vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 2 χρήστες
chrismet, camber

Twitter

Γιατροί επιφυλακτικοί στο θέμα η.τ.!

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 06, 2012, 01:59 »
εγω πιστευω οτι το Κ.Τ κανει κακο σε ολες τις περιπτωσεις υγειας και παθησης που εχει ενας ανθρωπος και οχι για καποιες συγκεκριμενες. αυτο δεν κανει διακρισεις!

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 06, 2012, 02:17 »
Και σε αυτο το σημειο θα μου επιτρεψετε να κανω μια παρενθεση και να πώ ενα προσωπικό περιστατικο που το εχω πει σε πολύ λίγα άτομα αλλά μιας και το εχει φερει η κουβεντα και ειναι και λίγο ζεστό απόψε το βραδάκι θα ηθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
Πριν λίγα χρόνια λιγότερα από 5 πάντως, ειχα πάει στον παθολόγο για να ανανεωσω το διπλώμα οδηγησης.
''Μιας και ηρθες'', μου λέει ο γιατρος, ''δεν καθεσαι να σε κοιταξω?'' Ξερετε, συνηθως αν ειναι για διπλωμα και εισαι και νεος, σου πετανε τη σφραγιδα και φευγεις, αυτος όμως φαινοταν σωστός και εκατσε να με κοιταξει.
Αφου λοιπόν με ειδε και ηταν όλα οκ ειπα να του κανω μια ερωτηση σχετικα με το τσιγάρο.
''Γιατρέ'', του λέω, ''ξερεις, όταν καπνίζω, μετά από μερικές τζουρες νοιωθω μια ζαλάδα.Αυτο μου συμβαινει από την αρχη που ξεκινησα το τσιγάρο και μου κανει εντυπωση.Με χορταινει τόσο το ένα και μόνο τσιγαρο αλλά και με ζαλίζει συγχρόνως που για αρκετή ωρα δεν βάζω τσιγαρο στο στόμα μου.Πρεπει να ανησυχω και γιατι πιστευεις οτι μου συμβαινει αυτο?''
Και μου απαντάει...
''Η ζαλάδα προερχεται λόγω των επιπεδων του μονοξειδιου του ανθρακα στον εγκεφαλο εξαιτιας της καυσης, τον οποιο όμως  μετά από καποιο επιπεδο ο οργανισμός σου δέν τον αντεχει.''....
Και τον ρωτάω.''Πρεπει να ανησυχω?''
''Όχι'' μου απανταει,''και μάλιστα θα πρεπει να θεωρεις τυχερό τον εαυτο σου που σου λέει πού να σταματήσεις.''
Ξαναρωτάω....''Και γιατι άλλοι κανουν 2, 3 πακετα και εγώ μόλις 10 το πολύ τσιγαρα την ημέρα?''
Και μου απαντάει...
''Γιατι ο καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός.Εκτός αυτού αν και εσυ προσπαθησεις με τον καιρο να κανεις και από λιγα παραπάνω θα δεις πώς ο οργανισμός θα συνηθισει σε αυτη την κατασταση και δεν θα σε ενοχλεί.Ενα ειδος αλκοολισμου δηλαδή. Κάνε λοιπόν τόσα όσα σε ευχαριστούν, αλλά μεχρι εκει που εσύ θα νοιωθεις καλά.''
Αυτα τα λόγια του γιατρου  ηταν στο μυαλό μου κάθε φορά που αναβα τσιγάρο και πολύ περισσότερο καθε φορά που μετά από καποιες τζουρες, ειδικά στα πρωτα που εκανα με τον καφε, μου ερχοταν αυτη η ζαλάδα που μερικες φορες εφτανε σε σημειο να εχω ταση και για εμμετό.Ειδικά αν έκανα καναδυό απανωτά τσιγάρα....μαστουρα σκετη.
Πλέον λοιπόν με το ηλεκτρονικο, εδω και 9 μηνες περιπου,εχω ξεχασει τι θα πει ζαλάδα, ταση για εμετό από την καταχρηση(με τα δικά μου πάντα οργανικά όρια) και πλέον ευχαριστιέμαι το άτμισμα μαζι με τον καφέ μου αλλά και το ποτό μου.
Επίσης λίγο πριν κοψω το κτ ενοιωθα εναν πόνο πισω στο κεφάλι σαν να το ενοιωθα βαρυ, πολλά κιλά.Πλέον ουτε αυτο με εχει ξανα πιάσει.
Θελω να πώ λοιπόν πώς εχω βρει εναν εναλλακτικο τροπο καπνισματος με τον οποιο νοιωθω πάρα πολύ καλά και δε ν προκειται να ξαναγυρισω ποτέ στο κτ μιας και αυτα που τραβούσα για την απολαυσή μου ηταν πολύ χειρότερα από αυτα που πιθανών να πάθω με το η.τ.
Ελπίζω να μην σας κουρασα βραδιάτικα..... :)

