vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, Lazy Dog, camber, tasos1976

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται επίσης και για να κάνει το "εφφέ" του καπνού σε ταινίες, σε συναυλίες, σε κλάμπάκια, σε show κλπ...
Αν είχε ως επακόλουθο την υγροποίησή της στους πνεύμονες, οι μισοί τραγουδιάρηδες, οι dj, ο Undertaker που, επί 15 χρόνια κάνει την είσοδό του στο ring μέσα από τέτοιους "καπνούς", κ.ο.κ, θα έπρεπε να είχαν αποδημήσει εις κύριον...
Και φυσικά ισχύουν και αυτά που ανέφερε ο Κώστας περί ομίχλης, υγρασίας, χαμάμ κλπ....


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Όπως πάντα , το μέτρο βοηθάει, σχετικά με το τί είναι καλό να δημοσιεύουμε και τι όχι.
Φυσικά είμαστε ελεύθεροι να δημοσιεύουμε ότι θέλουμε. Αλλά σε ευαίσθητα θέματα όπως της υγείας , καλό είναι να το σκεπτόμαστε 2 φορές.
Δεν είμαι ούτε υπερ της άποψης να μη δημοσιεύουμε ας πούμε  την εύλογη απορία μας " που πάει ο ατμός μετά την εισπνοή " και πολύ περισσότερο να αποπαίρνουμε τα μέλη που ρωτάνε τέτοιου είδους ερωτήσεις.
Αλλά ούτε και υπέρ της άποψης να δημοσιεύουμε " ο τάδε γιατρός είπε "  ή "ένας φίλος του φίλου μου είπε ..."
Γιά το 1ο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω.
Γιά το 2ο , άν ο τάδε γιατρός είπε κάτι , σίγουρα υπάρχει και ένας άλλος γιατρός που θα είπε το αντίθετο και πάει λέγοντας . Ο γιατρός δεν είναι παντογνώστης. Η επίσημη ιατρική άποψη εκφράζεται στα επιστημονικά περιοδικά,  στα ιατρικά συνέδρια και στους εθνικούς ή άλλους οργανισμούς υγείας. Ότι άλλο (που δεν είναι απορία) δυστυχώς παίζει ρόλο παραπληροφόρησης , δεν εννοώ ότι γίνεται επίτηδες  (δεν το αποκλείω κι όλας ), αλλά πριν το γράψουμε ας σκεφτούμε μήπως μπορεί να προκαλέσει περισσότερρο σύγχηση  παρά ενημέρωση αυτή η πληροφορία μας.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Σίγουρα όλοι έχουν την αποψη τους,έτσι και οι γιατροί.
Προσωπικά κανένας γιατρός από αυτούς που ρώτησα δεν μου είπε να κόψω το άτμισμα
Δύο από αυτούς προσπάθησαν να ατμίσουν αλλά για δικούς τους λόγους δεν τα κατάφεραν.
Ολοι ήταν επιφυλακτικοι όπως και για πολλά άλλα θέματα.
Αυτό που νιώθω από τη στιγμή που ατμίζω δεν περιγράφεται
Και το θεικό πριν μια βδομάδα που έκανα γενικές εξετάσεις αίματος όλα ήταν πολύ καλά ,αλλά αυτό που με ικανοποίησε περισσότερο ήταν ότι η χοληστερίνη μου κατέβηκε από το 200 στο 170(συγνώμη δεν είμαι γιατρός για να τα πω ιατρικά αλλά νομίζω καταλαβαίνετε)
Κι όταν ο γιατρός με ρώτησε τι άλλαξα στη διατροφή μου του είπα τίποτα απλά έκοψα το τσιγάρο,κούνησε το κεφάλι του ευχαριστημένος.
Νομίζω ότι ζούμε στην κόψη του ξυραφιού ατμίζοντας,αλλά και που συνεχίζουμε να ζούμε στην Ελλάδα πάλι στην κόψη του ξυραφιού δεν είμαστε???

