vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

484 επισκέπτες, 5 χρήστες
vasim, John015, Lazy Dog, dkostas, dinos_74

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος dnm

διχως να θελω να γινω επικριτικος ας μην γινομαστε επιθετικοι σε μελη (ειδικα σε νεα μελη) οταν εχουν αμφιβολιες ειδικα σε ςνα τοσο σημαντικο θεμα που λεγετε υγεια.Η αληθεια ειναι οτι με προβληματισε και εμενα ,γιατι ειχα σκεφτει ολες τις παρενεργειες απο νικοτινη κτλπ εκτος απο τις επιπτωσεις του αθωου ατμου.
Συμφωνω οτι παντα αναπνεουμε ενα ποσοστο υδρατμων ποτε ομως τοσο μεγαλες ποσοτητες οσο οταν ατμιζουμε
Με το δεδομενο οτι εδω μπορουμε να τα συζητουμε ολα διχως φοβο και παθος,και οτι η συζητηση δεν γινετε για να διασπειρουμε αδικαιολογητες φοβιες,ελπιζω να μην παρεξηγηθω και εγω επειδη δινω συνεχεια στι θεμα
+10000 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ατμίζοντας ο ατμός που μπαίνει στα πνευμόνια μας μένει εκεί για δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιδρά σε υγροποίηση. Αλλά ρε παιδιά με αυτή την λογική όσοι ζουν σε κλίματα με μεγάλη υγρασία, στα βουνά και αλλού έπρεπε να είχαν αποδημήσει εδώ και καιρό από τους ατμούς και τις ομίχλες.
Σαφώς θέλουμε να γίνουν μελέτες και σαφώς κανείς δεν λέει ότι το η.τ είναι υγεία. Όποιος μπορεί να το κόψει και αυτό. Μια φορά πάντως καλύτερο είναι από το κ.τ. :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Απολύτως σωστός !!!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_X

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Εδώ που τα λέμε κι εγώ χθες άκουσα αυτή τη θεωρία περί οιδήματος στους πνέυμονες από γνωστή μου της οποίας τάχα της το είπε φίλη της, που της το είχε πει ο κουμπάρος του μπατζανή του ξαδέρφου του ο οποίος είναι πνευμονολόγος.. (βέβαια στην ερώτηση "ποιος πνευμονολόγος", δεν έλαβα απάντηση).
Καλού κακού όμως επειδή η απορία σφηνώθηκε στο μυάλό μου και η απόπειρά της κοπέλας να με πανικοβάλει έπιασε σε ένα μικρό ποσοστό.
Καθαρά προσωπική μου γνώμη μετά απο διαλογική σκέψη:

  • Ο καπνός του ΚΤ θεωρώντας ότι είναι προιόν καύσης δεν περιέχει υδρατμούς καθώς εαν πολύ απλά τοποθετήσεις κρύα γυάλινη επιφάνεια επάνω από αναμένο τσιγάρο δεν βλέπεις υγροποίηση (το πολύ πολύ να μαυρίσει το γυαλί:P).

    Τώρα αν υποθέσουμε ότι το ΗΤ είναι 1 φορά επικύνδυνο για την υγεία μας το ΚΤ είναι 8.000+ φορές.

Για τους 2 παραπάνω λόγους δεν μπορείς να συγκρίνεις τα 2 αυτά προιόντα σε σχέση με την προαναφερθείσα πάθηση.

Όσο για το ΗΤ και την ατμοποίηση, επίσης προσωπική μου άποψη ότι ο ατμός που εισπνέεται θεωρώντας ότι ατμοποιείται στους 60oC στον ατμοποιητή (διορθώστε με αν κάνω λάθος) μέχρι να φτάσει στον πνεύμονα έχει πέσει στους 35 (θερμοκρασία σώματος), τώρα αν λάβει κανείς τη σταδιακή μείωση της θερμοκρασίας στο στόμα, οισοφάγο κτλ, αν τελικά μένουν υπολλείματα υγρού αυτά θα τα είναι ελάχίστως μικρά...
Βέβαια όσο και αν έψαξα δε βρήκα κάτι επίσημο.




Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Συγνώμη αλλά αυτά είναι τρίχες ορισμένων ανεγκέφαλων που είτε απλά θέλουν κάτι να πουν είτε έχουν κάποιο συμφέρον. Όσες φορές και αν ζήτησα ονόματα απάντηση δεν πήρα. Κάπου εκεί μπερδεύει η συνταγή φαίνεται. Να μιλάμε όμως χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, χωρίς επίσημες μελέτες κ να λέμε μακακίες ε αυτό είναι εύκολο. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα. Με αυτό το σκεπτικό μπορώ λοιπόν κ γω να λέω ότι το η.τ χαρίζει μακροζωϊα. Το ξέρατε αυτό; :idiot1: :idiot1: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_X

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Συγνώμη αλλά αυτά είναι τρίχες ορισμένων ανεγκέφαλων που είτε απλά θέλουν κάτι να πουν είτε έχουν κάποιο συμφέρον. Όσες φορές και αν ζήτησα ονόματα απάντηση δεν πήρα. Κάπου εκεί μπερδεύει η συνταγή φαίνεται. Να μιλάμε όμως χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, χωρίς επίσημες μελέτες κ να λέμε μακακίες ε αυτό είναι εύκολο. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα. Με αυτό το σκεπτικό μπορώ λοιπόν κ γω να λέω ότι το η.τ χαρίζει μακροζωϊα. Το ξέρατε αυτό; :idiot1: :idiot1: :idiot1: :laugh1:

Έτσι :)

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Off topic: Θυμίζει την ιστορία, πριν από 6 μήνες, που όλοι είχαν γνωστό στο Νομισματοκοπείο που τους έλεγε πως τυπωνουν δραχμές.