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 06, 2012, 02:17 »
να εκθέσω και εγώ τις τρεις εμπειρίες που εχω από γνώμες ιατρών 

ερώτηση στον προσωπικό μου γιατρό : Απάντηση δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά καθόλου με το ζήτημα αλλά από κουβέντα μα συνάδελφο ιατρό και ατμιστή  μου είπε πολύ απλά ότι ουδέν βλαπτικότερο του τσιγάρου

ερώτηση σε ογκολόγο  συγγενικό πρόσωπο : Απάντηση δεν είναι εντελώς αθώο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τσιγάρο

ερώτηση προς διερεύνηση στην αδερφή μου  που δουλεύει νοσηλευτήρια σε νοσοκομείο , μετά από την μίνι έρευνα της -συζήτηση με ιατρούς μου έδωσε παρόμοια απάντηση με τις δύο πιο πάνω



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 06, 2012, 03:15 »
Στο κυκλοφορικό και ιδίως στα πόδια, δυο συστατικά είναι που κάνουν τη ζημιά στις αρτηρίες: Η νικοτίνη και το μονοξείδιο του άνθρακα. Αυτό το είχα διαβάσει από χρόνια αλλά σας παραθέτω και το πρώτο link που βρήκα μπροστά μου. Το η.τ. (με νικοτίνη) περιέχει μόνο το πρώτο. Αυτό σημαίνει ότι η υπόδειξη του γιατρού για τη συγκεκριμένη περίπτωση έχει βάση. Στις βόρειες χώρες "το πόδι του καπνιστή" είναι πιο σύνηθες από ότι στις νότιες. Στη Γερμανία είναι πολύ γνωστή η έκφραση "Raucherbein" (το πόδι του καπνιστή) και έχουν κοπεί αρκετά πόδια γι' αυτό το λόγο.

Τώρα για περιπτώσεις παθήσεων που οι γιατροί γνωρίζουν ότι το κ.τ. τις επιβαρύνει, το πιο λογικό είναι να πουν στους ασθενείς τους να απέχουν και από το η.τ. Αν μάλιστα ο κύριος υπεύθυνος θεωρείται η νικοτίνη για την επιβάρυνση κάποιας πάθησης, θα έχουν και δίκιο. Εκτός βέβαια κι αν κάποιος ατμίζει υγρά χωρίς νικοτίνη. Εκεί δεν υπάρχει βάση για τη σύσταση της αποχής και από το η.τ. αλλά απλά έλλειψη στοιχείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2012, 12:32 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Re: Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 06, 2012, 09:41 »
εγω πιστευω οτι το Κ.Τ κανει κακο σε ολες τις περιπτωσεις υγειας και παθησης που εχει ενας ανθρωπος και οχι για καποιες συγκεκριμενες. αυτο δεν κανει διακρισεις!

Δν κατάλαβες τι είπα! Εννοείται κανει κακό το κ.τ. άλλα όταν πάθεις κάνα εμφραγμα χτυπά ξύλο εκει απαγορευεται μετα. Αν πάθεις δισκοκοιλη δεν απαγορευεται :P Θέλω να πω οτι μετα απο κάποια παθηση του αναπνευστικου η της καρδιας είναι επιτακτικού το κόψιμο του κ.τ. Σε άλλες περιπτώσεις και ειδικά αν δεν έχεις καποιο πρόβλημα κανει κακό το κ.τ. άλλα δεν σε τρομοκρατει ο γιατρός!

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος albertneofitos

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 06, 2012, 10:11 »
εγώ ξέρω 2 γιατρούς που κάνουν και Η.Τ μικροβιολόγος και παθολόγος!!!