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Δικός μου γνωστός πάλι με ΧΑΠ έλαβε το ΟΚ από τον πνευμονολόγο του για το ΗΚ.
Εκτός αυτού, αν ο ατμός δημιουργούσε κάποια πρόβλημα λόγω υγροποίησης, το πρώτο που θα κοβόταν θα ήταν τα βρογχοδιασταλτικά που χορηγουνται με νεφελοποίηση με μάσκα μάσκα σε χρόνια βάση...


Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Δικός μου γνωστός πάλι με ΧΑΠ έλαβε το ΟΚ από τον πνευμονολόγο του για το ΗΚ.
Εκτός αυτού, αν ο ατμός δημιουργούσε κάποια πρόβλημα λόγω υγροποίησης, το πρώτο που θα κοβόταν θα ήταν τα βρογχοδιασταλτικά που χορηγουνται με νεφελοποίηση με μάσκα μάσκα σε χρόνια βάση...
νομιζω οτι δοθηκε η τελικη απαντηση για μενα :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
......
Αυτό που νιώθω από τη στιγμή που ατμίζω δεν περιγράφεται
Και το θεικό πριν μια βδομάδα που έκανα γενικές εξετάσεις αίματος όλα ήταν πολύ καλά ,αλλά αυτό που με ικανοποίησε περισσότερο ήταν ότι η χοληστερίνη μου κατέβηκε από το 200 στο 170(συγνώμη δεν είμαι γιατρός για να τα πω ιατρικά αλλά νομίζω καταλαβαίνετε)
Κι όταν ο γιατρός με ρώτησε τι άλλαξα στη διατροφή μου του είπα τίποτα απλά έκοψα το τσιγάρο,κούνησε το κεφάλι του ευχαριστημένος.
Νομίζω ότι ζούμε στην κόψη του ξυραφιού ατμίζοντας,αλλά και που συνεχίζουμε να ζούμε στην Ελλάδα πάλι στην κόψη του ξυραφιού δεν είμαστε???
.....ολο λεω να κανω καμια σοβαρη γενικη εξεταση προληπτικα και ολο το αμελω......καλα που ειναι και συνατμιστες που ειναι πιο τυπικοι σαν και σενα fairy και ακουμε κανα αισιοδοξο μηνυμα απο γιατρους που τασονται θεττικα σε οτι αφορα το ατμισμα......και καλα αποτελεσματα των εξετασεων.....να μην το παρω προσωπικα αλλα σιγουρα ειναι αισιοδοξο που ακουγονται μονο λογια βελτιωσης υγειας με τη διακοπη κτ και ξεκινημα ατμισματος  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Πριν λιγους μηνες καποιος ειχε ανεβασει ενα βιντεακι με εναν υπαλληλο σε γερμανικο αεροδρομιο . Ο τυπος ειχε μια μανικα που εστελνε απιστευτες ποσοτητες ατμου PG για να βγαλει τον παγο που ειχε πιασει πανω στο αεροπλανο . Και δεν φοραγε καν μασκα !!! Και για να σας προλαβω... ΔΕΝ ηταν ο Τσακ Νορρις..... :laugh1: :

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Είναι λογικό να υπάρχουν απορίες για το άτμισμα από τους νέους ατμιστές.

Το περίεργο είναι βέβαια ότι δεν είχαν τις ίδιες απορίες για το τσιγάρο ως νέοι καπνιστές.

Για εμένα ειναι ανεξήγητο να αγοράζει κάποιος τσιγάρα που γράφουν επάνω οτι προκαλούν πνευμονοπάθεια, καρκίνο, αθηρωμάτωση αρτηριών κ.λ.π.

και η απορία τους να είναι που πάει ο ατμός όταν ατμίζουμε.

Πάει λοιπόν στον οργανισμό μας όπως και ο καπνός από το τσιγάρο, όπου ανάλογα με τις ουσίες μεταβολίζεται.

Απορίες τύπου αν ο αέρας που εισπνέουμε προκαλεί αέρα στον πνεύμονα
(εμφύσημα), και ο ατμός νερό στο πνεύμονα είναι απλοϊκές.

Η κάθε ουσία ανάλογα με τον τοπικό ή συστηματικό ερεθισμό που
προκαλεί, ταξινομείται σε κατηγορίες π.χ. τοξικές, αλλεργιογόνες, καρκινογόνες κ.λ.π. και μελετάται ξεχωριστά (π.χ Pg, Vg, νικοτίνη, αρρώματα).

Η υγρασία στους βρόγχους γενικά ρευστοποιεί τις εκκρίσεις και διευκολύνει την απόγχρεμψη. Χρησιμοποιείται όντως ως νεφελοποιητές στα νοσοκομεία.

Επίσης αυξάνουμε την υγρασία με νερό που εξατμίζεται και προκαλεί ατμό σε περιπτώσεις χαμηλής υγρασίας όπως π.χ. κατσαρολάκι με νερό πάνω σε σόμπες σε καλοριφερ κ.λ.π.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ μετά από 10 μήνες ατμίσματος δηλώνω ΝΤΟΥΡΟΣ και ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2011, 11:03 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
 
......Για εμένα ειναι ανεξήγητο να αγοράζει κάποιος τσιγάρα που γράφουν επάνω οτι προκαλούν πνευμονοπάθεια, καρκίνο, αθηρωμάτωση αρτηριών κ.λ.π.

και η απορία τους να είναι που πάει ο ατμός όταν ατμίζουμε.

Πάει λοιπόν στον οργανισμό μας όπως και ο καπνός από το τσιγάρο, όπου ανάλογα με τις ουσίες μεταβολίζεται.

Απορίες τύπου αν ο αέρας που εισπνέουμε προκαλεί αέρα στον πνεύμονα
(εμφύσημα), και ο ατμός νερό στο πνεύμονα είναι απλοϊκές.

Η κάθε ουσία ανάλογα με τον τοπικό ή συστηματικό ερεθισμό που
προκαλεί, ταξινομείται σε κατηγορίες π.χ. τοξικές, αλλεργιογόνες, καρκινογόνες κ.λ.π. και μελετάται ξεχωριστά (π.χ Pg, Vg, νικοτίνη, αρρώματα).

Η υγρασία στους βρόγχους γενικά ρευστοποιεί τις εκκρίσεις και διευκολύνει την απόγχρεμψη. Χρησιμοποιείται όντως ως νεφελοποιητές στα νοσοκομε..........[/b].
:sign_oraios:........
.....ο μονος λογος που οι νεοι ατμιστες εχουν διλημμα -  κατα τη γνωμη μου ειναι πως τα ΚΤ πωλουνται στα περιπτερα.....ενω το ΗΤ απαγορευεται να πουλιεται ελευθερα.....τουλαχιστον τα υγρα νικοτινης(σε κανει να σκεφτεσαι οτι μαλλον ειναι κατι κακο......αντιθετα με το εμπορικο ΚΤ )
Εχω την εντυπωση οτι ειναι ξεκαθαρα θεμα marketing,
εμπορικα δεν ειναι ακομα η ωρα του για να ανακυρηχθει αθωο και καταλληλο για μικρους και μεγαλους........