Αποσυνδεδεμένος foxergr

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα, είναι ατμός....
Καλημέρα σε όλους... Έκανα ένα μικρο και χαζό πειραματάκι σχετικά..... και νομίζω είχα κάποια αποτελέσματα....


το άφησα έτσι κλειστό αεροστεγώς όλο το βράδυ


το πρωί λοιπόν έχει μια θαμπάδα στα τοιχώματα του ποτηριού ...

και στον πάτο υγρασία...


τώρα τι να πω... δεν ξέρω... λογικά πάντως, απορροφάτε από τους πνεύμονες αυτή η υγρασία, (γιατί σίγουρα μένει ατμός μέσα μας). εδώ τα πνευμόνια μας παλεύουν να φιλτράρουν πίσσα... στο νεράκι θα κολλήσουν  :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
αν δεν εμενε τιποτα στον πνευμονα δεν θα εμπαινε και τιποτα στον οργανισμο, οποτε ουτε και νικοτινη...

και βεβαια μπαινει (και μενει μεχρι να απορροφηθει) ο ατμος

το ζητημα ειναι η δημιουργια/παραμονη υγρου στον πνευμονα και ειναι σε πολλες περιπτωσεις κατι που εχει να κανει με καρδιακα προβληματα (πνευμονικο οιδημα)

εγω π.χ. ζω σε ενα μερος με τρελα ποσοστα υγρασιας στην ατμοσφαιρα...αν υπηρχε θεμα θα ημαστε ολοι νεκροι ως τωρα... :)

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
αν υπήρχε καποιο θέμα με υγρο κτλπ, οτάν επέφτε ομίχλη θα επρεπε να φοράμε μάσκες οξυγονου αλιως θα πεθεναμε :confused1: λεω εγω τωρα.. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
. εδώ τα πνευμόνια μας παλεύουν να φιλτράρουν πίσσα... στο νεράκι θα κολλήσουν  :tongue_smilie:

Δεν ειναι ομως νερακι.. pgακι και vgακι ειναι  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
αν υπήρχε καποιο θέμα με υγρο κτλπ, οτάν επέφτε ομίχλη θα επρεπε να φοράμε μάσκες οξυγονου αλιως θα πεθεναμε :confused1: λεω εγω τωρα.. :confused1:
και οι αγγλια δεν θα υπήρχε.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Μαζί και οι Άγγλοι  ;D
Το πείραμα που έκανες, όπως ανέφερες το άφησες με αυτή την ποσότητα ατμού για ένα ολόκληρο βράδυ. Εμείς όμως ατμίζουμε κ ξεφυσάμε. Δεν λέω ότι δεν μένει μέσα στον πνεύμονα ίχνη ατμού. Υποθέτω ότι μένουν κάποια ελάχστα  αλλά υποθέτω ότι απορροφούνται όπως μέχρι τώρα απορροφούσε τον καπνό του κ.τ και μαζί με αυτόν και την πίσσα

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Το ίδιο πείραμα είχα κάνει και εγώ με τον καπνό του κ.τ. και είχα τα ίδια αποτελέσματα.
Και ο καπνός του κ.τ. υγροποιήται και το πρωί εκτός του υγρού που βρήκα στον πάτο του ποτηριού βρήκα και μια σκούρα κολλώδη ουσία (πίσσα).

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
H PG/VG που μενει στον πνευμονα (και σε ολη τη διαδρομη του μεχρι εκει: στοματικη κοιλοτητα, οισοφαγος, κλπ) απορροφαται, οπως απορροφαται και στην περιπτωση επαλοιψης ενος φαρμακευτικου σκευασματος.

Η "εισοδος" στο σωμα μας ουσιων γινεται εξισου με την ανασα, τη βρωση η και την επαλοιψη. Γι' αυτο νικοτινη μπορεις να παρεις απο το στομα (τσιχλες), με εισπνοη (καπνισμα-ατμισμα) η με την επαφη με το δερμα (εμπλαστρα νικορετ)

Επειδη εχω μικρα μωρακια  :baby: 2,5 ετων, προσεξα την αλοιφη που χρησιμοποιουμε για το συγκαμα....περιεχει ως διαλυτη (εκτος των αλλων) προπυλενικη γλυκολη (ειναι η αλοιφη sudocrem), αρα και τα μωρακια μου ειναι "χρηστες" PG  :eyesplash:


Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Μίλησα σήμερα με τον καλύτερο πνευμονολόγο στην Ελλάδα.
Θέμα υγρού στους πνεύμονες από τους ατμούς του η/υ δεν τίθεται καν

ΑΠΛΑ   :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172041 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364