Αποσυνδεδεμένος panoz

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 06, 2012, 10:16 »
Εχμ,

η Ιατρική είναι επιστήμη και οι ιατροί επιστήμονες. Ως τέτοιοι φέρουν θέση ευθύνης και σε αντίθεση με ότι έχουμε συνηθίσει (και εδώ αλλά και έξω) τα λόγια τους φέρουν το βάρος αυτής της ευθύνης. Κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να λέει αερολογίες βασιζόμενος σε εικασίες, υποψίες κλπ.

Κανονικά κανένας γιατρός δεν μπορεί να σου πει ότι το ΗΤ είναι ασφαλές. Αυτό που μπορεί να σου πει είναι ότι "ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ, ΑΚΟΜΑ" . Χρειάζονται μακροχρόνιες μελέτες για να αποφανθεί η επιστημονική κοινότητα θετικά ή αρνητικά προς αυτό.

Να σας πω το εξής: ο καπνός (το φυτό) περιέχει καρκινογόνα ακόμα και στην απλή, αγνή μορφή του. Το να μασάς καπνό αυξάνει κατακόρυφα την πιθανότητα εμφανίσεως καρκίνου του στόματος και του οισοφάγου. Όταν καπνίζεις τον καπνό (sic) το ήδη καρκινογόνο φυτό υπόκειται μετουσίωσης (καύσης) και οι καρκινογόνες ουσίες πολλαπλασιάζονται. Μετά από χρόνια ερευνών δεν έχουν ΑΚΟΜΑ καταλήξει πλήρως στο τι και πως επιδρά πού, αλλά ξέρουν ότι επιδρά. Μπορούν οπότε να σου πουν ότι το τσιγάρο είναι κακό και σκοτώνει. Αυτό μπορούσαν να στο πουν και πριν τις έρευνες για το τσιγάρο αυτό καθ'εαυτό, καθώς γνωρίζαμε ότι τα προϊόντα καύσης είναι άκρως βλαβερά για την υγεία (από το τοξικό μονοξείδιο μέχρι τα βαριά μέταλλα που διαλυμένα στον καπνό εισέρχονται κατευθείαν στα πνευμόνια και δεν φεύγουν ποτέ).

Για το ΗΤ γνωρίζουμε τα εξής : Η PG δεν είναι τοξική στις συνήθεις δοσολογίες, δεν έχει καμία, μέχρι τώρα, ένδειξη πρόκλησης οποιασδήποτε παρενέργειας (εκτός αλλεργιών, που κανείς δεν μπορεί να ξέρει οτι έχει, ούτως ή άλλως) και τη χρησιμοποιούμε χρόνια σε πάρα πολλές εφαρμογές (ναι, τη χρησιμοποιούμε σαν ψυκτικό αλλά τη χρησιμοποιούμε και σαν διαλύτη σε ενέσεις). Τη VG και αν τη χρησιμοποιούμε χρόνια. Την νικοτίνη την ξέρουμε, την έχουμε μελετήσει, και γνωρίζουμε τις ενέργειές της (δεν λέω παρενέργειες γιατί είναι δηλητήριο οπότε δεν έχει πρακτικά "ορθή χρήση"). Τα αρώματα πρέπει να μελετηθούν και να υπάρξει μία κάποια θεσμοθέτηση της παραγωγής τους, για να μην βάζει ο καθένας ότι του κατέβει. Δεν έχει κάτι άλλο το ΗΤ.
Και το σημαντικότερο ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΜΕΤΟΥΣΙΩΣΗΣ !! Δεν καίγεται. Αλλάζει φάση, από υγρή σε αέρια. Τα συστατικά του δεν αλλάζουν όταν το εισπνέουμε. Ότι υπάρχει στο μπουκαλάκι, καταλήγει και στα πνευμόνια μας.

Αυτό που δεν ξέρουμε όμως για το ΗΤ είναι τι παρενέργειες μπορεί να έχει η μακροχρόνια χρήση του. Παραμένουν τα συστατικά του στους πνεύμονες μετά από χρόνια χρήσης, δημιουργούν μήπως φλεγμονές ή κάτι άλλο; Αυτό δεν το γνωρίζουμε και μέχρι να το μάθουμε είμαστε πειραματόζωα.

Γι'αυτό και δεν μπορεί και δεν πρέπει να σας πει κανένας γιατρός ότι το ΗΤ είναι ασφαλές.
Αυτό που μπορεί να σας πει όμως είναι :

"Ξέρουμε ότι το ΚΤ είναι 101% επιβλαβές. Το ΗΤ μέχρι τώρα δεν έχει δείξει σημάδια βλαβών στον οργανισμό και τα συστατικά του είναι πολύ πιο ασφαλή από αυτά του ΚΤ. Μέχρι να ολοκληρωθούν οι μελέτες και να μπει ένα πλαίσιο, δεν μπορώ να στο προτείνω, αλλά αν δεν μπορείς να κόψεις το ΚΤ τότε ΠΙΣΤΕΥΩ ότι το ΗΤ δεν μπορεί να σου κάνει περισσότερο κακό απ'ότι το ΚΤ. Δοκίμασέ το και το σώμα σου θα σου πει τι είναι καλύτερο για σένα, αν και σε κάθε περίπτωση το ιδανικό είναι να το κόψεις εντελώς."

Και σαν υποσημείωση να πω πως πρέπει να γνωρίζετε ότι ασθενείς με καρκίνο του πνεύμονα (οι περισσότεροι από ΚΤ) χρησιμοποιούν συσκευές τύπου ΗΤ για να εισπνέουν τις μεγάλες ποσότητες βιταμίνης Ε που λέγεται ότι βοηθά στην αντιμετώπισή του.

BOTTOM LINE
Κανένας δεν μπορεί να σας πει με σιγουριά αν το ΗΤ είναι ασφαλές ή όχι. Το σώμα σας μπορεί όμως να σας πει ποιό από τα δύο προτιμά. Και καλό είναι να το ακούμε που και που.


Just my 2 cents..  :bye:

Πηγές : πολλές αλλά στη Wikipedia μπορείτε να βρείτε πολλά συγκεντρωμένα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Health_effects_of_tobacco
http://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol
κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2012, 17:48 από panoz »

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 08, 2012, 01:33 »
Ο καρδιολογος που παω και του παραπονιομουν οτι εβαλα κιλα,
μου ειπε οτι και 20 κιλα να παρω δεν πειραζει αφου εκοψα το κ/τ.

 :hmmm:
Νομιζω λιγο χαζο να ακους κατι τετοια και ιδιως απο γιατρο.
Τι θελω να πω.
Το θεμα ειναι να υπαρχει μετρο σε ολα τα πραγματα.
Για μενα ειναι οτι χειροτερο να "κουβαλας" ολη την μερα περιττο βαρος και ιδιως αν μιλαμε για 10-20 κιλα !!!
Επιβαρυνεις ολο τον οργανισμο σου.
Εγω καπνιζα 15 στριφτα την ημερα, αλλα παραλληλα εκανα γυμναστικη. Εχω 8 μηνες τωρα που κανω Η.Τ. και πραγματικα δεν εχω δει καποια αλλαγη στον οργανισμο μου, περαν του οτι μπορω να καταλαβω την μυρωδια του τσιγαρου απο αποσταση και επιτελους σταματησα να εχω ελαφρως κιτρινισμενα δαχτυλα.  :))
Για ενα διαστημα ομως που ειχα πλακωθει στο φαγητο και ιδιως γλυκα γιατι εχω ενα θεμα με τα ατιμα, πηρα γυρω στα 8 κιλα και ειχα χασει την υγεια μου.
Κουραζομουν ευκολα, πονουσε η μεση μου, σηκωνομουν με δυσκολια το πρωι, δεν αντεχα την ορθοστασια, γενικα σαν να μου προστεθηκαν χρονια.
Αν λοιπον επρεπε να επιλεξω αναγκαστικα (λεμε τωρα..) μεταξυ Κ.Τ. και παχυσαρκίας, θα επελεγα το πρωτο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 08, 2012, 01:53 »
15 κ.τ. την ημέρα. Αν είναι και πιο μικρά από το κανονικό λόγω στριφτου και παράλληλα γυμναζόσουν, σαφέστατα μεγάλη διαφορά δεν θα είδες.
Αλλά, για κάποιον που έκανε 2 πακέτα την ημέρα, θεωρώ την επιφύλαξη του γιατρού παρόμοια με το να έλεγε σε καρκινοπαθή δε σου κάνω χημειοθεραπεία γιατί έχουν παρενέργειες τα φάρμακα και είναι εν δυνάμει επικίνδυνα. Στο λέω με δόση υπερβολής, μη με παρηξηγήσεις!
Πάντως η παχυσαρκία είναι εξίσου επικίνδυνη με το κάπνισμα. Κάπου είχα διαβάσει πόσο κόβουν από το προσδόκιμο ζωής κάθε 5 επιπλέον κιλά και οι δείκτες είχαν παράλληλη πορεία με αυτή των ερευνών για καπνιστές. Φρίκη!

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 08, 2012, 12:26 »
Στο κυκλοφορικό και ιδίως στα πόδια, δυο συστατικά είναι που κάνουν τη ζημιά στις αρτηρίες: Η νικοτίνη και το μονοξείδιο του άνθρακα. Αυτό το είχα διαβάσει από χρόνια αλλά σας παραθέτω και το πρώτο link που βρήκα μπροστά μου. Το η.τ. (με νικοτίνη) περιέχει μόνο το δεύτερο.
Μήπως έννοεις το πρώτο λεύτερη? διότι έχει μονοξείδιο του άνθρακα το ΗΤ? :dontknow:
Εγώ έκανα 5-7 στριφτα τσιγάρα την ήμερα και είδα μεγάλη αλλαγή στο διάφραγμα/κόγχες διότι πριν έβαζα πολλεs φορές αποσυμφορητικό και τώρα βάζω μια το βράδυ!!!
Από αντοχή έχω δει και εκεί διότι γυμνάζομε κάθε μέρα άλλα το μόνο ανησυχητικό είναι πως τώρα περνώ περισσότερη νικοτίνη!!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 08, 2012, 15:11 »
 :eyesplash: Έχεις δίκιο. Το διόρθωσα.
 :thumpup:

@arximandritis
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11504.msg436034.html#msg436034

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 08, 2012, 20:03 »
Πάντως το να ρωτάς γιατρούς για το Η.Τ. είναι ίδιο με το να ρωτάς μηχανικούς. Δεν έχουν κάνει κάποια έρευνα, δεν ξέρουν. Απλά ως γιατροί σου λένε ότι είναι καλύτερο από το τσιγάρο, όπως θα σου έλεγε και ένας μηχανικός που έχει δει τη σύσταση των υγρών του ΗΤ.

Αν δεν δούμε μακροχρόνιες επιπτώσεις δεν μπορούμε να ξέρουμε τίποτα με σιγουριά. Το μόνο που ξέρουμε είναι τι νιώθουμε, και αφού νιώθουμε καλύτερα (και ξέρουμε ότι δεν είναι παραισθησιογόνο  :laugh1: :laugh1:) πράτουμε ανάλογα.

Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 08, 2012, 20:14 »
Το Σάββατο με ένα θέμα που αντιμετώπισα με το πρήξιμο του ποδιού μου και μετά από
γενικές εξετάσεις όταν ρώτησα off the record Επίκουρο καθηγητή Πανεπιστημιακού
Γενικού Νοσοκομείου Πατρών αν οφείλετε στο η.τ. και την νικοτίνη η απάντησή του
ήταν τι είναι το η.τ. δεν το γνωρίζω! και φυσικά κατάλαβα πως σε καμία περίπτωση δεν
ήθελε να πάρει θέση και να απαντήσει.
Όταν και αν γίνουν έρευνες φαντάζομαι να μπορούν να βγουν συμπεράσματα για παρενέργειες
όλα μέχρι σήμερα είναι εικασίες.  :)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 08, 2012, 23:41 »

Αν λοιπον επρεπε να επιλεξω αναγκαστικα (λεμε τωρα..) μεταξυ Κ.Τ. και παχυσαρκίας, θα επελεγα το πρωτο.

Οτν καπνιζα, αν μου λέγαν "είτε θα χασεις 8 κιλά είτε θα κόψεις το τσιγάρο", η απαντηση μου θα ήταν
Να χάσω 16 αρκεί να καπνίζω ακόμη περισσότερο! Εννοώ ότι προσωπικά μου ήταν πολύ πιο δύσκολο να ελέγξω το τσιγάρο απο ότι το φαγητό .
Σε άλλους ίσως συμβαίνει το ανάποδο βέβαια....

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η.Τ!
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 08, 2012, 23:47 »
αρα γιαννη δεν βρεθηκε κατι στο προβλημα σου που να σχετιζεται με το η.τ η να εχει εστω και την παραμικρη σχεση,σωστα?περαστικα να ειναι  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2012, 23:55 από dimitra78 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364