vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, Tem, maprix, Takis D.M, dkostas, bloodlessz, chrismet

Twitter

Γιατροί επιφυλακτικοί στο θέμα η.τ.!

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 16, 2012, 16:18 »
Βρε παιδιά τι να λέμε τώρα...

Μετά από σχεδόν τριάντα έτη καπνίσματος, εδώ και έξι μήνες ατμίσματος:
  • Αναπνέω ελεύθερα και "μέχρι τέρμα"
  • Κουράζομαι πολύ λιγότερο
  • Δεν βήχω (παλαιοτέρα έλεγα: "Βήχω άρα... υπάρχω")
  • Δεν κουράζονται - σφίγγουν πλέον οι μύες μου τόσο εύκολα ελλείψει οξυγόνου
  • Δεν έχω καούρες στο στομάχι
  • Έχω περισσότερο κέφι και είμαι περισσότερο δραστήριος
  • Νοιώθω ότι κατάφερα κάτι, που το ήθελα τόσο πολύ
ακριβως τα ιδια και στα χρονια καπνισματος και στον χρονο που ατμιζω....το μονο κακο ειναι τα 8 κιλα που φορτωσα και εχω ξεκινησει μαχη να τα χασω

Αποσυνδεδεμένος trackler

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 16, 2012, 17:01 »
φίλος που ανακάλυψε πριν μια εβδομάδα τυχαία οτι είναι υπερτασικός επισκέφτηκε 3 γιατρους και ρώτησε και για το Η.Τ.
ο ενας παθολόγος του είπε οτι δεν ξέρει αλλα μάλλον δεν πειράζει να κανει το Η.Τ.
οι αλλοι δυο καρδιολόγοι του είπαν οτι το κάνει αφοβα.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 02, 2012, 15:46 »
Σήμερα πήγα κι έκανα μια επέμβαση στα μεγάλα νύχια των ποδιών. Δεν με έπιανε με τίποτα η τοπική αναισθησία. Ίσως ότι πιο οδυνηρό έχω ζήσει...
Anyway, προς το τέλος μου λένε οι χειρουργοί:
- Καπνίζεις;
- Όχι εδώ και 9 μήνες...
- Μπράβο! Φαινεται πως το έχεις κόψει γιατί πήζει γρήγορα το αίμα σου (αν άκουσα καλά μες στους πόνους κ τα ουρλιαχτά μου). Πως τα πας, αντεχεις χωρις τσιγάρο;
- Αμέ, κάνω ηλεκτρονικό!
- Έλα! Δικός μας είσαι. Βγάλτο κ πάρε καμιά τζούρα να στανιάρεις κ να ξεχαστείς.

Ε κ αφού τελείωσε η επέμβαση τους έκανα μαθήματα περι εργοστασιακών με τον steam machine, τάβλα εγώ να ντουμανιάζω το δωμάτιο κι εκέινοι να κοιτάνε με έκπληξη κ τα mini & more στα χέρια. :))


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 15:39 »
Όταν οι γιατροί δεν μπορούν γρήγορα να εντοπίσουν ένα σχετικά σίγουρο αίτιο ψάχνουν στο άγνωστο και προς όλες τι κατευθύνσεις να βρουν τι προκαλεί το σύμπτωμα/πρόβλημα.  Εκεί βοηθάει να τους αναφέρεις τι έχει αλλάξει πρόσφατα στην ρουτίνα της ζωής σου, συνήθως σε σχέση με την δραστηριότητα, το περιβάλλον, την τροφή, το ποτό, ακόμα και τον αέρα που εισπνέεις.  Αν δεν έχει αλλάξει τίποτα μα τίποτα τότε αρχίζουν τα πιο δύσκολα, γιατί πιθανολογείται ότι δεν είναι κάτι απ'έξω που σε επηρέασε αλλά κάτι που προκαλείται εσωτερικά.

Το ΗΤ από μόνο του δεν το έχουν ψάξει ακόμα πολύ, δεν έχουν ενημερωθεί αρκετά γιατί ακόμα αφορά σε ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού και ακόμα ένα μικρότερο που δείχνει ότι το απασχολεί το ζήτημα της πρόληψης και της υγιεινής.  Τι αλλάζει για τον καθένα διατροφικά, ενεργητικά (κινητικότητα, γυμναστική, καθισιό, ύπνος) σε σχέση με το τσιγάρο-->ΗΤ νομίζω διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.  Υπάρχουν όμως κάποιοι κοινοί λογικοί όροι που διαμορφώνεται κάποια αλλαγή.  ΠΧ οι περισσότεροι κι εδώ και σε αλλόγλωσσα φόρουμ παρουσιάζουν την ανάγκη για αυξημένη ενυδάτωση.  Τι τείνεις γιατί ξεραίνεται ο λαιμός ή επειδή διψάς παραπάνω;  Έχει αυξηθεί η όρεξη για φαΐ ή έχει μειωθεί;  Μερικές φορές με την υπερβολική δόση υγρών/νερού αυξάνεται η ανάγκη για ηλεκτρολύτες το οποίο ο οργανισμός το μεταφράζει σαν όρεξη για αλμυρά.  Η υπερβολική δόση ηλεκτρολυτών δημιουργεί αυξημένη κατακράτηση υγρών που μπορεί να οδηγήσει σε πρηξίματα.  Όλα αυτά μπορεί να μην έχει ενημερωθεί η υγειονομική κοινότητα να τα αντιμετωπίζει με ηρεμία και ο νους της να πηγαίνει στο κακό.  Απ'την άλλη το κόψιμο του καπνίσματος, η κάθαρση από τοξίνες και μονοξείδιο του άνθρακα από παντού, πίσσα στο πεπτικό που αρχίζει και ξεκολλάει απ'τα τοιχώματα χωρίς να περνάει νέο στρώμα ασφάλτου ... αρχίζουν και επηρεάζουν την ρουτίνα της φυσικής μας υγείας.

Ας μην περιμένουμε απ'το επιστημονικό πεντάλεπτο του νοσοκομειακού εργάτη να επεξεργαστεί αυτά που θα μπορούσαμε να γνωρίζουμε οι ίδιες/οι.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172248 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364