγούμενα χρόνια σε
παρόμοιες ή και χειρότερες καταστάσεις θα έβγαινα στο μπαλκόνι για
αναλογικό τσιγάρο τουλάχιστον μια φορά κάθε ώρα.

Με το άτμισμα όμως παρατήρησα ότι μπορεί να περάσει και 2ωρο μέχρι να
πάω να στάξω 2-3 σταγόνες για λίγες τζούρες.
 Άσε που δε χρειάζεται να βγαίνω στο μπαλκόνι μες το ψοφόκρυο  :)).   

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 16, 2010, 17:14 »
Μου έτυχε κι εμένα.
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι - όπως αναφέρθηκε κιόλας - σε αντίθεση από ό.τι με το κλασικό τσιγάρο, τώρα μπορούσαν να περάσουν και ώρες χωρίς να ατμίσω (πράγμα αδιανόητο πριν με το κάπνισμα, όσο χάλια κι αν ήμουν) γι' αυτό και σκέφτηκα προς στιγμή ότι μπορώ να το κόψω τελείως.

Μόλις πέρασε όμως το κρυολόγημα η όρεξη για άτμισμα επανήλθε. Παρόλα αυτά, το περιστατικό έγινε αφορμή για μια γερή μείωση στην κατανάλωση. Δεν ξέρω αν καταφέρω να την κρατήσω όμως έτσι χαμηλά. Είχα φτάσει στο μισό φιλτράκι 401 την ημέρα και τώρα πλησιάζω τα δύο πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 16, 2010, 17:31 »
2 φιλτράκια evo είναι 0,8ml την ημέρα δηλαδή ούτε 25ml το μήνα.
Ακόμα και 3 φιλτράκια την ημέρα είναι το πολύ 36ml το μήνα.
Αν λοιπόν καταφέρεις να μείνεις στα 2-3 φιλτράκια evo την ημέρα τότε μάλλον θα ανήκεις στους light ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 16, 2010, 17:38 »
Και να φανταστείς ότι ήμουν high καπνιστής! 25 στριφτά... ή +50 τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 16, 2010, 17:46 »
Αααααααχ η σημερινή νεολάια!!! Εγώ ακόμα κι αν δε μπορούσα να μιλήσω από το κρύωμα κάπνιζα κανονικά το παραδοσιακό ενάμιση πακέτο την ημέρα, τσιμπούσα μισό γουρουνάκι για μεσημεριανό και αν κυκλοφορούσε μέλι στο σπίτι έπινα και μισό λίτρο ρακόμελο "για να γίνω καλά" ;D

Οπότε η γνώμη μου δε μετράει, στο επόμενο κρύωμα με βλέπω να φτιάχνω mod με σωληνάριο από αναβράζοντα depon και να βράζω σε μία κατσαρόλα RY4 για εισπνοές ;D

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 16, 2010, 22:34 »
Εγώ πάντως δεν έχω κρυολογήσει ακόμη.
Κάθε χρόνο, μέχρι τέτοια εποχή, είχα αρπάξει κρύωμα πολλές φορές και είχα κρεβατωθεί τουλάχιστον 2-3.
Φέτος όχι.
Σαν να δυνάμωσε ο οργανισμός μου χωρίς τσιγάρο :hmmm:... και κάπνιζα πάααρα πολύ..

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 17, 2010, 10:43 »
Παράθεση
Εγώ πάντως δεν έχω κρυολογήσει ακόμη.
:thumpup: :thumpup:
Και εγώ το ίδιο skortis , μόνο 1-2 μέρες αλλά ίσα ισα που το κατάλαβα , ουτε βήχας , ουτε άλλα συμπτώματα όπως παλιά

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 17, 2010, 10:49 »
Σε μένα υπήρξε μεγάλη διαφορά,πρόπερσι όταν κρυολόγησα ,είδα κι έπαθα να το ξεπεράσω.
Φέτος αντίθετα,κράτησε 4 μέρες πολύ πιο ελαφρά,και ούτε βήχα ούτε καταρροή.
Πρέπει να ξέρουμε ότι το τσογάρο αυξάνει 4 φορές περισσοτερο την καταρροή της μύτης,και των φλεμμάτων στο λαιμό.
Γι αυτό συνεχίστε το άτμισμα και μην φοβάστε τίποτα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και κρυολογήματα
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 17, 2010, 13:32 »
που χαθηκες εσυ??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 1 65 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:35
από Ηρακλης
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138044 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085838 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro