vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 2 χρήστες
Lazy Dog, camber

Twitter

Γιατροί επιφυλακτικοί στο θέμα η.τ.!

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Γιατροί επιφυλακτικοί στο θέμα η.τ.!
« στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:46 »
δεν ξερω αν εχει ανεφερθει καπου ξανα αυτο το θεμα η αυτη η ερωτηση! αν ΝΑΙ πραξτε αναλογως. λοιπον εχω μια φιλη μου η οποια αντιμετωπιζει καποιο προβλημα υγειας στα ποδια της,βασικα κατι παιζει με τις φλεβες. πηγε στον γιατρο και την ειδε. εκεινος την παρεπεμψε για περεταιρω εξετασεις και τις ειπε κανα 2 πραγματα που πρεπει να κανει.μεσα σε καποια απο αυτα ειναι να κοψει το τσιγαρο! εκεινη χρονια καπνιστρια. τον ιανουαριο την ειχα πεισει να αγορασει ενα η.τ και το εκανε. βεβαια δεν το κρατησε και το εβαλε συρταρι :thumpdown:του λεει,ναι να το κοψω,αλλα μπορω να κανω η.τ? ΟΧΙ της λεει να μην το βαλεις στο στομα σου.με περνει τηλ. και μου ειπε ουτε Η.Τ δεν με αφηνει να κανω! να κοψει το τσιγαρο εκεινη αποκλειεται και τοσο γρηγορα :nope:και λεω τωρα εγω......πως οι γιατροι λενε κατι τετοιο αφου στοιχεια ακομα δεν υπαρχουν οτι προκαλουν  βλαβερες επιπτωσεις και πως το καταδικαζουν και δεν αφηνουν τον κοσμο να κανει ενα πρωτο βημα για να κοψει το ρημαδι?



Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 16:49 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:50 »
Δεν μπορεί να της επιτρέψει να κάνει κάτι που δεν έχει στοιχειά αποδεδειγμένα από μελέτες , οπότε προτιμά να της πει να το κόψη εντελώς …. Λογική απάντηση από γιατρό …. Λογική και η δική σου σκέψη σαν ατμιστρια

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:55 »
ναι αλλα εκεινη ποιον θα πιστεψει,τον γιατρο η εμενα? τον γιατρο βεβαια!κι εγω σαν ατμιστρια εδω και 5 μηνες περιπου εχω στο πισω μερος του κεφαλιου μου,οτι καποια στιγμη ,ισως βγαλουν καποιο πορισμα,μπορει κακο,μπορει καλο! κανενας μας δεν ξερει  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:58 »
Mπορει το προβλημα να μη ειναι το τσιγαρο ντε και καλά αλλά η νικοτίνη που μπορει να βλάπτει στο συγκεκριμενο προβλημα.Δεν ξερω, υποθεσεις κάνω.
Επίσης εντυπωση μου προκαλει το γεγονος πώς ορθά κοφτά χωρίς αιτιολογία της ειπε όχι και για το η.τ.
Πάντως καλό ειναι να μην τρομαζουμε τον κοσμο, γιατι και ο τιτλος ειναι λίγο τρομαχτικος ετσι που ειναι γραμμενος.
Το ότι απαγορεψε ένας γιατρός για μια συγκεκριμένη πάθηση ΚΑΙ το η.τ δεν σημαινει πώς ''οι γιατροι απαγορευουν το η.τ''.
Αρα νομιζω πώς ο τιτλος ειναι λίγο...''κράχτης''

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:00 »
...... καποια στιγμη ,ισως βγαλουν καποιο πορισμα,μπορει κακο,μπορει καλο! κανενας μας δεν ξερει  :dontknow:

Και να βγεί Dimitra, σίγουρα θα είναι καλύτερο από αυτό: http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=158329&catID=19

Οπότε, keep vaping! ;)

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:01 »
οι γιατροι ειναι σε διχασμω εχω ρωτησει πνευμονολογο και μου ειπε κοψε το Η.Τ,και εχω ρωτησει 3 οκωλογους κ μου ειπαν καντο αφωβα

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:01 »
Το μόνο που μπορώ να πω είναι μήπως η νικοτίνη μπορεί να βλάπτει το πρόβλημα υγειάς που έχει και ίσος γι αυτό να της απαγόρεψε και το άτμισμα!!
Και ο τίτλος ίσως θα πρέπει να αλλάξει κάπως διότι είναι γενικός και παίρνει σβάρνα όλους τους γιατρούς
Το ατμισμα όπως ξέρουμε απαγορεύετε σε κάποιες περιπτώσεις προβλημάτων υγειάς και που ξέρουμε αν έχει κάποιες από αυτές!!