Αποσυνδεδεμένος elenkw

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το παχουλό μου Blog
Να σας πω κι εγώ ένα περιστατικούλι.
Ο κολλητός του άντρα μου κάπνιζε σαν τζιμινιέρα. Πολλά και βαριά τσιγάρα. Εδώ και πάρα πολύ καιρό προσπαθούσα να τον πείσω να πάρει ένα ΗΤ. Πριν ένα χρόνο στη γιορτή του τού έκανα ένα δώρο. Το αποτέλεσμα ήταν να κόψει η γυναίκα του το τσιγάρο μαχαίρι και να κάνει μόνο ΗΤ κι εκείνος να συνεχίσει να καπνίζει κανονικά.
Πριν ένα μήνα είχε μια κρίση έντονης δύσπνοιας και συμπτώματα εγκεφαλικού. Έλεγε άλλα ντ' άλλων, ψεύδιζε κλπ. Μπήκε στο νοσοκομείο φυσικά όπου αποκαλυφθηκε μεγάλο πρόβλημα στους πνεύμονες, και ελάχιστο ποσοστό οξυγόνου στο αίμα και για όλα αυτά υπεύθυνο ήταν το "τσιγαράκι". Τώρα είναι στο σπίτι με μπουκάλα οξυγόνου κλπ κλπ.
Σε μια κουβέντα που είχε η γυναίκα του με το γιατρό του είπε για το ΗΤ και το δώρο που του είχα κάνει πριν 1 χρόνο.
Της είπε πως αν επί 1 χρόνο έκανε ηλεκτρονικό δεν θα είχε φτάσει σ' αυτήν την κατάσταση.
Τον ρώτησε και για τον εαυτό της. Αν δηλαδή κάνει καλά που ατμίζει. Η απάντηση ήταν πως αν δεν μπορείς να κόψεις το κ.τ φυσικά και είναι καλύτερο το Η.Τ., αν μπορείς να το κόψεις και αυτό, ακόμη καλύτερα. Τουλάχιστον, της είπε, μείωνε σιγά σιγά τη νικοτίνη.

Με λίγα λόγια της είπε όλα αυτά που λέγονται εδώ μέσα και που τα ξέρουμε και τα σκεφτόμαστε όλοι. Ευτυχώς αυτός ο γιατρός (ίσως και λόγω ειδικότητας) ήξερε για ποιό πράγμα του μιλούσαν γιατί εγώ έναν που ρώτησα δεν είχε ιδέα.

Προφανώς το κ.τ δημιουργεί πιο πολλά υγρά στους πνεύμονες!

Αποσυνδεδεμένος sideritis1

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Η δικη μου εμπειρια στον 1 1/2 μηνα περιπου που ατμιζω ειναι απιστευτη.Τι για υγρο στους πνευμονες,τι για ζαχαρο,τι για καρκινογονες ουσιες μου εχουν πει.Εχω ακουσει ΤΑ απιστευτα απο πολλα ατομα(π.χ. "η αδελφη μου ειναι πνευμονολογος και ειπε στον αντρα μου να το κοψει αμεσως" μου ειπε μια φιλη).Ευτυχως που ασχοληθηκα λιγο και διαβασα.Να ξεκαθαρισω οτι αποφασισα να συνεχισω το ατμισμα παντα σε συγκριση με το κ.τ.
Καταθετω την εμπειρια μου για να δειξω οτι πιθανοτατα πολυς κοσμος που δεν ειναι ενημερωμενος ξαναγυρναει στο κ.τ. χωρις δευτερη σκεψη.Και μιλαμε για θεμα που αφορα αμεσα την υγεια.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
συμπέρασμα...ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΜΕΧΡΙ μεχρί να γίνει καποια επίσημη ερευνα και να μαθουμε επίσημα τις συνεπειες του η.τ. και αν υπαρχουν... το μονο επίσημο που υπαρχει μεχρι στιγμης απ οτι ξερω ειναι οι συνεπειες του κ.τ. (στο σωστο θεμα πλεον γιατι ειχα αναρωτηθει και εγω για υγρα κτλπ αλλα σε λαθος θεμα) ;)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Το θέμα είναι ΤΙ κάνουμε αν όντως βγουν επίσημες αδιαμφισβήτητες έρευνες για τις συνέπειες του η.τ και είναι αρνητικές. Τότε γυρνάμε στο κ.τ ?
Πιστεύω οτι πρέπει να τις ακούμε τις "μπουρδες", έτσι για να προϊδεαζόμαστε σε περίπτωση που δεν θα είναι τα νέα αυτά που θα θέλουμε  :hmmm:

Και για το κ.τ, έτσι σαν "μπουρδες" είχαν ξεκινήσει την δεκαετία του 60 αντίστοιχοι προβληματισμοί, και να που σήμερα γνωρίζουμε οτι η αλήθεια δεν απείχε και πολύ   >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 16:13 από ArXoS »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Το θέμα είναι ΤΙ κάνουμε αν όντως βγουν επίσημες αδιαμφισβήτητες έρευνες για τις συνέπειες του η.τ και είναι αρνητικές. Τότε γυρνάμε στο κ.τ ?
Πιστεύω οτι πρέπει να τις ακούμε τις "μπουρδες", έτσι για να προϊδεαζόμαστε σε περίπτωση που δεν θα είναι τα νέα αυτά που θα θέλουμε  :hmmm:

Και για το κ.τ, έτσι σαν "μπουρδες" είχαν ξεκινήσει την δεκαετία του 60 αντίστοιχοι προβληματισμοί, και να που σήμερα γνωρίζουμε οτι η αλήθεια δεν απείχε και πολύ   >:(

Εγώ προσωπικά δεν ξαναγυρνάω στο κ.τ.
Απλά κόβουμε και το η.τ., η μόνη λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2011, 00:44 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Να καταθέσω και γω την εμπειρία μου...
Πιτσιρικάς 6-7 χρονών με έπιασε αλλεργικό άσθμα (μετά από βαριά πνευμονία με γύρισε σε αλλεργικό άσθμα). Ο γιατρός μεταξύ άλλων είπε στην μητέρα μου να χρησιμοποιεί βραστήρα και αντίστοιχα φάρμακα για να επιβοηθά τους πνεύμονες. Το έκανα επί χρόνια...Δεν έπαθα τίποτα...Μόνο που μου έφυγε το άσθμα μεγαλώνοντας :)
Άλλο παράδειγμα. Επί χρόνια εργαζόμουν σε βιοτεχνία που επεξεργαζόταν γάλα. Το τι γινόταν από ατμούς μέσα στο χώρο παρασκευής (καταχείμωνο) ήταν το κάτι άλλο. Η μόνη έννοια ήταν να μην βγούμε στο εξωτερικό περιβάλλον και μας χτυπήσει ο παγωμένος αέρας μετά από την ζέστη που επικρατούσε εσωτερικά. Επίσης δεν έπαθα τίποτα...
Δυστυχώς ο γιατρός μου, μου είχε φάει τα αυτιά να κόψω το τσιγάρο όλα αυτά τα χρόνια. Κάθε φορά που πήγαινα για σπειρομέτρηση το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο. Φτάσαμε στο σημείο να μην θέλει να με κουράρει πλέον κ εγώ να μην θέλω να πηγαίνω για να γλυτώνω την μουρμούρα του... Λέω να τον επισκεφτώ μια από αυτές τις μέρες έτσι για να του την σπάσω ;D
Και κάτι άλλο, χωρίς εννοείται να είμαι γιατρός, αλλά από όσο γνωρίζω υγροποίηση επιτυγχάνεται όταν ο θερμός ατμός  ακουμπάει σε παγωμένα τοιχώματα. Τότε γίνεται υγρό. Όσοι έχουν κάρτο, όταν το ανοίγουν μετά από μια τσούρα τι βλέπουν; Υπολλείματα ατμού. Αν το φυσήξουν ο ατμός έφυγε. Ατμίζοντας ο ατμός που μπαίνει στα πνευμόνια μας μένει εκεί για δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιδρά σε υγροποίηση. Αλλά ρε παιδιά με αυτή την λογική όσοι ζουν σε κλίματα με μεγάλη υγρασία, στα βουνά και αλλού έπρεπε να είχαν αποδημήσει εδώ και καιρό από τους ατμούς και τις ομίχλες.
Σαφώς θέλουμε να γίνουν μελέτες και σαφώς κανείς δεν λέει ότι το η.τ είναι υγεία. Όποιος μπορεί να το κόψει και αυτό. Μια φορά πάντως καλύτερο είναι από το κ.τ. Εκτός και αν είμαστε της άποψης 'μπα, καλύτερα το κ.τ που ξέρουμε και τι είναι' ή της άποψης 'το η.τ είναι χειρότερο από το κ.τ γιατί αυτό δε σε προειδοποιεί οτι είναι βλαβερό όπως γίνεται με το κ.τ'! :idiot1: :idiot1: :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10520 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364