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:02 »
μου το εχουν πει πολλοι γνωστοι μου,ρωτωντας γιατρους οτι τους αποτρεπουν στο να ξεκινησουν το η.τ. ειναι πολλες οι περιπτωσεις και δεν μιλαω για την συγκεκριμενη παθηση της εν λογου φιλης μου! εκεινος της το ειπε γενικα να μην το ξεκινησει! σορυ και για τον τιτλο αλλα εγραψα αυτο ακριβως που ισχυει  και λενε μερικοι γιατροι:-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:02 »
Για να καταλήξει κάπου αντικειμενικά (όσο το δυνατόν) θα πρέπει να έχει επιχειρήματα και από τις 2 πλευρές. Το να πει θα υποστηρίξω την άποψη του γιατρού γιατί είναι γιατρός κ θα ξέρει περισσότερα δεν είναι αντικειμενικό. Κάποια πράγματα δεν κλείνουν με ένα ναι ή ένα όχι.
Πες της να περάσει μια βόλτα από το φόρουμ κ να αφιερώσει μερικές ώρες να διαβάσει 5 πράγματα παραπάνω κ να διαμορφώσει άποψη. Διαφορετικά ας κάνει προσπάθεια να το κόψει μαχαίρι. Αν δεν τα καταφέρει κ είναι διατεθειμένη για μια λιγότερο επίπονη διαδικασία μπορεί να ξεκινήσει το άτμισμα. Αλλά βασικά πρέπει να αποφασίσει η ίδια τι θέλει να κάνει κ σε ποιο βαθμό είναι διατεθειμένη να προσπαθήσει για να το πετύχει.

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:05 »
στο κτ με ανάλυση τα βρίσκουν αμέσως  :yes:
στο ητ γιατι αργουν ?  ;D 

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:06 »
Εγω παιδια έκανε πριν δυο μήνες εγχείρηση στον ώμο γατί είχα ένα ατύχημα,και με την ευκαιρία ρώτησα απο τον γιατρό που μου έκανε την ναρκωση μέχρι τον καθηγητή που με εγχειρισε,αν κάνω καλα που ατμιζω.
Η απάντηση ήταν αυτη που περίμενα και ελπίζα:
Μέχρι να αποδειχτη αν είναι επιβλαβη η όχι καλύτερα να ατμιζεις παρα να καπνιζεις  :yes:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:07 »
μου το εχουν πει πολλοι γνωστοι μου,ρωτωντας γιατρους οτι τους αποτρεπουν στο να ξεκινησουν το η.τ. ειναι πολλες οι περιπτωσεις και δεν μιλαω για την συγκεκριμενη παθηση της εν λογου φιλης μου! εκεινος της το ειπε γενικα να μην το ξεκινησει!
Τωρα αυτο που λές δεν εχει καμία σχεση με αυτο που ανέφερες στην αρχη.
Δεν μπορουμε να ανοιξουμε άλλο ενα θεμα για το αν κανει καλό το η.τ ή όχι.
Τό οτι ο γιατρος ειπε στη φιλη σου όχι, δεν σημαινει πώς όλοι οι γιατροι εχουν την ιδια άποψη.
Τώρα αν πιάσουμε το τι λένε οι γνωστοι, του γνωστου, ό γνωστός κλπ δεν βγαζουμε ακρη.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:13 »
Το μόνο που μπορώ να πω είναι μήπως η νικοτίνη μπορεί να βλάπτει το πρόβλημα υγειάς που έχει και ίσος γι αυτό να της απαγόρεψε και το άτμισμα!!
Και ο τίτλος ίσως θα πρέπει να αλλάξει κάπως διότι είναι γενικός και παίρνει σβάρνα όλους τους γιατρούς
Το ατμισμα όπως ξέρουμε απαγορεύετε σε κάποιες περιπτώσεις προβλημάτων υγειάς και που ξέρουμε αν έχει κάποιες από αυτές!!
οχι δεν της ειπε κατι τετοιο συγκεκριμενα για την παθηση της,απλα μολις ακουσε η.τ σαν ενναλακτικη λυση για να σωθει απο το βρωμοτσιγαρο,της ειπε οχι,γενικα να μην το ξεκινησεις και να μην κανεις τιποτε απο τα 2! οσο για τον τιτλο πεστε μου πως αλλιως να γραφτει  η σβηστε οι ανωτεροι και το θεμα εαν θελετε! εγω απλα ειπα αυτα που μου ειπαν  >:(

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:13 »
Η αλήθεια είναι ότι η νικοτίνη προκαλεί σκλήρυνση και απόφραξη τον αρτηριών ειδικά στα τριχοειδείς αγγεία και πολύ σωστά ο γιατρός τις είπε να κόψη και τα 2 .
Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι το κάπνισμα - ατμισμα της δημιούργησε αυτό το πρόβλημα και αυτό το λέω για παρηγοριά σε εμάς τους υπολοίπους . ;)

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΟΥΝ ΤΟ Η.Τ!
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:13 »
Ο καρδιολογος που παω και του παραπονιομουν οτι εβαλα κιλα,
μου ειπε οτι και 20 κιλα να παρω δεν πειραζει αφου εκοψα το κ/τ.
Επισης μου ειπε αν μπορουν να μου τηλεφωνουν πελατες του
καπνιστες, για να τους καθοδηγω ωστε να χρησιμοποιουν η/τ.
Δεν μου το ειπε ο ξαδελφος, της φιλης του περιπτερα,
που τα εχει με την Κουλα,
ειναι ο γιατρος μου.
Αν υπαρχουν αγγειακα προβληματα κανει ζημια η νικοτινη
αλλα λιγοτερο με το η/τ.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364